Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oswietlenie do kamery DV na LED mocy

25 Cze 2008 11:51 13655 47
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie
    jestem zainteresowany zbudowaniem lampy wspomagajacej do kamery DV, do tej pory uzywam lampy halogenowej zasilanej 12v 50W z akumulatora zelowego. Problem polega na tym ze nagrywanie za pomoca tej lampy ma kilka wad ktore chcialbym wyeliminowac przy budowie lampy na ledach.

1 Halogen 50 W duze zuzycie energii przy nagrywaniu 4 godzin wymaga ok 4 akumulatorów zelowych 12 V 7Ah

2 noszenie w torby z akumulatorem bardzo czesto mi przeszkadza i ogranicza w mobilnosci jak i ciezar tego tez nie jest maly. Przy filmowaniu wesele po jakims czasie ma sie dosc tej torby z akumulatorem

to sa dwie nawazniejsze wady jakie mnie osobiscie drecza podczas pracy.

Budujac lampe na ledach chcialbym :

1 ograniczyc zuzycie energii

2 zasilanie lampy wbudowane w samą lampe w ten sposob chce sie pozbyc tej cholernej torby na ramieniu.

3 miec mozliwosc regulowac temperature barwy swiatla.

teraz troszke teorii

zarowka halogenowa przy 40W daje ok 490 lm swiatla (nie wiem czy dobrze pisze, opieram sie na danych katalogowych firmy OSRAM)

w sieci spotkalem diody Led o mocy 3 W ktore przy nominalnym zasilaniu daja ok 90 do 100 lm czyli jesli uzyje 6 szt takich Ledów to teoretycznie powinno byc ok 550 do 600 lm
    ponizej link do przykladowej diody

dioda 3W

teraz tak: diody musza byc na radiatorze chlodzone z tym nie ma problemu.
    teraz pytanie jak zasilac takie diody zakladam ze bede korzystal z akumulatorów AA ok 3200 mAh ( nie sa drogie a pojemoscia tez nie sa male )

zakladam ze 4 x AA powinno wystarczec.
    problem mam z sterownikiem do tej kombinacji Ledow kazda ma 700 mA i musi miec regulacje pradowa. zalezy mi na jak najmniejszych stratach.
    Prosba do Was abysie przyjzeli sie temu tematowi czy da sie to zrobic czy tez szukac innego rozwiazania.

ps. w sumie juz zakupilem diody o ktorych mowa powyzej.
    mysle ze tym temataem jest zainteresowana spora grupa uzytkownikow
    z gory dzikuje za pomoc
  • Poziom 24  
    Jeżeli już to polecałbym firmę CREE, i ich diody z binu Q4, Q5, R2 (około 200-230lm @ 1A). W prawdzie daja one jak to sie fachowo na aukcjach nazywa swiatło "zimne" ale można dołożyć do tego kilka pomarańczowych/czerwonych LUXEONow philipsa. Całość świecąc przez matówkę powinna mieć miły kolor

Jeżeli chodzi o chłodzenie to 4 białe CREE możesz nalepić (klejem przewodzącym ciepło) na radiator z jakiegoś athlona (lub inny radiator z procesora komputerowego). Powinien sobie poradzić z pasywnym chłodzeniem.

Zasilanie, jest kilka przetwornic ze stabilizacja prądu na allegro. Sa tez specjalistyczne układy scalone. Nie polecam bawić sie w AA, prawda jest taka, ze chińczyk napisze na baterii to co importer chce a ogniwa są wszystkie takie same - kiepskie. Zostałbym przy bezobsługowym 7Ah ... +powinien wystarczyć jeden na ok 3h.
  • Moderator Robotyka
    Ja bym zostawił źródło światła. Diody nie dadzą tak silnego strumienia świetlnego jak halogen. Niestety, w oświetleniu decyduje postęp geometryczny, a nie algebraiczny.
    10 źródeł światła o strumieniu 10lm, nie da tak silnego światła jak jedno źródło o 100lm.
    Diody dają światło bardzo zimne, jasne, ale źle pokazujące szczegóły i źle oddające barwy.
    Ewentualnie wymień halogen na 12V żarówkę ksenonową. Ma lepsze widmo świetlne.

