Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodziarka spręż. Silesia-za bardzo chłodzi(długo pracuje)

Rafi*30 25 Jun 2008 23:23 7053 22
 • #1
  Rafi*30
  Level 10  
  Mam chłodziarkę sprężarkową Silesia SC-220EB.Szczególnie po rozmrożeniu chłodzi prawie bez przerw. Tak jest właściwie od ok. 1-2 lat. W komorze głównej (nie w zamrażarniku, gdzie powinna być temperatura ok. 5 stopni) każda żywność mi zamarza nawet na najniższej półce. Również po dłuższym okresie pracy temperatura i tak jest za niska. Przypuszczam, że jest zepsuty regulator temperatury (termostat). Nadmienię, że termostat jest nie dokładnie przykręcony do ścianki zamrażalnika(nie mogę dokręcić tego czujnika(drutu)bo śrubka się zapiekła czy coś). Jeżeli ktoś z Was uważa, że to termostat i wie jaki zamiennik uniwersalny (bo te chłodziarki już nie są produkowane) zakupić to niech proszę odpowie. Z góry dzięki.
 • #2
  rema
  Level 27  
  Witam. Czy chłodziarka czasem nie stoi za blisko sciany? To może być przyczyna. Te ciepło z żebrek musi sie oddać (dobra wentylacja musi być).
 • #3
  toudikat
  Level 18  
  Termostat TAM 112 i dobrze zamocować kapilarę.
 • #4
  Rafi*30
  Level 10  
  Odsunąłem chłodziarkę bardziej od ściany i to nie pomogło.

  Dodano po 19 [minuty]:

  Na termostacie jest napisane Fach Cieszyn Typ T 0008 0376 4(2)A 250V~
 • #5
  toudikat
  Level 18  
  Fach Cieszyn nie produkują.
  Pisałem: TAM 112 Lub W-2, ten lub ten i będzie OK.
 • #6
  Rafi*30
  Level 10  
  Znalazłem na Allegro Termostat Typ T 0008 0376 4(2)A. Podobno nie używany to go najprawdopodobniej kupię. Dziękuję za odpowiedzi.
 • #7
  jmk
  Level 28  
  Nie kupuj szmelcu z Allegro- różne używane pompki, termostaty - to najczęściej złom, nawet nie będziesz miał gdzie reklamowc- Pozostanie Ci po zakupie tylko "Pisanie na Berdyczów"- różne zleżałe eksponaty, często złom- nie stać cię na nowy o odpowiednim zakresie?
 • #8
  Rafi*30
  Level 10  
  Czy uważacie patrząc na zdjęcie z tej strony internetowej:

  Moderated By skryn:

  Link do aukcji usunąłem. Regulamin.  że to jest nieużywany termostat? Zależy mi na nim ponieważ jest oryginalny do mojej chłodziarki. Natomiast W2 jest termostatem do chłodziarki jednokomorowej (bez zamrażalnika), a ja mam dwukomorową.

  Dodano po 17 [minuty]:

  Źle napisałem, że dwukomorowa. Jednokomorowa -tylko, że w tej komorze znajduje się u samej góry mała komora zamykana drzwiczkami na sprężynie.
 • #9
  toudikat
  Level 18  
  ten z allegro był wyprodukowany ładnych kilka lat temu. Będąc nie używanym mógł stracić parametry.
  Piszesz bzdury że W-2 jest od jednokomorowej.
  W-2 i TAM 112 mają dokładnie taki sam zakres temperatur co ten z allegro.
  zrobisz co zechcesz.
 • #10
  Rafi*30
  Level 10  
  toudikat
  Mam jeszcze dylemat. W2 znalazłem na stronie:

