Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative GigaWorks G500 zanika napięcie

menszon 25 Cze 2008 22:50 34055 54
  • #1 25 Cze 2008 22:50
    menszon
    Poziom 9  

Witam mam problem z subwoferem czytałem inne tematy ale żaden nie pasował do tego co się dzieje u mnie.
    Mój sprzęt był odłączany od napięcia poprzez wyłącznik na listwie zasilającej, po ostatnim razie gdy go włączyłem nie zadziałał przy włączaniu zapala sie na pół sekundy czerwona(tak mi sie zdaje) dioda z tyłu na obudowie i Gaśnie tak samo przy wyłączaniu zasilacz bez obciążenia(po odłączeniu od płytek) daje około +26V i -26V a podłączeniu go do układu napiecia nie ma.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Mogą być to zimne luty na płytce zasilacza? albo jak czytałem w innym temacie może to powodować element na górnej płytce L7812CV z radiatorem.
    z góry dzieki pozdrawiam Łukasz

0 29
  • #2 26 Cze 2008 00:53
    NOVY74
    Poziom 19  

Sprawdź czy stabilizator nie padł 12v (LM7812 L7812lub podobna nazwa) mogł dostać zwarcia. Jeśli jest ok to szukaj zwarcia dalej. Być może któraś z diód padła i zwiera.

0
  • #3 28 Cze 2008 09:43
    erha
    Poziom 12  

Miałem podobne zachowanie układ działał i wyłączał się po 5 minutach czasem po 2h , przypadkowo przelutowanie i wymiana 7812 bez zmian. Zwarć nie stwierdzono . Odłączenie zasilacza od reszty i wyłącza się dalej .... Uszkodzenie okazało się było w układzie zabezpieczającym na płytce zasilacza. ( puszczał się 2SC945 i dioda zenera na której pisało C15 ale zmierzone było 12V na niej pracowała przy bardzo małym prądzie (przez 91k z 26V ) ) niestety po wymianie zenera okazało się że ukłąd pracuje w symetrii trudnej do osiągnięcia na innym zenerku niż oryginał dioda i tranzystor ... pozostała przeróbka tego układu co załączam na schemacie poniżej. Niebieski kolor oryginalne połączenia - czerwony kolor poprawki. Układ sprawuje sie dokładnie jak należy. Punkt dla Creativa za "bezsens" tego układu w sytuacji braku napięcia +26V bo układ sam usmaży końcówki mocy od napięcia -26V. Widać ze pożałowali dodatkowego trafa na Standby.

0
  • #4 11 Wrz 2008 17:33
    lolo__20
    Poziom 2  

U mnie wlanie dzsis to samo zaczeło sie robic...dioda zielona wlacza sie zaraz po wlczeniu ON na kilka sekund potem gasnie...i zapala sie jak wyjmuje wtyczke od zasilania na chwile znowu. Da sie to prosciej zrobic? gwarancje zgubilem a glosniki mam ok roku ;/:|

Regulamin p.15
    Proszę się zapoznać i poprawić pisownię. Użycie klawiszy "zmień" oraz "pisownia" pomoże.
    (dj-MatyAS)

0
  • #5 24 Sty 2009 18:10
    m626
    Poziom 16  

Mam podobny przypadek. Wszystko przelutowane, wymieniony stabilizator 12V, przemierzone opory, diody, podstawione tranzystory i zasilacz nadal się wyłącza, nawet bez obciążenia. Nie chcę wprowadzać zmian konstrukcyjnych. Wymienię jeszcze zenerki - na omomierzu zachowują się prawidłowo, ale różnią się o ok. 0,5V.

Do kol. Erha
    Diodę zenera najlepiej zmierzyć przykładając woltomierz do anody i katody, lub obliczyć różnicę napięć między katodą a anodą, mierząc napięcie względem masy.

0
  • #6 27 Sty 2009 09:46
    RomSzas
    Poziom 10  

Identyczna sytuacja u mnie. Przelutowany blok sterujący, wymieniony stabilizator 12V. Sub po wymianie stabilizatora chodził ciągle przez 2,5 godziny. Już myślałem, że sprawa się rozwiązała a tu nagle PYK - i układ został rozłączony.
    Znamienne jest to, że sub gdy "zmarznie" np. przebywał jakiś czas w chłodnym/zimnym pomieszczeniu ok. 0 stopi Celsjusza, to nawet do 2 godzin działa normalnie, natomiast jak już postoi w pokoju to już tyko kilka-kilkanaście minut.
    Jak się rozłączy to uruchamia się po kilku dobrych godzinach, więc nie chodzi o samo wystygnięcie elektroniki.
    Cała elektronika jest u mnie wystawiona na zewnątrz suba.

