Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EP 3050 Nieaktywne f-cje trybu serwisowego

W.P. 26 Cze 2008 23:22 1964 4
  • #1 26 Cze 2008 23:22
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Kopiarka z rynku niemieckiego przekazana filii klienta przez jego macierzystą f-mę.

Komunikaty w obcym mi języku zatem postanowiłem go zmienić.
    Niestety pole "Function" oraz trzy poniższe nie są dostępne (nie reagują na dotyk).
    Nie znam tego modelu. Po wstępnych oględzinach wygląda na dość solidną konstrukcję. Na liczniku nieco ponad 300K; bęben wygląda na niedawno wymieniony.

Kopiarka zachowuje się chwilami nieprzewidywalnie - trudno wyodrębnić prawidłowość.

- czasem rysuje obrazek kopiarki opatrzony napisem:

Markierter bereich (strzałka) offen.
    Schlieβen Sie ihn bitte

Jeśli w tym stanie otworzę na chwilkę np prawe boczne drzwiczki to na obrazku dodatkowo pojawia się strzałka sygnalizująca powód komunikatu (oczywiście w miejscu otwartych drzwiczek).

- czasem też pojawia się inny napis a pod nim kod błędu C0040.
    Dokumentacja sugeruje sprawdzić wewnętrzny wentylator (sprawdzałem, chodzi lekko z dużym wybiegiem). Jutro zasilę go z zewnętrznego zasilacza dla nabrania pewności.
    Zastanawia mnie fakt, że sygnał błędu pojawia się dość szybko, nawet bez próby uruchomienia czegokolwiek.

- kolejne załączenie i zmiana błędu na C0070.
    To błąd podajnika toneru. Niestety nie dochodzi nawet do próby zakręcenia pojemnikiem z tonerem.
    Silnik podajnika sprawdzony - pracuje poprawnie przy 20V (ok. 70mA); transoptor informujący logikę kopiarki o kręceniu butelką odczyszczony (był mocno zasypany tonerem).

I dalej nic. "Function" nie reaguje, komunikaty po niemiecku, wszystko wygląda na sprawne, coraz szybciej odnajduję potrzebne fragmenty tekstu w SM... I wystrzelałem się z pomysłów.

Mam kilka pytań do Kolegów.

1. Czy kopiarka sygnalizuje (na obrazku) fakt otwarcia/niedomknięcia szuflady?
    W siłowniku unoszenia papieru w dolnej szufladzie brakuje trybu. W tym stanie nie jest on w stanie unieść spodu tacy z papierem. Jednak symulacja zamknięcia szuflady nie powoduje załączenia silniczka (podobnie wykonana symulacja zamknięcia górnej szuflady powoduje włączenie silniczka na kilka sekund).

2. Na metalowej, uchylnej płycie wspierającej m. in. elektrodę transferową umieszczone są 2 wyłączniki opisane "Drum" i "Paper" (jeśli dobrze pamiętam). Do czego służą?

3. Na płycie elektroniki jest microswitch opisany "Toner bottle" on/off.
    Wczytuję się po raz kolejny w opis w SM i nie dalej wiem. Łatwo byłoby sprawdzić doświadczalnie w sprawnym urządzeniu :).

4. W dokumentacji jaką posiadam nie ma nic nt strony elektrycznej. Nie wiem nawet ile napięć wychodzi z zasilacza i jakie powinny mieć wartości.
    Sprawdzałem bezpieczniki na (umieszczonej pod płytą logiki) płytce - OK.

Chętnie sprawdzę każdy pomysł.
    Pozdrawiam
    W.P.

0 4
  • Pomocny post
    #2 27 Cze 2008 00:17
    Calculus
    Poziom 25  

Kod 0040 można usunąć wymieniając wentylator w sekcji transferu, lub zwierając do masy przewód z powrotnym sygnałem z wentylatora (najczęściej stosowane). Kod 0070 - nie obraca się butelka z tonerem, być może wystarczy usunąć kod otwierając i zamykając przednią klapę podczas, gdy pojawia się komunikat błędu (koniecznie na włączonej maszynie) - w ten sposób resetuje się większość błędów. Przełączniki służą do włączenia podgrzewania bębna (drum) i papieru, podczas, gdy maszyna jest wyłączona. Język powinno się dać zmienić na angielski w opcjach użytkownika (chyba "Bedienner" o ile pamiętam)
    Opcje "Function" nie zadziałają, dopóki nie usuniesz błędów, a lepiej ich nie włączaj, dopóki nie upewnisz się, do czego służą, bo możesz coś rozregulować.

0
  • #3 29 Cze 2008 16:02
    W.P.

