Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odsłuchy podłogowe GD 30/50 by Joker

Joker2 27 Cze 2008 20:48 6335 16
  • Odsłuchy podłogowe GD 30/50 by Joker

Przedstawiam projekt kolumn estradowych wykonanych przeze mnie, na głośnikach Tonsila. Proces budowy trwał dość długo ze względu na brak czasu. Były wykonywane po kawałku sobotami około półtora miesiąca. Na budowe zdecydowałem się tylko dlatego że trafiły mi się dwie sztuki GD 30/50 za jedyne 2x Warka Strong :) Niestety kolega nie miał więcej takich głośników. Ich rok produkcji 1990 (podobno). Jako wysokotonowce postanowiłem zastosować GDWT 9/80,5F, ponieważ jest to model jeden z niewielu GDWT który ciągnie do 20 kHz. Sam nie wiem czy to był dobry wybór, faktycznie gra dźwięczniej od innych, ale jego dźwięk jest dość metaliczny.

Kolumny są wykonane z płyty osb 19mm klejone na wikol i skręcone wkrętami co 10cm, standardowo. Obudowy pojemności 46l, strojone na 50Hz tunelem o średnicy 7,5cm. Wytłumione dwu centymetrową gąbką. Obiłem je wykładziną, rogi, grille i rączki kupiłem na allegro. Jedna kolumna waży 14kg. Na tylnich terminalach znajdują się wyłączniki głośników wysokotonowych, aby można je było wykorzystywać jako kolumny gitarowe w nagłych wypadkach.

Jeśli chodzi o walory akustyczne, to ogólnie mi odpowiadają, aczkolwiek jak bym chciał się doczepić to jak wcześniej napisałem góra jest dość metaliczna a GD 30/50 brzydko przenosi częstotliwości około 4-5kHz, a do tego są uwypuklone. Myślałem nad cewką, ale to mija się z celem w kolumnach estradowych. Nie bardzo można to przymaskować gwizdkiem, bo kiedy obniżam mu tłumienie kolumny grają zbyt kłująco i sucho, także poszedłem na kompromis który wynosi 5db na wysokotonowcu. Bas po drobnej korekcji jest na wystarczającym poziomie, tak wstępnie, bo testy robiłem narazie tylko w pomieszczeniu 16m^2.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć:

Kosztorys:
    2x GD 30/50 dwa piwa
    2x GDWT 9/80,5F 82zł (e-tonsil.pl)
    okucie, grille, itd. 50zł
    wykładzina 15zł
    gąbka z wersalki
    otwory BR 13zł
    terminale 10zł
    wikol + wkręty 8zł
    płyta osb była na stanie
    elementy zwrotnicy 9zł

Plus kable i inne drobne elementy. Zamknąłem się w 200zł :)

Przeniosłem z Konstrukcje DIY. [c_p]

Fajne!
  • #2 27 Cze 2008 21:19
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

No samo wykonanie w porządku, estetycznie.

Można by się przyczepić, że trochę rozsunięte są głośniki od siebie, ale… nie jest aż tak źle.

Ma tylko pytanie, po co BR??? Nie lepiej by to chodziło w zamkniętej?

• #3 27 Cze 2008 22:59
    arek59
    Poziom 29  

Witam. Te kolumny są ładnie zrobione, prawie jak fabryka. Można je po wszystkich kątach kłaść. Tonsile to niezłe głośniki. Wykonanie na wysokim poziomie, ja bym tak nie zrobił ponieważ mam prymitywne narzędzia :D. Moimi narzędziami do robienia kolumn to młotek, wiertalka akumlatorowa, nożyce od blach, wkręty i wikol oraz bosz do cięcia płyt wiórowych na tarczy z metalu :D .

• #4 27 Cze 2008 23:06
    206105
    Usunięty  
  • #5 28 Cze 2008 00:39
    cg2001
    Poziom 10  

bardzo staranne wykonanie ale wydaje mi się, że brakuje "środka" czyli głośnika wysokosprawnego obsługującego średnie częstotliwości.
    Przy okazji dodaję zdjęcia mojego projektu, który wykonałem już jakiś czas temu - poniewierały sie głośniki to zrobiłem coś takiego. Szafa jest spora ale i odsłuch rewelacyjny.
    Są tam różne głośniki, jedynie wysokotonowe oddzielone są pojemnościami.Odsłuchy podłogowe GD 30/50 by JokerOdsłuchy podłogowe GD 30/50 by Joker

• #6 28 Cze 2008 00:55
    redelektron
    Poziom 18  

Super wykonane obudowy. Podrawiam

• #7 28 Cze 2008 02:47
    discolitez
    Poziom 13  

Moze i fajne ale nie na tej stronie sie powinienes tym chwalic. To forum elektroniczne, a nie forum glosnikowe czy zwiazane z drewnem. Jak bys zrobil do tego wzmacniaczyk to inna sprawa. Tak czy inaczej fajnie ci to wyszlo.

• #8 28 Cze 2008 02:48
    Usunięty
  • #9 28 Cze 2008 08:39
    andrzejek23
    Poziom 18  

Fajne, ale napisz coś więcej o zwrotnicy, częstotliwości podziału i zastosowanych elementach.