  http://www.chlodnictwo.istore.pl/sklep,2797,,,03,nokaut,pl-pln,536253,0.html

  Wg. tabeli zamieszczonej na tej stronie wynika, że minimalna temperatura to -2C, natomiast ja powinienem mieć w głównej komorze ok. +5C. Chyba, że źle myślę na ten temat. Następna sprawa to, że W2 ma przycisk do funkcji odszraniania. Natomiast ja przy orginalnym termostacie nie mam takiego przycisku(funkcji). Wydaje mi się, że zamieszczony na tej stronie W2 służy bardziej do lady chłodniczej do sklepu, a nie jako do chłodziarki gospodarstwa domowego. Chyba, że jestem w błędzie. Co o tym myślisz?
  Natomiast Tam 112 jest dostępny na stronie internetowej:
  http://agd-czesci.bazarek.pl/opis/178060/termostat-tam-112-do-m1216-lodowka-zwykla.html
  Nie wiem nadal czy te dwa typy nadają się do mojej "lodówki", a może nadaje się typ Ranco zamieszczony tu:
  http://agd-czesci.bazarek.pl/opis/154199/term...iennik-do-polara-ts-176135125silesia-220.html
 • #11
  vellew
  Level 15  
  witam.
  Jeśli prosisz o poradę to zaufaj ludziom którzy sie tym zajmują.
  A teraz o technice.
  termostat W 2 jest odpowiedni do twojej lodówki.
  nie podważaj tego co piszą inni lecz zastanów się co mierzy czujka termostatu(gdzie jest przymocowana)-mierzy temperaturę zamrażalnika więc taki zakres regulacji .
  Temperatura komory chłodziarki na półce jest temp.wynikową (plastikowa przegroda i odległość od zamrażalnika) proporcjonalną do zmian temp zamrażalnika.
  Powodzenia
 • #12
  lopp
  Level 20  
  Nie piszesz czy masz założoną półkę - przegrodę plastikową pod zamrażalnikiem, która to oddziela część niskotemperaturową (zamrażalnik) od części chłodziarkowej (nazwijmy umownie - komora zerowa). Bez tej przegrody zawsze będziesz miał mrożenie "do dna".
 • #13
  Rafi*30
  Level 10  
  Nie mam tej przegrody-zaginęła. Wymieniłem termostat wczoraj. Włożyłem na dolną półkę na noc kubek z wodą i woda zamarzła. Wyczyściłem skraplacz(tą kratkę z tyłu chłodziarki) z kurzu i umyłem go. Chłodziarka nadal pracuje z tego co widzę bez przerwy. Wiem, że teraz temperatura powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest wysoka i trudniej skraplaczowi oddać ciepło do otoczenia, ale to nie tłumaczy niskiej temperatury na dolnej półce. Odsunąłem więc chłodziarkę ok. 15cm od ściany. Dotknąłem sprężarki i okazało się, że ma chyba wyższą temperaturę niż kaloryfer w zimie. Nie wiem jaka dokładnie jest jej temperatura bo nie mam termometru, ale parzy. Przy takiej dłuższej pracy szacuję, że niedługo sprężarka nie wytrzyma. Jest jeszcze jedna sprawa, a mianowicie w instrukcji jest napisane, że jeżeli chłodziarka za długo pracuje to oznacza, że uszczelka drzwiczek może dobrze nie przylegać. Wtedy należy dokręcić drzwiczki, ale ja nie widzę takiej możliwości. Poprostu nie ma dostępu do żadnej śruby przy drzwiczkach. Poza tym przyglądając się uszczelce nie widzę żadnych nieszczelności. Myślę, że to nadal termostat, który powinien zadziałać gdy temperatura jest za niska. Termostat kupiłem nowy i ustawiłem go na minimum, a i tak nie wyłącza on chłodziarki. Co prawda zamówiłem termostat TAM112, ale kierownik sklepu odpowiedział mi na e-maila, że lepszy dla mojej chłodziarki będzie termostat Ranco VP4 który jest zarówno uniwersalny, a szczególnie przeznaczony do-polara-ts-176135125 SILESIA 220. Wspomnę jeszcze, że kapilara przy tym zamienniku jest dłuższa niż przy wcześniejszym termostacie, ale myśle, że to bardzo nie przeszkadza.
 • #14
  nares
  Home appliances specialist
  W tej lodówce musi być założona już wspominana przegroda, inaczej lodówka działa jak niewydolna zamrażarka, bo temperatura parownika (zamrażalnika) jest oddawana do za dużej pojemności i stąd brak uzyskania wystarczająco niskiej temperatury potrzebnej do zadziałania termostatu - ot i tyle :|
 • #15
  Rafi*30
  Level 10  
  Ta przegroda to nic innego jak wanienka ściekowa. Przy odszranianiu woda spływająca do wanienki jest odprowadzana samoczynnie do pojemnika na skropliny. Może ta wanienka spełnia jednak dodatkową funkcję - właśnie tą o której piszesz NARES.
 • #16
  nares
  Home appliances specialist
  Rafi*30 wrote:
  Może ta wanienka spełnia jednak dodatkową funkcję - właśnie tą o której piszesz NARES.

