Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

High power LED a regulacja jasności

29 Cze 2008 19:10 3490 3
  • Poziom 12  
    Witam!
    Chciałbym podłączyć diodę(y) RGB LED High power pod mikrokontroler w taki sposób aby dało się kontrolować jasność czterema bitami (15 kroków+0ff)

Najtrudniejsza część dla mnie to zamiana cyfry na analog w odpowiednim zakresie prądowym i napięciowym.
    Nie znalazłem jeszcze tematu o tym więc robię nowy.
    Po przeszukaniu forum wymyśliłem coś, ale wygląda mi to na mało eleganckie:)
    Rezystory R1-R4 trzeba by dobrać tak, aby nie wyjść z zakresu oraz działała dobrze zmiana jasności.

High power LED a regulacja jasności

Parametry diody:
    Dioda LED High Power, RGB Full Color [ R/620nm/30lm, G/530nm/52lm, B/465nm/12lm ], 3W/350mA, Lambertian-Star, h=4.75mm, 6-wyprowadzeń, RoHS

Oraz:
    Code:

Green/Blue      Red   
    DC Forward Current (mA)            350         385
    Peak Pulsed Forward Current (mA)      500         550
    Average Forward Current (mA)         350         350

Dynamic Resistance   Forward Voltage(typ)
    Green    1.0         2.8-4.0 (3.5)
    Blue    1.0         2.8-4.0 (3.5)
    Red    2.4         1.9-3.1 (2.2)

Będzie to działać? Może ktoś lepszy pomysł?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    W sumie można by wykonać programowo PWM w 16 krokach do sterowania dowolnymi wyjściami, i dać jeden tranzystor do każdego koloru z rezystorem w szereg z kolektorem tranzystora a nie jak na rysunku, gdzie rezystory są między emiterami a masą.
    Pytanie jak skomplikowany jest program sterujący, czy można zająć przerwanie z timera t1 na generację PWM.
    Gdyby jednak nie wchodziło w grę sterowanie PWM to należało by zmodyfikować nieco schemat z rysunku - cztery tranzystory emiterami do GND, w kolektorach odpowiednio bit 0 - R, bit 1 - 1/2R, bit 2 - 1/4R i bit 3 - 1/8 R.
    W miarę równe wartości potrzebnych rezystancji można uzyskać łącząc równolegle rezystory o jednakowej wartości np. 1/2 R - dwa równolegle, 1/4 R - cztery równolegle, itd.
    Na koniec zostało tylko obliczyć wartości rezystorów R w zależności od napięcia pracy poszczególnych diod, i intensywności ich świecenia. Jeżeli rezystory łączone były by równolegle to można przyjąć że przy ustawieniu wartości &B01111 prąd płynie przez 15 rezystorów o wartości R, więc należy obliczyć potrzebną rezystancję i pomnożyć ją przez 15.

R = U/I

Dla koloru niebieskiego i zielonego:

U = 12V - 3,5V(led) - 0,7V(c-e tranzystora) = 7,8V
    R = 7,8V/0,35A x 15 = 330Ohm

Analogicznie dla koloru czerwonego:

U = 12V - 2,2V - 0,7V = 9,1V
    R = 9,1/0,35A x 15 = 390Ohm

Gdyby wziąć pod uwagę jasność poszczególnych kolorów wypada skorygować wartość rezystancji do najsłabiej świecącego (niebieski - 12 lm), mnożąc ją przez 2,5 dla czerwonego i przez 4,333... dla zielonego.

Podsumowując:

Niebieski - 1R = 330Ohm
    Czerwony - 1R = 390Ohm x 2,5 = 975Ohm(1kOhm)
    Zielony - 1R = 330Ohm x 4.333.. = 1429,99... Ohm (1,5kOhm)

Ufff... Czekam na pytania.

Pozdrawiam - Daniel
  • Poziom 12  
    a jakie dać te tranzystory?
  • Poziom 30  
    Tranzystory NPN prąd kolektora powyżej 200 mA. Pomiędzy wyjściem procesora a tranzystorem powinien być rezystor.
    Ja zastosowałbym np. BC 337, 2N2222. Ewentualnie bez rezystoró w wyjściach procesora nadał by się MOSFET BS170.