Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

znajdowanie uziemienia ?

slash263190 26 Jun 2008 23:12 2708 8
lampy.pl
    slash263190
    Level 12  
    Chce podłączyć kuchenkę elektryczną , ale nie wiem gdzie jest uziemienie.
    W pomieszczeniu w którym ma ona stać mam trzy gniazda i dwa kable wystające ze ściany ( jeden ma dwie żyły a drugi cztery) .
    Jak dowiedzieć się który z nich to uziemienie ( jeżeli w ogóle ono jest) ?
  • lampy.pl
  • Helpful post
    Mef_isto
    Level 13  
    Uziemienie (czyli dokładnie przewód ochronny PE) w każdej POPRAWNIE wykonanej instalacji ma kolor żółto-zielony.
    slash263190
    Level 12  
    znajdowanie uziemienia ?

To są te przewody które wystają ze ściany.
    Żaden z nich nie jest pod napięciem.
  • lampy.pl
  • Helpful post
    Mef_isto
    Level 13  
    Tak na oko to wygląda na stare instalację typu TN-C chociaż przewody są miedziane :D

Dobra, tak jak już mówiłem w POPRAWNIE wykonanej instalacji TN-S jest tak, że kolor:
    żółto-zielony -> ochronny PE
    niebieski -> Neutralny N
    czarny i/lub brązowy -> faza

Jeżeli to faktycznie TN-C to przewód ochronny wydzielasz z przewodu PEN (niebieski). Czyli do tego niebieskiego podłączasz dwa przewody : jeden ochronny i jeden neutralny.

Ale myślę, że Twój problem to brak napięcia na tych przewodach :)

Ten cienki kabelek to raczej do podświetlania piekarnika albo zapalarki.
    slash263190
    Level 12  
    Ten biały w zamyśle miał być do grzałki przeplywowej ( podczas budowy domu w 92roku) .

Wniosek , więc jest taki że w moim przypadku do niebieskiego podłączam minus i ground ?

Czy skoro w tych "ściennych " nie ma napiecia to mogę kuchenkę połączyć do gnizdka ( uziemienie podpinają oczywiście do niebieskiego)?

PS W gniazdku mam dwa kable biały i niebieski. Biały to plus a niebieski minus.
  • Helpful post
    Mef_isto
    Level 13  
    Czyli to jednak jest instalacja TN-C :)

O ile ta kuchenka od strony elektrycznej to "światełko w piekarniku" to tak można podłączyć ją do dowolnego gniazda, w gnieździe robi się tylko mostkowanie przewodu neutralnego i ochronnego.
    slash263190
    Level 12  
    znajdowanie uziemienia ?

Nie wiem czy to nam coś rozjasni ale w instrukcji znalezlem cos takiego.
    Mef_isto
    Level 13  
    Czyli to nie "lampka w piekarniku" a płyta z elektrycznymi palnikami.
    Jeżeli Chcesz to zasilić z jednofazowego gniazda to musisz zapewnić 42A. A takie coś to na "wtyczce" się nie zrobi :D
    Czyli zostaje opcja 3fazowa. Kabel w ścianie masz i podłączasz go odpowiednio:
    czarny-L1
    czarny -L2
    brązowy - L3
    niebieski - PE i tu dodatkowa zworka do N

Teraz trzeba poszukać napięcia do tego kabla.
    Gdzieś zapewne masz skrzynkę i ten kabel ma swój bezpiecznik (wyłącznik) i zapewne jest on wyłączony ze względu na to aby kogoś nie zabić.
    Powodzenia.
  • Helpful post
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Widzę, że Kolega slash263190 zupełnie się nie orientuje się w temacie instalacji elektrycznych. W związku z tym jedyną, poprawną poradą jest stwierdzenie: "Podłączenie kuchni elektrycznej do instalacji należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami". Takie postępowanie wynika dodatkowo z wymogów uzyskania gwarancji na sprzęt. Bez pieczątki i podpisu osoby uprawnionej jest ona nieważna.

Temat zamykam.