Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak obrazu itd. płyta główna ASUS A7V8X-X - składak...

Łukasz842 29 Cze 2008 17:23 4150 18
  • #1 29 Cze 2008 17:23
    Łukasz842
    Poziom 2  

Witam!
    Otóż mam następujący problem poskładałem komputer z moich starych części:

-płyta jak w temacie
    -procek AMD Duron 1.3 GHz
    -karta grafiki GeForce 4 MX 440
    -dysk twardy SAMSUNG 60GB
    -i oczywiście klawiatura, mysz, monitor

Po odpaleniu całości niby wszystko działa tzn. wszystkie wiatraki na procku, na karcie i w zasilaczu się kręcą ale na monitorze nic się nie wyświetla nie wspominając o klawiaturze i myszce które wogóle nie reagują jakby nie były podłączone mam podejrzenia co do awarii BIOS' u czy przypadkiem się coś nie skasowało :?:
    I czy wogule da się to jakoś naprawić aby sprawnie działało :cry: (całości od dłuższego czasu nie była podłączona do prądu).
    Proszę o wszelkie rady jak to postawić na nogi :cry:

0 18
  • #2 29 Cze 2008 18:44
    ja71986
    Poziom 11  

skąd wiesz że myszka i klawiatura nie działają skoro na monitorze "nic się nie wyświetla"? czy na monitorze są jakieś literki ;] podczas uruchamiania czy cały czas czarny ekran?

0
  • #3 29 Cze 2008 18:48
    iron64
    Spec Overclocking

Resetowałeś ustawienia biosu (zworką lub poprzez wyjęcie baterii)?
    Czy speaker coś piszczy?

0
  • #4 29 Cze 2008 18:51
    beo
    Poziom 36  

Spróbuj pozamieniać ramy i najlepiej zostaw tylko 1 kość narazie. Sprawdź wszystko dokładnie. FSB i mnożnik.

0
  • #5 29 Cze 2008 22:59
    ons1417
    Poziom 14  

ja71986 napisał:
    skąd wiesz że myszka i klawiatura nie działają skoro na monitorze "nic się nie wyświetla"? czy na monitorze są jakieś literki ;] podczas uruchamiania czy cały czas czarny ekran?

Przecież przy uruchomianiu komputera w momencie gdy klawiatura dostaje zasilanie odbywa się krótki test poprawności świecenia diód, więc można zdiagnozować czy klawiatura działa, czy nie.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 29 Cze 2008 23:04
    toxi_14
    Poziom 13  

Witam.
    Zrób jak kolega "beo" ci mówi, sprawdź na płycie głównej zworki od FSB i mnożnik.
    Być może są tak ustawione, że za bardzo kręcą tego procesora, a wtedy właśnie są takie objawy, że nic się na ekranie nie pojawi.
    pozdro

0
  • #7 01 Lip 2008 22:14
    Łukasz842
    Poziom 2  

ale od rozmontowania kompa nic nie było ruszane w zworkach zresztą sam sprawdzałem bo mam książeczke i są ustawienia domyślne a że klawiatura nie reaguje i myszka to wiem stąd że na klawiaturze chociaż by caps lock działał to nie jest wina monitora sprawdzałem na swoim w domu ;p

Dodano po 4 [minuty]:

a i sprawdzałem wszystkie opcje z ramami z dyskami wszystko kilka razy szczepiałem odczepiałem zamieniałem poprostu wszystkie możliwości

0
  • #8 01 Lip 2008 22:56
    DJ.KiteX
    Poziom 15  

Może ci się karta graficzna poluzowała? Miałem takie przypadki, popraw, przeczyść dokładnie styki, czasami też obudowa niedokładnie przytrzymuje kartę.

0
  • #9 01 Lip 2008 23:31
    Łukasz842
    Poziom 2  

hehehe nie mam obudowy xD wszystko na pajączka głośnika sytemowego nie mam a karta grafiki jest napewno dobrze umocowana ;D

Dodano po 3 [minuty]:

prędzej mi bios walnął i trzeba go będze zainstalować

0
  • #10 01 Lip 2008 23:32
    DJ.KiteX
    Poziom 15  

To jednak proponowałbym poprawienie tej karty albo chociaż na chwilkę wsadzić tego kompa do obudowy, chyba że karta leżąc w pudle kilka lat padła(raczej nie możliwe) lub wyładowania elektrostatyczne w czasie montażu lub dotykania(mało prawdopodobne), może ma coś przybrudzone? Spróbuj zresetować BIOSa płyty głównej.

0
  • #11 01 Lip 2008 23:34
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Łukasz842 napisał:
    głośnika sytemowego nie mam

To proszę go wyjąć z obudowy i podłączyć.
    Łukasz842 napisał:
    prędzej mi bios walnął

Skąd to podejrzenie?

0
  • #12 02 Lip 2008 00:57
    mike833
    Poziom 15  

Napisz jaki masz zasilacz. Jeżeli masz możliwość to podmień i odpal komputer na innym.

