Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX-29AS10P Ch. Euro4H znikający obraz, piszczy

Pawelekr 27 Cze 2008 19:53 2639 23
  • #1 27 Cze 2008 19:53
    Pawelekr
    Poziom 9  

Proszę o pomoc w zlokalizowaniu usterki.

Geneza:
    Początkowo po kwadransie oglądania, słychać było uciążliwe piszczenie, które znikało po kilku minutach.

Po miesiącu kolejny objaw :
    co jakiś czas po włączeniu
    - kilka minut brak obrazu
    - niewidoczne OSD na ekranie
    - fonia działa bez zarzutów.

Po kilku minutach obraz wraca do normy i w większości przypadków gra cały czas.

Obecnie:
    objawy j.w. i czasami obraz znika podczas działania, piszczenie występuje nadal- jest to cewka L-582 na P-Board. Podejrzanie wygląda rezystor R581 (okopcony)
    Elementy widoczne za załączonym zdjęciu.
    Zdjęcie usunąłem - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic971744.html [Mirek Z.]
    Zmiana pozycji potencjometru SCREEN na trafo-powielaczu powoduje rozjaśnienie obrazu.

Zanim cokolwiek zrobię chciałbym wpierw, aby wypowiedzieli się fachowcy-być może ktoś z Was miał do czynienia z identycznym, bądź podobnymi objawami usterki .
    Dziękuję za pomoc.

• #2 28 Cze 2008 13:36
    kryspin
    Poziom 17  

Nie szukaj przerw tylko od razu prze lutuj to trafko bo gołym okiem nie zauważysz.

• #3 28 Cze 2008 21:59
    Pawelekr
    Poziom 9  

Witam ponownie,
    dzisiaj przelutowałem cała płytkę P-BOARD oraz trafopowielacz- w efekcie czego, piszczenie na cewce znikło, ale kłopot z brakiem obrazu pozostał.

Kolejna obserwacja:
    Gdy TV działa już prawidło :
    Szybkie wyłączenie i włączenie powoduje, że obraz pojawia się szybko,
    natomiast gdy zrobi się przerwę np. minutową między wł./wył. trzeba czekać co najmniej kilka minut na pojawienie się obrazu.

Być może to jakaś wskazówka do diagnozy.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję wam za dotychczasową próbę pomocy.

• #4 28 Cze 2008 23:24
    piotrekmilitowski
    Poziom 23  

Witam! Czy wizja pojawia się stopniowo? Zwróć uwagę czy w momencie braku obrazu w szyjce kineskopu żarzy ? Jeśli tak to w transformatorze WN masz dwie regulacje, pokręć tym dolnym PRkiem w prawo i zwróć uwagę czy pojawi się cos na ekranie? Możliwe że nie masz pionu!

pozdrawiam!

• #5 28 Cze 2008 23:35
    Pawelekr
    Poziom 9  

Witam,
    obraz pojawia się nagle, najczęściej jak już się pojawi telewizor działa cały czas, do momentu wyłączenia. W momencie braku wizji występuje żarzenie na szyjce kineskopu. Przy przekręcaniu pokrętła SCREEN -ekran rozjaśnia się i widoczne są poziome paski(pręciki).

• #6 30 Cze 2008 09:43
    kryspin
    Poziom 17  

Sprawdź czy napięcie 200V do płytki kineskopu. Elektrolit na tym napięciu.
    Jak będzie zaniżone lub jego brak to właśnie będą wstępowały paski.

Proszę najpierw czytać temat, bo później wychodzą takie "porady"! [Mirek Z.]

• #8 01 Lip 2008 12:30
    kryspin
    Poziom 17  

Ja zauważyłem na tej stronie schemat tej płytki kineskopu.
    Napisz co z tym napięciem 12V, 150V I US2.

Te dwa schematy sie różnią. Jakie masz tam układy TDA 6011 czy TDA 61003.