Na razie nic nowego. Kopiarka żyje (niezrozumiałum dla mnie) swoim życiem.
    Potrafi np na ekranie dotykowym pokazać rysunek maszyny z pootwieranymi wszystkimi możliwymi klapami/drzwiczkami z wównoczesnym nakazem ich zamknięcia. Rzecz w tym, że żadne z nich nie są otwarte.
    Inny razem (po ponownym załączeniu) pojawia się podobny rysunek ale bez strzałek sugerujących otwarcie w/w pokryw wraz z napisem:

Markierter bereich (strzałka) offen.
    Schlieβen Sie ihn bitte

Po chwili wyskakuje błąd o kodzie... właściwie nieprzewidywalnym:
    C0040
    C0320
    C06F0
    C06F1
    C0070
    To symbole, które pojawiały się bez jakichś większych powodów. Ot po prostu po otwarciu i zamknięciu pokrywy przedniej.
    Najczęściej C0040.
    Oba wiatraki są w porządku. Zwierałem zgodnie z sugestią Kolegi Calculus przewód niosący informację powrotną. (Nb podobny zabieg robiłem niedawno w jednym z modeli Panasonica).

Podczas prób zdarzały się "przebłyski" normalnej pracy.
    Winda unosiła papier w szufladzie, widać było rozgrzewanie lampy w s. utrwalania ale na panelu wciąż rysunek kopiarki z podanym wcześniej napisem.
    W trybie serwisowym dalej nieaktywne niektóre ważne pola.

Zaczynam się zastanawiać nad zasialaniem. Dotąd nie słyszałem silnika napędzającego całość.
    Może z jakiegoś powodu nie może ruszyć, może to coś z zasilaniem?

Nie mam schematu części elektrycznej, co utrudnia mi działania. Pod płyta główną jest płytka z przekaźnikami. Słychać je ale wiem, że styki przekaźników łączących prąd stały dość szybko wypalają się (pojawia się krater na styku). Ma ponad 300K i ok 12 lat.

Mam pytanie do Kolegów.

1. Jak kopiarka sygnalizuje otwarcie szuflady?
    U mnie nie sygnalizuje (oczywiście w fazie gdy ustawicznie nie wpada w pętlę błędu C0040), gdy wyświetla rysunek maszyny a na nim reakcje na np otwarcie drzwi bocznych (rdzwiczki z grubą strzałką).

2. Zabierałem kopiarkę od klienta, który miał ją w konfiguracji pełnej tzn z dodatkowym podajnikiem na kółkach. Czy samo odpięcie przewodu od w/w podajnika wystarcza do pracy w wersji uproszczonej, czy też trzeba tę zmianę wpisać do "mózgu" urządzenia w trybie serwisowym?

3. Czy ktoś posiada i mógłby udostępnić część elektryczną instrukcji.

Dodano po 8 [minuty]:

Ironia losu polega u na tym, że u klienta udało mi się zrobić 2 kopie.
    Brzydkie ale działała :cry:

Potem było C0070 (przy pustym pojemniku z tonerem) zrozumiałe.
    Później C0040. Po krótkich oględzinach zdecydowałem o zabraniu do warsztatu.
    I tak pomału zaczynam ją lubić :D

0
  • Pomocny post
    #4 29 Cze 2008 20:08
    Calculus
    Poziom 25  

Minolty lubią wyrzucać różne kody, jeżeli się wypali któryś z włączników zamkniecia klap, wtedy częściowo pojawia się napięcie (maszyna nie pokazuje otwarcia klapy), ale jest zbyt niskie do zasilania niektórych podzespołów, silników.

0
  • #5 28 Lip 2008 22:14
    W.P.

Witam Kolegów
    Tak to jest jak czas nie nagli a wokół wszyscy na urlopach.
    Dziś z perspektywy czasu wiem, ile było przyczyn irracjonalnych zachowań kopiarki.

Mój podstawowy błąd polegał na założeniu, że część macierzysta może pracować bez dolnej podstawy. Z braku miejsca w samochodzie zabrałem tylko "górę".
    W porównywalnych modelach Panasonica pochodzących z tego samego okresu produkcji wystarczy zmiana w trybie serwisowym i kopiarka działa w wersji jednoszufladowej.
    Wielki błąd... W dolnej części jest pojemnik na zmiatany z bębna toner. :)

Kolejne odkrycie to czujnik zdjęcia tylnej pokrywy.
    Rozwiązanie godne geniusza - zdejmujesz osłonę tylną i urządzenie zablokowane.
    A skoro błąd to nie można zmienić języka, w którym sygnalizowany jest powód błędu. I kółko się zamyka.

Można spokojnie pracować nad urządzeniem jak nikt nie pogania.
    Miałem ten komfort. Można spokojnie pomyśleć robiąc coś innego.

Wreszcie C0040. Raz jest, czasem znika...
    Powód okazał się dość błahy - zimny lut na płycie elektroniki wiatraka sekcji utrwalania.

Działa.
    Serdecznie dziękuję Kolegom za pomoc.

0