Co do Akumulatora, żelówki są kiepskim źródłem prądu, tyle że tanim. Ja żelówkę wymieniłbym na pakiet Litowo-polimerowy. Są bardze lekkie i mają sporą wydajność.
    Są powszechnie używane przez modelarzy w modelach latających, gdzie każdy gram ma znaczenie.
    Np. taki:
    http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p1298,pakiet-lipol-4100mah-11-1v-rc-system
    Niestety - nie jest to tanie rozwiązanie.
    Innym rozwiązaniem jest bateria z Notebooka. Dwie takie baterie, np. z Acera o Un 14,4V i pojemności 4800mA, ważą mniej niż jedna żelówka o poj. 7Ah i un 12V.
  • Poziom 10  
    hmm :)
    wiec tak sa juz powszechne rozwiazania oswietlenia do kamer na ledach.
    dla przykladu podam ten link
    tam co prawda nie jest to wykonane na diodach mocy ale jest w miare skuteczne i dziala

Co do akumulatrow LiPo to sa bardzo drogie rozwiazania osobiscie znam ta technologie troszke. Problemem najwiekszym jest ladowanie tych akumulatrow taki pakiet sklada sie z kilku ogniw. Do ladowania potrzebujemy ladowaki procesorowej i balancera gdyz w tych akumulatorach bardzo wazne jest ladowanie kazdej celi poprawnie a czesto jest tak ze po kilku rozladowaniach wystepują różnice w napieciach na poszczegolnych ogniwach.
    Wiec jak na dzien dzisiejszy dla mnie to nie jest rozwiazanie.
    Przyznam sie ze budżet na to mam troche ograniczony i stąd poszukiwnaie w miare tanich i prostych roziazań.

Wlasnie otrzmalem paczuszke z diodami i poexperymentujemy troszke.
    W sumie kto nie ryzykuje ten w ..............

Pozdrawiam
  • Moderator Robotyka
    Ładowarka z balancerem do Li-poli, z oddzielnym ładowaniem każdego ogniwa, to koszt około 100zł. Nie jest to zatem wielki majątek. Są nawet tańsze rozwiązania.

Tych paneli nie nazwałbym profesjonalnym rozwiązaniem. To powiększona wersja chińskich latarek z mnóstwem diód i marnym światłem. Wykorzystują podobne diody o niskiej mocy i małym strumieniu świetlnym. Jedyna różnica to dodadkowa regulacja prądu.
    Jeśli 120 diód ma moc 14W, to łatwo policzyć moc pojedynczej diody. A jak wspomniałem, 100 diód o mocy x nie da tyle światła co jedna o mocy 100x. żeby mieć 2 razy lepsze światło niż z jednej diody, dodajemy jedną i mamy dwie. Ale żeby mieć teraz 2 razy lepsze światło, musi już dodać dwie diody i mamy 4 diody. Teraz, dla dwu krotnego wzrostu jasności musimy dodać 4 następne i mamy już 8. Potem szesnaście, trzydzieści dwie, sześciesiąt cztery i sto dwadzieścia osiem. A światło mamy tylko 8 razy lepsze, niż poczatkowej diody.
    A skoro jako źródło podstawowe mamy diodę która oświetla nam teren na 50cm...

Już lepszym rozwiązaniem jest 12V halogen 20W z szerokim stożkiem.
    Niestety - coś za coś. Nie bez przyczyny pewne rzeczy są tanie.

