Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodziarko-zamrażarka Polar CZN 3402 -agregat wciąż pracuje

bart_elbarto 29 Jun 2008 13:34 9871 10
 • #1
  bart_elbarto
  Level 2  
  Problem dotyczy użytkowanej przez moją mamę chłodziarko - zamrażarki Polar CZN 3402 ze sterowaniem elektronicznym.

  Podczas ostatniej wizyty u mamy zauważyłem, że wskaźnik temperatury w części zamrażalnikowej wskazuje -29 stopni. Zaobserwowałem także, że kompresor zamrażalnika pracuje cały czas, pomimo tego, że ustawiona na programatorze temperatura jest o wiele wyższa i w normalnych warunkach powinien był on się dawno wyłączyć. Wszystkie produkty w zamrażarce są całkowicie zmrożone, tak, że nawet szuflady przymarzają.

  Pierwszą rzeczą, którą zrobiła mama było rozmrożenie urządzenia. Niestety po ponownym włączeniu objawy są takie same - temperatura ponownie "zjechała" do -29.  Wezwany przez mamę serwisant stwierdził, że winny jest programator, którego nie da się nigdzie dokupić i zasugerował 2 wyjścia: zaakceptowanie tej sytuacji lub kupno nowej lodówki.

  Obawiam się, że od ciągłej pracy, kompresor w końcu się zepsuje i faktycznie lodówka będzie się nadawała do wyrzucenia.

  Szukałem w archiwum, ale nie znalazłem rozwiązania tego problemu.
  Proszę o pomoc jak rozwiązać ten problem we własnym zakresie.

  Ewentualnie - ponieważ kilka dni temu urodziło mi się dziecko, to jestem bardzo obciążony czasowo, więc być może znajdzie się tu jakiś serwisant z Warszawy / Pruszkowa / Piastowa, który podjął by się naprawy tego uszkodzenia. Lodówka znajduje się w Brwinowie. Poza tą jedną usterką sprawuje się idealnie i szkoda było by, gdyby trzeba było się jej pozbyć.
 • Helpful post
  #2
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Do sprawdzenia płytka zasilacza a konkretnie przekaźnik załączający sprężarkę zamrażarki (może być sklejony styk).Zasilacz jest z tyłu pod blatem.A przekaźnik to ten od którego wychodzi czerwony przewód do sprężarki od zamrażarki.
 • #3
  jpserwis
  Home appliances specialist
  A jak przekaźnik dobry, to można zawsze założyć termostat :)
 • #4
  bart_elbarto
  Level 2  
  W jaki sposób będę w stanie sprawdzić, czy styk w przekaźniku jest sklejony? Czy widać to wzrokowo, czy też mam zwrócić się o pomoc do wujka, który jest elektronikiem.
  Sam jestem informatykiem, dlatego przepraszam za pytanie, które niektórym może wydać się infantylne.
 • #5
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wzrokowo nie sprawdzisz.Zasilacz do wujka.
 • #6
  tarnogórzanin
  Level 2  
  Czy sprawa jest dalej aktualna?
  Mam ten sam problem. Gdy 2 lata temu gdy moja chłodziarko-zamrażarka zaczęła pracować bez przerwy wskazując cały czas -31st., wezwałem serwisanta POLARU, który po wysłuchaniu moich uwag o pracy urządzenia powiedział, że najprawdopodobniej stycznik w zasilaczu w części zamrażalnikowej nie puścił (zwarte styki) i powiedział, że pokaże mi gdzie należy stuknąć lekko w obudowę lodówki, by stycznik puścił. Stuknął lekko śrubokrętem w górną część lodówki (nad literą P w nazwie POLAR), - stycznik puścił. Podał mi jednocześnie typ zasilacza, który jest stosowany w interesujących nas urządzeniach. Jest to zasilacz Z5, pełna nazwa to „zasilacz modułu elektronicznego Z-5 CZN340”.
  Jest to rozwiązanie oczywiście doraźne. Czeka nas chyba wymiana zasilacza, bo jeśli chodzi o naprawę samego stycznika, to jestem sceptyczny.
  Chłodziarka pracowała do dziś bez zarzutu. Dziś jednak stycznik znów mi się zawiesił.
  W Internecie sprawdziłem, że na stronie „ http://hurt-agd.bazarek.pl/opis/171330/polar-...modulu-elektronicznego-z-5-czn340.html” oferowany jest taki zasilacz za 140 zł + koszty wysyłki do 25 zł.
  Jeśli chodzi o fachowość mojej wypowiedzi to z góry przepraszam, ale jestem chemikiem, a elektryczność i elektronika, to nie moja dziedzina.
  Tarnogórzanin
 • #7
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Prościej i taniej wymienić sam przekaźnik - groszowa sprawa.
 • #8
  tarnogórzanin
  Level 2  
  Jeśli to możliwe, to proszę o podanie typu przekaźnika i ew. gdzie go szukać.
  Tarnogórzanin
 • #9
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  O jeju, wyjmij zasilacz a tam jest wszystko napisane. To taka czarna kostka ( a właściwie dwie) ,najlepiej wymień obie.
 • #10
  ARQ
  Level 11  
  Witam,
  Żeby nie zakładać nowego tematu, podepnę się tutaj. Mam dokładnie tę samą usterkę, tzn. agregat zamrażalnika cały czas chodzi. Myślę, że zacznę od wymiany przekaźnika. Czy ktoś mógłby mi podać jego oznaczenie?
 • #11
  krzysk02
  Level 10  
  Witam wszystkich.
  Też miałem problem z tą chłodziarką. Winne są -tak jak napisali przedmówcy -przede wszystkim przekaźniki, które znajduja się za napisem "Polar" obok wyswietlacza. Oryginalny przekaźnik to RM85-1021-35-1012. Niestety juz takich nie ma, więc zamiennik to RM85-2021-35-1012. Koszt ca. 10 PLN/szt.