• #9 01 Lip 2008 12:35
    Pawelekr
    Poziom 9  

Zamieszczony został przeze mnie fragment Y-BOARD tj. zgodnie z service manual płyta przytwierdzona do kineskopu, czyli jak mniemam pk, ale oczywiście mogę się mylić, więc za wszelkie uwagi dziękuję i proszę o więcej.
    Pozdrawiam

• #10 01 Lip 2008 12:53
    piotrekmilitowski
    Poziom 23  

Tak faktycznie po prostu pierwsze foto jaki się otwiera to jest inna płytka!

• #11 01 Lip 2008 14:54
    Pawelekr
    Poziom 9  

Oto pomiary (miedzy masą-głowicą a poniższymi punktami na pk)
    G1 = 9 V
    G2 =77 V
    K, Kr, Kb = 188 V

Podczas pomiaru znikała wizja, a pojawiała się dopiero po kilku minutach.
    Pomiarów dokonywałem "prostym" cyfrowym multimetrem.
    Serdecznie pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Pawelekr napisał:
    Oto pomiary (miedzy masą-głowicą a poniższymi punktami na pk)
    G1 = 9 V
    G2 =77 V
    K, Kr, Kb = 188 V

U na Y3 pin1 =146-148 V

Podczas pomiaru znikała wizja, a pojawiała się dopiero po kilku minutach.
    Pomiarów dokonywałem "prostym" cyfrowym multimetrem.
    Serdecznie pozdrawiam

• #12 01 Lip 2008 14:55
    kryspin
    Poziom 17  

PISZ O TYM NA FORUM NIKT CIĘ NIE ZJE !!!!!!!!!! po to jest to forum żeby sobie pomagać
    Pokręć scarenem i obejrzysz czy obraz się pojawi.

Moderowany przez Mirek Z.:

Bez przesady - za następny zbędny post będzie ostrzeżenie.
    O tym było wyżej, proszę czytać!

• #13 01 Lip 2008 15:00
    Pawelekr
    Poziom 9  

Pokręcanie screenem powoduje rozjaśnie , wpomniane paski (drgające) dalsze przekrecanie powoduje dalsze rozjasnienie, az do zadziałania jakiegos zabezpieczenia ="pstryk" i czarny ekran.
    Pozdrawiam

• #14 01 Lip 2008 15:25
    kryspin
    Poziom 17  

Miałeś pokręcić jedynie do próby i to tylko delikatnie żeby sprawdzić czy się pojawi obraz.
    Wymień te układy TDA6111 Q 351, Q361 i Q371.

Moderowany przez Mirek Z.:

Porada niczym nie uzasadniona i szkodliwa.
    Ostrzeżenie - p.12 regulaminu.

• #16 01 Lip 2008 16:28
    kryspin
    Poziom 17  

Sprawdź jeszcze ale dobrą lupą luty na IC 601 VDP310.
    Tam często były zimne luty. Lecz jak sie zdecydujesz na prze lutowanie tego układu to. Bardzo uważnie sprawdź czy nie zostawiłeś pozostałości cyny. Są tam bardzo wąskie ścieżki..
    Najlepiej użyć do tego pasty. A po tym jeszcze umyć. I sprawdzić pod lupą.

• #17 01 Lip 2008 18:51
    Pawelekr
    Poziom 9  

Witam ponownie
    Przyjrzałem się połączeniom lutowniczym na tym scalaku, wygladają (jak na oko niedoświadczonego )dobrze tj. matowe jak inne, bez nalotów.
    Idąc tym tropem wysunałem całą płytę z pod tv ,włączyłem i zacząłem delikatnie poruszać wykrzywiać, i ku mojemu zdziwieniu wizja zaczeła się pojawiać i znikać w miarę moich manualnych tortur.

Wynika stąd-jak mniemam, że gdzieś ów zimny lut być musi, teraz tylko jakiś sensowny tj. skuteczny sposób aby go znaleźć. Poczytam forum i zabiore się przeglądu reszty.

Jeżeli macie jakieś sugestie co do metodologii, albo sugestii gdzie najcześciej występują.
    Pozdrawiam

• #18 01 Lip 2008 19:17
    kryspin
    Poziom 17  

A więc znalazłeś trop. To fajnie. Teraz pozostała ci jedynie metoda "dzięcioła" i lupa.
    Powodzenia !