Jest jeszcze jeden patent:
    Koszyczek na 8szt aku AA 1,2V o jak największej pojemności. Wystarczą takie 2500mAh po ok 7zł/szt.
    Trzy takie zestawy połączone równolegle i zapasowe akumulatory - razem ok 48 szt. I masz dwa zestawy o pojemności żelówki, ale niższej wadze. Kiedy pada jeden zestaw, po prostu wymieniasz aku, a w domu je ładujesz.
  • Poziom 21  
    Madrik napisał:
    Tych paneli nie nazwałbym profesjonalnym rozwiązaniem. To powiększona wersja chińskich latarek z mnóstwem diód i marnym światłem. Wykorzystują podobne diody o niskiej mocy i małym strumieniu świetlnym. Jedyna różnica to dodadkowa regulacja prądu.
    Jeśli 120 diód ma moc 14W, to łatwo policzyć moc pojedynczej diody. A jak wspomniałem, 100 diód o mocy x nie da tyle światła co jedna o mocy 100x. żeby mieć 2 razy lepsze światło niż z jednej diody, dodajemy jedną i mamy dwie. Ale żeby mieć teraz 2 razy lepsze światło, musi już dodać dwie diody i mamy 4 diody. Teraz, dla dwu krotnego wzrostu jasności musimy dodać 4 następne i mamy już 8. Potem szesnaście, trzydzieści dwie, sześciesiąt cztery i sto dwadzieścia osiem. A światło mamy tylko 8 razy lepsze, niż poczatkowej diody.
    A skoro jako źródło podstawowe mamy diodę która oświetla nam teren na 50cm...

Już lepszym rozwiązaniem jest 12V halogen 20W z szerokim stożkiem.
    Niestety - coś za coś. Nie bez przyczyny pewne rzeczy są tanie.

Jakieś pesymistyczne wypowiedzi masz. Ja przetestowałem trochę diod luxeona, stara, cree. Przetestowałem trochę flux i powiem, że te ostatnie dają rewelacyjne wyniki. Testowane w praktyce na kamerze za kilkanaście tyś. zł. na weselach. Pamietajmy o temperaturze barwowej dla doświetlań w plenerze i w sali a to die różne rzeczy. Najlepsze widmo z ledów serii power led dają cree. Jednak efektywniejsze i bezcieniowe są odpowiednie fluxy w ilości 30 szt na kamerkę bądź 60. Zasilanie po trzy w szeregu + opór 68 om. Jeśli chodzi o zasilanie można wykorzystać też akumulatorki od kamer. Można dać też żelowy o pojemności powyżej 1 a/h i ładować na zmianę. Halogeny to lipa i przeszłość i mają sporo wad.
  • Poziom 24  
    CREE robi bardzo dobre diody. http://www.cree.com/ Na ich stronie jest wiele artykułów, z których można wywnioskować:
    -porownanie sprawnosci 35lm/W lampy energooszczednej i 44lm/W diody
    -sprawnosc diod jest pomiedzy lampa metalohalogenowa a wysoko i niskociśnieniowymi lampami sodowymi. W to cieżko mi uwierzyc.
    -żarowka konwncjonalna i halogenowa sa na samym dole listy "sprawności świetlnej"

Na aukcjach http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=359101 jest zdjęcie porownawcze kompaktowej świetlowki i diody.

[Widze, że pare osob ma problem ze zrozumieniem regulaminu. Zabronione sa linki do aukcji z powodu przenoszenia aukcji do archiwum. Czyli za jakis link bedzie nieaktualny. Dlatego link jest do przedmiotow]

Post raportowany.
    Proszę stosować polskie czcionki,
    sytuacja powtarza się.
    And!
  • Moderator Robotyka
    A porównali 3W diody do 18W świetlówki? I podali cenę 1W mocy?
    Diody są przyszłościowe, ale jak na razie mają bliżej do prototypu w zastosowaniach oświetleniowych.
    Wystarczy przejść się do dobrego sklepu z oświetleniem, obejrzeć lampy diodowe za x-set złotych, by wiedzieć, że to raczej sprzęt do zastosowań ozdobnych niż użytkowych.
    Dodajmy do tego mikroskopijną powierzchnię emitera, co przekłada się na b. ostre i nieprzyjemne światło.
    Żeby osiągnąć coś porównywalnego z klasycznym oświetleniem potrzebujemy dużo, mocnych diód. Koszty lawinowo rosną, a rzeczywista oszczęność energii wcale nie jest taka wspaniała. 25% oszczędności za 5 (lub więcej - dużo więcej) razy wyższą cenę?
    Żywotność diód mocy też nie jest powalająca, a o tym jakoś nikt nie wspomina. Cree 3W ma długość życia liczoną w setkach godzin, a świetlówka w tysiącach.
    Żeby dostać strumień swietlny równy świetlówce 18W - muszę mieć 5 diód 3W. Czyli mam 15W, zamiast 18W co nie jest oszałamiającą oszczędnością. Cena diody to 2 razy cena świetlówki - razem, mam 15W źródło światła za cenę 10 razy wyższą od 18W. Powierzchnia emisji, jest mała, wobec dużej powierzchni świetlówki. Więc bezpośrednie oświetlenie tyloma diodami będzie nie przyjemne, a światło pośrednie zabierze nam sporą część strumienia świetlnego.
    Gdzie tu te cuda z marketingowych opowiastek? Energoszczędność - tak, ale za niski poziom światła.
    Poziom światła ten sam, lub lepszy - energooszczędność nikła, za to koszty ogromne. Oszczędając 3W/h czy zaoszczędzę równowartość żródła światła w czasie tych (optymistycznych) 500 godzin, nim diody padną?
    Raczej nie, bo to są groszowe sprawy.

Już w średniowieczu w cuda nie bardzo wierzyli... A Marketing to taki dzisiejszy cud, który wciska ci jednego ziemniaka w cenie 3kg, tyle, że nazywa to "Chipsy".
  • Poziom 24  
    Nie chce gadać jak sprzedawca diod i do tego nie na temat (po części), ale:

Cree okresla zywotnosc swoich produktow na spadek jasnosci do 70% (czyli o 30%) po 50000h przy temperaturze złącza nie przekraczającej 80'C (logiczne, przegrzanie, skraca żywotność). Mowa o najpopularniejszej w polsce serii XR-E.

Żeby nie odejść od tematu, nie komentuje równania diod i świetlówek - rozwiazanie mało mobilne.

Odpowiednio zaprojektowana obudowa lampy, eliminuje wade "mikroskopijnego emitera"

Porównanie do halogenu stosowanego w kamerach to zupełnie inna bajka. Żarówki konwencjonalne to bardziej źródła ciepła niż światla.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze tak, apropo ziemniaka. Ten sam marketing wciska nam 800kilo stali i 300kilo tworzywa sztucznego za 30 - 300 tys zł :) jako samochód. Na przykład oczywiście.
  • Poziom 31  
    Madrik napisał:
    (...)

Trochę bawię się diodami i rzeczywiście - na chwilę obecną główną przeszkodzą jest cena. Dodatkowo dla uzyskania dobrej wydajności (lm/W) diodę trzeba zasilać stosunkowo małym prądem, czyli potrzeba więcej sztuk i trzeba je odpowiednio chłodzić.
    Obecnie nie problem jest kupić diodę dającą 230-250lm @ 1A (~3.7W), czyli z 15W masz coś koło 1000lm - problemem w tym przypadku jest chłodzenie ;)
    Na rynku niedawno pojawiły się diody SSC P7 - pojedyncza dioda (tak właściwie to 4 struktury w jednej) - w zależności od binu nawet powyżej 900lm przy prądzie 2.8A i napięciu 3.7v.
    Czas życia - coś Ci się pomyliło, setki h to mają przewoltowane żarówki halogenowe, diody to kilkanaście tysięcy godzin (pojedyncze tysiące w przypadku katowania diod max prądem i przy niedostatecznym chłodzeniu).
  • Poziom 22  
    Taki oświetlacz powinien zawierać diody białe ciepłe i zimne z oddzielną regulacją jasności. Częstotliwość PWM zalecam dużą, mi przy 1kHz płyną LEDy ( w kamerze HD)
    Teraz można kupić diodę 30W 1000Lm, zimne i ciepłe :)
    Koszt około 90 zł :)
  • Moderator Robotyka
    Tak... Można... :D Tylko gdzie do kamery przyczepisz ten kompresor od lodówki? Bo radiator można na plecach, akusy ba wózeczku. Ale kompresor ciężko schować...:D
  • Poziom 22  
    Bawiłeś się takim ledem 30W ?
    Myśle że wydziela dużo mniej ciepła, niż zwykłe dedo ( Lampa żarowa często używana przy kamerach )
  • Poziom 10  
    Ok odświeżając niejako temat chciał bym zrobić sobie taką lampę nakamerową LED coś na wzór AKURAT lub tej lampy własnej roboty. Jeśli macie jakieś pomysły co do wykonania czegoś takiego to będę bardzo wdzięczny.
    Cytat:
    Taki oświetlacz powinien zawierać diody białe ciepłe i zimne z oddzielną regulacją jasności

A co gdyby faktycznie zastosować np po 40diodek w temp 3200K i 5600K i zrobić układ działający na zasadzie balansu lewy-prawy. Wtedy ustawianie barwy światła było by szybkie i dziecinnie proste a drugim potencjometrem na lampie regulowało by się jasność.

Co wy na to bo zkonstruowanie takiego ukłądu mnie przerasta, ponieważ zależy mi na zasilaniu tego od 6V do 14V.
    Pozostaje też kwestia wyboru odpowiednich diodek z tym też mam niewielkie doświadczenie no i obudowa, w linku podanym wyżej zrobiona jest ze zwykłego zasilacza uniwersalnego i prezentuje się dość ładnie ale może ktoś ma lepszy pomysł?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 21  
    Driverek do Leda mocy to najlepiej kupić gotowego, sprawdzonego i z dobrym radiatorem bo to duże prądy jednak, np. pojedyńcza MC-E 4 struktury pobiera ok. 3A przy 3,6V... a bateria "zwykłych" ledów też powinna mieć z 8-10W chociaż...
  • Poziom 21  
    Bardzo fajna ta sztuka, jednak w praktyce, to znacznie większy wymiarowo panel zwykłych diod da lepsze światło niż punkcik diody mocy. Ja się skłaniam jednak za rozwiązaniem wielu zwykłych LED.

pzdr! Nix
  • Poziom 14  
    Witam ponownie,

Jak 20x20 mm to mały punkt przy tym strumieniu, to . . .

Osobiście stosowałem te moduły 10; 20; 30; 50W z powodzeniem, są barwy zimnej i ciepłej.
  • Poziom 21  
    Oczywiście że to mały punkt z puntu widzenia plastyki oświetlenia.
    Chińskie lampy 126 diodowe za ok. 400zł mają wymiary ok. 120 x 80mm więc dużo większą

Co to oznacza dla "modela" nie muszę mówić :)

pzdr! Nix
  • Poziom 10  
    Widzę ze temat ruszył. Co do ilości diod to preferuje użycie większej ilości i stworzenie panelu świetlego bo gwarantuje to większe rozproszenie światła. Teraz pytanie co do tego jakie diody stosować

Flux
    Sms
    Czy jeszcze cos innego

A co do układu sterującego to jesteście w stanie jakiś polecic. A co z wponianym przezemnie balansowaniem energi pomiędzy diodami ciepłymi i zinnymi. Bylo by to extra ze względu na możliwość dopasowania barwy do światła zastanego.

Sory za wszelkie błędy ale pisze z telefonu.
  • Poziom 14  
    Witam ponownie,

W odpowiedzi:
    NIX masz rację, co do powierzchni, ale można to wszystko dostosować. Tylko jaka powierzchnię byś potrzebował by uzyskać 4000lm , ze standardowych diod LED, lub nawet power LED ?

Pozdro
  • Poziom 10  
    Odnośnie tej mocy światła to nie ma co przesadzać bo wystarczy 500lumenow poniewarz lampa na kamerze ma służyć jako doświetlenie głównie w celu usunięcia cieni na pierwszym planie. A im mocniejsza lampa na kamerę tym ciemniejszy drugi plan. Dlatego właśnie większość videofilmowców stosuje maksymalnie 30W halogeny.
  • Poziom 21  
    No i ponieważ to ma być przenośne światło, to uzyskanie 4000lm równa się ciężkiemu aku i kilku(nastu)minutowej pracy. Większośc lampek LED ma 3-10W i tyle wystarcza...

Ciekawą opcją byłaby możliwość płynnej regulacji white balance... np. od 3200- 6000K... gdzieś słyszałem o takich lampkach

pzdr! Nix
  • Moderator Robotyka
    Mirco_K napisał:
    Witam,

A co powiecie na ta diodę LED 100W 4000lm 5000-8000K

http://www.alibaba.com/product-gs/209766362/100_Watt_High_Power_LED_light.html

Ładne... Ale ja tam widzę nie 1, 100W diodę, tylko 100 diód, 1W... :)
    Niby ten sam wynik po wymnożeniu, a jednak drobna różnica.

Myślę, że jeżeli zależy ci na rozjaśnieniu tylko planu, a nie jego całkowitym oświetleniu i chcesz mieć długi czas pracy, to Flux'y będą najlepsze. Mały prąd, spory strumień świetlny.
    Można się też przyjrzeć diodom SMD, takim, jak te z latarek chińskich.
    Panel ze 20 szt (po 60mA) równolegle - 1,2A - Akus 12Ah spokojnie zaspokoił by pracę na 10h.

Aku żelowy. Lżejsze będą tylko pakiety Life lub Lipol, ale pakiety o pojemności 6Ah i napięciu 11,1V (Lipol) są koszmarnie drogie. Wymagają też specjalnej ładowarki i kontroli stanu napięcia. Bardzo źle znoszą bowiem nadmierne rozładowanie. Za to, szybko się ładują. Już można kupić pakiety bez problemu dające się ładować pradem 5C, a 2C wśród lepszych marek to norma (w tłumaczeniu na "nasze" pakiet taki naładuje się w 12 (5C) do 30 (2C) minut, a w praktyce 20-40 minut.).

Co do rozproszenia światła, to myślę, że wystarczy zwykła matówka. Nie budujesz szperacza, tylko doświetlacz i zależy ci na miękkim świetle.
  • Poziom 21  
    A dlaczego nie zwykłe paluszki Ni-Mh ? Są tanie i dość wydajne jeśli bierzemy pod uwagę moc do 10W.

Co do matówki- niestety wiąże to się ze stratą światła, tam samo zresztą jak zastosowanie filtra np ocieplającego typu 5600K --> 3200K.
    Zwykle lampki na wielodiodowe na matrycy diod nie mają matówki=rozpraszacza, natomiast na kilku diodach mocy- mają bo muszą mieć...

pzdr! Nix
  • Poziom 10  
    No jesli chodzi o rodzaj diod to również wydaje mi sie ze flux będą najlepsze. A co do balansowania barwy to najlepszym według mnie sposobem bylo by zastosowanie diod ciepłych i zimnych i balansnowanie na ich zasilaniu.
    Tylko co z tym sterownikiem, zna ktoś jakieś propozycje takich urządzeń które szło by zmodyfikować o potencjonetr pozwalający regulować barwę. No i przedewszystkim to musi mieć regulacje mocy.

A w kwesti lżejszego źródła zasilania to w moim przypadku był by to akumulator od kamery sony jego symbol to: NP-F970 no i lekki żelowiec na gdy sytuacja nie będzie wymagała tak dużej mobilności jaką daje zasilanie na kamerze.
  • Poziom 21  
    Przy wyborze LED ważne też jest współczynnik Ra odpowiadający za oddawanie barw, bo diody widma ciągłego to raczej nie mają...

pzdr! Nix
  • Poziom 10  
    O tym nie wiedziałem a jak się ma to RA w sensie jaki jest wynik najgorszy a jaki najlepszy