  Oczywista oczywistość :wink:
 • #17
  dodixp
  Level 11  
  Rafi*
  Wytnij z kartonu taką właśnie wanienkę a zobaczysz efekt- to nic nie kosztuje- 15 minut pracy.
  pozdrawiam
 • #18
  Rafi*30
  Level 10  
  Próbowałem zastąpić tą wanienkę np. kartonem i nie tylko. To nie pomaga. Sądzę, że muszę kupić jeszcze jeden termostat i zobaczymy co z tego wyniknie.
 • #20
  Rafi*30
  Level 10  
  Szczerze mówiąc to nic nie wynikło. Zastanawiam się jaki tym razem termostat kupić. Jak już pisałem wcześniej kupiłem nowy termostat i prawdopodobnie jest dobry tylko nie ma pożądanych parametrów. Dodam, że zmierzyłem temperaturę w chłodziarce. Średnia temperatuta to -5C(wg. instrukcji powinno być 0-10C, czyli średnio +5C) w chłodziarce i ok. -20C(powinno być chyba do -12C) w komorze niskich temperatur(w zamrażalniku). Nominalne zużycie energii wg. instrukcji przy normalnej pracy chłodziarki wynieść powinno maksymalnie 1,1 kWh/24 h, natomiast aktualne zużycie wynosi 2,1 kWh/24 h. Czyli chłodziarka zużywa o ok. 100% więcej energii elektrycznej. Wg. tabeli ze strony http://www.abc-hurt.com.pl/serwis/serwis/regulatory_t/index.php?id1=TD zakres nastaw termostatu, który pierwotnie był w mojej chłodziarce czyli T 0008-0376 wynosi od -21 do -15C. Proszę o pomoc w dobraniu termostatu za pomocą,, którego (jak już wcześniej nadmieniłem) osiągnę temperaturę w chłodziarce średnio +5C i oczywiście w zamrażalniku temperature poniżej 0C. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • #21
  vellew
  Level 15  
  witam.
  napisz w końcu jaki ten termostat założyłeś i czy przymocowałeś dokładnie czujkę termostatu do zamrażalnika w odpowiednim miejscu aby miała dobry kontakt termiczny z powierzchnią zamrażalnika o czym pisałem wcześniej.jeśli nie zrobisz tego prawidłowo to nie będzie działać tak jak powinno.
  powodzenia
 • #22
  Rafi*30
  Level 10  
  Jak już wcześniej pisałem założyłem termostat Ranco VP4. Końcówka kapilary jest dobrze przykręcona nową śrubką.
 • #23
  Rafi*30
  Level 10  
  Założyłem oryginalny termostat do tej lodówki ( Typ T 0008-0376 FACH CIESZYN) oraz założyłem coś w rodzaju tej wanienki na skropliny. Przykręciłem też dobrze końówkę kapilary i odsunąłem lodówkę odpowiednio od sciany. Teraz lodówka się wyłącza osiagając rządaną temperaturę w chłodziarce tzn. ok. 5*C i w komorze niskich temperatur ok. -12*C. Dziękuję za pomoc.