Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozdział sieci: czym rozdzielić kabel wychodzący? Router, AP

yonagold 26 Jun 2008 16:35 1662 16
Ochrona Domu
    yonagold
    Level 10  
    Witam, trochę się orientuje ale widać za mało...

Mam taki problem...

Posiadam router Linksys AM-200 (ma jedno wyjście Ethernet :-()
    Chciałbym rozdzielić to tak żeby kabel z tego modemu szedł do kompa stacjonarnego a drugi kabel do "acces point WI FI". Nie wiem czym rozdzielić kabel wychodzący z modemu ??

i czy taki acces point będzie dobry ?
    Linksys WAP 54G

Dodam że modem łączy mnie z neostradą

czekam na rady

Skasowany link do aukcji Allegro. [mbo]
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    Zeus0
    Level 16  
    Switchem/hubem , czyli kabel idacy z routera podlaczasz np. do 5-portowego planeta czy jakiegokolwiek innego huba ktory sluzy wlasnie do rozdzielania sygnalu a do pozostalych wejsc podlaczasz kable idace do kompa i AP.

Co do AP ktory podales to wszystko zalezy na ile osob chcesz puscic sygnal przez wifi, do domu lub malej sieci (do 10 osob) starczy bez problemu.

Wycięte linki do aukcji Allegro - polecam lekturę regulaminu. [mbo]
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    corse
    Level 14  
    Rozdzielić najzwyklajeszym Switchem np 5 portowym do domu polecam Edimaxa.

Pozdrawiam
    yonagold
    Level 10  
    a jaki będzie zasięg tego urządzenia z allegro ??

Przez kilka ścian przeleci sygnał??

I czy istnieje możliwość zrobienia hasła przy logowaniu do sieci wifi ?

pozdrawiam
  • Helpful post
    Zeus0
    Level 16  
    Co do zasiegu zalezy jakie sciany :) jesli masz na mysli takie dzialowe z cegiel to spokojnie bedzie na tym co podales, jesli w miedzyczasie jest jakas grubasna zelbetowa, albo inne cudo zbrojone to pewnosci nie ma.

Co do logowania to osobiscie tego akurat modelu nie mialem (na 80% ma ale nie chce ci mowic w ciemno) ale ten na pewno obsluguje logowanie na zasadzie szyfrowania trnsmisji:

http://allegro.pl/search.php?string=WRT54G&from_showcat=1&category=27730&country=1

, czyli ustawiasz wep/wpa lub inne szyfrowanie i nikt obcy nie znajacy hasla do polaczenia sie nie podlaczy.

A jezeli chodzi ci o logowanie na zasadzie autentykacji, czyli ze kazdy uzytkownik ma swoj wlasny login i haslo to moze ktos inny sie wypowie bo po prostu pewnosci nie mam czy autentykacja wystepuje w tych sprzetach i nie chce wprowadzac cie w blad.
    yonagold
    Level 10  
    To ja napisze o co mi chodzi :-)

Przychodzi ktoś z laptopem i chcę skorzystać z neta, daje wyszukaj sieć bezprzewodową i znajduje...
    I teraz jak zrobić żeby móc skorzystać z tej sieci to podać hasło...

To ustawienie pewnie zależy od AP a jak nazywa się opcja za to odpowiedzialna ??
    Zeus0
    Level 16  
    czyli w tym przypadku wystarczy ci ustawic szyfrowanie sieci, najszybciej wep/wpa (do wybory, wep jest slabsze i starsze od wpa, ale ogolna zasada jest ta sama) wtedy ustawiasz to w routerze i podajesz haslo ktore jest wymagane do polaczenia sie z siecia osobom zainsteresowanym.

pamietaj tylko ze starsze karty wifi moga nie obslugiwac np,. wpa2 psk wiec miej to na uwadze i jesli masz to w domu to na poczatek sprobuj wep dzieki czemu nawet starsze karty go obsluza. gdyby sie pozneij okazalo, ze ktos ci sie probuje do sieci wlamac to w razie czego zwiekszysz zabezpieczenia do wpa, lub wpa2. Wybor nalezy do ciebie :)
    yonagold
    Level 10  
    OK wszystko wiem teraz mam dylemat które z tych dwóch urządzeń wybrać:
    (nie mam zbyt wiele kasy na ten cel :-) )
    Linksys WAP 54G
    czy
    Linksys WAP 11

A i czy konfiguracja AP przez www zawsze jest przez wpisanie : http://192.168.1.1/ ?

Skasowane linki do aukcji Allegro. [mbo]
    Zeus0
    Level 16  
    Co do urzadzen poczytaj dokladnie jakie szyfrowanie obsluguje jedno a jakie drugie, nie mialem zadnego z nich wiec polecac nie bede, ale prawdopodobnie kazde z nich sie do tych celow nada :)

Samo urzadzenie konfigurujesz poprzez przegladarke, ale nie zawsze przez wpisanie http://192.168.1.1 niekiedy trzeba wpisac http://192.168.0.1 a kiedy indziej znow http://192.168.1.3 zalezy to od urzadzenia, tego typu info podane jest na pierwszych stronach instrukcji, wiec sie nie martw bedzie to gdzies podane. Pamietaj tylko ze podczas pierwszego logowania musisz miec ustawione dhcp w windowsie (jesli podlaczasz urzadzenie dla pierwszej konfiguracji do swojego komputera) poniewaz stadardowo urzenia tego typu maja ustawione dhcp i jesli na kompie masz statyczne to sie po prostu nie polaczysz, zreszta wszystko bedzie mial w instrukcji napisane, dokladnie poczytaj a bedzie wszystko wiedzial, powodzenia.
    yonagold
    Level 10  
    :-)

