Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar przepływu materiałów sypkich.

tufus 25 Jun 2008 17:22 2318 3
Wago
 • #1
  tufus
  Level 14  
  Witam.

  Szukam dobrego rozwiązania (sprawdzonego) dla pomiaru przepływu materiałów sypkich, W moim przypadku jest to pomiar przepływu granulatu o różnych rozmiarach, ciężkości oraz gęstości.

  Do tej pory był zastosowany specjalny przepływomierz. którego konstrukcja opierała się na zasadzie. że granulat uderzał w specjalą płytkę, gdzie na podstawie siły uderzenia oraz prędkości urządzenie obliczało aktualny przepływ. Urządzenie to miało wady ponieważ granulat ma różne kształty oraz wagę jednostkowę, należało je często kalibrować, płytka pomiarowa ulegała zabrudzeniu i fałszowała pomiary.

  Obecnie granulat jest wsypywany do kontenera, który jest ważony. Czujniki są w stanie zmierzyć ubytek 1kg granulatu i chwilowy pomiar jest niedokładny ze wzgledu na drgania oraz siły mechaniczne działające na nie, tzn. aktualny stan wagi pływa +/- 2 kg. Także użycie wagi i na podstawie aktualnej wagi określić przepływ przy małej pdkości tj. 200kg/h jest bardzo fałszowany.

  Może ktoś z Państwa spotkał się z takim problemem i może coś doradzić.

  Pozdrawiam.
 • Wago
 • #2
  elserwisant
  Level 19  
  A czym granulat jest transportowany do kontenera?
  Ślimakiem czy taśmociągiem?
 • Wago
 • #3
  tufus
  Level 14  
  Granulat do mieszalnika jest transportowany za pomocą ślimaka, który napędza silnik sterowany przez falownik. Układ regulatora PI mam zrobiony na PLC S7 firmy siemens, ale brakuje mi dokładnego pomiaru przepływu. Jak wcześniej pisałem z wagi jest niedokładny.
 • #4
  Luklukowaty
  Level 19  
  Troszkę matmy i przepływ objętościowy zgodnie z prędkością obrotową ślimaka.

  Nie będzie prosty wzór, ale... jeżeli ślimak jest zawsze pełny (a taki raczej będzie) to jest realne. Do tego czujnik pojemnościowy albo optyczny do sprawdzania obecności granulatu, żebyśmy nie liczyli jak czegoś nie ma :D