Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz BLAUPUNKT GTA 450 co powiecie??

mati3006 28 Cze 2008 13:39 4629 14
  • #1 28 Cze 2008 13:39
    mati3006
    Poziom 9  

Tak jak w temacie. Co Państwo powiedzą na temat wzmacniacza BLAUPUNKT GTA 450. Czy warto zaprzątać nim sobie głowę? Może są ktoś z Państwa ma aktualnie tak sprzęt i mógłby sie bliżej wypowiedzieć na jego temat. Chciałbym również sie dowiedzieć czy posiada on filtr dzięki któremu można podpiąć pod niego tubę. Jest początkującym "audiofilem" dlatego jeśli można proszę o wszystko na ten temat:) Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

0 14
  • #2 28 Cze 2008 13:50
    djtommy
    Poziom 24  

Jesli chcesz byc audiofilem to blaupunktem nie zaprzataj sobie glowy. zadnymi tubami tez.
    Podstawa to system przedni(odseparowany zestaw) wytlumione drzwi i glosniki zamontowane na dystnsie z mdf i porzadna jednostka sterujaca (czyt. radioodtwarzacz) pozniej jak sie ma porzadny przod mozna sie interesowac skrzynia basowa i wzmacniaczem do niej

0
  • #3 28 Cze 2008 16:32
    mati3006
    Poziom 9  

Tak, ale mnie interesuje na aktualną chwilę ten wzmak i dlatego proszę jakieś konkrety na jego temat :)

0
  • #4 28 Cze 2008 18:55
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Ja dołączę się do pytania , a w zasadzie jeszcze rozszerzę . Chciałbym na kanały tylne podłączyć sub CBR-250TCR (dwu cewkowy 2 x 4 Ohm) . Jak najefektywniej podłączyć ? Mam dwie możliwości :
    1) Cewki podłączyć szeregowo robiąc 8 Ohm i podłączając w mostek tylny wzmacniacza -> wzmacniacz ma wg. producenta w mostku 160 Wat RMS przy 4 Ohm ;
    2) Podłączyć oddzielnie dwie cewki suba pod dwa kanały ( moc 2x50 Wat przy 4 Ohm)
    Które z tych rozwiązań jest lepsze ?

0
  • #5 28 Cze 2008 19:14
    trance84
    Poziom 28  

Do autora tego tematu.
    Nie używaj słowa audiofil jeżeli nie wiesz co ten termin oznacza.
    Żaden audiofil nie używa słowa blaupunkt ani tuba w swoich wypowiedziach.
    Jeżeli masz zamiar kompletować sprzęt a konkretniej sub i wzmak to zacznij od poczytania elektrody i dowiedz się co nieco na temat.

Ja na początek proponuje np Powerbass s-10 i do tego jakiś wzmak np uDimension Audison

To co ty propunjesz to minimum z minimum.
    Jak chcesz wzmak zostaw a suba masz powyżej.

Zależy ile kasy masz na to.

0
  • #6 28 Cze 2008 19:48
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

trance84 napisał:

Żaden audiofil nie używa słowa blaupunkt ani tuba w swoich wypowiedziach.

Bardzo prosiłbym nie robić z ludzi ( audiofili - sam nim nie jestem ) osób ograniczonych , które mają ograniczone zdolności językowe lub problemy z wymową ( tuba służy np. do transportu rycin a Blaupunkt też produkuje dobry sprzęt ).
    Wracając jednak do tematu prosiłbym o informacje konstruktywne , które pozwolą zrozumieć dlaczego są lepsze (np. ma Damping Factor na poziomie x , co wpływa że nie .... itp ).
    Zaczynam się zastanawiać coraz częściej dlaczego panuje na tym forum dziwny pęd do "jednego słusznego wyboru" np. Helix Dark Blue - jedyne głośniki pod radio . Fenomenem jest że WSZYSCY je tu polecają pomimo, że nie były rekomendowane w żadnym teście głośników jakie czytałem , nie można ich namierzyć np. na Ebay w USA , Anglii czy Niemczech - chyba , że są wykupywane od razu "na pniu".
    W tym wątku chodziło o informacje techniczne dotyczące Blaupunkt GTA450 i nie było dotąd odpowiedzi udzielonej przez Elektronika/użytkownika opartej na metodycznej wiedzy a nie subiektywnych odczuciach opartych np. na zabobonach .

