Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryzator - "pastuch" elektryczny.

24 Cze 2008 22:35 8486 6
 • Poziom 12  
  Witam! Mam pytanko:) Jestem początkującym elektronikiem. Chce zbudować elektryzator na krowy. Mam pewien pomysł ale nie wiem czy będzie on prawidłowo działał. Mianowicie mam stroboskop samochodowy zrobiony z zestawu do samodzielnego montażu. Zawiera on w swojej budowie między innymi układ ne555 i tranzystor irf 520. Daje on krótkie impulsy o częstotliwości ~ 1Hz. Pracował on z żarówką halogenową 12V/20W. Mój pomysł polega na tym że zamiast żarówki podłączył bym trafo WN od starego
  czarno-białego telewizora Unitry. Czy taki patent ma szanse na prawidłowe działanie? Napięcie jakie jest potrzebne na wyjściu to około 5KV. Proszę o pomoc i pozdrawiam

  A może dało by sie zastosować zamiast transformatora cewkę zapłonową z samochodu???

  Zadawałem już to pytanie na forum ale nikt sie nie interesował moim problemem.
 • Poziom 31  
  Zdecydowanie częstotliwość będzie za niska. Poszukaj na alektrodzie lamp Plazmowych i tam są umieszczone schematy prostego generatorka.
 • Poziom 12  
  Częstotliwość stroboskopu mogę dowolnie regulować pojemnością.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Aktualnie częstotliwość ustawiłem na 1Hz bo z około taka częstotliwością pracują fabryczne elektyzatory.
 • Poziom 12  
  Witam. Zastosowałem do mojego stroboskopu cewkę z "malucha". Układ daje iskrę o długości około 1cm przy 6V zasilania(przy 12V była dużo większa). Prąd pobierany z zasilacza to około 2A. Czy jest to bezpieczne dla zwierząt??? Nie wiem czy dobrze myślę ale według moich obliczeń prąd impulsu wynosi około 1,2mA(przyjmując że iskra 1cm=10kV) I chyba jest to bezpieczne ale nie jestem pewien. Proszę mnie poprawić jeżeli sie mylę.
 • Poziom 13  
  Nie jestem ekspertem od elektryzatorów, ale sam nie dawno wykonałem cos podobnego. Długosć iskry nie przekracza u mnie 4-5mm i kopnięcie jest wystarcająco nieprzyjemne (sam sprawdziłem). U mnie dlugosć ogrodzenia to okolo 150m, grunt zwięzły i mokry, no i dobre uziemienie. 1 cm wydaje mi się dosyć dużo (pewnie lepsze przy większej opornosci gleby - piaski). Napięcie musi pokonać opory gruntu (uziemienie, wilgotnosć gleby, dlugosć ogodzenia - duże odległosci od miejsca uziemienia).
  O sile rażenia decyduje zastosowana pojemnosć kondensatora, który rozładowujesz poprzez uzwojenie pierwotne tej cewki, lub przy stałym zasialniu: napięcie, czas i prad ladujący cewkę.
  Gdzies czytałem, że energia (zgomadzona w tymże kondensatorze, lub ładująca cewkę) dla różnych zwierząt powinna być różna.
  I tak:
  dla koni najmniejsza - do 0,16J,
  srednia zwierzyna lesna i domowa okolo 0,2-0,8J,
  Jelenie i dziki powyzej 3J, a nawet więcej niż 5J. Szczególnie dziki są odporne i dla nich też naięcie na ogrodzeniu musi być 15-20kV (gruba i dobrze izolująca szczecina).