Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegrzewanie się wzmacniacza

rav3k 26 Cze 2008 12:57 1515 20
  • #1 26 Cze 2008 12:57
    rav3k
    Poziom 10  

Mam 2 wzmacniacze Lanzar hgt411(4x75W RMS) i lanzar hgt434 (4x150W RMS). Pierwszy został założony wcześniej i napędzał skrzynię z 2 x sony xplod 10". Kiedy głośniki dostały po jednym kanale z 411 to wzmacniacz po 15 minutach grania się przegrzewał, problem zniknął gdy głośniki dostały po 2 kanały (czyli 150W na jeden głosnik).
    Dołożyłem hgt434, który teraz ciąga ową skrzynię a hgt411 zasilił środek auta. No i pojawił się problem. Wzmacniacz zasilający skrzynię bardzo szybko sie przegrzewa. Po paru uderzeniach basu (nawet nie na pełnej mocy) wyłącza się. Może ktos mi podpowie w czym tkwi problem.
    Zauważyłem, że pojawił się spory spadek napięcia. Przy uderzeniu basu swiatła mijania jak i podswietlenie deski rozdzielczej bardzo mocno przygasają. Moze to jest problemem? Jeśli ktos ma jakis pomysł to proszę o jakies informacje.

0 20
  • #2 26 Cze 2008 12:59
    kuba007
    Poziom 18  

Przewody zasilające jakie?

0
  • #3 26 Cze 2008 13:01
    rav3k
    Poziom 10  

35mm^2 główny. Rozdzielony na 2 x 20mm^2. Masa na karoserję odzielnie z każdego wzmacniacza.

0
  • #4 26 Cze 2008 13:13
    kondensatorki
    Poziom 9  

Ja w mojej asterce mam coś takego że jak drzwi auta są zamknięte to wzmak się grzeje ak by był spalny bo cały gorący się robi, a jak otworze dzwi lub wszystke okna to zchłodnieje i gra letniawy.
    Byłem u elektronia w warszawie i swerdził ze głośnki mam żle dobrane bo musi być z miękawym zawieszenim inaczej tak będzie bo auto ma mało powietrza i to ściska głosnik kiedy on gra.
    Co można zrobić inne głośniki będą dobre.
    Ja mam jkieś firmowe marki frst.
    Pozostawiam ten BEZSENSOWNY post tylko jako przestrogę , autorowi zalecam trochę rozwagi przed kolejnym napisaniem tego typu (nie będę używał wyszukanych słów)... głupot . [Sylwek]

-uprzejmie prosze o wyjasnienie bo jestem nowy co nie tak a bylem w serwisie gdze robia rtv i to co mi powiedzeli to napisalem, wiec chyba to nie sa gupoty albo ja nic juz ne wiem, abo mamy takich serwiantuw rtv.
    uprzdzam ze nie bylem w aso ani zadngo melomana sprzetu audio.
    -forum troche surowe jak dla ne znajacych sie na rzeczy, bo od razu moderatr zawalil mi strzala na dzin dobry i tera wszyscy se moga smiac.
    -ja nie znam se az tak wiec pisze co mi muwia eketronicy.
    -moze ktos przegladajacy muj post pomoze mi bo mnie ten elekrtonik juz nie chce mi wzmaka robic, ale byl bardzo drogi.
    -moze mam wzmak walniety a nie gloniki.

0
  • #5 26 Cze 2008 13:17
    qstosz
    VIP Zasłużony dla elektroda

kondensatorki może bardziej po polskiemu

no i te firmowe firsty na twardym zawieszeniu

dawno już czegoś takiego nie czytałem ;)

0
  • #6 26 Cze 2008 15:16
    lechu12
    Poziom 26  

kondensatorki napisał:
    Ja w mojej asterce mam coś takego że jak drzwi auta są zamknięte to wzmak się grzeje ak by był spalny bo cały gorący się robi, a jak otworze dzwi lub wszystke okna to zchłodnieje i gra letniawy.
    Byłem u elektronia w warszawie i swerdził ze głośnki mam żle dobrane bo musi być z miękawym zawieszenim inaczej tak będzie bo auto ma mało powietrza i to ściska głosnik kiedy on gra.
    Co można zrobić inne głośniki będą dobre.
    Ja mam jkieś firmowe marki frst.

Haha

0
  • #7 26 Cze 2008 15:18
    rav3k
    Poziom 10  

DROBNA ZMIANA, NIE HGT TYLKO HTG :)

0
  • #8 26 Cze 2008 16:54
    trance84
    Poziom 28  

Wypowiedz kondesatroki przyprawiła mnie o OSTRY BÓL przepony.
    Jak można takie głupoty pisać.
    Powiedz temu elektronikowi od siedmiu boleści że może te teorie to włożyć miedzy bajki.
    Czy ten typ ma jakiekolwiek pojęcie o CA.
    Co ma rodzaj zawieszenia w głośniku do grzania się wzmaka??

Do autora postu czy aby napewno masz dobrze podpięte te wynalazki w bagażniku??

0
  • #9 26 Cze 2008 18:01
    kuba007
    Poziom 18  

To forum zaczyna być naprawdę niemiłe...
    Po pierwsze, piszą jacyś maniacy o zamkniętych drzwiach...
    Po drugie, zaraz na taką osobę idzie stos wytykań i wyśmiewanie z każdego takiego topica... I to jest chyba gorsze, bo większość tych "znawców ca" ma doświadczenie zdobyte na google.pl, a uważają się oni za profesjonalistów... Dodanie zdjęcia głośnika za 3tyś zł do profilu to żaden profesjonalizm...
    Ja też w wieku 18 lat w maluchu miałem wzmacniacz firsta i 2 głośniki w półce "american sound"... Teraz mam co innego, ale nauczyłem się tego sam przy pomocy ludzi, którzy mnie nie wyśmiali, tylko doradzili...
    Jedno jest pewne, to forum shcodzi na psy i niestety trzeba to stwierdzić...
    Jesteście takimi znawcami, to pomóżcie koledze rozwiązać problem z zasilaniem, ja się nieznam, więc nie doradzam i nic nie pisze... Kiedyś tak wszyscy robili i był porządek...

0
  • #10 26 Cze 2008 18:18
    Qwet
    Poziom 33  

W pozornej herezji jaką wygłosił kondensatorki może być ziarenko prawdy. Może to w co wierzy jest bardziej prawdziwe od aspektów naszego wyznania?? :P

Do rzeczy. Impedancja głośnika nie jest stała, zależy od częstotliwości sygnału i Zawady, jaka wynika z indukcyjnego charakteru cewki. Kiedy ruch głośnika jest bardziej tłumiony, Zawada może mieć mniejszy wpływ na impedancję głośnika niż kiedy głośnik rusza się swobodnie. Więc drodzy krytycy, znawcy CarAudio, nie skreślajcie tak od razu człowieka ;)
    Chociaż z drugiej strony zastanawia to w jaki sposób zamknięcie drzwi może wpływać na pracę głośnika :P

0
  • #11 26 Cze 2008 20:16
    rav3k
    Poziom 10  

No i przez nieprzemyslaną wypowiedź jakjegos forumowicza odeszliśmy od tematu, a ja mam naprawde problem.

Cytat:
    Do autora postu czy aby napewno masz dobrze podpięte te wynalazki w bagażniku??

No myślę, że tak. Chociaż pewien nie jestem, bo przecież się grzeje. Mostkowanie zrobione poprawnie, suby smigają na 4Ω.

0
  • #12 26 Cze 2008 21:27
    dr.samoZŁO
    Poziom 12  

wg mnie akumulator jest za słaby aby pociągnąć to wszystko i dlatego wszystko przygasa, a co do przegrzewającego się wzmacniacza-chyba masz glosniki większej mocy niż wzmacniacz przez co się "poci"
    takie jest moje zdanie Pozdrawiam:)

0
  • #13 27 Cze 2008 01:30
    lechu12
    Poziom 26  

kuba007 napisał:
    To forum zaczyna być naprawdę niemiłe...
    Po pierwsze, piszą jacyś maniacy o zamkniętych drzwiach...
    Po drugie, zaraz na taką osobę idzie stos wytykań i wyśmiewanie z każdego takiego topica... I to jest chyba gorsze, bo większość tych "znawców ca" ma doświadczenie zdobyte na google.pl, a uważają się oni za profesjonalistów... Dodanie zdjęcia głośnika za 3tyś zł do profilu to żaden profesjonalizm...
    Ja też w wieku 18 lat w maluchu miałem wzmacniacz firsta i 2 głośniki w półce "american sound"... Teraz mam co innego, ale nauczyłem się tego sam przy pomocy ludzi, którzy mnie nie wyśmiali, tylko doradzili...
    Jedno jest pewne, to forum shcodzi na psy i niestety trzeba to stwierdzić...
    Jesteście takimi znawcami, to pomóżcie koledze rozwiązać problem z zasilaniem, ja się nieznam, więc nie doradzam i nic nie pisze... Kiedyś tak wszyscy robili i był porządek...

kolego ja ten głośnik posiadam :D, przede wszystkim liczy sie praktyka i wiedza, po co autor zakłada takie tematy, wszystko jest na forum, wystarczy tylko pogrzebać

0
  • #14 27 Cze 2008 01:54
    mlody1921
    Poziom 29  

jeżeli głośniki śmigają w 4 ohm tak jak ma być i jesteś tego w 100% pewien to to są wzmaku klasy a/b które maja sprawność 60% reszta leci w ciepło a przy tych upałach to jest naprawde patelnia w aucie

koledzy też maja racje popatrz na prad sprubuj zmienić aku pod masą albo dołożyć drugie próba nie strzelba a problem sie moze wyjaśni

i poczyść mase nie tylko z karoserii na wzmak ale także w aku do karoserii i z silnika na karoserie

0
  • #15 29 Cze 2008 00:03
    kondensatorki
    Poziom 9  

Panowie prosze o pomoc a nie wysmiewanie, moze ten serwis co mnie tak nie chce do konca naprawic wzmacnacza tak mi mui bo juz kase za robote wziol, a moze wmacniacz dalej niesprawny, chocaz gra.
    Prosze sie nie wysmiewac .

Jesli moge wiedziec to znaza CA ktos to napisal wiec chce jakos sprawdzic tego mojego mechanika czy on woule cos sie zna a rzeczy.

Regulamin pkt 15. Ostatnie ostrzeżenie! <Błażej>

0
  • #16 29 Cze 2008 00:31
    wachcio
    Poziom 24  

rav3k oprócz tego co radzi mlody1921 spróbuj puścić dodatkowo przewó od minusa do karoserii. Tylko nie zamieniaj tego co juz masz a dodaj nowy o przekroju takim jak masz główny plus.
    Jeśli chodzi o przegrzewające się Lanzary to pytanie gdzie je masz zamontowane. Nie są przykryte czymś, mają swobodny przepływ powietrza które je chłodzi? Jeśli to nie pomoże zamontuj wentylatory (np. od procesora) komputerowe na przwodzie remote ale musisz zastosować przekaźnik (niestety nie jestem elektronikiem żeby ci dokłądnie wytłumaczyć podłączenia przekaźnika)

0
  • #17 29 Cze 2008 11:14
    trance84
    Poziom 28  

Do autora postu :

wytłumacz mi albo napisz jaśniej to zdanie:

''Mam 2 wzmacniacze Lanzar hgt411(4x75W RMS) i lanzar hgt434 (4x150W RMS). Pierwszy został założony wcześniej i napędzał skrzynię z 2 x sony xplod 10". Kiedy głośniki dostały po jednym kanale z 411 to wzmacniacz po 15 minutach grania się przegrzewał, problem zniknął gdy głośniki dostały po 2 kanały (czyli 150W na jeden głosnik). "

wzmacniacz jest 4-kanałowy i masz mozliwośc ustawienia go jako dwu robiac mostki z 4 wyjsc na 2 i tak miałeś podpięte te 2xsony 10''
    A teraz piszesz że jeden głośnik dostał po dwa kanały???
    Czyli mostek podzieliłeś na dwa i lewy i prawy przedni leci do jednego głośnika a drugi lewy prawy tylny do drugiego??

Ciekawe połączenie kto cię tego nauczył???

Przegrzewanie się wzmacniaczy powodowane może być zbyt dużym ich obciążeniem wyjśc .

Popraw zasilanie.

0
  • #18 29 Cze 2008 11:26
    vexed
    Poziom 13  

dr.samoZŁO napisał:
    wg mnie akumulator jest za słaby aby pociągnąć to wszystko i dlatego wszystko przygasa, a co do przegrzewającego się wzmacniacza-chyba masz glosniki większej mocy niż wzmacniacz przez co się "poci"
    takie jest moje zdanie Pozdrawiam:)

głośniki przeważnie są większej mocy niż wzmacniacz i to mu na pewno nie przeszkadza. sprawdź lepiej impedancje głośników czy masz dobrze dobraną, czy nie podłączyłeś czegoś nie tak co by mogło spowodować ze impedancja zastępcza wyszła za mała

0
  • #19 29 Cze 2008 17:49
    kondensatorki
    Poziom 9  

Nie obazcie sie ale wzm juz dziala malem C i R do wyminy, jedyn pan mi pomugl, mogliscie napisac ze musze napisac temat bo ten nie pasuje i nie smac sie.
    Zegnam to forum .

0
  • #20 01 Lip 2008 14:19
    rav3k
    Poziom 10  

trance84 więc tak: 1 stage
    4ro kanałowy htg411 o mocy 300W rms zazostał zmostkowany, więc wyszło 2 kanały, które zasiliły 2 sony xplod 10''. Wszystko działa poprawnie, mało klapy bagażnika nie wyrwie od basu.
    2 stage
    4ro kanałowy htg411 bez mostkowania zasila przód i tył w kabinie, natomiast 4ro kanałowy htg434 600W rms zostaje zmostkowany i zasila 2 sony xplod 10''. W tym przypadku htg411 działa bez zarzutu. Problem jest z htg434, który bardzo szybko się przegrzewa i wyłącza w trybie awaryjnym.

vexed impedancja głośników to 4 Ω. Głośniki nie są podłączone równolegle ani szeregowo. Więc impedancja nie spadła ani nie wzrosła.

wachcio mam volvo s70, więc bagażnik, w którym zamontowane sa wzmacniacze jest dosyc duży. Wzmacniacze zainstalowane są po bokach bagażnika na przeciwko siebie, miejsca mają dużo. Ten dodatkowy przewód masy ma iść od wzmacniacza jak rozumiem, tak?

I jeszcze jedno pytanie: Czy jak jest spory spadek napięcia to wmacniacz się przegrzewa? Rozumiem, że może potraktować to jako zwarcie, ale dlaczego jest taki gorący, że jajka mozna smażyć?

0
  • #21 03 Lip 2008 00:01
    rav3k
    Poziom 10  

Koledzy zależy mi na czasie, bo chcę w końcu zrobić wszystko na cacy, więc jak ktoś ma jakiś pomysł, to prosiłbym o wypowiedź.

0