0
  • #7 28 Cze 2008 20:20
    mati3006
    Poziom 9  

Dokładnie w całym temacie nie padła jeszcze konkretna odpowiedź na zadane w temacie pytanie... A co do uwagi na mój temat to wystarczy dobrze umieć czytać słowo audiofil napisany jest w cudzysłowiu, wiec wystarczy trochę umiejętności wnioskowanie, aby domyślić się, że nie o dosłowny sens tu chodzi...

0
  • #8 28 Cze 2008 21:17
    trance84
    Poziom 28  

Przecież napisałem że może wzmaka sobie zostawić natomiast za podobną kasę ma lepszy jakościowo(niekoniecznie mocą na papierku) wzmacniacz innych mniej znanych firm.

Co do głośników Helix mam i sobie chwalę miałem Pioneery Blaupunkty Magnaty i żadne nie grały tak jak gra Helix a wszystkie były montowane w jednych drzwiach i odsłuchiwane w tych samych warunkach.

Te Helixy to tak jak mówie minimum rozsądnych głośników na system przedni.
    Są lepsze przednie zestawy Morel , Phase , Ground Zero ale czy stać nas na to ???
    Jeżeli żyjemy tylko CA to warto zaoszczędzić i kupić zestaw za 600-900zł na sam przód do tego wzmaka za prawie drugie tyle.

Ale na sam początek kupmy Helixy i będzie dobrze.

Wracając do sedna sprawy.

Tak ten wzmacniacz posiada wszelkie niezbędne filtry potrzebne do napędzania suba.

Tubę sobie daruj kup porządnego suba.

Do kolegi Grzegorza.

Jeżeli ty wierzysz tym co piszą producenci aby sprzedać towar (często ten sam tylko w innym wydaniu) to życze szerokiej drogi.

Sprzęt do auta kupuje się na słuch a nie na paierki i organoleptycznie.
    Często niepozorny wzmacniacz zagra 10xlepiej niż jego kolega pięknie i pedalsko oświetlony z mega wypasioną plexa i 4 wentylatorami na pokładzie dla bajeru.

0
  • #9 28 Cze 2008 21:28
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Trochę o wzmacniaczu mogę napisać :
    1) Moc RMS 4 x 50 Watt / 4 Ω ; 2 x 160 Watt / 4 Ω ; 4 x 80 Watt / 2 Ω ;
    2) Posiada filtry dolno i górnoprzepustowe - czyli dobrze nadaje się do zasilenia przód + sub - jeśli wystarczy Ci na sub 160 Wat RMS przy 4 Omach - mnie w zupełności tak - moc niskotonowego głośnika (RMS) powinna być wyższa od mocy wzmacniacza o minimum 10-20 % aby go nie spalić ;
    3) Ponieważ było sprowadzonych do Polski kilka partii "z odrzutu" jego budowa jest dobrze znana i opisana na elektrodzie (łącznie z opisem zamienników) - co na przyszłość daje możliwość łatwej i taniej naprawy ;
    4) Nie znam niestety wartości Damping Factor - przez co nie umiem napisać jak będzie się zachowywał z subami 12-to calowymi i większymi (od średnicy 30cm w górę) o impedancji 4 Ω. Z mniejszymi średnicami i podwójnymi cewkami (2 x 4 Ω można cewki połączyć szeregowo przez co zwiększy się rezystancja i DF kosztem niestety mocy) poradzi sobie dobrze.
    5) To czy będziesz zadowolony ze wzmacniacza zależy również od tego jakimi kablami zasilasz wzmacniacz ( ja mam kable o przekroju 25 mmkw.) i jakimi kablami doprowadzasz sygnał do głośników (ja mam 2,5 mmkw. ) PS - u mnie kable są z duuuuużym naddatkiem.
    6) Jeżeli zrobisz dobrą instalacje a 160 W RMS napewno na początek w zupełności wystarczy to można pod to szukać odpowiedniego suba.

