Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna po wymianie kondensatorów 3300uF/6.3V 105°C

24 Cze 2008 23:45 7502 14
  • Poziom 11  
    Witam .
    Mam taki problem mianowicie przy procesorze były napuchnięte kondensatory o pojemności 3300uF/6.3V 105°C wymieniłem 7 sztuk te co napuchnięte były.
    Płyta nie startuje włącza sie tylko wiatrak na procku na sekundę tylko drgnie i nic dalej, a wentylator w zasilaczy nie czuć, że wiatrak w nim chodzi, ale zasilacz 100% sprawny.
    Sprawdzałem na innych bez procesora płyta zachowuje sie tak samo tylko drgnie wentylator na radiatorze nie wiem co robić co to może być w ogóle ?
  • Tektronix
  • Poziom 22  
    Jesteś pewny, że wlutowałeś identyczne kondensatory i czy + do +, a minus do minusa ?
    To jest niezwykle istotne.
  • Tektronix
  • Poziom 11  
    tak to jest dobrze tylko zamiast napięcie 6.3 dałem do 10 podobno powinno być to dobre a właśnie teraz komp odpalił ale nie z przyciska tylko złączem zasilacza do płyty przytykami i wypinam i za 3 razem rusza co najdziwniejsze z tym że nie słychać dzwonka może dlatego że za krótko go trzymam włączonego bo od razu zaczyna nagrzewać sie jakiś układ z 3 nóżkami są takie 5szyku początek nazwy to sr i są na nim narysowane takie fajki i plus tylko jedna sztuka sie nagrzewa kurde i czemu z przycisku sie nie włacza
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego mirekmisiek123, proszę niezwłocznie poprawić swoje posty uwzględniając składnię zdań oraz interpunkcję. W przeciwnym przypadku cały temat znajdzie się w koszu.
  • Poziom 21  
    Podaj co to za płyta, po zatym wymieniłeś tylko te spuchnięte jeśli zostały w "baterii" jakieś nie spuchnięte to też je wymień.
  • Poziom 32  
    Cyt.
    "jakiś układ z 3 nóżkami", "są na nim narysowane takie fajki i plus"...

Daj Kolego tę płytę komuś kto jest elektronikiem, bo zaraz będzie płyta, procesor i pamięć do kupienia nowa ...
    O biegunowości kondensatorów, zwarciach Kolega słyszał ?

Pzdr.
  • Poziom 11  
    kondensatory dobrze zamontowałem tylko grzeje sie taki układ właśnie teaki układ obok nich z trzema nogami napis najpierw taka fala plus i znowu taka fala początek nazwy to sr
  • Spec Overclocking
    A może zamiast pisać prozą dość dziwaczną (fala plus, fajka itp.) zadałbyś sobie trochę trudu i sprawdził w googlach co to za układ...
    Podpowiem, jest to związane z zasilaniem.
  • Poziom 32  
    Cyt.
    "kondensatory dobrze zamontowałem tylko grzeje sie taki układ właśnie teaki układ obok nich z trzema nogami napis najpierw taka fala plus i znowu taka fala początek nazwy to sr" ...

To, że kondensatory stoją pionowo nie znaczy, że ich wymiana i lutowanie poszło Ci dobrze. Płyta komputerowa to nie tylko to co widzisz, ma ścieżki również wewnątrz laminatu.
    Przed wymianą kondensatorów płyta działała, choć niestabilnie - po wymianie już się nie uruchamia. Jasne jak słońce, że spaprałeś robotę i jesteś na najlepszej drodze, aby padł procesor i pamięć :!: .
    Ale ... róbta co chceta !

I to byłoby na tyle.
  • Poziom 23  
    Kolega mirekmisiek123 nie napisał wprost czy płyta główna przed wymianą kondensatorów działała czy też nie. Jeżeli płyta działała to ewidentnie Kolega mirekmisiek123 albo zrobił zwarcie przy lutowaniu nowych kondensatorów albo rzeczywiście pomylił się przy ich polaryzacji. Jeżeli jednak płyta nie działała przed wymianą kondensatorów to problem może dotyczyć uszkodzenia regulatora impulsowego zasilającego CPU.

Czy ten układ z trzema nóżkami wygląda tak jak na zdjęciu poniżej? Jeżeli nie to opisz dokładniej ten element. Podaj też oznaczenie płyty głównej.

• Poziom 11  
    Więc tak kondensatory wsadziłem poprawnie zgodnie z polaryzacją.
    Przed wymianą podobno działał, ale ten ktoś nie jest pewny w 100% więc zdaje mi się że nie działała.
    Wymieniłem kondensatory i jest tak samo prawdo podobnie jak i by było na tych spuchniętych co do tego obrazka wyżej.
    Zgadza się to taki element dokładnie mam takie 6 sztuk jeden z nich się grzeje i to bardzo.
    Płyta to ECS P4SPA tylko tyle, że jest takich 6 sztuk z czego 3 są jednej firmy i mają 2 nóżki, a 3 inne i mają 3 nóżki co można z tym zrobić?
    Natomiast co do zwarcia podczas pracy to nie sądzę bo robiłem to ostrożnie i na innych płytach też już czasem wymieniałem i działały.
    Zapewne tu widocznie w czymś innym wina bo płytka nie reaguje na włącznik raczej załącza się wentylator na CPU, ale tylko drgnie i to tyle.
    Natomiast żeby później znowu drgnął muszę trochę odczekać i wcisnąć ponownie dziwna sytuacja.

Oto zdjęcie płytki zaznaczyłem element który się grzeje i kondensatory które spuchły wśród zaznaczonych tylko jeden nie był napuchnięty czy możliwe, że naruszyłem jakąś ścieżkę na płycie i przez to się grzeje?
    Czy raczej nie i co można zrobić z tym?
    Fotka płytki:
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 23  
    A więc uszkodzony jest regulator napięcia zasilającego CPU. Regulator podzielony jest na trzy sekcje (fazy). Każda faza złożona jest z dwóch tranzystorów i cewki nawiniętej na rdzeniu ferromagnetycznym. Całość sterowana jest z układu PWM znajdującego się blisko podstawki CPU.

Najczęściej uszkodzenie regulatora impulsowego zasilającego CPU polega na przebiciu tranzystorów kluczujących (tylko) w jednej fazie (sekcji). Oczywiście możliwa jest sytuacja, w której uszkodzeniu ulega również sam układ sterownika PWM.

Jeżeli dysponujesz multimetrem to możesz sprawdzić tranzystory kluczujące regulatora impulsowego pod kątem ich przebicia (uszkodzenia). Najprawdopodobniej uszkodzona będzie ta para tranzystorów, która się „gotuje”. Dokładne sprawdzenie samego sterownika PWM możliwe jest tylko przy użyciu oscyloskopu.
  • Poziom 11  
    acha no oscyloskopu to nie posiadam niestety a odnośnie tego tranzystora co się gotuje to da sie normalnym takim lepszym miernikiem zmierzyć w jakiś sposób czy działa ? jeśli tak to czy trzeba go wyciągać z płyty i czy w ogóle jest to realne lutownicą kolbowom?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolego mirekmisiek123, kolega z uporem maniaka lekceważy polecenia moderatorów i konsekwentnie nie poprawia swoich postów. Więc zgodnie z obietnicą daną koledze przez moderatora Marek216 udzielam koledze urlopu od pisania na Forum do dnia 30.06.2008. Proszę urlop ten wykorzystać na opanowanie interpunkcji i zasad budowy zdań w języku polskim.
  • Poziom 23  
    Tranzystory typu FET pod kątem przebicia można sprawdzić każdym miernikiem, który posiada zakres omomierza lub test diody. Pomiaru można dokonać w układzie (nie ma potrzeby wyciągania tranzystora z układu).
    Pomiar polega na sprawdzeniu czy nie ma przebicia między wyprowadzeniami bramka (G) - dren (D) oraz bramka (G) - źródło (S). Wartość bliska zeru oznacza uszkodzenie tranzystora.

Odlutowanie takiego tranzystora nie jest łatwe jeżeli do dyspozycji ma się tylko lutownice kolbową. Nie jest to jednak niemożliwe. Trochę gimnastyki i gotowe…