Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Legalizcja przyrządów, przepisy, skuteczność zerowania

and61 29 Cze 2008 10:49 4781 15
  • #1 29 Cze 2008 10:49
    and61
    Poziom 26  

Prawo o miarach podaje że przyrządy odpowiadajace za bezpieczeństwo powinny być legalizowane , czy istnieje jakiś przepis narzucajacy legalizację przyrządu do pomiaru skutecznosci zerowania , na stronie ISE znalazlem artykuł ale on w całej swej treści nie jest precyzyjny co do tego tematu, dzieki za odpowiedzi

0 15
  • #2 29 Cze 2008 19:52
    lisos
    Poziom 22  

Nie ma takiego przepisu ale jest ogólnie przyjęte badanie raz na rok, tego trzymają się inspektorzy i masz to mieć bo inaczej nie udowodnisz, że masz miernik prawidłowo działający.

0
  • #3 29 Cze 2008 21:58
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 30 Cze 2008 20:06
    and61
    Poziom 26  

geguś napisał:
    Legalizacji podlegają urządzenia, które służą do rozliczeń finansowych.
    Mierniki podlegają wzorcowaniu. A to powinno być opisane w I.O. przyrządu.

zrozumiale że wagi , wodomierze cieplomierze i nawet liczniki energii powiny byc legalizowane ale czytając http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/2441.htm to nie jestem przekonany czy przyrządy do pomiaru skutecznosci zerowania nie powinny być legalizowane , czy tylko wzorcowane
    zadzwonie chyba do OUM lub jakiegos labolatorium akredytowanego by sie upewnić
    jestem tego samego zdania co lisos że lepiej mieć papier na przyrzad , ale do tej pory nikt nie pilnowal tego w firmie ktorej pracuje

0
  • #6 30 Cze 2008 20:24
    and61
    Poziom 26  

atlantel
    dzieki , kliknąłbym pomogł ale nie wyświetlają mi sie tu zadne przyciski :(

0
  • #8 30 Cze 2008 20:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 30 Cze 2008 21:21
    brynek
    Poziom 20  

W domu miernik możesz mieć bez wzorcowania. W firmie to inaczej wygląda. Każdy to lekceważy - poco wzorcować, ale warto się zabezpieczać. Popieram to co kolega "lisos" napisał - "Nie ma takiego przepisu ale jest ogólnie przyjęte badanie raz na rok, tego trzymają się inspektorzy i masz to mieć bo inaczej nie udowodnisz, że masz miernik prawidłowo działający". Od 2006 roku wzorcowanie powinno być robione w laboratorium akredytowanym (bardzo ważne). Inspektorzy już to wymagają. Koszt badania jest spory, ale masz pewność że miernik ma poprawne wskazania. W mojej firmie się doczepili że miernik był wzorcowany w laboratorium bez akredytacji. Wykaz akredytowanych laboratoriów badawczych:
    http://www.pca.gov.pl/?page=szukaj_ab

0
  • #12 30 Cze 2008 21:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 01 Lip 2008 20:30
    and61
    Poziom 26  

Koledzy geguś , atlantel dzieki za rady od jutro zaczynam nękac przełozonych

0
  • #15 26 Lis 2008 22:14
    acholek
    Poziom 2  

Witam serdecznie,
    Nie wiem czy dobrze kieruje mój problem związany ze spółdzielnią.
    Spółdzielnia wymieniła na moją prośbę wodomierze. Ja pokryłam wszystkie koszta z nimi związane.
    Od kilku miesięcy naliczają mi opłatę w czynszu za legalizację.
    Pytanie brzmi: dlaczego mam dwa razy płacić legalizaję i czy jest jakaś ustawa to normująca?
    Joanna

0