0
  • #10 28 Cze 2008 21:41
    trance84
    Poziom 28  

Co do postu grzegrza:

1) ok zgodzę sie dane prawdziwe
    2) co do filtrów ok ale z tym głośnikiem to nie masz racji lepiej jest mieć więcej mocy w wzmacniaczu niż jej niedosyt.Często cewka głośnika ulega uszkodzeniu nie przez "za mocny wzmacniacz" ale właśnie przez "za słaby wzmacniacz" który grając już na granicy przyzoitego grania zaczyna puszczać napięcie stałe które ewidentnie niszczy cewkę głośnika.
    Lepiej jest mieć mocniejszy wzmacniacz ale należy używać tego z głową.
    3) co masz na myśli rozwiń to
    4) ten wzmak ledwo wydoli przy 10-calowym subie a 12 to ledwo ruszy poco ubierać kogoś z tym wzmakiem w suby 12-calowe i większe???
    5) kable zasilające to jeden z wielu czynników wpływających na efekt końcowy po drodze masz jeszcze kable sygnałowe poprawność montażu sprawność akumulatora ,radio i wreszcie auto w którym ma grać ten wzmak z subem bo inaczej zagra w zestawie w golfie a inaczej w BMW.

0
  • #11 28 Cze 2008 22:12
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Ad 2) Napisałem , że moc RMS wzmacniacza powinna być 10-20 % niższa i .... podtrzymam to . Oczywiście zgodzę się że zasilanie głośnika o mocy 200 W wzmacniaczem 15 Wat jest profanacją.
    Ad 3) Damping Factor to zdolność wzmacniacza przeciwdziałania bezwładnościowemu ruchowi membrany - czyli jej wyhamowania. Z przyczyn oczywistych czym większa średnica membrany tym jej większa masa i bezwładność napisałem o głośnikach 12 cali i wzwyż.
    Ad 4) Z częścią 12-tek bez problemu sobie poradzi jeżeli posiada wysoki DF (wszystkie o mocy RMS rzędu 200 Wat czyli np. :
    - MAGNAT XPRESS 12 ;
    - CARPOWER CRB-12TC ;
    - HERTZ DS 300 ;
    oczywiście są i inne markowe.
    Mam nadzieje , że rozwiałem wątpliwości :D .

0
  • #12 28 Cze 2008 22:16
    trance84
    Poziom 28  

Ad 2) byłem osobiśice świadkiem tego jak koledzy z jednej z firm CA zapieli do pracy pod głośnik 200W wzmaka 180W(mówie tutaj o mocy realnej) i radził sobie nawet z nim (była porządna instalacja zarówno prądowa jak i sygnałowa) potem wypięli ten wzmak i podpiępli mocniejszego mającego prawie 300W i głośnik zagrał jeszcze lepiej i nie było słychać aby głośnik miał dość czy aby miał za chwilę wykitować.

0
  • #13 28 Cze 2008 22:34
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Nie napisałem , że nie będzie grać z większymi wzmacniaczami. Mało tego napiszę że przy mocy generowanej rzędu 150 Wat wzmacniacz o mocy maksymalnej 160 Wat zagra gorzej niż wzmacniacz 300 Watowy ze względu na dużo większe zniekształcenia (dużo wyższe przy mocy maksymalnej ). Z drugiej strony cewka to .... drucik taki sam jak ...... bezpiecznik jest prąd przy którym się najzwyczajniej w świecie przepali i dlatego ->
    Wzmacniacz powinien grać do około 80-ciu % mocy maksymalnej. Głośniki z tego co czytałem średnio w granicach 30-80 % .

0
  • #14 29 Cze 2008 11:14
    mati3006
    Poziom 9  

A czy mógłbym sie jeszcze dowiedzieć, czy ten wzmacniacz Blaupunkt GTA 4 Special jest porównywalny z tym w temacie? Wiem, że mogę to sobie porównać znajdując dane w necie, ale jak napisał kolega trance84 na papierku różnie to wygląda.

0
  • #15 29 Cze 2008 11:36
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

To jest nowsza konstrukcja niż GTA450:
    RMS 4 Ohm 4 x 60 lub 2 x 180 Watt
    RMS 2 Ohm 4 x 90 Watt
    Reszta danych taka jak 450-ki

0