Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik jednofazowy z dwoma kondensatorami

tool-T 24 Jun 2008 21:03 5917 6
 • #1
  tool-T
  Level 2  
  mam problemz silnikiem jednofazowym z fazą rozruchową kondensatorową i fazą pomocniczą kondensatorową. Silnik ma 2 kondensatory. Przy załączeniu silnik rusza i po około 30sek wyrzuca bezpiecznik 16A. Po odwrceniu fazy i zera silnik pracuje ale strasznie si grzeje. Czx moze byc uszkodzonz wzlacznik odsrodkowy
  jak to sprawdzic i jak ewentualnie wzmienic wylacznik odsrodkowy
 • #2
  harlejowiec
  Level 25  
  Sprawdź czy kondensatory nie mają przebicia.
 • #3
  gsminfo
  Level 21  
  Silnik ma przebicie do masy (obudowę) , sprawdzić omomierzem lub induktorem. Jeżeli tak , to odkręcić mostki i sprawdzić co(praca, rozruch lub wyłącznik odśrodkowy).
 • #4
  elektromechanik
  Level 27  
  Silnik ma przebicie nic nie wykombinujesz. Do przezwojenia.
 • #5
  PainKiller_2007
  Level 12  
  sprawdź rezystancję izolacji induktorem miedzy fazami uzwojenia oraz między uzwojeniem a obudową .Wartość oporu powinna być wyższa niż 10Mohm.
  niższa wartość może świadczyć o uszkodzeniu lub zawilgoceniu uzwojenia .
 • #6
  tool-T
  Level 2  
  Jeżeli tak jak niektórzy twierdzą silnik ma przebicie to dlaczego po zamianie fazy i zera pracuje z tą tylko różnicą że się grzeje. Przecież taka zamiana nie miałaby wpływu na pracę silnika. Sprawdzę te kondensatory bo prawdopodobnie kondensator rozruchowy będzie miał przebicie. Gdy nie był zamocowany na korpusie silnika wszystko było dobrze.
 • #7
  janek_66
  Level 19  
  Zmiana biegunów zasilania może mieć znaczenie wówczas, jeśli obudowa silnika jest połączona (chroniona) z przewodem PE-N. Rozumiem że na zasilaniu nie ma różnicówki, gdyż ta powinna od razu wyłączyć. Wystarczy że silnik połączony jest korpusem z innymi urządzeniami, a już można traktować go jako chroniony zerem.