Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlenie 1600x1200 na 15-calowym monitorze CRT

andrzejlisek 25 Cze 2008 18:58 5108 2
 • Eksperyment potwierdza, że w pewnych przypadkach da się wyświetlić rozdzielczość wyższą, niż maksymalna rozdzielczość przewidziana dla danego monitora. Jednak wtedy obraz jest trochę niewyraźny z powodu dużej w stosunku do wielkości piksela plamki kineskopu oraz jakości jego wykonania.

  Eksperyment przeprowadziłem na monitorze kineskopowym AOC Spectrum 5Glr. Ekran ma przekątną 15 cali.

  Zwykle na monitorze o przekątnej 15 cali można wyświetlić obraz o rozdzielczości maksymalnej 1280x1024. Tak jest również w monitorze wykorzystanym w niniejszej demonstracji.

  Wykorzystujemy następujące fakty:
  - Rozdzielczość pozioma w sygnale analogowym D-Sub jest rozdzielczością umowną, im wyższa tym większa ilość próbek sygnału na linię obrazu.
  - Ilość linii "pustych" przed i po sygnale synchronizacji poziomej (front porch i back porch) nie jest ustalona.
  - Monitor nie rozróżnia linii zawierających właściwy obraz od linii "pustych", te ostatnie wyświetla po prostu na czarno.
  - Możliwości monitora są odczytywane przez kartę graficzną tylko w momencie uruchamiania monitora i obrazu na nim.

  Do zmuszenia monitora do wyświetlenia obrazu w wyższej rozdzielczości będzie potrzebny program PowerStrip oraz... dowolny monitor, który może standardowo wyświetlić rozdzielczość wyższą od rozdzielczości naszego monitora. W praktyce bez dodatkowego monitora można się uporać, ale jak, to o tym później.

  Najlepsza byłaby karta graficzna posiadająca dwa wyjścia wyjścia monitorowe lub wyjście TV-Out, w ostatnim przypadku konfiguracji monitora dokonujemy na ekranie telewizora.

  W artykule posłużymy się programikiem, który wyświetla biało-czarną szachownicę o boku pola 50 pikseli. Ma to na celu zobrazowanie, jak monitor AOC wyświetla obraz.

  Przechodzimy do sedna sprawy:

  Uruchamiamy program PowerStrip. Podłączamy monitor do wolnego portu D-Sub karty graficznej, uruchamiamy na nim rozszerzony pulpit.

  Po wyświetleniu szachownicy o boku 50x50 pikseli monitor wyświetla obraz:

  Wyświetlenie 1600x1200 na 15-calowym monitorze CRT

  Uruchamiamy "profile wyświetlania" w PowerStrip i klikamy "Zaawansowane ustawienia częstotliwości". Powinien pojawić się obraz taki, jak na poniższym rysunku:

  Wyświetlenie 1600x1200 na 15-calowym monitorze CRT

  Obserwując monitor, zwiększamy stopniowo wartości "front porch" i "back porch" w sekcji "Geometria pionowa" równomiernie, aż obraz zniknie lub przynajmniej wartość w polu "Razem" przekroczy ilość linii rozdzielczości, jaką chcemy wymusić plus 50.

  Na monitorze mogą się pojawiać czarne pasy od góry i dołu, to właśnie te pasy to są linie z puli "back porch" i "front porch".

  Przy ustawieniach takich jak na poniższym rysunku obraz jest jeszcze prawidłowo wyświetlany:

  Wyświetlenie 1600x1200 na 15-calowym monitorze CRT

  Obraz wygląda podobnie, jak na poniższym zdjęciu:

  Wyświetlenie 1600x1200 na 15-calowym monitorze CRT

  Jak widać, suma osiągnęła wartość 1289 i obraz jeszcze sie wyświetla (pewnie można nieco więcej linii). Spróbujemy zatem wyświetlić na monitorze obraz o rozdzielczości 1600x1200. Problem jest taki, że ani system Windows, ani program PowerStrip nie pozwoli wyświetlić na tym monitorze tak dużej rozdzielczości.

  W tym celu należy zanotować następujące wartości:
  - Polaryzacja sygnałów synchronizacji
  - Wszystkie czasy w mikrosekundach dla geometrii poziomej
  - Ilość linii Razem oraz Szerokość synchronizacji dla geometrii pionowej

  Aby to zrobić, należy wyłączyć rozszerzony pulpit, odłączyć monitor, podłączyć jakiś monitor 21 cali, który umożliwia wyświetlenie tak wysokiej rozdzielczości. Ale w praktyce taki monitor można zastąpić prostym terminatorem.

  Terminator składa się z wtyczki D-Sub (taka sama, jak w monitorze) oraz 3 rezystorów 75Ohm. We wtyczce łączymy ze sobą obudowę (masę) oraz piny 4,5,6,7,8,10 i 11 ze sobą. Piny 1,2 i 3 podłączamy do jednego końca każdego z rezystorów, a drugi koniec wszystkich rezystorów podłączamy do masy. Chodzi o to, żeby między każdym pinem przenoszącym sygnał koloru a masą była rezystancja 75Ohm, piny 4 i 10 połączone z masą świadczą o obecności monitora kolorowego mogącego wyświetlić obraz o rozdzielczości minimum 1024x768. Pozostałe wymienione piny to masy poszczególnych sygnałów.

  Tak wiec, zamiast monitora 21 cali możemy posłużyć się wspomnianym terminatorem.

  W moim przypadku terminator był widziany w systemie jako monitor mogący wyświetlić obraz o rozdzielczości 1600x1200. Po podłączeniu terminatora uruchamiamy rozszerzony pulpit. Następnie uruchamiamy zaawansowane ustawienia częstotliwości dla monitora/terminatora. Wyłączamy "Zmiany w czasie rzeczywistym" i wprowadzamy wartości takie, żeby wszystkie czasy dla geometrii poziomej się zgadzały z zanotowanymi (dopuszczalne są bardzo niewielkie odchylenia). Następnie upewniamy się czy szerokość synchronizacji dla geometrii pionowej zgadza się z zanotowaną wartością, w razie czego korygujemy, możemy dla pewności trochę dodać do wartości front porch i back porch. Należy się też upewnić, czy polaryzacja sygnałów synchronizacji się zgadza z zanotowaną.

  Po dokonaniu ustawień okno ustawień wygląda podobnie jak na poniższym rysunku:

  Wyświetlenie 1600x1200 na 15-calowym monitorze CRT

  Zatwierdzamy klikając Zastosuj i OK. Wywołujemy okno dla pewności, czy zostały zatwierdzone wprowadzone wartości.

  Odłączamy terminator i podłączamy monitor.

  Po wyświetlenie szachownicy o wymiarach pola 50x50 pikseli wyświetli sie obraz taki, jak na poniższym zdjęciu:

  Wyświetlenie 1600x1200 na 15-calowym monitorze CRT

  Jak widać, udało się zmusić 15-calowy monitor do wyświetlenia obrazu o rozdzielczości 1600x1200 mimo, że w danych technicznych maksymalna rozdzielczość to 1280x1024.


  Przeniosłem z Konstrukcje DIY. Post był raportowany. [c_p]

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Offline 
  Specjalizuje się w: informatyk
  andrzejlisek napisał 2126 postów o ocenie 310, pomógł 41 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  tyrystor90
  Poziom 2  
  I co ci to dało i tak twój monitor 15' nie potrafi wyświetlić wszystkich szczegółów co monitor o fizycznej rozdzielczości matrycy 1600x1200 pikseli .
 • #3
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  tyrystor90 napisał:
  I co ci to dało i tak twój monitor 15' nie potrafi wyświetlić wszystkich szczegółów co monitor o fizycznej rozdzielczości matrycy 1600x1200 pikseli .

  Akurat ten monitor, to może nie, ale lepiej zrobiony i dobrej firmy, to może tak.
  Chciałem sprawdzić, czy da się zmusić monitor kineskopowy do wyświetlania wyższej rozdzielczości niż maksymalna.