Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 8ohm kolumna 4ohm - jakie skutki?

13 Lut 2004 12:18 8204 14
  • Poziom 30  
    Jakie mogą być skutki podłączenia kolumny 4ohm, lub dwóch 8ohm równolegle, do wzmaka tranzystorowego 8ohm przy wyłączonym zasilaniu i głośności na min. Po włączeniu zasilania lekko zwiększać głośność. Jeśli sprzęt wytrzyma na max (a powinien, bo mojemu kolesiowi wytrzymuje Tosca 3071) to ok, a jeśli w pewnym momencie padnie, to co się zepsuje? Tylko bezpiecznik czy coś więcej (tranzystory, rezystory mocy)? Bo jak podłączałem głośnik 8 ohm i 4 ohm równolegle to niby było ok, ale jeden kanał dymił, a jak dodałem dwa kolejne (czyli były 8, 8, 4, 4) to padł, ale przy ustawieniu na dość głośno, i do teraz lezy. 2-gi kanał miał kolumne 8ohm, dołączyłem głośniki 8 ohm i 4ohm i podgłaszałem. Padł, wymieniłem tranzystory i bezpiecznik, i działa. Boję się że jak podłącze dwie kolumny 8ohm równolegle to padnie, a do piątku musi być wszystko 100%ok, bo dyske w szkole nagłaśniam (klasową).
  • Spec od samochodów
    Pada to co słabsze, lepiej daj 2 kolumny 8Ohm tyle,że o większej sprawności będzie ten sam efekt co 4Ohm.
  • Poziom 30  
    Kolumny i głośniki nie padły. Właśnie chce dać 2x8ohm równolegle (czyli 4ohm), tylko się boję że mi amp padnie i nie naprawie (tylko strace kase). Amp ma wyjście 8ohm.
  • Poziom 15  
    to podłącz te kolumny w szeregu będzie 16 ohm na pewno wzmak nie padnie :-)
  • Poziom 35  
    to zależy od wzmaka mi nigdy w życiu nie zdarzyło sie żeby wzmak 8om padł od 4om a wiele wzmaków miałem nawet podłączałem 2om pod 8om wzmak stk i chodziło (bardzo głośno grało bo moc sie zwiększyła :D )
    zobacz jaki wzmak ma trafo jaki radiator i kondy zasilania musi mieć duży
    radiator bo 4om to dużo większy prąd niż 8om i szybciej pojawi sie pierdzenie (bo wieksza moc =większe zniekształceni)i nie wiem czy sie nie przegrzeje mostek w zasilaczu to samo z bezpiecznikami sam musisz osądzić jak znowu bedą ci padały bezpieczniki i tranzystory mocy to znaczy że 4om musisz se odpuścić
  • Poziom 20  
    Witam! Nie po to sie projektuje wzmacniacz na 8 Ohm by pozniej podlaczac do niego 4 Ohm. Nie bez powodu jest to na kazdym tego typu sprzecie napisane. Podlaczenie mniejszej impedencji to predzej czy pozniej pewna kaplica dla sprzetu. W najlepszym przypadku zaswieci bezpiecznik, w najgorszym bedziesz mogl sobie posmazyc na radiatorze jajeczka, a nastepnego dnia do sklepu po tranzystory mocy. Pozdrawiam!
  • Poziom 17  
    Koledzy ja sie ma dobre chłodzenie to niepadnie wystarczy tylko końcówe mocy schłodzić ciekłym azotem(temperatura azotu -196 stopni) to mozecie nawet o impedencji 2 ohmy podłaczać kolumny .A tak bez azotu sie nieobejdzie (oczywiście żartuje) Zawsze podłaczaj taką impendencje jaka jest napisana na zmachu lub większą to nic sie niestanie ... chociaż u kumpa na sylwaka odwalaliśmy kawał dobrej roboty 2 ohmy pod zmacha 4 ohmy i zmach za oknem stał ..
  • Poziom 19  
    Najlepiej kup sobie dyskotekową końcówkę mocy w których jest przewidziane podłączanie kolumn o impedancji od 2 do 8 ohm. :D
  • Poziom 27  
    a ja z innej beczki podlacz prosze ten glosnik 2 ohm czy 4 i pograj na dyskotece w razie czego podaje swoj adres naprawiam szybko i dobrze.hehe.zartuje.powiem tyle ze ostatnio taki byl agent z radmorem i marantzem nie to nie marntz no w kazdym razie czyms na stk i powiem wam toze stk padl przy 4 ohmach t normalka zwykla wymiana kosteczki no i bezpieczniki a radiator wielki z wiatrakiem.
    Dalej to ze radmor padl to normalne przy 4 ohmach ale hehe gosc mial pecha zanim koncowka wyje&%#@@ w powietrze tranzystorki sie nasycily i nie dosc ze zjaralo kazdy jeden tranzystorek w ukladzie to popalilo bezpieczniki rezystorki iiiiiiii taaaaaaaaak sciezki aha i mostek i kondy:) a to wszystko dzieki impedancji uwagaaaaaaaaaaaaaaaa 1 ohm jak pozniej obliczylem więc uczmy sie na cudzych bledach polacz glosniczki tak zeby bylo 16 czy cos kolo tego cokolwiek byleby nie ponizej 7 lub 6 ohm.
  • Poziom 32  
    Hmmm widze ze niektorzy mysla ze radiator i wentylator załatwi wszystko ... nic bardziej mylnego bo zmniejszajac impedancje obciazenia zwieksza sie moc oddawana do obciążenia jak również zwieksza się moc wydzielana na tranzystorze w postaci ciepła (rezystorach tez). Tak sie składa ze tranzystor w danej obudowie ma jakąś okreslona zdolnosc do rozpraszania energii (Pd w notach) i tego sie nie przeskoczy i amen i kaplica.
    Takie typki jak BDP, 2N6488 czy jak mu było na imię albo jego brat BD911(2) nie nadaja się do pracy 4R-owej. No nie w tej obudowie i tyle.
  • Poziom 30  
    A mój koleś na Tosce podłącza 4-omówki (2 kolumny po 8 ohm równolegle) i chodzi OK.
  • Poziom 20  
    DJ Max napisał:
    A mój koleś na Tosce podłącza 4-omówki (2 kolumny po 8 ohm równolegle) i chodzi OK.

Heh, ciekawe ile temu kolesiowi pochodzi taki zestaw.. Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Może ten koleś od TOSKI połączył kolumny przewodami cienkimi jak włos, to sie nie dziwię :)

Jedno jest pewne zmniejszenie impedancji wpływa na wzrost prądu a co za tym idzie do większej mocy rozpraszanej na radiatorze. Ponieważ tranzystory mają ograniczoną zdolność do rozpraszania po pewnym czasie pracy (czasem krótszym innym razem dłuższym) końcówki polecą i wymiana nieunikniona

Pozdrawiam i proponuje nie robić CRASHTESTÓW jeśli chcemy aby sprzęt nam jeszcze posłużył.
  • Poziom 15  
    przy "normalnym", codziennym sluchaniu muzyki nic sie nie stanie ze wzmacniaczem 8R pracujacym z glosnikami 4R, jednak trzeba sie pilnowac podkrecajac gale glosnosci, bo zapas bardzo szybko sie konczy i w najlepszym wypadku pojawia sie charakterystyczne "pierdzenie", o ktoorym pisal 'micho a'.
    pozdrawiam