Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa robota z samochodzika RC i laptopa

pepe216 25 Cze 2008 21:55 4135 16
  • #1 25 Cze 2008 21:55
    pepe216
    Poziom 9  

Naszła mnie chęć na budowę robota. Mam starego laptopa bez dysku (pisałem już w jednym dziale i jedna osoba odpisała ale mi to nie pasowało), mam zdalnie sterowany zabawkowy samochodzik tylko jak by bardziej jeep, karte wifi usb, wbudowaną w pc wifi, kamerke usb i dużo zapału. Może ktoś ma pomysł jak zrobić coś z tego. Mało sie znam na robotyce i mógłby mi ktoś jakiś pomysł nasunąć link. Wyniki chętnie pokarze z tego co mi wyjdzie. Za wszelką pomoc robie POMÓGŁ
    A o to zdjęcia:

Moderowany przez McRancor:

Temat poprawiłem

0 16
  • #2 25 Cze 2008 22:34
    krzychS
    Poziom 29  

Wywal elektronikę z pojazdu (ponieważ jest zbyt prymitywna) i dorób sterowanie do laptopa (najprościej jeśli masz go z LPT).
    Powpinaj kamerę i kartę wifi do laptopa.
    Zacznij pisać oprogramowanie na laptopa i PC do sterowania "robotem".

0
  • #3 25 Cze 2008 22:51
    pepe216
    Poziom 9  

Jest szczegół w lapie wysiadł mi hdd nie mam usb a lpt jest. A tą elektronike zostawie jak by coś nawaliło z głównej instalacji. Myślę sobie nad kupnem złomu na allegro byle by była bateria, usb, hdd, oraz 64 mb ram. Jest możliwość że dostane laptopa którego mój ojciec używa do pracy. Kilka przeróbek i już. A ten laptop co mam to TOSHIBA 200CDS. Bo moge go zabotować na linuksie z płyty i mam karte bezprzewodową pod pcmcia też ale czy linux pod robota pojdzie na 8mb ram?? Bo jeśli chodzi o program to jakby użyć tego tylko laptopa skonfigurować pod to :http://www.wifibot.com/page9.php

0
  • #4 25 Cze 2008 22:55
    krzychS
    Poziom 29  

Na upartego jeśli masz stacje dyskietek, to można wystartować system razem z twoim programem.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Cze 2008 22:59
    gumer
    Poziom 14  

Fajna sprawa. Ja bym zrobił tak jak kolega powiedział, wywalił całą elektronikę, podpiął silniki przez to:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=637364

Tylko trzeba by jakoś zrobić sprzężenie zwrotne, żeby silnik od skręcania nie przekroczył maksymalnego skrętu (bo może się coś złamać).

Oczywiście powyższy przykład odnosi się do silnika krokowego, w samochodziku masz zapewne zwykłe DC, odsyłam do wiki jak by coś :).

0
  • #6 25 Cze 2008 23:05
    pepe216
    Poziom 9  

Od skręcania zastosował bym standardowy bo on jest na tyl mocny że pod cienzarem laptopa na słabych bateria skręca koła:D

0
  • #7 25 Cze 2008 23:06
    krzychS
    Poziom 29  

W tym autku są silniki DC więc sterownik silnika krokowego jest zbędny.
    Jeśli znasz się na elektronice to można zostawić tę elektronikę, ale trzeba ją przerobić do współpracy z LPT.

0
  • #8 25 Cze 2008 23:11
    pepe216
    Poziom 9  

No nie pomyślałem kiepsko ze mną w elektryce. Ale mam rozumieć że jak tamto sterowanie ma być w tym. Chodzi o to że pin 9 podłaczam pod silnik a obok dwa pozostałe 16 i 14 i gdy w programie porusze do przodu to wtedy ma ruszyć do przodu. Miesza mi sie troche. No dobra bardzo. Jak ktoś potrafi przetłumaczyć mi to to wielkie dzięki

0
  • Pomocny post
    #9 25 Cze 2008 23:22
    krzychS
    Poziom 29  

Na płytce masz układ scalony odbiornika. Z określonych nóżek wychodzą sygnały: przód, tył, lewo, prawo.
    Dalej sygnały dochodzę do tranzystorów które sterują silnikami.
    Wystarczy odseparować scalak od tych ścieżek sygnałowych i podpiąć się tam.
    Problem może wyniknąć, gdy nie zamontujesz jakiegoś bufora między płytką, a LPT (przy większych napięciach port LPT zostanie uszkodzony).

Ciekawe w pierwszym poście było zdanie "Za wszelką pomoc robie POMÓGŁ"

0
  • #10 26 Cze 2008 12:27
    Fyszo
    Spec od GSM

No ciekawe jak bez znajomości elektroniki/programowania wyjdzie to cudo. Przy dobrym programiście można realizować pseudo-autonomiczne metody. Elektronika w tym wypadku to drobnostka. Skup się więcej na oprogramowaniu laptopa.

0
  • #12 26 Cze 2008 21:05
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

"Zbani" to jest pomysł wsadzenia tam silników krokowych, przeczytaj jeszcze raz co tutaj doradzają.

0
  • #13 27 Cze 2008 14:10
    pepe216
    Poziom 9  

Ale mi chodzi żeby jedndak zastosować silniki DC i już.

0
  • #14 27 Cze 2008 23:53
    krzychS
    Poziom 29  

Więc wykorzystaj te silniki DC, które już są w pojeździe.
    Jeśli nie jesteś pewien co zrobić z tą płytką elektroniczną, to zrób ostre zdjęcia obydwu stron płytki, wystaw na forum, to pokarzemy gdzie przeciąć, co i gdzie przylutować.
    Potem trzeba będzie napisać programy.
    I zacząć zabawę :) :) :)

0
  • #15 28 Cze 2008 11:55
    wojto15-05
    Poziom 18  

Najprostrzym rozwiązaniem było by przerobienie elektroniki którą posiadasz (podpięcie pilota pod LPT) ale taki zabieg nie pozwoli na sterowanie robotem w dalszym terenie, przypuszczam że max 50-60m przy dobrej antenie.
    Pamiętam że na elce pojawił się kiedyś projekt w którym kolega wykorzystał częstotliwość wi-fi 2,4ghz i przesyłał obraz z kamerki zainstalowanej na samolociku zdalnie sterowanym, trzeba poszukać myślę ze po kontakcie z nim był byś w stanie to zbudować ;)
    Jeśli jesteś ambitny tak jak piszesz o szykuje się udany projekt.
    Ale na pewno wydasz NIE mało...
    A i takie pytanie:
    Myślisz nad postawieniem "robota" na podstawie z samochodu? czy będziesz kombinował jakąś podstawę?
    Jam mam taki widok tego cacka:
    4koła połączone stronami po 2.
    sterowanie jak w czołgu, skręcając "zatrzymujesz" silniki po jednej stronie.
    kamerka umieszczona na obrotowej głowie lub na chwytaku.
    taki projekt to było by coś ! :)
    Pozdrawiam i mam nadzieje że pomogłem chociaż trochę. ;)

0
  • #17 29 Cze 2008 21:39
    bogdan_p
    Poziom 39  

przecież masz w opisie że to programator STK200 a nie żaden sterownik , nie wiem dlaczego uparłeś się na silniki krokowe o wiele łatwiej sterować silnikami DC które już masz zobacz jeszcze raz propozycję sterowania przez RS232 bo to najprostsze rozwiązanie , wystarczy zamienić mostek H na większy lub wykorzystać istniejący o czym była również mowa
    jakość zdjęć jest beznadziejna i nie pozwala praktycznie nic odczytać ani wywnioskować może jedynie to że mostek masz prawdopodobnie na tranzystorach w obudowie TO92 a więc średniej mocy tak więc L293D powinien wystarczyć do sterowania silnikami

0
  Szukaj w 5mln produktów