• #10 28 Cze 2008 09:26
    Joker2
    Poziom 23  

joy_pl napisał:
    ...

Można by się przyczepić, że trochę rozsunięte są głośniki od siebie, ale… nie jest aż tak źle.

Ma tylko pytanie, po co BR??? Nie lepiej by to chodziło w zamkniętej?

Między głośnikami jest 5cm jak by były bliżej było by brzydko.
    Wstępne odsłuchy robiłem w obudowie zamkniętej i BR w otworze na wysokotonowca. Próbowałem róźnych strojeń, najlepiej wydawło mi się na 50Hz. Poza tym na elektrodzie jest kilka konstrukcji na tych głośnikach właśnie w BR. Subbasa raczej nie będę do nich robił, więc chociaż trochę poszerzony jest zakres w dół.

Veehraz napisał:
    Wykonanie takie standardowe, a jednak zawsze oko cieszy, mam nadzieję że to grzmotnąć potrafi.
    Powiedz, jak trudno było wykonać te ścianki 45stopni?

No łatwo nie było :) Płyty ciąłem wyrzynarką. Ustawiłem sobie nożyk skośnie. Idealnie równo nie wyszło. Szparę około 1mm (miejscami, bo zrobiłem lekką falę) zatkałem szlachną z wiór i wikolu. Później całość na szlifierce.

cg2001 napisał:
    bardzo staranne wykonanie ale wydaje mi się, że brakuje "środka" czyli głośnika wysokosprawnego obsługującego średnie częstotliwości. ...

kocyk napisał:
    Joker2 - Profesjonalna robota ale można się pokusić o jakiś średni.
    ...

Wskażcie chociaż jedną konstrukcję fabryczną na tym głośniku wykonaną w 3-way. Przecież GD 30/50 to szerokopasmówka. Ciągnie do 5kHz.

discolitez napisał:
    Moze i fajne ale nie na tej stronie sie powinienes tym chwalic. To forum elektroniczne, a nie forum glosnikowe czy zwiazane z drewnem. Jak bys zrobil do tego wzmacniaczyk to inna sprawa. Tak czy inaczej fajnie ci to wyszlo.

A według Ciebie nie ma nic wspólnego z elektroniką? Dla Ciebie link do wzmacniaczyka :P https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=996992&highlight= tym je narazie napędzam.

kocyk napisał:
    ... Czy temat nie powinien być w "DIY Akustyka"???

Może i powinien, ale wtedy nie był by wyświetlany na stronie głównej :P

andrzejek23 napisał:
    Fajne, ale napisz coś więcej o zwrotnicy, częstotliwości podziału i zastosowanych elementach.

GD 30/50 jest podłączony bezpośrednio pod terminal, a wysokotonowiec przez kondensator 2,2uF MKT Audio. Tłumik dobrałem na ucho testując od 3 do 6db. Najlepszy efekt przy 5db.

• #11 28 Cze 2008 10:04
    bandzior2
    Poziom 26  

Czym to zasilasz? Jaki wzmak?

• #13 28 Cze 2008 13:17
    knights
    Poziom 12  

Mam pytanie ile i jaki najlepiej zakupić głośniki do podobnych kolumn ale do gitary by był dobry dźwięk i w miare tanio wyszło ???

• #14 28 Cze 2008 13:33
    Joker2
    Poziom 23  

knights napisał:
    Mam pytanie ile i jaki najlepiej zakupić głośniki do podobnych kolumn ale do gitary by był dobry dźwięk i w miare tanio wyszło ???

Do gitarki i tanio? ARZ 660X 30zł/sztuka. Można na dwóch za 60zł. Przejrzyj sobie temat o moim piecyku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...we+joker&sid=dd411739c4342e9c955da9aec992a5a9

• #15 28 Cze 2008 14:18
    Usunięty
  • #16 28 Cze 2008 21:40
    discolitez
    Poziom 13  

No Joker2 tutaj sa zaprezentowane same kolumienki. Jakbis ten mikser z glosnikami wstawil to inna sprawa

• #17 28 Cze 2008 22:03
    Joker2
    Poziom 23  

discolitez napisał:
    No Joker2 tutaj sa zaprezentowane same kolumienki. Jakbis ten mikser z glosnikami wstawil to inna sprawa

No i zadałem Ci pytanie czy kolumny nie mają nic wspólnego z elektroniką, a link do wzmacniacza podałem przy okazji. Nie mając pojęcia o elektronice zrobisz takie kolumny? Przecież do nie samo dłubanie w drewnie.
    Ja nie wiem, niektórzy mają zły dzień, albo wstaną lewą nogą i wtedy czepiają się do najmniejszych szczegółów na forum, albo jak nie ma się do czego doczepić, bo kolumny sam musze przyznać wyszły wyjątkowo ładnie, to piszą teksty w stylu nie ten dział? Co to ma wspólnego z czymś tam? Co Ci to przeszkadza. Jeśli tak bardzo zależy Ci na utrzymywaniu ładu i porządku na forum to napisz na mnie raport, a niezaśmiecaj mi tematu, bo na to też jest punkt w regulaminie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME