Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD Sony

Jaco18 07 Paź 2002 11:42 2150 21
  • #1 07 Paź 2002 11:42
    Jaco18
    Poziom 26  

Cześć. Mam w problem z odtwarzaczem. Po włożeniu płyty do kieszeni nie kręci płytą i nie rusza mechanizmem głowicy. Laser chyba działa, bo zapala się na chwilę. Na płytce od sterowania jeden układ się mocno nagrzewa, może jest spalony?

0 21
  • #2 07 Paź 2002 13:14
    mgim
    Poziom 29  

Ale czy "robi chociaż 1 obrót silnikiem" czy całkowicie martwy.

0
  • #3 07 Paź 2002 17:33
    iNTELL
    Poziom 30  

Raczej zwarcie na silniku i dla tego się płytka grzeje. Odłącz silnik i na chwile podłącz, zobacz czy sie też tak grzeje.

0
  • #4 07 Paź 2002 17:47
    witt69
    Poziom 23  

Podstaw ukł.sc.-motor driver ,prawdopodobnie to on się grzeje.mógł dostać zwarcia,ale możesz wcześniej odłączyć obciązenie,jak sugeruje przedmówca,aby się upewnić...

0
  • #5 08 Paź 2002 00:29
    Jaco18
    Poziom 26  

Ten Cd to CDP- 213. Silnik chba jest dobry, bo kiedy podłączyłem go osobno pod napięcie to się kręcił (chyba że może być częściowo uszkodzony?) wiem, że silnik kiedyś był już zmieniany. Gdzie można kupić sterownik do silnika ? Jutro dokładnie powiem jaki.

Pozdrawiam

Jaco

0
  • #6 08 Paź 2002 10:06
    leszczu
    Spec od TV

witam
    stawiam na zwarcie w silniczku...- dlatego grzeje się driver bo poprostu obciążenie bardzo wzrosło
    lub mogło się coś przyblokować....i silnik nie pracuje
    pozdrawiam

0
  • #7 21 Paź 2002 15:14
    Emilus20
    Poziom 18  

Witam
    Nie wiem czy juz rozwiazaliscie probelme tego CD ale mi sie trafila bardzo podobna usterka w panasonicu. Swieci sie laset nagrzewa sie moto drive a soczewka stoi w miejscu. Silniki obydwa sa dobre bo i po ich odlaczniu efekt jest taki sam uklad sie grzeje a sterowania na jego wejsciach sa prawidlowe.

0
  • #8 21 Paź 2002 15:30
    waldix

Poziom 18  

ja bym sprawdził laser. Wczoraj miałem to samo w innym sprzęcie. Laser świeci, próbuje "ogniskować" a płyta stoi.Po "podkręceniu" lasera to samo.
    Podstawiłem nowy chodzi dobrze. Sterownik silnika też sie grzeje bo widocznie tak ma być.
    Zależnie od sprzetu:
    niektóre kręcą potem "patrzą" czy jest płyta
    niektóre "patrzą" czy jest płyta a potem kręcą
    Przy czym mechanizm lasera podczas sprawdzannia obecności płyty nie zawsze musi sie poruszać.
    Dlatego twoja płyta może stać w miejscu bo poprostu laser jej nie "widzi"
    a "świecić" może.

0
  • #9 21 Paź 2002 16:25
    tolo
    Poziom 33  

Ja też bym postawił na laser miałem już kilka identycznych przypadków i zawsze był laser.

0
  • #10 21 Paź 2002 16:32
    Emilus20
    Poziom 18  

Waldix ale w twoim przypadku porusza sie soczewka szuka ogmiska a u mnie wszystko co jest sterowane z tego ukladu jest martwe. Odlaczalem silniki i nic. Po odlaczenui obydwu silnikow i cewek soczewki uklad sie nadal grzeje. W wlasie przypomialo mi sie bo dosc dawno zajmowalem sie tym sprzetem ze byly zamienione przez wlasciciela tasmy zasilajaca z tasma lasera i prawdopodobnie napiecie okolo 23v poszlo wlasnie na steroemnik silnikow i cewek. Jest to uklad AN8389s .403 ma ktos moze cos takiego z demobilu bo jest on nie osiagalny w sklepach.

0
  • #11 21 Paź 2002 22:01
    waldix

Poziom 18  

Jeżeli tak to inna sprawa.
    w/w układu niestety nie posiadam.
    Pozdrawiam i powodzenia.

0
  • #12 07 Sty 2004 00:22
    Jaco18
    Poziom 26  

Wygrzebałem ostatnio znowu ten CD z piownicy... nie wiem czy jest sens naprawiać ... Cd zachowuje się co najmniej dziwnie .... Jak się włozy CD to zaczyna kręcić kilka obrotów ale zaraz staje, laser niby świeci... jeżeli się potencjometr przy laserze na max ustawi to pisze NO CDm jeżeli normalnie tak jak było wcześniej to nic sie nie dzieje tylko odtwarzacz czeka..... w nieskonczoność.. dziwne jest to że tylko 1 płyta po włączeniu się zaczymna kręcić.... później trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka i odczekać z 5 min, po tym czsasie znowu zaczyna kilka obrotó robić i to samo cały czas .. podejrzewam żę to laser padł.. jest to kss213 nie wiem czy warto jeszcze inwestować, ile może kosztować taki laser ?? Jeżeli dużo to wywalę cała elektronikę i przerobię obudowę na moj wzmak 5.1 :D bo całkiem ładna jest ...

0
  • #13 07 Sty 2004 21:20
    Emilus20
    Poziom 18  

Widzialem gdzies na internecie za 35 zl ale niestety nie pamietam w ktorym sklepie internetowym.

0
  • #14 08 Sty 2004 01:15
    Zbynia
    Poziom 31  

jaco spróbuj obniżyć delikatnie (o góra milimetr) tackę na której leży płyta(ta na sworzniu silnika) i zobacz wtedy - może ktoś dłubał i (zmieniał silnik) i nie założył jak trzeba..........

0
  • #15 08 Sty 2004 10:44
    Jaco18
    Poziom 26  

hm.. całkime możliwe CD był u jakiś partaczy w serwisie ale grał przez jakiś czas po ich naprawie.. obniżę tackę i zobaczę - dzięki!!

0
  • #16 15 Sty 2004 18:19
    adielektro
    Poziom 20  

ja stawiam na laser bo ks 213 (made in japan-tylko ten bierz po uwagę około 60 zł zadnej korea) w więkrzości modeli sony najpierw patrzy a pózniej kreci płytą .Układy od sterowania motorami często sie grzeją nawet bez obciązenia -ale być może w twoim przypadku jest uszkodzony.Zanim zainwestujesz w głowicę to pokręć troszke ogniskową -potencjometr na głowicy jeśli sie nie boisz to popatrz jak świeci podczas próbkowania powinny byś cienkie paski dość ostre nie mogą być rozmyte zobacz czy nie ma plam wyczyśc lustro 45 a nawet rozklej soczewkę i ją wyczysc starannie i delikatnie, wklej ją w tym samym położeniu (ma zeszlifowany jeden bok.diodę laserową można nawet pomierzyć -jaki pobiera prąd a co oddaje w zamian , ale to juz profesional...

0
  • #17 16 Sty 2004 00:09
    Majger
    Poziom 19  

Nie wiem dlaczego kolega koniecznie upiera się na japończyki, czyżby było dużo reklamacji? Warto zainwestować w POLTRONICU 24zł w nowy chiński laser KSS213C (metalowe tulejki!) choćby po to aby mieć co podstawić w razie wątpliwości.Trochę ich wymieniłem i jakoś nie wracają, a czy fabrycznie montowane są tylko japończyki? Jeśli się mylę proszę o odpowiedż.Pozdrawiam :roll:

0
  • #18 16 Sty 2004 09:25
    Jaco18
    Poziom 26  

regulacja potencjometrem nic nie daje - tyle tylko że jak się trochę przekręci to od razu pisze żew nie ma cd w napędzie, a jak w drugą to odtwarzacz czeka długo po nacisnbiećiu przycisku play i sie niec nie dzieje.
    24 zł za laser ? MOżę warto jednak spróbować ... :D

0
  • #19 16 Sty 2004 16:04
    Majger
    Poziom 19  

Jeśli masz zamiar bawić sie sprzętem rtv to proponuję to zrobić.Jest to bardzo często spotykany laser-jeśli się okaże,że Twój był dobry to śmiało za jakiś czas wsadzisz go do innego sprzętu :lol: Powodzenia!

0
  • #20 24 Sty 2004 08:00
    adielektro
    Poziom 20  

wymianiałem kilka w wersji koreańskiej- gwarantuje , że są gorsze ,trafiają się sztuki które już po miesiącu zaczynają przebierać w czytaniu płyt ,samoistnie spada im prąd diody (świecenie diody laserowej).Wiem ,że jest tańszy ale nie nadaje się do każdgo sprzętu a zwłaszcze gdy robimy sprzęt dla siebie.Kiedyś np. japońskie miały szklane soczewki a korea jakieś plastikowe czy coś tajkiego.Ale jeśli boisz się , że ta awaria to nie laser to możesz zainwestować 24 zł i kupić na próbę tańszy przyda się w przyszłości na " :D podstawki"

0
  • #21 24 Sty 2004 11:43
    Jaco18
    Poziom 26  

chyba kupie jutro wersję japonską gość na giełdzie też mi polecał a róznica w cenie 5 zł nie jest chyba wielka z 30 na 35 :D, żeby to uruchomić trzeba rozlutować kroplę cyny koło potencjometru regulującego prąd diody, tak ?

0
  • #22 24 Sty 2004 13:24
    Majger
    Poziom 19  

Za 35 zł orginał :sm16: .Stracisz tylko 10zł bo takie nie istnieją w tej cenie,co do kropli cyny masz rację.

0