Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Ariston - problem z zapalaniem........rozwiązanie

29 Cze 2008 16:50 17058 5
  • Poziom 9  
    Byłem nieszczęśliwym posiadaczem piecyka gazowego ARISTON ELETRONIC - zapalanie na jedną baterie R 20 . Nawet bateria alkaliczna wystarczyła na tydzień dobrego zapalania a później z każdym dniem coraz gorzej........litry wody , nerwy , co dwa tygodnie nowa bateria . Gdzies wyczytałem , żeby spróbować podłączyc dwie baterie R 20 szeregowo.......spróbowałem i ........jestem szczęśliwym posiadaczem piecyka . Od miesiąca pali od pierwszego odkręcenia , nic złego się nie dzieje i jest O.K...........POLECAM
  • Poziom 22  
    Szeregowo czy równolegle ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    dobre pytanie ,:D
    analizując problem pierwsze co bym, zrobił to równolegle. Zwiększając pojemność i prąd przy zapłonie. To głównie od dużego prądu możliwe jest wytworzenie dużego napięcia przy zapłonie. Połączenie takie jest stosunkowo bezpieczne dla układu.
    Natomiast szeregowo : zwiększamy napięcie z 1.2 do 2.4 Volt , cały układ składa się z generatora zapłonu i 2 cewek elektrozaworów plus obwody bezpieczeństwa należy się zastanowić , większe napięcie może zwiększyć stabilność układu może tez zniszczyć elektrozawory jak i centralkę (made in china, koszt 200zł +wymiana)
    Tak wiec wielka prośba do autora tematu proszę podać dokładnie rozwiązanie schemat, ew zdjęcie, prądy w obwodzie jeżeli juz zdecydowałeś sie na na taką modyfikacje to nie pozwalaj na eksperymenty przy gazie innym użytkownikom .Pozdrowienia
  • Poziom 15  
    Coś za często tą baterię musisz zmieniać. Raczej poszukał bym innej przyczyny. Coś nadmiernie obciąża tą baterię, lub któreś z połączeń jest lekko przyśniedziałe. Zerknij pod elektroniką jest taki blachowkręt który trzyma moduł i jeden przewód masowy. Weź go odkręć przeczyść i przykręć. Dalej styki na czujniku ciągu kominowego, wystarczy kilkakrotnie je zdjąć i założyć. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam!

Podkleje sie pod temat, widze ze to klasyczna dolegliwosć w tych piecykach... niestety skusiłem sie 3 lata temu na podgrzewacz Aristona GIWH 10 EA pierwsze objawy zaczely sie rok temu dokładnie po skonczeniu okresu gwarancyjnego wezwałem wtedy serwisanta który stwierdził że często sie wywalają jakies moduły w tych piecach a koszt ich wymiany to ok 250zł ale na szczęście to jeszcze nie to i da sie wyregulowac, cos tam podregulował, pomierzył i skasował 100zł :| Regulacja owszem pomogła i to bardzo.... ale nie minął rok i problem sie odnowił. Bateryjki pożera strasznie - raz na 2-3miechy trzeba wymieniać... Kupiłem nawet specjalnie akumulatorki R20 2500mAh i ładowarkę ale okazało sie ze na akumulatorach 1,2V piecyk ledwo iskrzy i działa tylko na 1,5V bateriach.......
    ..... teraz objaw mam taki że po odkręceniu wody iskrownik działa płomień się zapala i po kilku sekundach gaśnie, czasami bywa tak że odpalają sie i pozostałe dysze ale po sekundzie gasną i tak kilka - kilkanaście razy - bywa że na ciepłą wode trzeba czekać 1-2min .... poprostu masakra....

BTW tak sobie myśle że ten patencik z równoległą baterią R20 to moze byc niezły pomysł, szeregowo pewnie tez działa ale mysle ze do czasu bo przeciez napięcie jest wtedy dwa razy większe a tutaj chodzi raczej o prąd rozruchu...... albo o jeszcze co innego...

W kazdym bądź razie zanim sie wyjasni patent z dwoma bateriami mam pytanko, co tam ewentualnie mozna podregulować i w jaki sposób, ewentualnie gdzie co i jak pomierzyc zeby zdiagnozowac cokolwiek...? Nie mam za bardzo ochoty wzywac serwisanta bo znowu zrobi cos co moge samemu zrobić, przeczyścic itp i $toofke zgarnie jak nie lepiej....
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich. Nie mam wielkiego pojęcia o technice, za to jestem nieszczęśliwą posiadaczką opallii14E. Rozpaczliwe poszukiwanie pomocy zaprowadziło mnie na wasze forum. Przeczytałam wszystko o tym cholernym niebieskim pudełku, bo mi się wierzyć nie chciało, że moduł jest tak drogi: prawie 1/3 ceny grzejnika. Opalia działa na 2 R20. W schemacie tego grzejnika jest dokładnie podane połączenie. Poza tym w zamkniętym temacie o aristonie jest wiele ciekawych informacji, jak sobie radzić z gadem.

Pozdrawiam.

Dodano po 15 [minuty]:

PS. W nadziei, że dyletant tez czasem się na coś przyda: temat znalazłam przez google, wpisując po prostu: pat 118097.