Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 0-40V 0-20A - poszukiwany schemat

PawełS1717 28 Jun 2008 21:43 5528 19
Relpol
 • #1
  PawełS1717
  Level 17  
  Witam

  Poszukuje schematu zasilacza warsztatowego o takich parametrach jak w temacie. Chciałbym by mógł wytrzymać długie przeciążenia i zwarcia.

  Zasilacz będę budował wraz z tatą (elektronikiem ze sporym doświadczeniem) więc o zaplecze techniczne i wiedze jestem spokojny, tylko potrzebuje dobrego schematu.

  Dodam że mam transformator 30V 20A i to jego chciałbym wykorzystać więc nie chce konstrukcji impulsowych. Posiadam wielkie radiatory które bez problemu rozproszą do 400W i więcej po dodaniu wiatraków.


  Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc
 • Relpol
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Trafo ma za małą wydajność jeśli nie zwróciłeś uwagi i dodatkowo trzeba będzie się pozbyć ok 800-850W mocy w stanie zwarcia - niezły piec elektryczny. Dobry projekt do tego to już jest niezłe osiągnięcie więc ciężko będzie znaleźć coś dobrego.
 • #3
  zhu
  Level 22  
  mam modół IGBT 1200V 300A, czy można taki modół wykorzystać do budowy takiego zasilacza ?
 • #4
  fuutro
  Level 43  
  Pewnie się da ale w tej dziedzinie już nie pomogę.
 • #6
  PawełS1717
  Level 17  
  Witam

  Ja także posiadam moduł IGTB tylko 50A 1200V więc może w tym kierunku isć...

  A co do transformatora to znalazłem 3 trafa z UPS-a 600W każde 15V 20A, 600Wat to one nie mają najwyżej 300...

  A może spróbować zgrubnej regulacji na tyrystorze (mam taki na 100A) a dokładnej na tranzystorach?? Gdzieś czytałem o takim rozwiązaniu. Jeśli to możliwe rozwiązań impulsowych wolałbym uniknąć.

  Pozdrawiam i proszę o pomysły

  ---------------------------------------

  Po namyśle stwierdziłem z tatą że zasilacz impulsowy to całkiem dobry pomysł, myśle że większość elementów będę miał. Teraz nie ogranicza mnie trafo więc parametry zasilacza mogą być nawet 0-50V 0-25A :D . Kolego Dar.El widzę że jesteś ekspertem w tych sprawach więc proszę o jakiś schemat zasilacza impulsowego 0-50V 0-25A. Chciałbym jako klucze wykorzystać moduły IGBT 50A do których mam dostęp.

  Pozdrawiam
 • #7
  Dar.El
  Level 40  
  Tak duże moduły nie nadają się do przetwornic chodzących na 100kHz. Płytka jest zaprojektowana do 20A, ale przy małym chłodzeniu wymuszonym wytrzyma 25A. Przetwornica dwufazowa którą skonstruowałem może dać max na wyjściu 50V, na tyle są kondensatory Low ESR na wyjściu, ale na wejściu będzie potrzeba ponad 100V (potrzebne też lepsze tranzystory) lub przełączyć trzeba przetwornicę na pracę jednofazową.
 • #8
  PawełS1717
  Level 17  
  Kolego Dar.El mógłbyś zapodać jakiś schemat??
  Mam jeszcze pytanie: piszesz coś o zasilaniu 100v czy nie da się po wyprostowaniu wprost z sieci tak jak to jest w przetwornicach TV, no chyba że mylę pojęcia.

  Pozdro
 • #9
  SaYruS1
  Level 23  
  Jeśli chcesz na wyjściu tak wysokie napięcie 50V to na wejściu musi być dużo większe napięcie teoretycznie 50v/45% = 111,111V dla 50V na wyjściu dla tej przetwornicy. Może nada się transformator "dla sprzętu z USA" :) 230v>110v. ale od 0 to ten zasilacz nie pociągnie, nie wiem dokładnie ale przy tak wysokim napięciu zasilania to musi być raczej ograniczony np 20V-50V na wyjściu. Schematy masz na stronie projektu DarEla
 • #10
  PawełS1717
  Level 17  
  Przeczytałem ten temat co podał kol. Dar.El i widzę że ma na myśli przetwornice na dławiku która musi być odseparowana od sieci transformatorem. Znalazłem ten schemat przetwornicy dwufazowej i jest to dość atrakcyjny projekt, ale zakup trafa 230-115V 1000W nie jest już tak atrakcyjny. Jeżeli połącze szeregowo trafa jakie mam to uzyskam max 70V.

  Więc mam pytanie:

  Czy da się zrobić przetwornice zasilaną wprost z sieci z regulacją napięcia i prądu wykorzystującą rdzeń ferytowy z uzwojeniami wtórnym i pierwotnym??
  Jeśli tak to proszę o jakiś schemat

  Pozdrawiam
 • #11
  sheeeep
  Level 25  
  Czy da się zrobić przetwornice zasilaną wprost z sieci z regulacją napięcia i prądu wykorzystującą rdzeń ferytowy z uzwojeniami wtórnym i pierwotnym??

  Tak da się, ale mogą pojawić się problemy przy skrajnych 1V - 20A, wraz z tym napięcia tętnień.
  Wszystko zależy od topologi przetwornicy i stabilizacji napięcia.
  Schematy? To nie takie proste, ale elektroda jest pełna materiałów, dlatego zachęcam do użycia magicznego przycisku Szukaj :D
 • #12
  SaYruS1
  Level 23  
  Można zbudować przetwornicę jednofazową tak jak to DarEl napisał wtedy już nie jest potrzebne tak wysokie napięcie na wejściu, ale przy tych mocach takich przetwornic się raczej nie wykonuje.
 • #14
  wawxx
  Level 17  
  Witam !
  Proponuję inne rozwiązanie.
  Dwustopniowy zasilacz, pierwszy na tyrystorach, który kontroluje napiecie wstępne np. o 10 V wyższe niż napięcie wyjściowe i drugi już z tranzystorem szeregowym, który będzie regulował napięcie końcowe. To rozwiązanie ma między innymi tę zaletę, że na pierwszym stopniu straty ciepła to max 40 W niezależnie od napięcia wyjsciowego i przy pradzie max 20 A. Na drugim stopniu max straty, to 200 W, a więc razem w najbardziej niekorzystnej sytuacji straty będą wynosiły tylko ca 250 W.
  pozdrawiam
  wojtek
 • #15
  kortyleski
  Level 43  
  Tyrystory - nie dobry pomysł do zasilacza - do spawarki się nadają, czy to fazowe czy też grupowe "obrabianie" przebiegu z trafa stworzy całkiem przyjemny zakłócacz, nie wyobrażam sobie uzyskania stabilnego napięcia na wyjściu filtra...
  Zasilacz liniowy - 800 wat do rozproszenia - ja bym się nie podjął, wielki radiator to nie wszystko, obudowa TO 220 odda do radiatora koło 50W max, potrzebujesz 16 tranzystorów, kłopoty z doborem, łaczeniem itp.
  Należało by mieć trafo z odczepami co np. 10V i napięcie regulować w podzakresach, ew mikroprocesor który w zależności od nastaw przekaźnikami pozałącza odpowiednie uzwojenia. Pozostanie tylko zabezpieczenie przeciw zwarciowe.

  Mam jeszcze jedno pytanie:
  Po co ci zasilacz o takich parametrach?
  Jako wieloletni elektronik amator zbierałem sprzęt od zawsze, mam w warsztacie solidne 12V 20 A zbuforowane akumulatorem-do sprzętu CA, do całej reszty w zupełnośći
  wystarcza mi "dziwotwór" 4 x LM350, każdy na osobnym uzwojeniu trafa wiec odseparowany.
  Do uruchomienia wszystkiego co buduję w zupełności wystarczy, a pełen start budowanego urządzenia to już z dedykowanym zasilaczem.
  Pełnych osiągów Twojego zasilacza pewnie nigdy nie użyjesz więc czy jest sens podrażać i komplikować?
 • #16
  PawełS1717
  Level 17  
  Sens jest i to spory bo np wielokrotnie zachodzi potrzeba określenia razystancji jakiegoś rezystora i wtedy potrzeba stabilnych 10A. Zachodzi też potrzeba "odpalenia" jakiegoś wielkiego silnika, zawsze uciekałem się do akumulatorów ale chciałbym mieć jakaś regulacje (napięcia i prądu). W moim warsztacie jest wiele zastosowań dla takiego zasilacza.

  Kolego Dar.El widziałem schemat twojej przetwornicy sieciowej do wzmacniacza, podobno coś tam nie chciało działać.

  Mam więc do ciebie ogromna prośbę czy mógłbyś przekształcić ją nieco by spełniała moje wymagania. Jeżeli nie da się uzyskać regulacji napięcia 0-50V zadowolę się regulacją 0-40V i prądu od 0-25A

  Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc
 • #17
  wawxx
  Level 17  
  Witam !
  cytuję poprzedni post:
  " Tyrystory - nie dobry pomysł do zasilacza - do spawarki się nadają, czy to fazowe czy też grupowe "obrabianie" przebiegu z trafa stworzy całkiem przyjemny zakłócacz, nie wyobrażam sobie uzyskania stabilnego napięcia na wyjściu filtra... "
  informuję,że taki zasilacz funkcjonuje bez problemu, zero zakłóceń i stabilizacja jest na poziomie 0,1 %. Funkcję filtra pełni zasilacz szeregowy. Zastosowałem go do zasilania wzorca żródła oświetlenia.
  wojtek
 • #18
  Dar.El
  Level 40  
  Witam
  Za mało dokładnie działał pomiar prądu, zbyt prosto chciałem to rozwiązać. Nie robię zasilaczy sieciowych z powodu Waszego bezpieczeństwa, nie chcę żeby z mojego powodu komuś się coś stało.
 • #19
  PawełS1717
  Level 17  
  Kolego Dar.El dzięki za troskę ale pamiętaj że zasilacz ten będzie konstruował doświadczony elektronik- mój Tata, a ja będę tylko pomagał.

  Która według was konstrukcja jest lepsza impulsowa czy tradycyjna ewentualnie na tyrystorze?

  I jeszcze mam jedno pytanie: Czy tyrystor zapewni regulacje napięcia i prądu na przyzwoitej dokładności tzn. czy będzie można uzyskać napięcia 1V jak i 40V i prądy 10mA do 20A??

  Kolego wawxx czy mógłbyś przybliżyć ten temat??

  Pozdrawiam
 • #20
  henio08
  Level 13  
  za 300zł mozna kupic zasilacz stabilizowany o parametrach 30V i 20A z regulacja napiecia co 0,1V do 30V i zabezpieczeniem prądowym w zakresach 0.2A/2A i 20A odporny na zwarcie z własnym chlodzeniem zasilacz polskiej produkcji firmy INCO posiadam dwie sztuki na warsztacie juz długi czas i bez awaryjne sa.tylko maja mała wade bo sa troche wielkie posiadaja tez Amperomierz wbudowany.pozdrawiam