Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dolutować kulki do chipu BGA?

JanuszM 27 Cze 2008 13:34 4596 11
  • #1 27 Cze 2008 13:34
    JanuszM
    Poziom 17  

Mam zdjęty i oczyszczony ze starej cyny mostek południowy ATI IXP 400. Chciałem położyć na nim od nowa kulki. Mam sito, mam kulki 0,6mm, mam podgrzewacz 852A i co dalej robić?
    Posmarować układ pastą przed nałożeniem sita?
    Muszę przykręcić (jakąś opaską) sito do chipu?
    Mam całość po wrzuceniu kulek w otworki, mam nastawić to wszystko na podgrzewacz?
    Jaką temperaturę ustawić?
    Czy chip ma wisieć w powietrzu, czy ma być położony na blaszce?

Proszę o odpowiedzi, rozumiem że każdy ma własną metodę i sposób na przylutowanie kulek do scalaka ale nigdzie na forum nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

Pozdrawiam, Janusz

0 11
  • #3 27 Cze 2008 13:49
    JanuszM
    Poziom 17  

Przeczytałem wszystkie 14 stron ale nie ma tak konkretnych odpowiedzi jakich potrzebuję. Są kity do stawiania kulek na układach do telefonów, np: BTP-3 ale do komputerów znalazłem tylko w firmie Renex - chole***nie drogie.
    Podzieli się ktoś wiedzą?

W tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=919816&highlight=&sid=84f2b508294f7a455b6422ccf828296b widać jak bonzo jan bardzo ładnie położył kulki ale nie wiem jak on to grzał itp.

Janusz

0
  • #4 30 Cze 2008 11:51
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

Sito jeszcze droższe 60eu.To co na allegro sita to pod paste do kul.
    Na gorąco podnosze sito neodymem.
    Automat podczerwień góra dół układu (własna konstrukcja).
    Musisz sie zmieścić w 6min całość proces ,topniki tracą wlasciwosci.

0
  • #5 02 Lip 2008 12:49
    JanuszM
    Poziom 17  

Firma Martin robi specjalne podgrzewacze zamykane klapą. Wsadza się scalaka w takim koszyku z nałożonym sitem i kulkami a następnie przykrywa. Urządzenie nagrzewa się w środku i kulki przylutowują się do chipa.

Jakbym wstawił scalaka z sitem na podgrzewacz 853 i przykrył od góry żeby trzymało temperaturę? Ile stopni ustawić? Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?

Janusz

0
  • #6 07 Sie 2008 11:48
    jureczekvs
    Poziom 12  

sito to nie wszystko...potrzebujesz całego szablonu do regeneracji układów BGA - patrz google

0
  • #7 22 Wrz 2008 16:38
    JanuszM
    Poziom 17  

Kupiłem sobie taki zestaw - szablon.

Mam kulki, sita i aluminiowy korpus.
    Wkładam układ, nakładam sito, pozycjonuję je i wrzucam kulki.

Teraz musiałbym cały szablon z nałożonymi kulkami i sitem włożyć do jakiegoś pieca. Czy takie piec nada się do tego?

Czego wy używacie?

0
  • #8 22 Wrz 2008 18:05
    KKK
    Poziom 31  

JanuszM napisał:
    Wkładam układ, nakładam sito, pozycjonuję je i wrzucam kulki.

Przed nałożeniem sita posmaruj chip cienko pastą aby kulki mogły się do niego "przylkeić".
    Potem zdejmujesz ostrożnie sito, jak dojdziesz do wprawy to kulki pozostaną na swoich miejscach.
    Niewielki nadmuch aby nie narobić bałaganu i masz śliczne kuleczki.
    Powodzenia

0
  • #9 22 Wrz 2008 22:21
    JanuszM
    Poziom 17  

Mam pastę ASA-232
    To wystarczy tylko dmuchać z góry na goły scalak z leżącymi swobodnie kulkami? Kulki nie zjadą ani nie zbiją się w jedną dużą kule cyny?
    Nie trzeba stosować podgrzewacza od spodu?

Pozdrawiam, Janusz

0
  • #10 22 Wrz 2008 22:26
    KKK
    Poziom 31  

No właśnie chodzi o to aby nie dmuchnąć tylko delikatnie podmuchać. :)
    Ja robię bez podgrzewacza.

0
  • #12 20 Wrz 2009 12:53
    bolo22
    Poziom 11  

Witam

Do postawienia kulek wystarczy sam podgrzewacz.
    Smarujesz układ pastą , następnie nakładasz sito i zasypujesz kulkami .
    Wszystko kładziesz na podgrzewacz , ustawiasz temperaturę w zależności od materiału kulek ołów 210 stopni C , czekasz aż kulki zrobią sie błyszczące i usiądą na padach układu.

Przy pierwszym stawianiu kulek ważne jest aby sprawdzić jaka jest rzeczywista temperatura układu , najlepiej mieć pirometr lub termometr z termoparą .
    Przeważnie ustawiona temperatura na podgrzewaczu nie odpowiada temperturze układu . Jak sobie wszystko pomierzymy to w przyszłości będzie wiadomo jak ustawić podgrzewacz.
    Należy tez pamiętać ze maksymalna temperatura układu nie powinna przekraczać 250 stopni C.

0