Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana potencjometru, jak połączyc?

29 Cze 2008 00:33 861 8
  • Poziom 10  
    Witam, mam problem bo zepsół mi sie włącznik klimy w samochodzie, którym był potencjometr z włącznikiem czyli najpierw było "klik", a potem siła nawiewu, (coś jak w cb radiach - jednym pokrętłem załanczamy i zwiększamy siłę głosu), i nie mogłem nigdzie dostać takiego samego potencjometru więc kupiłem osobno włącznik i osobno potencjometr o takiej samej wartości (10 k Ohm). Tylko nie wiem teraz jak to połączyć żeby prawidłowo działało. Czy potencjometr ma być między włącznikiem a odbiornikiem, czy między jedną a drugą nóżką załącznika?

proszę o pomoc.
  • Poziom 38  
    pomiędzy włącznikiem a odbiornikiem.
  • Poziom 10  
    ok, dziękuję za podpowiedź, Tylko nie wiem jeszcze jak wykorzystać kable , Tak jak widać na rysunku, nie wiem jak podpiąć te dwa środkowe kable, czy ktoś potrafiłby zrobić jakiś poglądowy schemat?

• Poziom 20  
    Ja bym tak spróbował ale nie jestem pewny w 100%
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.
    Ja bym to tak zrobił.

Gdyby okazało się że potencjometr działa odwrotnie, to należało by zamienić przewód z końcówki 3 na 1
  • Poziom 27  
    Nie wiem jak wszyscy patrza, ale sa tam cztery przewody, a nie trzy .Polaczenie powino byc dwa fioletowe do potencjometry ( srodkowe przewody ) i dwa pozostale ( zewnetrzne ) do wylacznika .Jak by dzialal odwrotnie potencjometr to zmienic koncowki srodkowa z zewnetrzna potencjometru.
  • Poziom 35  
    Dioda52 napisał:
    Nie wiem jak wszyscy patrza, ale sa tam cztery przewody, a nie trzy .

patrz poprzedni post.
  • Poziom 27  
    Masz racje nie otworzylem tego zdjecia, bo myslalem, ze jest to powtorzenie poprzedniego.
  • Poziom 10  
    Dziękuję wam za ten rysunek ;), szczególnie dla elkard-a ;]