Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie elektrozaworu - szukam informacji

Borixon89 24 Jun 2008 21:23 7194 11
 • #1
  Borixon89
  Level 11  
  Witam. Jestem obecnie w fazie budowy zasilacza do mojego sterownika nawadniania ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1026316.html ). Posiadam elektrozawory Hunter PGV-100JT-G z cewką na 24 VAC. Niestety nigdzie nieznalazłem informacji jak powinno się zasilać takie elektrozawory. Do budowy zasilacza używam trafa TEZ16,0/D/24v. Czy wystarczy podać napięcie prosto z transformatora , czy do zasilania elektrozaworu(cewki) potrzebna jest jakaś filtracja w postaci kondensatora, czy należało by użyć dodatkowo jakiegoś stabilizatora, czy stabilizuje się wogóle napięcie zmienne?
  Dane katalogowe elektrozaworu:
  • Przepływ:0,23-27,2 m /h; 0,4-454,2
  l/min
  • Ciśnienie: 1,4-10,3 bar ; 138-1034 kPa
  • Wytrzymała cewka:
  elektromagnetyczna: 24VAC,
  początkowy prąd rozruchowy 475mA,
  prąd pracy 230mA, 50 Hz
 • Helpful post
  #2
  arek.m
  Level 22  
  Witam
  Wystarczy podać napięcie z transformatora, nie potrzebna jest żadna filtracja ani stabilizacja, ale trzeba zabezpieczyć styk przekaźnika przed wypaleniem, w czasie wyłączania elektrozaworu, jakimś układem gasikowym RC lub warystorem, można też połączyć dwa styki przekaźnika w szereg.
 • #3
  daduszeryf
  Level 28  
  Cześć.Przecież masz opisane napięcie pracy 24V zmienne prąd rozruchowy 0,475A prąd pracy 0,23A to trzeba przyjąć 0-,5A na zawór to będzie lekki zapas i wszystko w porządku.Nie trzeba żadnej stabilizacji po prostu normalny transformator na 24V.Tylko dobierz moc transformatora do ilości zaworów.
 • #4
  Borixon89
  Level 11  
  Ok, wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jedną wątpliwość, dzisiaj mierzyłem napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora, powinno być 24V, a jest 29V z kawałkiem, czy taka niedokładność jest normalna, czy mogę śmiało iść do sklepu z reklamacją ?
 • Helpful post
  #5
  Luklukowaty
  Level 19  
  Transformator bez obciążenia ma zawsze większe napięcie. 29V z kawałkiem nic nie zrobi Twoim zaworom, podłącz obciążenie i wtedy zmierz napięcie...
 • #6
  Borixon89
  Level 11  
  Faktycznie, napięcie pod obciążeniem spadło, ale tylko do 27V. Czy jest to zwiazane z tym, że elektrozawór nie licząc rozruchu pobiera tylko 475 mA, a maxymalny prąd jakim można obciążyc trafo to 800 mA?, Czy napięcie podawane przez producenta, jest mierzone pod pełnym obciążeniem? Innymi słowy czy w moim przypadku gdybym obciążył trafo prądem 800mA to napiecie spadło by do 24V?
 • #7
  xPatryk
  Level 15  
  Witajcie,

  być może odgrzebuję temat sprzed lat, lecz zastanawia mnie, czy zawory można zasilać bez szkody, np. napięciem stałym, lub niższym...

  Nie mając odpowiedniego zasilacza na stanie, dla testu podłączyłem zasilacz 12V DC, zawór zdaje się działać poprawnie, pomimo iż teoretycznie jest na 24V AC.

  Zastanawia mnie, czy zasilanie niższym i stałym napięciem będzie mieć skutki negatywne dla jego trwałości? A może powoduje tylko częściowe otwarcie zaworu i woda płynie słabiej? (nie mam skali porównawczej z zasilaniem 24V AC).

  Będę wdzięczny za opinie :)

  pozdrawiam,
  Patryk
 • #8
  pafciowaw
  Automation specialist
  Zasilanie 24 Vac jest o tyle dobre, że można do zamknięcia obwodu dać przekaźniki półprzewodnikowe ("zapinanie" w zerze przebiegu sinusoidalnego), brak iskrzenia i długą żywotność przy wielokrotnym załączaniu. Dodatkowym plusem jest proste zasilanie (brak prostowania i stabilizacji prądu) - znaczna odporność na przepięcia. Wystarczy typowy transformator bezpieczeństwa jako zasilacz.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Innym rodzajem prądu lub innym napięciem można zasilać (np przekaźnik na 24 Vdc "załapie" już przy 16-19 V w zależności od typu)...ale jaka jest pewność 100% zadziałania?
 • #9
  arko2
  Level 11  
  Chciałbym podłączyć się do tematu, posiadam zasilacz Turck im82-24-2.5 24V DC
  czy mogę go podłączyć do elektrozaworu Hunter PGV101GB 24V AC ?
 • #11
  arko2
  Level 11  
  Ja rozumiem, że elektrozawory są na prąd zmienny a zasilacz na prąd stały, ale na Elektrodzie można znaleźć różne opinie, że zasilacz DC można użyć na AC przy małym napięciu prądu.
 • #12
  daro31ie
  Automation specialist
  Witaj
  Kolego nie kombinuj. Na rynku są dostępne elektrozawory AC/DC, ale z tego co napisałeś to posiadasz AC.