0
  • #13 04 Lip 2008 16:25
    Łukasz842
    Poziom 2  

zasilacz 250 wolt a podejrzenir o uszkodzeniu biosu jest z tąd że wszystko dosłownie wszystko sprawdzałem karte grafiki też podłączałem na swoim monitorze a jak nie wina karty to właściwie tylko bios zostaje

PS
    bios się sam zresetował bo bateria się napewno rozładowała po roku czasu dla pewności ją wypiołem ale to i tak nic nie pomogło

0
  • #14 16 Sie 2008 11:25
    szybajker
    Poziom 11  

Koledzy - mam podobny problem. Konfiguracja komputera jest podobna jak kolegi :arrow: Łukasza842:

- Plyta ASUS A7V8X-X
    - AMD Athlon 2200+ (1800 MHz real) Thoroughbred
    - Grafika GeForce 4 440 MX SE (64bit)
    - RAM 2x 512 MB Samsung (166MHz)
    - Dysk WD 80 GB (7200 / 8MB bufor)
    - DVD-RW Lite on
    - Zasilacz 350W (nie wiem jakiej firmy)

Kłopot jest następujący: pewnego poranka postanowiłem sobie odkurzyć komputer w środku - otworzyłem obudowę, przejechałem ssawka delikatnie, demontowałem tylko kartę grafiki i ram, nie ruszałem procesora. W nic nie uderzyłem, wszystko poprawnie złożyłem, docisnąłem i zamknąłem.
    Po wciśnięciu POWER płyta startuje - załączają się wiatraki, odpala się dysk, napęd DVD mrugnie LEDem, ale pojawia się czarny ekran. Nic nie piszczy, nic nie buczy... Komputer nie wykrywa karty grafiki nie mówiąc już w ogóle o dojściu do ekranu BIOSu. Co ciekawe, po wyłączeniu komputera powerem, wyjęciu wtyczki z gniazda zasilającego, po czym ponownym jej podłączeniu komputer sam z siebie się uruchamia (bez wciśnięcia powera), co nigdy do tej pory nie występowało...

Co zrobiłem - przetestowałem na drugim komputerze u kolegi: grafika działa (, a właśnie ja najbardziej podejrzewałem), zasilacz kolegi podpięty pod Asusa tez wcale bardziej nie pomógł wiec wnioskuje, ze mój zasilacz jest ok. RAM jest w największym porządku, procesor tez startuje na innym komputerze.
    Próbowałem tez odpiąć taśmy od DVD i HDD i tez to nic nie zmieniło.

Jeszcze słowem wyjaśnienia: parę dni wcześniej zrobiłem "downclocking", czyli z nominalnych ostawień: mnożnik 13.5x, szyna 133 MHz ustawiłem:
    mnożnik 5x, szyna 100 MHz; pozostawiając jednak pamięci na 133MHz. Komputer chodził parę dni i nie wykazywał żadnych problemów zwłaszcza, ze pracował znacznie poniżej swoich nominalnych parametrów.

Pierwsza sprawa, która zrobiłem było zresetowanie BIOSu z uwagi na pamięć o tamtych modyfikacjach, dopiero potem sprawdzałem sprzęt u kolegi.
    BIOS zresetowałem zworka, dołączając także wyciągniecie baterii (jak zaleca instrukcja ASUSa).
    Problem nadal się nie rozwiązał - objawy są takie same.

Zatem dzięki za porady typu - "sprawdź czy czegoś nie podpiąłeś, nie docisnąłeś, możne odepnij wszystko po kolei, a coś się zmieni..."
    To już przerabiałem.
    Opcja "zrób update BIOSu" tez nie wchodzi w rachubę - sprzęt nie wykrywa nawet grafiki, wiec ile jeszcze procedur do samej możliwości wyzwolenia upgrade BIOSu z dyskietki...

Macie jeszcze jakieś pomysły?
    Z góry dziękuję, za wszelkie konstruktywne sugestie.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • #15 16 Sie 2008 11:32
    pit08
    Poziom 28  

Wyjmij kartę grafiki, przeczyść spirytem jej złącze i włóż ponownie energicznym pchnięciem.

0
  • #16 16 Sie 2008 12:36
    iron64
    Spec Overclocking

Czy bez karty graficznej speaker piszczy, czy też nic zupełnie?

0
  • #17 16 Sie 2008 22:58
    szybajker
    Poziom 11  

Gdy zdemontuję którykolwiek z podzespołów reakcja jest taka sama - żadnych dźwięków, czarny ekran...

Dzięki TONI_2003 ;) Od tego posta będę się bardziej starał :)

0
  • #18 04 Lis 2008 01:40
    shoper200
    Poziom 11  

Witam.
    Miałem podobna sytuację.
    Mianowicie : podłączony proc Duron 900 kość ramu i grafika.
    Odpalając komputer wiatraki chodzą lecz żadnej grafiki monitor nie wyświetla.
    Sprawdziłem konfiguracje. Zmieniając pamięci miedzy bankami i używając zarówno SDR I DDR (płyta obsługująca oba rodzaje.
    Sprawdzałem owa płytę główną na innych 2 zasilaczach.
    Czy to może wina tutaj tkwi lecz tez nie.
    Wymieniłem kartę graficzna podpinając o ATI Rage 3d, Matroxa 200 i GF 5700.
    Przy tej ostatniej wiatraki robiły obrót i stawały...
    Oczywiście mogło to wynikać z tego ze karta jest pod AGP 8, a płyta przyjmuje tylko 4x>
    Po tych próba wciąż nic.
    Miałem pod ręką Athlona 2800 +

Podłączyłem go i komputer zadziałał, a monitor wyświetlał obraz.
    Pozostaje tylko pytanie co mogło być z pierwszym procesorem?
    Gdyby był totalnie zepsuty PC powinien się nie uruchamiać z tego co słyszałem.
    PS.
    Komputer przy uszkodzonym Duronie nie wydawał dźwięków przez speaker !

Poprawiłem TONI_2003

0
  • #19 04 Lis 2008 14:26
    iron64
    Spec Overclocking

To uszkodzeniu uległ procesor, płyta główna lub zasilacz, a może jeszsze w innej konfiguracji np. płyta wraz z zasilaczem.

0