Czy ktoś już robił modyfikację usera erha ? Nie mogę się z nim skontaktować, żeby zapytać czy mu to działa.

0
  • #7 03 Lut 2009 16:40
    m626
    Poziom 16  

Wymieniłem zenerki ZD1 i ZD2. Cały dzień było OK, ale znów zaczął się wyłączać, z tym, że dużo rzadziej (1-2 razy dziennie). Walka trwa...

0
  • #8 06 Mar 2009 19:04
    PIOTER620
    Poziom 9  

witam mam ten sam problem z tymi głośniczkami :(
    czytałem większość postów na forum odnośnie właśnie tego problemu niestety na razie nic nie wymyśliłem :( ( prze lutowałem cala płytkę zasilania ale to nic nie dało :( ) , wiem ze trzeba sprawdzić podstawowe sprawy jak przekaźnik czy diody ale niestety nie mam pojęcia jak to zrobić :) mam miernik i w miarę umiem się nim posługiwać ;) jak by był ktoś tak dobry i napisał mi jak i co sprawdzić z podstawowych rzeczy to ja to zrobię ;)

P.S jesli ktoś z poznania jest w stanie podjąć się naprawy to chętnie skorzystam :)

P.S2 widziałem dużo pytań o pilota :) posiadam jedna sztukę działającą na zbyciu jeśli jest ktoś zainteresowany ;)

fotki od środka dla zainteresowanych :) na życzenie mogę dać więcej

Creative GigaWorks G500 zanika napięcie:cry:

0
  • #9 08 Mar 2009 22:13
    m626
    Poziom 16  

Walka zakończyła się sukcesem i obeszło się bez egzorcysty. Właściciel od miesiąca cieszy się sprawnym sprzętem. Przyczyną był przekaźnik. Po prostu tworzywo, z którego jest zbudowany, z niewiadomych przyczyn zaczyna przewodzić. W moim przypadku sam sobie wystawiał podtrzymanie. Wyskrobywanie między wyprowadzeniami przekaźnika, na zewnątrz i wewnątrz, nie pomogło. Tylko wymiana.

0
  • #10 09 Mar 2009 16:32
    PIOTER620
    Poziom 9  

czy ten przekaznik musi miec dokładnie takie same wartosci jak orginalny czy moze byc troszeczke inny ????

0
  • #11 10 Mar 2009 23:17
    walonek
    Poziom 9  

po wielu próbach przeróbki udało mi się sprawić, że nie zanika napięcie. To co jest napisane wyżej, że wymian lv7812... pomoże to ściema! Problem może na chwilę zniknąć, ale za chwilke wraca!

Zawiozłem sub z mojego zestawu do znajomego elektronika, pomierzył wszystko jakimś miernikiem i wywnioskował, że CREATIVE zrobił błąd konstrukcyjny tzn. jeden czujniczek odcina napięcie samoistnie bez żadnej przyczyny. Dokładnie to niedziała układ opóźniający włączenie suba, odpowiada za to żeby nie było takiego huku przy włączeniu suba jak przy starych głośnikach (uderzenia membrany).

Elektronik wylutował jedną rzecz i sub już się nie wyłącza! Nie wpłynęło to na jego pracę, ponieważ za odcięcie prądu przy przegrzaniu odpowiada inny czujnik.

Więcej informacji udziele na gg: 4301391 !!!

Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Pytamy na forum, odpowiadamy na forum. Po to właśnie ono istnieje.
    GM

0
  • #12 11 Mar 2009 01:17
    cdkaz
    Poziom 22  

Witam.
    Forum od tego jest żeby się dzielić wiadomościami.
    Nie wiesz co dokładnie zrobił elektronik czy może coś innego ci przyświeca tym żeby kontaktować się prywatnie z tobą?

0
  • #13 11 Mar 2009 16:53
    m626
    Poziom 16  

Do PIOTER620:
    Możesz wstawić inny podwójny przekaźnik na 12V z dziesięcioamperowymi stykami, a nawet 2 pojedyncze przekaźniki. Musisz jednak to wszystko solidnie podłączyć i zamocować (przykleić) ze względu na wibracje wewnątrz subwoofera.

0
  • #14 11 Mar 2009 17:28
    PIOTER620
    Poziom 9  

Kurcze właśnie odebrałem moje głośniczki od mechanika który ponoć zdiagnozował uszkodzenie końcówek mocy ;( <ryczy> nie wiem na ile to prawda

P.S czy ktoś może mi powiedzieć bo dostałem info z pewnego źródła że odlutowanie elementu D3 na płytce zasilania powoduje ze głośniki działają lecz słychać charakterystyczny trzask podczas ich uruchamiania czy ktoś może mi powiedzieć na ile w tym prawdy :)

P.S 2 przekaźnik jest w 100% sprawny sprawdzony przez kompetentną osobę więc go nie ruszam :)

0
  • #15 11 Mar 2009 22:18
    walonek
    Poziom 9  

Po co te nerwy :)

po odlutowaniu d3 na płytce zasilania mój zestaw przeżywa drugą młodość :)
    Jest to sprawdzone rozwiązanie, sub nie wyłączył się już od kilku dni. Nie wpływa to na pracę głośników i nie wyłącza zabezpieczenia termicznego głośników więc nie ma się o co bać :)

Rozwiązanie to dał mi elektronik z 40 letnim stażem.

0
  • #16 11 Mar 2009 22:57
    Shokaku
    Poziom 2  

Witam

Opisany tu problem męczy mnie od 3 miesięcy z różną częstotliwością (czasem głośniki działały i 6 godzin a czasem niecałe 2) i już w akcie desperacji (2 razy się wyłączyły jak oglądałem dzisiaj film) chciałem wyrzucić głośniki przez okno i kupić jutro coś nowego.

A tu trafiam na te forum.

Sposób powyższy wprowadziłem w życie (przeróbka zajęła mi 5 minut). Jak narazie wszystko działa.
    Jutro przeprowadzce test długodystansowy głośników nie wyłączę przez cały dzień.
    Jak pójdą z dymem to trudno :D, tak upierdliwość wykańczała mnie nerwowo.

Pozdro.

0
  • #17 12 Mar 2009 12:02
    PIOTER620
    Poziom 9  

No więc u mnie odlutowanie elementu d3 pomogło a przynajmniej tak mi się wydawało :( głośniki faktycznie reagują ( zapala się zielona dioda ) niestety po podłączeniu do kompa brak dźwięków :( pozostałe głośniki ( satelitki ) sprawne sprawdzone czy ktoś może mieć pomysł co może być nie tak :(

0
  • #18 12 Mar 2009 12:10
    m626
    Poziom 16  

Wylutowując diodę D3 wyłączasz układ podtrzymujący zadziałanie zabezpieczenia. Jest to tylko półśrodek pozwalający na korzystanie z subwoofera dopóki wzmacniacz jest sprawny. W przypadku, gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia, czy przeciążenia i zadziała układ zabezpieczający bez układu podtrzymania, to przekaźnik zacznie pracować jak brzęczyk, w szybkim tempie załączając i wyłączając zasilanie wzmacniacza, co zapewne doprowadzi do powstania rozleglejszych uszkodzeń.

W moim przypadku, jak już wyżej pisałem, był uszkodzony przekaźnik. Niełatwo było go namierzyć, gdyż często zachowywał się zupełnie normalnie.
    Najlepiej przygotować sobie możliwość rozłączenia połączenia między oporem R8 a tranzystorem Q1 i gdy zadziała zabezpieczenie, rozłączyć to połączenie i sprawdzić czy na oporze R8 jest jakieś napięcie. Jeśli jest, to wymienić przekaźnik.

0
  • #19 12 Mar 2009 12:20
    PIOTER620
    Poziom 9  

czyli wniosek jeden trzeba kupić nowe :] byle nie creativa bo to szmelc bez serwisu w dodatku niemożliwy do naprawienia bo nikt sie nie chce tego podjąć:(

0
  • #20 12 Mar 2009 14:05
    matis007
    Poziom 10  

Witam ja mam tez podobny problem tylko ze moje głośniki się wyłączyły i jak przełączam guzik na subwooferze to sie zapala na sekunkę dioda i gaśnie i jak wyłanczam to tez sekundowo sie zapali i wydobywa sie pykniecie z wnętrza ale nawet po odpoczęciu głosnikow się nie włanczają tak jak innym w tym temacie wiec to tez jest związane z tym co wy macie?

0
  • #21 12 Mar 2009 18:23
    Shokaku
    Poziom 2  

Matis007 w moim przypadku było podobnie, głośniki się wytłaczały a po wyłączeniu głównego przełącznika było słychać pyknięcie i dioda na sekundę się zapalała.
    Przeważnie odczekanie1 godziny lub 2 powodowało że dało się z nich przez jakiś czas korzystać ale czas działania był losowy (raz to było 15 minut a raz 4 godziny) co najbardziej irytowało.

Jak na razie moje głośniki po wywaleniu diody działają cały dzień bez incydentu, liczę się z tym że pewnie za jakiś czas padną (taka ingerencja musi jakieś konsekwencje przynieść), ale trudno gwarancja mi się skończyła, a do poważniejszej zabawy nie mam ani czasu ani dostatecznej wiedzy.

0
  • #22 12 Mar 2009 18:54
    matis007
    Poziom 10  

ja już 3 dni odczekałem i się nie włanczają a fakt kiedyś dwa razy mi sie zdarzyło ze po kilku minutach wyłączenia działały a teraz nie daje nic odczekanie

0
  • #23 17 Mar 2009 20:24
    misiek_wwa
    Poziom 13  

Ja problem z tymi głośnikami mam już od tygodnia,tyle że wcześniej grały cały dzień,gdy przestały wyłączałem zasilanie i znowu cały dzień. Tak kilka dni potem zaczęły wyłączać się częściej,wczoraj już wcale. Po przeczytaniu tego posta, wyciąłem tą diodę D3 i znowu wszystko działa jak na razie...
    walonek dzięki..

0
  • #24 17 Mar 2009 23:08
    matis007
    Poziom 10  

witam odlutowałem tą d3 i teraz jak włącze głośniki to cały czas miga dioda i te specyficzne pukniecie jest jedno za drugim:( wydaje mi sie ze te pyknięcia są z tego co zaznaczyłem na obrazku Creative GigaWorks G500 zanika napięcie nie jestem elektronikiem może i się myle wiec czekam na odpowiedz czy to może być uszkodzone z góry dziękuje

1
  • #25 22 Mar 2009 13:11
    walonek
    Poziom 9  

pewnie masz padnięty ten przekaźnik i musisz go wymienić

0
  • #26 22 Mar 2009 13:42
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Co dalej, jeżeli wymieni przekaźnik i ten sam efekt wciąż będzie występował?

0
  • #27 18 Kwi 2009 19:13
    Marekgta1993
    Poziom 9  

Witam mam problem z glosnikami takimi jak w temacie otoz wylacza sie nawet po przerobieniu subwoofer na taki jak na zdjeciu co jeszcze moze byc nie tak prosze o pomoc

Dodano po 1 [minuty]:

0
  • #28 21 Kwi 2009 17:50
    Marekgta1993
    Poziom 9  

przy wylaczeniu subbwofera slychac charakterystyczne pykniecie

Dodano po 4 [minuty]:

0
  • #29 28 Kwi 2009 11:54
    matis007
    Poziom 10  

Wy się znacie na tym i dlatego zwracam się z prośbą jak by ktoś z was mógł dać mi namiar na taki przekaźnik w necie bym był wdzięczny lub na pasujący do tego układu z góry dzięki

0
  • #30 01 Maj 2009 14:06
    m626
    Poziom 16  

http://eltronix.pl/products/13336
    PRZEKAŹNIK 12V HF115F/012-2ZS4 2 STYKI PRZEŁĄCZNE 8A/250VAC - sklep elektroniczny

http://www.laro.com.pl/index.php5/sklep/przeka/1437
    LARO s.c. - Sklep internetowy - Jqx115f/12v

http://wizfon.pl/index.php?a=full&id=pro_ec4a71755ff338901e6eac5dae4f8595
    Wizfon-4 :: Szczecin, głośniki, kable, przewody, anteny, mierniki, baterie, zasilacze

Sprawdź powyższe propozycje. Nie wiem czy będą idealnie pasować - nie pamiętam wymiarów.

0