• #19 02 Lip 2008 11:32
    Pawelekr
    Poziom 9  

Witam ponownie,
    Summa summarum przyczyna usterki leży w module cyfrowym-F-BOARD w nim znajduje się zimny lut(lekkie wyginanie tego modułu w okreslonym miejscach powoduje pojawianie/znikanie obrazu, przelutowałem dwa elementy, poki co bez skutku)

Mam inne pytanie, czy ktoś wie jak w tym modelu reguluje się poszczególne składowe kolorów- RGB?

Obraz jest przebarwiony tj. za dużo składowej B -czerń jest granatowa

Pozdrawiam

• #20 02 Lip 2008 12:38
    piotrekmilitowski
    Poziom 23  

A złącze F-BOARD polutowałeś? Regulacje robisz z serwisu, instrukcja jest w zeszycie nr.4

Dodano po 30 [minuty]:

Proponuje przelutować procesor wizyjny VDP ( układ IC601)

• #21 02 Lip 2008 13:47
    Usunięty
  • #22 02 Lip 2008 15:09
    Pawelekr
    Poziom 9  

Przelutowałem to całe połączenie -efekt bez zmian(szukam dalej).

Jako ciekawostkę pozostawiam poniższe pytanie(może ktoś zna odpowiedź) -w skrócie w menu serwisowym mogę regulować czerwony i zielony, niebieski nie- dlaczego?

Pytanie w wersji rozwiniętej:
    "Mam pytanie dot. owej reg. barw. Mianowicie dotarłem do funkcji regulacyjnych w menu serwisowym.
    Są tam reg. podzielone na dwie grupy 1. wysokie i tutaj barwy czerwony, zielony, niebieski i analogicznie 2. niskie.
    Aby móc reg. nalezy wcisnać "str" poruszamy się odpowienio kolorami czer/zielonym na pilocie.

i tu pytanie :
    moge regulowac barwy wys. czerwony i zielony, ale kolejny krok - i od razu przeskakuje do reg. niskiego czerwonego i zielonego - omijając barwe niebieską?

dlaczego tak się dzieje? czy jest to prawidłowe?"

Swoją drogą owe kłopoty z kolorami wystąpiły po wyjęciu F-Board i przelutowaniu elementów c1555, c1545 oraz Q1508.

Poprawiłem na wspomnianych elementach połączenia kolory wróciły do swej soczystej formy, natomiast regulacji niebieskiego w m. Serwisowym nadal nie można dokonać

Pozdrawiam

• #23 03 Lip 2008 00:32
    jaculek
    Poziom 17  

Witam może już za póżno na podpowiedz ale przelutować radzę wszystkie tranzystory smd (6szt) i towarzyszace im rezystory -w prawym dolnym rogu bloku cyfrowego patrzac od strony ukł. scalonych(piszę z pamieci)jesli potrzeba konkretnych nr.el daj znać.Pozdrawiam

• #24 03 Lip 2008 01:13
    Pawelekr
    Poziom 9  

Witam, o tak późnej porze,
    nie dalej jak 3 godziny temu skończyłem sprawdzać (po raz kolejny) poł. lutowniczne w module cyfrowym.

Tym razem potraktowałem temat całościowo i zacząłem metodycznie poprawiać połączenia po stronie wspomnianych scalaków. Tym sposobem znalazłem kolejne dwa podejrzane luty, z czego jeden wyglądał tragicznie, paradoksalnie bardzo się z tego ucieszyłem i jednocześnie zdziwiłem, że wsześniej umknął mojej uwadze.
    Wprawdzie nie był to akurat element smd, aczkolwiek zlokalizowany dokładnie w obszarze opisanym przez kolege . Kondensator schowany miedzy innymi barwnymi elementami na tym module został "naprawiony". Nauczony poprzednimi próbami tym razem "oblutowałem" resztę elementów, zamknąłem całość, zamontowałem, połączyłem...

i odpukać -działa jak należy.

Stąd też chciałem serdecznie podziękować za wszystkie trafione (jak i te mniej)porady oraz za cierpliwość
    Dużo się nauczyłem i jeszcze z pewnością wiele przede mną .

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME