Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A)

R_O_Y 29 Cze 2008 00:42 58231 19
  • Witam!
    Poniżej znajduje się schemat układu regulacji obrotów silnika prądu stałego 12V. Wydajność układu z elementami jak na schemacie dochodzi do 5A. Układ bardzo ciekawy, charakteryzuje się niskimi stratami i małą ilością wydzielanego ciepła, jest prosty do wykonania - mała ilość elementów - i nie sprawia praktycznie żadnych problemów przy uruchamianiu. Atutem tego regulatora jest to, że posiada on funkcję soft-start z płynną regulacją zakresu.

Schemat ten wykorzystałem przy modernizacji układu zasilania zabawki motor trójkołowy i spisuje się on bez zarzutu. Można go z powodzeniem wykorzystać w innych układach w których jest potrzeba regulacji obrotów i funkcji miękkiego startu.
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    R_O_Y
    Poziom 15  
    R_O_Y napisał 212 postów o ocenie 33, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Inowrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    romantv
    Poziom 17  
    Witam serdecznie mam pytanie jakie napięcie podaję na wej. (gaz)
    Czy zakres napięcia moźe wynosić od 0 do 9V
    R_O_Y
    Poziom 15  
    Dlaczego na wejście (gaz)? Układ jest zasilany z akumulatorka 12V a "gaz" jest po prostu przyciskiem nisko-prądowym. Jeśli pytanie dotyczy zkresu napięć zasilających układ to przyznaję że nie sprawdzałem jak pracuje na niższych napięciach zasilania ale podczas jazdy napięcie akumulatora spada i kiedyś jak zabierałem aku do ładowania to miał niecałe 10V. Świeżo po naładowaniu ma ponad 13V.
    Pozdrawiam.
    1986roki
    Poziom 10  
    Witam serdecznie !
    Posiadam zabawkowe auto dla dziecka z silnikami elektrycznym 2 X 28W, napędzane akumulatorami 2 X 6V 10Ah. Auto jest uruchamiane włącznikiem chwilowym NO/NC, umieszczonym pod pedałem gazu. Problem w tym, że po naciśnięciu włącznika zabawka natychmiast przechodzi w maksymalne obroty. Jest to skutkiem mocnych szarpnięć przy ruszaniu.
    Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest soft start z samoczynną regulacją obrotów od minimalnej do maksymalnej mocy.
    Czy schemat Pana R_O_Y do regulacji obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A) będzie w tej sytuacji odpowiedni ?
    Proszę o pomoc.
  • Computer ControlsComputer Controls
    R_O_Y
    Poziom 15  
    Układ sprawdzony działa w zabawce syna bezawaryjnie od chwili zamontowania.
    Początkowo do regulacji używałem potencjometrów PR, szybko jednak zastąpiłem je suwakami.
    1986roki
    Poziom 10  
    Regulacja potencjometrem jest dla mnie niezbyt pomocna. Potrzebuje układ samoczynnie regulujący obroty silnika 12 V od najmniejszej do największej jego wartości ? Interesuje mnie moduł który wstawiamy pomiędzy wyłącznikiem a silnikiem.
    R_O_Y
    Poziom 15  
    Nie zrozumieliśmy się. Układ nie włącza się między wyłącznik a silnik tylko między akumulator a silnik czyli zarówno wyłącznik "GAZ" jak i cała regulacja (prędkość i soft start) jest integralną częścią układu. Potencjometry (dwa) służą do regulacji prędkości oraz do długości soft-startu. Cała robota odbywa się poprzez układ według wstępnych nastaw potencjometrów.
    Regulacji prędkości używałem podczas spaceru dostosowując prędkość pojazdu do swojej prędkości tak, żeby nie gonić chłopaka.
    Regulacja długości soft-startu jest również potrzebna ponieważ do jazdy na płaskim terenie wystarczą długie czasy rozpędzania ale już na podjeździe (nawet niewielkim) powoduje to że pojazd nie ruszy, potrzeba wtedy skrócić czas rozpędzania i uzyskać większy moment obrotowy.

Pozdrawiam.
    Mariojas
    Poziom 17  
    Ja mam pytanie odnośnie poziomów napięć do soft-startu silnika takiego jak w tytule czyli 12V max 5A. Jakim minimalnym napięciem najlepiej rozpoczynać pracę takiego silnika. Silnik napędza bramę wjazdową. Pytam bo chciałbym znaleźć kompromis pomiędzy obrotami silnika a mocą. Podsumowując chciałbym jak najmniejsze obroty na początku, ale odpowiednią moc, tak aby brama ruszyła. Żeby nie wkraczać w szczegóły konstrukcji - czy moc wzrasta liniowo wraz z napięciem, czy napięcie ma główny wpływ na obroty silnika i pojęcie mocy można pominąć? Czy minimum mogłoby być na poziomie 20% maksymalnej mocy? Pytam, bo wiem że soft-starty dla silnikow AC nie zaczynają od 0, ale i od 60-70% (ale to już wynika z konstrukcji, zasady działania silnika).
    1986roki
    Poziom 10  
    lm358

Dodano po 24 [minuty]:

Mam już większość elementów powyższego regulatora obrotów z softstartem (załaczonego przez R.O.Y.). Pracuje nad schematem płytki PCB. Czy ktoś ma taki schemat ?
    1986roki
    Poziom 10  
    Korzystając z powyższego schematu od R_O_Ya, po wielodniowej pracy udało mi się wykonać układ soft start na płytce drukowanej. Dorzuciłem do układu mostek oraz przekaźniki, co pozwala na zmienną biegunowości napięcia wyjściowego. Poza tym usunąłem włącznik, który był przed rezystorem R7.
    Jest to pierwsza płytka, jaką zrobiłem w swoim życiu, metodą termotransferu. Bez bicia przyznaje się, że niektóre elementy na tej płytce są zbyt daleko oddalone od siebie. Poza tym mostek prostowniczy się nieco grzeje. Będzie trzeba zamienić na mocniejszy.

Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A)Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A) Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A)

Dodano po 30 [minuty]:

Schemat pomocny w utworzeniu układu soft start:
    1986roki
    Poziom 10  
    PCB- mojego wykonania do termotransferu. Miałem problem z wlutowaniem przekaźników. Będzie trzeba poprawić odstępy ich ścieżek. Warto też zmniejszyć odstępy między elementami układu soft start, aby zminiaturyzować układ.
    Czekam na fachową opinie odnośnie mojego wykonania.
    Załączniki:
    1986roki
    Poziom 10  
    Regulator obrotów z układem soft-start wykorzystałem do zabawkowego auta z silnikami 2X 6V 7Ah. Układ spełnia swoje zadania. Jednak denerwujące jest to, że po pierwszym wciśnięciu pedału gazu, zanim autko zacznie się rozpędzać, upłyną chyba ze 3s. Natomiast jeśli odstępy czasu między każdym następnym załączeniem obwodu są krótkie (czyli mniej więcej co 1,5 s.), auto startuje prawidłowo. Co zrobić, żeby nie czekać tych 3s. zanim silnik zacznie się pierwszy raz rozpędzać ?
    Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A)Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A)Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A)
    nomcio
    Poziom 10  
    Witam,
    Zmontowałem układ według schematu z pierwszego postu (układ zmontowany na płytce uniwersalnej). Niestety mam z nim pewne problemu.
    Pomiary robione bez podłączonego silnika wykazują po zwarcie przycisku gazu gwałtowny wzrost napięcia na wyjściu układu bez praktycznie możliwości regulacji (potencjometr PR1). Również regulacja prędkości silnika wydaje się być niemożliwa, bo zmiana napięcia na wyjściu drugim z potencjometrów (PR2) pozwala na zmianę napięcia skokowo 0V lub pełne 12V.
    Proszę o poradę.
    sirvana
    Poziom 1  
    Witam, posiadam silnik który napędza przekładnie poruszającą ramie.Obciążenie silnika nie jest duże. Ramie przesuwa się w lewo i w prawo, regulatorem chciałbym płynnie zmieniać prędkość, ale tylko gdy silnik kręci się w prawo. Steruje tym tylko przełącznikiem 1-0-2 . Czyli - w lewo, stop, w prawo. Zasilane gniazdem z zapalniczki, gdzie jest 15-20 A . Układ działa nawet nie minutę i następuje powiedzmy 3 minuty odpoczynku.
    To schemat podsunięty przez kolegę mythbusters . Czy przy takich wartościach elementów otrzymam w miarę dobrą regulacje i czy nie spali się po kilku użyciach.
    Dziękuje i pozdrawiam
    Chudy 8809
    Poziom 9  
    Witam. potrzebuje takiego układu start softu. Obecny układ posiada mosffeta typu N irf 640. i regulacja start softu odbywa się na potencjale (-) jakich zmian trzeba dokonać w układzie, aby wsadzić tam IRF z kanałem typu P. Np: Tranzystor IRF9540. by start soft sterował (+) Pozdrawiam
    ukixx
    Poziom 20  
    Aby przerobić ten układ pod tranzystor z kanałem typu P wystarczy dosłownie zamienić miejscami ścieżki przy nóżkach 5 i 6. Bramka zostanie na nóżce 7, a źródło do (+) i między drenem a (-) wstawiasz silnik z diodą.

Ale ja wolałbym zmodyfikować układ na wzór tego przerywacza i zostawić tranzystor z kanałem N. Regulator obrotów silnika DC z układem soft-start (12V 5A)
    clawik
    Poziom 12  
    Układ działa rewelacyjnie, oprócz miękiego startu ma również miękkie hamowanie Nie wiem tylko z co tak piszczy przy hamowaniu!
    Układ wpiąłem pomiędzy przekaźnikami a masą (przeciąłem ścieżki) a wyzwalanie gazu zrobiłem poprzez przekaźnik wyzwalany elektroniką autka. Soft start działa przy starcie ręcznym jak i za pomocą zdalnego sterowania. Dziecko ponownie siadło na autko. Jeszcze raz dziękuję
    alesak1188
    Poziom 1  
    Cześć, zrobiłem z moimi przyjaciółmi Roy miękkiego startu. Ale mam samochód z pilota, Clawik to zrobił, to może pomóc, aby rysunek? dziękuję aleš
    sq9onw
    Poziom 9  
    Jakby układ soft startu zamontować tuż przed silnikami to również z pilotem będzie działał.