A czy praca kompa podłączonego kablem i laptopa na wifi nie wyklucza się ?
    To jest neo i mam jedno ip przydzielane ... Jak to jest ?
    Zeus0
    Level 16  
    Nie wykluczaja sie. Po prostu stawiasz wewnetrzna siec czyli zewnetrzne ip jest oczywiscie jedno a u siebie masz ludzi za nat'em czyli juz w osobnej sieci.

Nie wiec problemu ogolnie przeczytaj to http://pl.wikipedia.org/wiki/NAT od razu bedziesz wiedziec o co chodzi :)

P.S.
    Troche upierdliwe to wycinanie aukcji w jedych tematach a w innych nie (pomimo tego ze pisze o PRZYKLADACH zeby miec orientacje ceny, ale niech ci juz wisi).
    yonagold
    Level 10  
    Ok już kumam...

A co do konfiguracji Ap przez www to mam to zrobić przez laptop ?
    Zeus0
    Level 16  
    Pierwszej konfiguracji dokonaj na jakimkolwiek komputerze i podlacz urzadzenie bezposrednio pod kompa poprzez port ethernet (nie podlacz przypadkiem przez wan bo sie nie polaczysz z urzadzeniem) no i pamietaj zeby na kompie ustawic dhcp przy pierwszej konfiguracji.

Pozniej w sumie mozesz sie logowac z dowolnego komputera byle byl w tej samej sieci, czyli:

Zalozmy ze tworzysz siec o adresacji 192.168.1.1 do 192.168.1.254 czyli mozesz podlaczyc 253 , maszyny od 192.168.1.2 do 192.168.1.254 i wtedy brame czyli zdres routera ustawiasz na 192.168.1.1 i na ten adres sie logujesz w celu juz pozniejszych zmian gdy cala siec dziala. Oczywiscie brame mozesz ustawic na 192.168.1.20 i wtedy to bedzie adres routera a maszyny zaczna sie od 21. Pamietaj ze dalem to jako przyklad jesli przeczytales o nat w linku ktory ci dalem to wiesz o co chodzi, po prostu logowanie moze sie odbyc z dowolnego kompa w sieci ktora zostala utworzona na tym wlasnie routerze.
    yonagold
    Level 10  
    Quote:
    no i pamietaj zeby na kompie ustawic dhcp przy pierwszej konfiguracji.

A gdzie to się robi? // ale lamerskie pytanie

chodzi o usługę ?
  • Helpful post
    Zeus0
    Level 16  
    Zalezy jaki masz system w przypadku visty robisz to:
    start->panet sterowania->centrum sieci i udostepniania po lewej stronie wybierz "zarzadzaj polaczeniami sieciowymi" tam prawym przyciskiem wyboerasz odpowiednie polaczenie (twojej karty lan w kompie) i wybierasz z menu wlasciwosci, tam 2klik na opcji "protokol internetowy w wersji 4()TCP/IPv4" i tam zaznaczasz opcje "uzyskaj adres ip automatycznie" i masz ustawione dhcp.

W przypadku Xp parwym przyskiem na "moje miejsca sieciowe" na pulpicie wybierasz wlasciwosci masz okno z ikonkami twoich kart sieciowych prawym przyciskiem wybierasz ta ktora jest twoja karta lan w kompie z menu wlasciosci i z listy 2klik na "protokol internetowy (TCP/IP)" i zaznaczasz "uzyskaj adres ip automatycznie".

To w sumie sa podstawy, poszukaj tematow w tym dziale ktore moga je opisywac, albo zajrzyj na http://www.wififorum.pl tam sa bardzo fajnie opisane sprzety sieciowe wifi, z pewnoscia znajdziesz wszystko co jest ci niezbedne i gwarantuje ze nawet nie bedziesz musial sie rejestrowac bo sama lektura do podstaw ci w zupelnosci wystarczy :)
    yonagold
    Level 10  
    Rozdział sieci: czym rozdzielić kabel wychodzący? Router, AP

A czy w tym modelu można to skonfigurować jako AP ale żeby do tego wchodził kabel sieciowy z innego modemu a nie telefoniczny ??
    Zeus0
    Level 16  
    Jesli nie ma złącza wan dla rj45 a jest wejscie tylko rj11 wiec przypuszczam ze jest to ruoter z wbudowanym modemem do neo (przypuszczam, bo neo nigdy nie mialem i po prostu takiego sprzetu nie uzywalem, wiec nie mam 100% pewnosci) i masz tu tylko zlacza, ktore co najwyzej mozesz potraktowac jako switch.
    Gdybys lacze internetowe podlaczyl pod ktorekolwiet z tych gnizd to i tak nie bylo by mozliwosci rozdzielenia sygnalu, poniewaz router nie traktowalby go jako internet na wan, tylko jako kolejna maszyne juz wewnatrz nat.