Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ślązak szkody po działaniu myszy

28 Cze 2008 16:03 2110 8
  • Poziom 17  
    Witam
    Dostałem od znajomego odbiornik radiowy Ślązak i są małe kłopoty :|
    Nie chodzą długie średnie i krótkie UKF do przestrojenia. Koncówka mocy jest sprawna. I czy z powodu tego uszkodzenia nic nie gra? Głośnik też ucierpiał ale mam odpowiednik :D
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Z obrazka wynika, że ucierpiały cewki na antenie ferrytowej. Wstaw inną z jakiegoś polskiego odbiornika kuchennego albo nawiń cewki od nowa.
    Dane uzwojeń bez problemu można znaleźć w opisach radii na średnie i długie. Zresztą nie wiem czy ktoś słucha dziś na terenie kraju fal długich (Solec Kujawski 225kHz jest cieńki jak barszcz - przynajmniej u mnie w Małopolsce) a na średnich jakiś inteligentny inaczej kazał powyłączać praktycznie wszystko, zostały jakieś małe nadajniczki w małych miejscowościach. A te nadajniki na średnich były świetne, bo miałem z nich a konkretnie z krakowskiego na 1368kHz emitującego z masztu przy Kopcu Kościuszki wyśmienity wzorzec częstotliwości do taktowania częstościomierza. Solec jest dziś za cieńki do takich zastosowań.
    Przestrój to radyjko na górny UKF i będzie śmigać. Ślązak bardzo przyjemnie stroi się na górny UKF. W razie problemów z przestrojeniem służę pomocą.
  • Poziom 17  
    Po przestrojeniu założeniu z tarabana tych anten radio nic nie szumi i nie gra. Już jeden Ślązak przestroiłem i raczej sie nie pomyliłem. A może siadł UL1211 ,a lutów suchych nie widzę.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 28  
    Zbyt mało szczegółów. Powstaje pytanie czy przed przestrojeniem radio w ogóle było sprawne w torze UKF? Jesteś pewien, że głowica UKF sprawna? Heterodyna oscyluje w całym paśmie? Nie zrywa drgań? Do lokalizacji przydałby się oscyloskop i jakiś generator w.cz. żeby jasno określić gdzie ginie sygnał i czy w ogóle się pojawia w poszczególnych blokach na głowicy począwszy.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Sprawdź napięcia na nogach scalaka w p.cz. Na 3 nóżce ma być 1,37V. Miałem kiedyś coś koło 0,2V i pierwszy stopień p.cz nie miał prawa zadziałać. Winny któryś z kondensatorów pomiędzy nóżkami 1 a 3 (filtr i dzielnik napięcia ARW). Nie sprawdzałem który - do kosza poszły wszystkie.
  • Poziom 17  
    Andrzej L. napisał:
    Zbyt mało szczegółów. Powstaje pytanie czy przed przestrojeniem radio w ogóle było sprawne w torze UKF? Jesteś pewien, że głowica UKF sprawna? Heterodyna oscyluje w całym paśmie? Nie zrywa drgań? Do lokalizacji przydałby się oscyloskop i jakiś generator w.cz. żeby jasno określić gdzie ginie sygnał i czy w ogóle się pojawia w poszczególnych blokach na głowicy począwszy.

Teraz to się załamałem. Oscyloskopu nie posiadam i marnie widzę szansę na naprawienie :|

Błędy poprawiłem. /c2h5oh/
  • Poziom 28  
    Nie panikuj :) Przy odrobinie ruszenia głową i bez oscyloskopu się obejdzie. Na początek zrób sobie sondę na diodkach germanowych. Będziesz nią mierzył poziom sygnału na kolejnych stopniach wzmocnienia p.cz. Zakładając, że cokolwiek wychodzi z głowicy. Przede wszystkim należy sprawdzić głowicę. Zrób sobie miernik częstotliwości heterodyny. Dwa niedrogie scalaki LB3500 + LC7265. Odpal sobie generator w.cz. nadający w paśmie 87,5 - 108MHz. Generator do zrobienia w ciągu 40 minut. Jak masz drugie radio możesz sprawdzić sam tor p.cz. ze scalakiem UL1211 podpinając na jego wejście sygnał 10,7MHz z innej sprawnej głowicy. Sposobów na obejście tej podbramkowej sytuacji jest kilka. Swego czasu jak przestrajałem Ślązaka to do demodulacji FM wykorzystałem nowszą kostkę UL1219. Z samego UL1211 wykorzystałem tylko pierwszy stopień wzmocnienia, który robił za wzmacniacz kompensujący tłumienie trójnóżkowych filtrów ceramicznych 10,7 MHz jakie dodałem aby poprawić selektywność radia. Po schematy odczytu częstotliwości heterodyny i generatora UKF zgłoś się na priv.
  • Poziom 17  
    Witam ponownie!!!

Andrzej L. napisał:
    Do lokalizacji przydałby się oscyloskop

Ostatnio udało mi się dokonać udanego zakupu oscyloskopu c1-68 produkcji rosyjskiej 100% sprawny .
    I proszę Was o początkowe wskazówki jak się do tego zabrać.