Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor-terminator D-Sub - tylko 1600x1200 i nie więcej?

andrzejlisek 25 Cze 2008 16:08 3737 0
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Chciałbym wykonać terminator taki, że jak się go włoży do gniazda D-Sub, to system ma widzieć to jako monitor CRT o nieograniczonych możliwościach, jeśli chodzi o rozdzielczość i częstotliwość odświeżania.

Informacje o tym płyną pinem 12 do karty graficznej w momencie uruchamiania monitora (np. podłączamy monitor i włączamy rozszerzony pulpit).

W dokumencie, który załączam (i z niego korzystałem podczas robienia terminatora) zrozumiałem, że aby zrobić taki terminator należy:

1. Metalową obudowę wtyczki oraz piny 4,5,6,7,8,10 i 11 złączyć ze sobą.
    2. Pomiędzy masę (połączenie wykonane w 1 kroku) a pinem 1 wstawić rezystor 75R. To samo z pinem 2 i 3.

Mam (jeszcze :-) ) nieużywany, ale technicznie sprawny monitor AOC Spectrum 5Glr. Na nim sprawdziłem omomierzem wtyczkę i w niej jest dokładnie tak, jak zrobiłem, czyli piny 4,5,6,7,8,10 i 11 zwarte ze sobą i z obudową wtyczki, a miedzy każdym pinem kolorowym (piny 1,2 i 3) a obudową jest opór 75R (miernik pokazywał gdzieś 77R, ale o trochę nie chodzi).

Po włożeniu terminatora do karty graficznej na pierwszy rzut oka wydaje się że wszystko działa. Wkładam do gniazda D-Sub (mam kartę z dwoma gniazdami, przy czym do DVI mam podłączony główny monitor), włączam rozszerzony pulpit Windows i działa.

Mam program PowerStrip, w którym mogę sprawdzić jaka jest wyswietlana rozdzielczość. Karta graficzna, którą posiadam (Radeon 9200) jest tak zrobiona, że jak monitor nie może wyświetlić wskazanej rozdzielczości, to wyświetla sie rozdzielczość maksymalna, ale taka, że szerokość i wysokość jest niższa niż w zadanej rozdzielczości (np. jak chcę 1920x1080 to nie będzie 1600x1200, tylko 1280x1024, nawet, jak monitor tą pierwszą obsłuży jako maksymalną), w i wyświetla się fragment obrazu, który przesuwa się od ruchów myszki. W PowerStrip można wyświetlić rzeczywistą rozdzielczość, jaka jest podawana do monitora.

W ten sposób stwierdziłem, że jak podłączę terminator, to program widzi go jako monitor o maksymalnej rozdzielczości 1600x1200, a karta graficzna może wyświetlić wyższą rozdzielczość. W suwaku z rozdzielczościami można wybrać najwyższą rozdzielczość 2048x1536.

Wydaje mi się, że są możliwe następujące przyczyny:
    1. Jeżeli monitor nie dostarcza cyfrowej informacji na temat swoich możliwości (czyli tak, jak w moim "terminatorze"), to zakłada się, że może wyświetlić maksymalnie 1600x1200.
    2. Standard złącza D-Sub nie przewiduje rozdzielczości wyższych niż 1600x1200, więc żadna karta graficzna i żaden monitor przez D-Sub nie wyświetli wyższej rozdzielczości obrazu.
    3. Moja karta graficzna jest za słaba na rozdzielczości D-Sub wyższe niż 1600x1200 (wtedy musi być szybki przetwornik cyfrowo-analogowy w karcie graficznej).

Która przyczyna jest najbardziej prawdopodobna?