Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kłopoty z siatkową anteną szerokopasmową

Bynio22 25 Jun 2008 00:05 17123 26
 • #1
  Bynio22
  Level 13  
  Witam. Mam problem dotyczący anteny szerokopasmowej. Wiem, że podobnych postów jest mnóstwo, ale mój dotyczy innego problemu. Miałem podłączoną antenę szerokopasmową ZAT 18/19 (podobna do anteny http://www.anprel.soft.type.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=54 ) skierowaną na Bydgoszcz, z którego ściągałem POLSAT, ale obraz nie był rewelacyjny a o TVN nawet nie było mowy :) . Później z niej nie korzystałem gdy miałem anten satelitarną. Gdy zakodowali wszystkie programy postanowiłem powrócić do anteny siatkowej. i tu kicha. Żadnej reakcji. POLSAT nawet nie zaśnieży. Sąsiedzi mają ustawioną antenę siatkową na Poznań bądź Łódź i im ładnie odbiera. Więc i ja przestawiałem antenę. Ustawiałem począwszy od Bydgoszczy, Poznania, Łodzi, Warszawy aż po Olsztyn i nic. Moje pytanie więc brzmi "co może być tego przyczyną?". Moja lokalizacja to Czumsk Duży http://www.czumsk-duzy.gsn.pl/ . Dodam jeszcze, że niedawno koło tej anteny miało miejsce wyładowanie atmosferyczne w odległości około 5 metrów. Czy ono mogło sprawić uszkodzenie wzmacniacza?? I czy miało by sens wymienić ten wzmacniacz na LNA-177 (http://www.anprel.soft.type.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=589&Itemid=54) czy też SWA-2000/EU (http://www.anprel.soft.type.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=592&Itemid=54)?
 • #2
  radiolatarnia
  Level 17  
  Witam zacznij od sprawdzenia przewodu. sprawdź czy ktoś między czasie nie przeciął przewodu czy też gdzieś na zakończeniach kabel się nie poluzował i nie odkręcił . Być może dostała się gdzieś woda. Jeżeli nie masz miernika uniwersalnego do prądu to spróbuj choćby starym sposobem na bateryjke i żaróweczkę. Na odpientym kablu nie powinno być zwarcia. Jeżeli wzmacniacz podczas wyładowania nie był podpięty do zasilania to nie powinno mu się nic stać. Zawsze możesz podpiąć na krótko bez zasilacza i porównać siłę sygnału.
 • #3
  apis14
  Level 12  
  sama wymiana wzmacniacza-to niewielki problem, koszt kilka pln. to pierwsze co mozesz zrobic. zanim to nastapi warto sprawdzic: stan polaczenia w puszcze, czy jest dobrzez skrecony kable, czy nie ma zwarc ekranu to zyly sygnalowej koncentryka, ogledzinom poddalbym wtyczke w domu-podonie-trzeba sprawdzic czy nie ma np zwarc ekranu do zyly sygnalowej, sprawdz tez czy masz zasilacz ok-czy daje 12V. etc
 • #4
  mulek
  Level 26  
  Witam , jeżeli blisko tej anteny uderzył piorun , to 99% uszkodził się wzmacniacz , jest on bardzo czuły na wyładowania atmosferyczne . Antena w tym czasie nie musi być podpięta , wystarczy z indukowane napięcie do zniszczenia wzmacniacza. Pozdrawiam.
 • #5
  Bynio22
  Level 13  
  Problem leżał po stronie zasilacza. Uważałem go za sprawny gdyż świeciła dioda LED. Uszkodzony natomiast był przewód od zasilacza do separatora. Ustawiłem antenę i POLSAT odbiera, co prawda śnieży ale da się oglądać. TVN ani TV4 u mnie nie odbiera. Cały czas jednak zastanawiam się nad zmianą tego wzmacniacza na inny. Powiedzcie mi, który wybrać LNA-177 czy SWA-2000/EU? Może po zmianie wzmacniacza ściągnę więcej kanałów :)
 • #6
  qryszard
  Level 21  
  Najlepiej wymień antenę na yagę .Do ww. anteny wmontuj wzmacniacz wyjęty z anteny siatkowej.Ale to wydatek już trochę większy.
 • #7
  Bynio22
  Level 13  
  Wiem , że to pytanie nie jest zgodne z treścią postu ale zapytam "dlaczego antena yagi np. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm jest na zakres 470-790MHz a program do obliczania przy budowie takiej anteny yagi pozwala tylko wpisa jedną wartość częstotliwości na której będzie pracował ( http://elektronikjk.republika.pl/i0.html ) i co to jest za stwór przedstawiony na zdjęciu na tej stronce z linku :) ? Czy osobiście można zbudować antenę na pewien zakres częstotliwości?"
 • #8
  tsoltys
  Level 15  
  Bynio22 wrote:
  dlaczego antena yagi [...]jest na zakres 470-790MHz a program do obliczania przy budowie takiej anteny yagi pozwala tylko wpisa jedną wartość częstotliwości
  Są dwie rzeczy: częstotliwość pracy anteny - dla której jest projektowana - oraz pasmo pracy anteny - czyli zakres częstotliwości wokół "podstawowej", w którym antena ma akceptowalne parametry. W programach do modelowania anten możesz obejrzeć przewidywane wartości jej parametrów w zależności od częstotliwości - patrz np. mmana.
  Ten stwór na zdjęciu to taka wariacja na temat anteny Yagi - zrobiona chyba po to, żeby więcej materiału zużyć.
 • #9
  Bynio22
  Level 13  
  A czy do anteny analogowej można podłączyć koncentryk od satelity?? Kiedyś tak właśnie zrobiłem ale ta zmiana negatywnie wpłynęła na odbiór, to znaczy była gorsza jakość obrazu.
 • #10
  radiolatarnia
  Level 17  
  Jak najbardziej można . Kabel koncentryczny do telewizji satelitarnej charakteryzuje się mniejszym tłumieniem na wyższych częstotliwościach. Być może ktoś sprzedał ci pseudo satelitarny kabel. Jeżeli go jeszcze posiadasz to sprawdź jego parametry w necie. Każdy dobry kabel ma nadruk z typem przewodu.
 • #11
  Bynio22
  Level 13  
  Ciągle drążę ten temat anten i bawiłem się troszkę tym programikiem mmana i tak się zastanawiam, czy miało by sens zrobienie anteny yagi na podobę anteny szerokopasmowej, czyli zamiast stosowania kilku anten na poszczególne częstotliwości zrobił wszystko na jednej antenie yadze, przy czym zastosować niezmienną długość reflektora i dipolu a na oddzielnych gałęziach częstotliwość pracy anteny dopasowywać direktorami ( coś na podobę).
  Kłopoty z siatkową anteną szerokopasmową
  Czy sygnały z poszczególnych gałęzi nie będą się wzajemnie zakłócały i na dipolu będzie mix sygnałów??
 • #12
  tsoltys
  Level 15  
  Bynio22 wrote:
  czy miało by sens zrobienie anteny yagi na podobę anteny szerokopasmowej
  Nie za bardzo. Ciężko będzie uzyskać sensowne parametry. Trzeba sobie uświadomić jeden fakt - budowa anten polega na kompromisach. Zawze coś za coś, nigdy nic za darmo - antena pracująca szeroko będzie "słabsza" niż strojona wąsko na jedną, konkretną częstotliwość. Dobra Yagi pracuje dosyć wąsko. W niektórych przypadkach można umieścić na jednym boomie elementy na kilka pasm, ale powoduje to spore komplikacje w konstrukcji anteny, a w niektórych przypadkach doboru częstotliwości jest to w ogóle niezbyt wykonalne i parametry wyjdą zupełnie przypadkowe albo niezbyt stabilne (elementy z jednego pasma będą wpływały na drugie). Szerokopasmowe przy zachowaniu przyzwoitego zysku i w miarę sensownej impedancji są anteny LPDA.
 • #13
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Antena ze zdjęcia jest bardzo sensownym wynalazkiem. Krótki czas pracowałem w firmie, która zajmuje się profesjonalnymi systemami antenowymi i właśnie takowe montowali w instalacjach indywidualnych i zbiorowych. Niestety nazwy i parametrów nie pamiętam... Jakoś nie przepadam za instalacjami TV ;)


  O typowej "antenie" siatkowej wypowiadał się nie będę - nie wypada publicznie przeklinać.
 • #14
  Bynio22
  Level 13  
  Napotkałem kolejny problem dotyczący próby zbudowania anteny kierunkowej, mianowicie z jakiego materiału aluminium czy miedzi mają być wykonane direktory, wibrator i reflektor, oraz następna sprawa czy wibrator ma być prostym drutem czy wygięty w kształcie litery "C". Przydała by się jeszcze podpowiedź jak zrobić by na jeden wzmacniacz antenowy podłączyć dwie lub więcej anten kierunkowych.
 • #15
  zetdeel
  Level 39  
  "Kłopoty z siatkową anteną szerokopasmową". No właśnie - antena siatkowa to jeden wielki kłopot.
  Szeroka wiązka powodująca że antena oprócz sygnału z nadajnika zbiera odbicia i inne śmieci, konstrukcja która sprawia że po kilku latach dipole tracą kontakt galwaniczny z linią fazującą oraz dipole odizolowane od masztu co powoduje uwalenie wzmacniacza przy uderzeniu pioruna nawet w dalszej odległości od anteny.
  To są powody aby pomyśleć o prawdziwej antenie.
  Proponuję ATV 21/21-60. Do tego wzmacniacz LNA-169 lub LNA-177 (będziesz musiał sprawdzić "na żywca" który będzie lepszy w Twojej lokalizacji). Kabel TRISET-113 PE żelowany (nie będzie łapał wilgoci tak jak RG-6).

  Twój stary wzmacniacz jest uwalony na 100%, po burzy ma duży poziom szumów i małe wzmocnienie - możesz go spokojnie wyrzucić.
 • #16
  Moon voyager
  Level 21  
  Antena siatkowa to najgorszy wybór, ale skoro już się zdecydowałeś z nią pracować to przynajmniej po sprawdzeniu WSZYSTKICH jej elementów uziemnij dobrze ekran odbiór powinien się znacznie poprawić.
 • #17
  irekr
  Moderator
  Jest jeszcze jeden problem w przypadku lokalizacji kol. Bynio.
  Jeżeli kolega mieszka w Czumsku Duzym to stosowanie jakichkolwiek anten ze wzmacniaczami (szczególnie siatkowych) mija sie z celem z uwagi na pobliski obiekt Sierpc - Rachocin. Dwa nadajniki TVP1/2 o mocy po 1 MW na kanałach 29 i 39 uniemożliwiają jakikolwiek odbiór odległych sygnałów bez zastosowania bardzo wąskopasmowych i silnie kierunkowych anten na inne obiekty.
  Istnieje możliwość odbioru w przyzwoitej jakości POLSAT-u z Raszyna na k. 44 lub z Trzeciewca na k. 53 (ze wskazaniem na Raszyn z uwagi na niższa częstotliwość i mniejsze tłumienie), a przy właściwych warunkach lokalizacyjnych i bardzo dobrej wąskopasmowej antenie także TVN-u na kanale 35 z Raszyna.
  Instalacja antenowa powinna byc zbudowana z jednej anteny o niewielkim zysku skierowanej na Rachocin i drugiej anteny, co najmniej 19 elementów skierowanej na Raszyn. Antena "raszyńska" musi mieć zainstalowane silne pułapki w celu wycięcia kanałów 29 i 39 (z Rachocina) o co najmniej 26 dB i do tego wzmacniacz - obowiązkowo ZA PUŁAPKAMI o wzmocnieniu rzędu 30 dB.
  Antena "rachocińska' musi mieć zainstalowane pułapki na częstotliwości "raszyńskie" czyli kanał 35 i 44. Oczywiście bez wzmacniacza a prawdopodobnie trzeba będzie założyć tłumik rzędu 20 dB.
  Warunkiem powodzenia jest otwarta przestrzeń w kierunku na Raszyn.
 • #18
  Bynio22
  Level 13  
  Drogi "Moon voyager " mówiąc "uziemnij dobrze ekran" miałeś na myśli uziemienie ekranu koncentryka??
  "irekr " mówisz ciekawie ale nie powiedziałeś mi jeszcze jak podłączyć te dwie anteny do telewizora, tzn czy anteny te podłączyć oddzielnymi dwoma koncentrykami i na każdy koncentryk oddzielny wzmacniacz, czy można to jakoś za pomocą jakiegoś układziku zrealizować przy pomocy jednego koncentryka i jednego wzmacnniacza. I tak wogóle czy lepiej jest zastosować jedną antenę kierunkową o szerokim paśmie tak jak mi radzi "zetdeel " czy zastosować dwie anteny kierunkowe o wąskim paśmie? I jeszcze jedno pytanie czy dwie anteny trzeba od siebie oddalić na około 1,5m czy nie, gdyż wyczytałem że jeżeli odległość pomiędzy antenami jest mniejsza niż 1,5m to one się wzajemnie zakłócają?
 • #19
  irekr
  Moderator
  O takim drobiazgu jak podłączenie dwóch anten do jednego gniazda nie wspominałem, bo do tego celu stosuje się odpowiednie zwrotnice, również wyposażone w odpowiednie pułapki pasmowe. Cała sztuka takiej instalacji polega na tym, by sygnały w pasmie anteny "raszyńskiej" nie były odbierane przez antenę "rachocińską" i na odwrót.
  Jak wspomniałem wzmacniacz jest potrzebny tylko w instalacji odbierającej stacje z Raszyna. To czy do odbioru zastosować dwie anteny , oddzielnie na Polsat i oddzielnie na TVN czy jedna dla obu kanałów to zupełnie inny problem, który wymaga sprawdzenia w praktyce. Prawdopodobnie wystarczy jedna wąskopasmowa antena, z dobranym rezonansem w okolicach kanału 36go. Odległość 9ciu kanałów to nie jest dużo.
  Reasumując - instalacja powinna wyglądać tak (patrząc od strony odbiornika TV):
  1. Przy odbiorniku wtyk zawierający przyłącze zasilania dla wzmacniacza.
  2. Dobry, możliwie jak najkrótszy kabel antenowy.
  3. Zwrotnica o dwóch wejściach UHF zawierająca pułapki:
  - ustawione na kanały raszyńskie w torze A
  - ustawione na kanały rachocińskie w torze B
  4. W torze A (z wyłączoną gałęzią zasilania - przeciąć zworę) na wejściu regulowany tłumik i kabel łączący z prostą i niewielką anteną skierowaną na Rachocin. Dobra w takich miejscach jest antena LP (krótka), przyda się docelowo do odbioru DVB z Rachocina, jak zostanie tam niebawem uruchomiony.
  5. Tor B jest bardziej rozbudowany. Na kablu toru B instalujemy wzmacniacz, najlepiej pasmowy obejmujący swoim zakresem kanały 35 i 44 - jeżeli instalujemy jedną antenę i w zwrotnicy pozostawiamy tak zwory zasilania by otrzymać je w kablu. Przed wzmacniaczem instalujemy następne pułapki kanałowe nastrojone na częstotliwości rachocińskie (by wzmacniacz nie był przesterowany sinymi sygnałami z Rachocina) Antena jaka można do kable podłączyć to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-45_A8730.htm z symetryzatorem oczywiście.
  Antenę raszyńska wystawiamy najwyżej jak się da.
  Po pierwszych testach okażę się czy wystarcza jedna antena do odbioru stacji raszyńskich czy lepiej będzie zainstalować dwie w układzie piętrowym i odpowiednio wyfazować.
  Antena rachocińska może być zainstalowana na poziomie dachu. Zwrotnicę i pułapki/tłumiki dobrze jest zainstalować w miejscu łatwo dostępnym, by można było korygować zestrojenie.
  Sukcesów życzę..
 • #20
  leszekkpl
  Level 11  
  a czy poleciłby ktoś jakąś dobrą, sprawdzoną antenę siatkową?
 • #21
  irekr
  Moderator
  Nie ma i nie moze byc "dobrej, sprawdzonej anteny siatkowej" w cenie mozliwej do zaakceptowania.
  Protoplastami anteny siatkowej sa anteny scianowe a taka antena w przyzwoitym wykonaniu kosztuje od 4.000$ w górę.
 • #22
  wojtaszek
  Level 11  
  witam.ja mieszkam w warszawie.przenioslem sie 3 miesiace temu.i telewizje narazie odbieralme przez taka stara ruska antene :) gdy stala przy oknie to byl niemal idealny obraz tvp2,3 tvn i polsat ale niestety tvp1 slabo.wiec postanowilem cos zmienic.kupilem antene pokojowa.tvp1 juz lepiej ale reszta skolei gorzej niz na ruskiej wiec zaczalem szukac dalej,wczoraj probowalem przez antene szerokopasmowa za 30 zl kupiona wczoraj z mozliwoscia oddania ;) no ale zmontowalem wystawilem na balkon nie montujac zeby wyczuc jaki odbior no i bardzo niemile sie zawiodlem...obraz byl fatalny wrecz w ogole nie bylo... i nie wiem dlaczego,kierowalen na poludnie.antena miala wzmacniacz,dioda sie swieicla choc nie mam pewnosci czy dzialal bo jak to mozliwe ze taki slaby odbior gdy na starej ruskiej bez wzmacniacza pokojowej duzo lepszy odbior jest? a jeszcze jedna rzecz ktora mnie zdziwla to to ze mi znalazlo programy z kablowki :D hbo,polsta sport,cartoon network obraz slaby ale byl.jak to mozliwe? macie jakis pomysl jaka moze byc przyczyna tak slabego odbioru na tej antenie? z gory bardzo dziekuje za pomoc ;)
 • #23
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  wojtaszek może warto przypomnieć, że sygnały z nadajników dużej mocy wywędrowały na maszt w Łazach.

  Z PKiN zostały nadajniki tylko z mocą do 1kW (słabe) i na pokrycie Centrum Warszawy wystarczy taka moc nadajników.

  Łazy pracują na NOWYCH kanałach.

  Antenę "siatkową" też nie będę komentował bo jak napisał yes2mike publicznie kląć nie wypada. :D


  Pozdrawiam.
 • #24
  wojtaszek
  Level 11  
  SP5ANJ wrote:
  Witam.

  wojtaszek może warto przypomnieć, że sygnały z nadajników dużej mocy wywędrowały na maszt w Łazach.

  Z PKiN zostały nadajniki tylko z mocą do 1kW (słabe) i na pokrycie Centrum Warszawy wystarczy taka moc nadajników.

  Łazy pracują na NOWYCH kanałach.

  Antenę "siatkową" też nie będę komentował bo jak napisał yes2mike publicznie kląć nie wypada. :D


  Pozdrawiam.

  wiem ze sa w Lazach i pewnie stad moje problemy,wiec co zrobic zeby je odebrac?
 • #25
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Musisz podać z jakiego rejonu Warszawy będziesz odbierał TV. ???


  Pozdrawiam.
 • #26
  wojtaszek
  Level 11  
  SP5ANJ wrote:
  Witam.

  Musisz podać z jakiego rejonu Warszawy będziesz odbierał TV. ???


  Pozdrawiam.

  na zoliborzu.mieszkam niestety na pasterze a w okolicy pare wiezowcow jest... ale na pokojowej starej ruskiej jak juz mowilem da sie ogladac.antene kieruje na poludnie choc probowalem tez innych kierunkow.
 • #27
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Tylko antena na dachu i w stronę południa może pomóc.


  Pozdrawiam.