Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z obrazem w Unimor Siesta 3a

Krystian SWS 29 Jun 2008 19:27 2642 20
 • #1
  Krystian SWS
  Level 10  
  Witam! Panowie mam problem, jak już wspomniałem z obrazem w moim telewizorze, a dokładniej rzecz ujmując chodzi o to, że przy próbie włączenia nie zawsze odpala mi ekran. Jest dźwięk, ale nie ma obrazu tylko po kilkunastu sekundach zaczyna się próbkowanie dźwięku. Nie mam w tym zbytnio doświadczenia, ale podejrzewam, że zawodzi u mnie trafo lub elementy w jego aplikacji. Czytałem o podobnych problemach, ale żaden nie do końca odpowiada mojemu. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie bo od niedawna mam ten tv i jeszcze nie do końca zapoznałem się z jego schematem.
 • Helpful post
  #2
  roman4
  Level 22  
  Zobacz przy starcie jakie masz napięcia przetwornicy ( zasilacz ).
 • #3
  Krystian SWS
  Level 10  
  Sprawdziłem zasilacz i było tam kilka podejrzanych elementów (lekko nadpalone) diody na wyjściach transformatora i kondensator filtrujący przed stabilizatorem LM317 C 533. te elementy wymieniłem dla pewności ale nic to nie pomogło. Ciągle po włączeniu zasilania i przy próbie uruchomienia słychać lekki trzask (polaryzowanie monitora) lecz nie słychać pracy przetwornicy WN. a dzieje sę tak losowo raz włączy sie od razu a raz sie nie włącza. Wydaje mi się ze za to odpowiedzialny jest jakis układ sterujący pracą trafo. Prosze o jakąs podpowiedź może ktoś miał coś podobnego???? Pomocy!!
 • #4
  pankracy 2
  TVs specialist
  Witaj!
  Proponuje na początek dokładnie przejrzeć płytę i wyeliminować niepewne lutowania w okolicach trafopowielacza jak i jego samego przelutować , podmienić BC639 w stopniu sterującym układ końcowy odchylania poziomego.
 • #5
  Krystian SWS
  Level 10  
  Sprawdzałem lutowania i tam nie ma sie do czego przyczepić postaram sie wymienić ten tranzystor, ale od razu zaznaczę ze jestem początkujący w temacie serwisu TV i nie do końca rozumiem niektóre wyrażenia "układ końcowy odchylania poziomego" (chyba chodzi o tranzystor w okolicach trafo)??
 • #6
  roman4
  Level 22  
  Wylutuj tranzystor końcowy odchylania i podłącz żarówkę 60W/230V , zobacz czy ci się zaświeci , jeśli tak to zobacz miernikiem na żarówce jakie masz napięcie (U1 - 145V).
  Sprawdz R506 , R507.
  Wymien profilaktycznie - C513 , C515 może być też uszkodzony sam TDA4605
  p.s. Przy uszkodzonym trafopowielaczu może być tak że trafopowielacz dusi przetwornice i nie może wystartować. Pozdrawiam Roman.
 • #7
  Krystian SWS
  Level 10  
  Jedno pytanie czy tranzystor odchylania to jest może T601 BC639?? jeśli nie to jaki to bo jeścze raz powiem że ja jestem dopieroo technikiem i moze nie powinienem głowy zawracać, ale mimo wszystko sam chciałbym sobie to naprawić i przy okazji czegoś nowego sie nauczyć ze stony praktycznej:)
 • Helpful post
  #8
  radekrpisz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tranzystor odchylania to T602, ale nie ma to nic do twego problemu. Co z przetwornicą, napięcia są prawidłowe po wtórnej? Jakie napięcie na głównym kondensatorze przetwornicy 220/400?
 • #9
  Krystian SWS
  Level 10  
  Witam wykonałem wszystkie podstawowe pomiary zasilania i napięcia w trybie STANDBY mają następujące wartości:
  U1 mierzone przy C522 =170V powinno 121V
  U3 =26V
  U4 = 7,6V powinno 15,5V.ponadto zmierzyłem napięcie na tranzystorze odchylania T602 = 165V i na kondensatorze głównym (rozumiem, że to C508 = 380V) dodatkowo znalazłem uszkodzoną diodę D 504 (1N4148). W dalszym ciągu uważam ze można wykluczyć problemy z kineskopem i całym obwodem PK - tam wszystko sprawdzone. Problem tkwi chyba w elementach odpowiedzialnych za uruchomienie przetwornicy WN -trafo. Zawsze kiedy uruchomi sie przetwornica pojawia sie obraz. Czy moze to byc jakiś tranzystor np BUZ90A czy T601 BC639 lub T551 BSJ174??? Proszę o podpowiedzi i dziekuje za te juz uzyskane. Pozdrawiam!!!
 • #10
  Telo
  Service technician RTV
  Chiałem pomóc ale nic nie rozumiem z tego co kolega pisze powłączeniu co jest brak obrazu czy dzwięku ?
  Bo kolega napisał:
  Witam! Panowie mam problem, jak już wspomniałem z obrazem w moim telewizorze, a dokładniej rzecz ujmując chodzi o to, że przy próbie włączenia nie zawsze odpala mi ekran. Jest dźwięk, ale nie ma obrazu tylko po kilkunastu sekundach zaczyna się próbkowanie dźwięku.
  A za chwile cos takiego:
  Zawsze kiedy uruchomi sie przetwornica pojawia sie obraz?
  Nie rozumem o co chodzi?
 • #11
  Krystian SWS
  Level 10  
  To ja powiem jeszcze raz. Otóż problem tkwi w tym, że telewizor nie zawsze się włącza, raz się włącza , a raz nie a chodzi tylko o obraz, bo kiedy nie włączy sie obraz wtedy jest obecny dźwiek , który po kilkunastu sekundach zaczyna przerywać. Kiedy natomiast pojawia się obraz i telewizor włącza się normalnie to wszystko działa poprawnie.
  Po prostu kiedy włączam telewizor dioda zmienia kolor z czerwonego na zielony, przez chwilę dobrze słychać dźwięk, ale obraz się nie pokazuje. Kiedy nie ma obrazu nie słychać działania trafo.
  Napisałem, że "kiedy uruchomi sie przetwornica pojawia sie obraz" w celu podkreślenia, że pojawienie sie obrazu jest zależne od działania przetwornicy i przez to wykluczam jakiekolwiek problemy z elementami na płytce kineskopu. Jeśli w dalszym ciągu będą jakieś niejasności to proszę pytać, ja postaram sie dokładnie opisać problem, aby szybko ustalić diagnozę.
  P.S. Prosze o odpowiedzi co do mojego przedostatniego posta. Pozdrawiam!!!
 • Helpful post
  #12
  Telo
  Service technician RTV
  Przelutować płytę, płytki,wszystkie elektrolity do wymiany po stronie pierwornej w przetwornicy możliwe ze po wtórnej tez jeżeli są jasno zielone to juz dawno straciły swoje parametry wymień przy trafopowielaczu 47uF/250V.
  Wyglada na niepewny start przetwornicy lub nie wydolna jest pradowo zanizone napięcia ale to już mozna wykryć przy pomocy miernika i żarówki właczonej w gałąź napiecia które zasila tranzystor H.
 • #13
  Krystian SWS
  Level 10  
  Wielkie dzieki za diagnozę. Postaram sie wymienić te wszystkie elki i po weekendzie dam znać co i jak. Diagnoza wydaje sie być bardzo prawdopodobna wiec zrobię wszystko jak trzeba:)
 • #14
  Krystian SWS
  Level 10  
  Witam kolegów ponownie ! Właśnie wykonałem wszystkie powyższe zalecenia i niestety nie mam optymistycznych wieści.
  Wymieniłem wszystkie ważniejsze elektrolity po pierwotnej i wtórnej stronie przetwornicy i podczas wymiany znalazłem kilka potencjalnych przyczyn ponieważ kondensatory były nadpalone a jeden całkowicie wystrzelony od dołu. Powymieniałem i ciągle to samo. Wymieniłem również tranzystor T601 BC639.
  W zasadzie to zostało jeszcze kilka punktów zaczepnych czyli wymiana tranzystora T602 S2055AF. Ewentualnie czy możliwe jest uszkodzenie któregoś innego półprzewodnika?? Dzięki za dotychczasową pomoc i proszę o kolejne wskazówki.

  Dodano po 7 [minuty]:

  A jeszcze jedno pytanie: czy możliwe jest występowanie problemu przy uszkodzonym filtrze wstępnym dokładnie C503 bo co do niego również nie mam pewności??
 • #16
  Krystian SWS
  Level 10  
  Panowie ciągle mam ten problem i nic nie pomaga. Wymieniłem wszystko co napisałem wyżej i ciagle jest to samo. Mam pytanie czy zepsuty filtr wstępny C503 moze powodować nie pewny start trafo Czyli zasilacz jest za mało wydolny ??? Proszę o odpowiedzi na na moje pytania!!
 • #17
  Krystian SWS
  Level 10  
  Witam ponownie. Dzisiaj po okresie przestoju w temacie mojego tv zacząłem znowu grzebać przy nim i po wymianie wszystkich elektrolitów upewniłem sie w przekonaniu że problem tkwi w aplikacji układu TEA czyli elementy odpowiedzialne za start trafo. Ale większym odkryciem jest to że zauważyłem jedna zależnosć. Mianowicie przy zmianie rezystancji odpowiedzialnej za napuecie Ug w trafo zauważyłem ,że przy wyższym napieciu czyli gdy ekran jest na granicy przebarwienia na czerwono, telewizor włącza sie o wiele częściej niz kiedy rezystancja ma wartość mniejszą. Przy dokładniejszej obserwacji tego całego zjawiska wnioskuje ze trafo uruchamia się przy określonej i ścisłej wartości obciążenia tegoż potencjometru (wbudowanego w trafo). po kilku krotnych próbach ustaliłem najlepsze jak na razie ustawienie rezystancji przy którym telewizor włącza się po dłuższej chwili przestoju za 2 czy 3 razem a kiedy jest już nagrzany to prawie za każdym razem włącza się normalnie:)
  Proszę o komentarz co do mojej sugestii??? Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem:)
 • #18
  Krystian SWS
  Level 10  
  Dzisiaj znowu problem sie pojawia i ciągle to samo jak podniść napięcie na przetwornicy (U1 ) bo u mnie wynosi niecałe 130V ??? Czy to może byc wina zepsutego trafo?? i czy mogę zamienić S2055 na S 2000??? one różnią sie tylk prądem o 3A czy to będzie miało wpływ??
 • Helpful post
  #19
  pankracy 2
  TVs specialist
  Witaj!
  Proponuje sprawdzić zasilanie stopień sterujący H na tranzystorze T601-BC639. W momencie startu stopień sterujący jest zasilany napięciem U4-15,5V z przetwornicy , podczas normalnej pracy T601 jest zasilany napięciem U2-17.3V. Separacje obydwu napięć uzyskujemy za pomocą diody Zenera D607-1N4728A {C3V3/1W } , warto zwrócić uwagę na nią , miałem przypadki ze była przegrzana , upływność , to powodowało kłopoty ze startem. Przy okazji proszę podać model TV czyli M ......
 • #20
  Krystian SWS
  Level 10  
  Zwrócę uwagę na zalecenia i dziękuje za wskazówkę. model to M 459T.
 • #21
  Krystian SWS
  Level 10  
  Panowie ostatecznie po wszystkich zmaganiach telewizor działa na tyle poprawnie że postanowiłem zakończyć serwis.
  Ostatecznie stwierdzam że problem mógł dotyczyć słabej wydolności prądowej zasilacza (wymiana elektrolitów ważniejszych), wymieniłem również tranzystor stopień sterujący H T 601, prędzej czy później wymienię również diodę Zenera o której wspominał pankracy 2, nie zrobiłem tego teraz bo nie chciałem juz nic ruszać żeby nie zmienić ustawienia napięcia UG2 na trafo bo uważam że źle dobrane powodowało głównie mój problem (było chyba zbyt niskie)
  Postaram sie również załatwić zamiennik trafo ponieważ ostatnio nabrałem co raz większych podejrzeń w stosunku do niego.
  Tak wiec ja na razie WIELKIE DZIĘKI!!!!dla wszystkich zainteresowanych forumowiczów i dzięki za pomoc. telewizor pokazuje swoją wadę już baaardzo rzadko więc wydaje mi się że podmiana trafo i diody załatwiła by problem na amen:)
  Pozdrawaim wszystkich i w razie problemów jeszcze się odezwę a na dzień dzisiejszy zamykam temat:)