Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana syreny z piezoelktrycznej na dynamiczną

28 Cze 2008 22:40 1022 1
 • Poziom 1  
  Witam,

  Zmontowałem sobie Stracha na szpaki z kitu AVT:
  http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?user_id=48250&lang=pl
  Chciałbym zwiększyć moc dźwięku tego układu i zastąpić małą syrenę piezoelektryczną będącą w zestawie na większą tubę dynamiczną, niestety po jej podłączeniu sygnał nie jest wytwarzany (na oryginalnym głośniczku wszystko jest OK), także zamiana BD109 na BD901 nic nie dała. A ja chciałbym żeby ten sygnał miał jak największy zasięg więc przynajmniej teoretycznie Darlington + tuba dynamiczna powinny mi to zapewnić. Co zrobić aby układ po moich modyfikacjach zadziałał?

  Pozdrawiam,
  Artur
 • Poziom 25  
  Tutaj wykorzystano brzęczyk piezo na który wystarczy podać napięcie 9V i piszczy gdyż posiada wbudowany generator! Żeby podłączyć głośnik dynamiczny musiał byś dobudować układ generatora dźwięków i wzmacniacza akustycznego. Jeśli chcesz to poszukam w swoich zbiorach czegoś co może się przydać i następnie wrzucę tutaj :)

  Dodano po 35 [minuty]:

  http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT1165.pdf tutaj masz pdf-ik, ten schemat można trochę przerobić a mianowicie trzeba by było na zworkę (+ wejście wzmacniacza operacyjnego) podać odpowiedni sygnał który prosto można zrealizować choćby na kostce NE 556 czy też na 4049. ( w przypadku schematu który podałem wystarczy dobrać odpowiednie wartości rezystorów i kondensatorów przy kości NE 556 - modulator)