Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skalowanie licznika Omron H7CX

Tynek007 29 Cze 2008 19:15 2461 5
  • #1 29 Cze 2008 19:15
    Tynek007
    Poziom 8  

Witam,
    Musze przeskalować licznik w taki sposób żeby impulsy przeliczał mi na miarę długości. Tzn. w pewnej maszynie zamontowałem czujnik ktory liczy impulsy obrotów koła przez które przechodzi drut, docelowo licznik ma liczyc dlugosc przewiniętego przez to koło drutu. Czy ktoś wie jak skaluje się tego typu liczniki?? Proszę o pomoc.

0 5
  • #2 30 Cze 2008 00:50
    Andy74
    Poziom 24  

Witam.
    Ale w czym konkretnie problem?
    Tutaj znajdziesz instrukcję do licznika i to po polsku. Na stronie 11 masz ładnie i ze szczegółami opisany sposób konfiguracji, a na stronie 12 nawet przykład pasujący jak ulał do twoich potrzeb. Podpowiem, że Ciebie interesuje głównie parametr "PSCL", czyli wartość przeskalowania i "dP", czyli położenie punktu dziesiętnego. Nie napisałeś jaka średnica tego koła, ile impulsów na jeden obrót, jakie długości chcesz odmierzać, jaka średnica drutu, jaka rozdzielczość jest potrzebna, ani czy licznik ma czymś sterować, czy tylko wskazywać zmierzoną długość...

Nie wiem też co to znaczy "drut przechodzi przez koło", ale jeśli to co myślę, to robi się tak:
    - ustawiasz "PSCL" na 1.000 (czyli tak jak jest domyślnie)
    - włączasz maszynę i wysuwasz (przewijasz) jakiś odcinek drutu, ale tak żebyś mógł później ten odcinek dokładnie zmierzyć
    - to właśnie teraz czynisz (mierzysz)
    - licznik powinien pokazać liczbę impulsów którą otrzymał z czujnika na kole
    - zmierzoną długość drutu (wyrażoną w jednostkach w których licznik ma później wskazywać!) dzielisz przez odczytaną z wyświetlacza liczbę impulsów
    - wynik dzielenia wprowadzasz jako nową wartość "PSCL"
    - ustawiasz pozycję kropki w parametrze "dP" tak, by wskazanie było z wymaganą rozdzielczością (czyli jeśli np. zmierzoną długość drutu podstawiłeś w metrach, a potrzebujesz odczytu z rozdzielczością 10cm ustawiasz tak, by mieć jedno miejsce po przecinku)

Ustawienia pozostałych parametrów zależą już od konkretnej aplikacji w której licznik ma pracować.

Pozdrawiam
    Andy

PS. Czemu założyłeś dwa razy taki sam temat?

0
  • #3 30 Cze 2008 18:38
    Tynek007
    Poziom 8  

Witam,
    Przepraszam ale nawet nie wiedzialem, że założyłem dwa razy ten sam temat. Dzięki za pomoc ze skalowaniem, znalazłem tą instrukcję także ten temat jest dla mnie jasny. Mam jednak inny problem. Muszę dobrać odpowiedni przekaźnik na 24V, który będzie na tyle szybki że na wejście zliczające licznika będzie trafiała prawidłowa liczba impulsów z czujnika. Zastosowałem solen-soida ale zapycha sie i ma przerwy w przełączaniu:(. Czy ktoś mógłby polecić mi jakiś szybki przekaźnik półprzewodnikowy, na24V? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

0
  • #4 01 Lip 2008 07:36
    Andy74
    Poziom 24  

Witam ponownie.
    Brak podstawowej informacji - jaka jest częstotliwość i poziom tych impulsów?
    No i druga sprawa - w jakim celu chcesz wstawić tam ten przekaźnik? Chodzi o dopasowanie poziomów napięć, czy też może potrzebujesz separacji galwanicznej pomiędzy impulsatorem, a licznikiem?
    Jakiego typu jest wyjście czujnika (NPN, PNP, stykowe...)? Może to jest typowy enkoder? Ewentualnie podaj typ - sam znajdę.
    Generalnie standardowe przekaźniki półprzewodnikowe nie nadają się do takiego zastosowania - są jak sam zauważyłeś za wolne. Czy są jakieś szybkie - nie wiem, nie miałem nigdy powodu by takich szukać. Trzeba by się rozejrzeć.
    Jeśli odpowiesz na moje pytania, to pomyślimy nad innym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam
    Andy

PS. Co to "solen-soid"? Jakoś nigdy się nie spotkałem...

0
  • #5 01 Lip 2008 18:20
    Tynek007
    Poziom 8  

Witam,
    Czujnik jest typu PNP. Chodzi mi o to, że licznik nie zlicza mi impulsów po podaniu sygnału z czujnika na wejście zliczające licznika. Jak pewnie wiesz, licznik zlicza po podaniu potencjału z wyjścia nr 6 licznika na wejście zliczające, dlatego też pomyślałem o przełączaniu, tylko że zwykły przekaźnik tak czy siak będzie za wolny. Po to mi ten cały przekaźnik żeby licznik zliczał mi impulsy. NIe znam jeszcze częstotliwości ale ją mogę zmienic bo mogę przejść np. na większe koło i częstotliwość obrotówzmniejszyć, chodzi mi o to żeby licznik prawidłowo zliczał mi impulsy a tego nie robi:(. Gdy zastosowałem solen-soida to licznik liczy kilka sekund dobrze ale po chwili solen-soid się zapycha na kilka sekund i wcale nie liczy no i tak na zmiane. Solen-soid nawet przy małej częstotliwości impulsów prędzej czy później mi sie zapychał bo to też testowałem. Poprostu chce żeby mi licznik normalnie zliczał wszystkie impulsy, myślałem że jak podam z czujnika sygnał na wejście zliczające to tak będzie ale licznik nie reaguje:(, pewnie dlatego że musze potencjał z wyjścia nr 6 licznika podawać i jak juz pisałem stąd ten przekaźnik. Poprostu nie wiem jak to rozwiązać. Jeśli miałeś do czynienia z tym licznikiem to będziesz w stanie mi pomóc. Poprostu w tej chwili utknąłęm bo licznik nie liczy mi wogule impulsów. Proszę o pomoc. Dziękuje za wszystko. Pozdrawiam.

0
  • #6 01 Lip 2008 23:54
    Andy74
    Poziom 24  

No i rzeczywiście jeśli wyjście czujnika jest typu PNP, to przy konfiguracji domyślnej licznika nie będzie to działać. Ale możesz jeszcze spróbować opcję wejścia:
    Skalowanie licznika Omron H7CX
    zmienić na Skalowanie licznika Omron H7CX.
    Masę czujnika podłączasz do pinu 6 licznika, a impulsy podajesz bezpośrednio na wejście. Gdyby dalej nie działało, to pomiędzy wejście zliczające, a pin 6 (czyli masę) podłącz rezystor 4.7kΩ.

Z tymi akurat licznikami nie miałem dotąd do czynienia, ale miałem z wieloma innymi - to musi działać bez żadnych przekaźników. W razie dalszych problemów - pisz. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, ale nie będę Ci na razie mieszał w głowie :)

Gdybyś podał mi typ tego czujnika było by łatwiej konkretnie doradzić. Może on ma również wyjście NPN?

PZDR
    Andy

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo