Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie różnicówki - z której strony zasilać?

tytan58 29 Jun 2008 20:19 76921 29
Wago
  • #1
    tytan58
    Level 20  
    Wtam.
    Mam takie pytanie do elektryków; czy różnicówke można zasilać obojętnie z której strony (góra dół )
  • Wago
  • #2
    fuutro
    Level 43  
    No nie za bardzo- patrząc na opis ale powinno działać tak i tak. . Od góry dajesz zasilanie a od dołu odbiorniki.
  • #3
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Do poprawnego działania RCD nie jest istotny kierunek przepływu prądu -podłączenie z góry czy z dołu./może mieć jedynie wpływ na szybkość odłączenia od zasilania/.Wyłącznik różnicowoprądowy powinien być przyłączony do przewodów sieci zgodnie ze wskazaniem producenta,a Legrand np podaje :zasilanie do aparatu może być przyłączone od góry lub od dołu.
  • #4
    marian_em
    Level 25  
    Roznicowka bedzie dzialac bez wzgledu na kierunek zasilania, wazne, zeby samego wylacznika nie zamontowac "do gory nogami".
  • Wago
  • #5
    filip.s
    Level 23  
    marian_em wrote:
    wazne, zeby samego wylacznika nie zamontowac "do gory nogami".


    A kolega potrafi wytłumaczyc dlaczego ?
    Wiele razy na koncertach i innych festynach widziałem malutkie rozdzielniczki do zasialania placu które były np. do góry nogami :)

    Sam jestem ciekaw czy ma to jakikolwiek wpływ na działanie wyłącznika RCD, chyba bede musiał rozbebeszć jakis nie sprawny i zobaczyć :)
    Moje zdanie jest takie ze nie powinno to mieć wpływu ale nie jestem pewien.

    Pozdrawiam!
    Filip
  • #6
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    marian_em-napisał-
    Quote:
    Roznicowka bedzie dzialac bez wzgledu na kierunek zasilania
    -Dokładnie tak,ale ten sam marian_em-napisał-
    Quote:
    wazne, zeby samego wylacznika nie zamontowac "do gory nogami"
    .To już się gryzie z tym co napisałeś wcześniej.Przyporządkowanie przewodów zasilających do konkretnych zacisków aparatu (parzyste/nieparzyste) nie ma najmniejszego znaczenia w procesie wykrywania różnicy prądów, przepływających przez ten wyłącznik.Producent wyłącznika RCD ma wykonać urządzenie zgodne z normą i to on udziela na nie gwarancji-i ten sam producent na karteczce dostarczonej wraz z wył RCD określa sposób podłączenia.../dowolny-aby był jak najbardziej uniwersalny/Jednak dla przejrzystości układu /schematy/stosuje się podłączenie - zaciski 1,3,5
  • #7
    fuutro
    Level 43  
    Tam jest uśmiech więc rozchodziło się o napisy do góry nogami->przy włączaniu wajchę dajesz w dół.
  • #8
    marian_em
    Level 25  
    dj_stopa wrote:
    A kolega potrafi wytłumaczyc dlaczego ?
    Oczywiscie, jakikolwiek modul zamontowany do gory dnem, to wielkie sidla na nieswiadomego uzytkownika, ktory bedzie grzebal przy gniazdku, kontakcie itd... bedac pewnym ze ma wszystko "powylaczane".
  • #9
    Wirnick
    Level 29  
    Na obudowie jest znak -->o (może nie na wszystkich).
    Pytanie retoryczne - czy N po różnicówce może nazywać się N (neutral).
  • #10
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Wirnick-
    Quote:
    Na obudowie jest znak -->o (może nie na wszystkich).
    Na obudowie jest znak N. Pokaż mi RCD gdzie jest 0, a nie N /jeszcze nie spotkałem/
  • #11
    Wirnick
    Level 29  
    Do Akrzy74
    To nie jest 0 tylko o (punkt).
  • #12
    User removed account
    User removed account  
  • #13
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    geguś napisał-
    Quote:
    Wirnick napisał:

    Pytanie retoryczne - czy N po różnicówce może nazywać się N (neutral).


    Może i musi. Nazwa przewodu jest ściśle związana z funkcją.
    Podzielam zdanie kolegi. A propo zacisku N na wył RCD . Ten tor odłącza się póżniej /zał. wcześniej / niż tory fazowe...Jeśli natomiast jest brak oznaczenia N , wtedy wszystkie tory prądowe odłączają się tak samo.
  • #14
    Wirnick
    Level 29  
    Teoria o funkcjach przewodu N jest mi znana.
    Jednak na forum są wątpliwości czy z przewodu N można korzystać dowolnie (z i bez różnicówki). Moja odpowiedz jest również - NIE . Dlatego to retoryczne pytanie (N po różnicówce różne od N ).
  • #15
    marian_em
    Level 25  
    Nie wiem co rozumiesz pod pojeciem "dowolnie", ale przewody ktore "przejda" przez roznicowke nie moga juz nigdzie zostac polaczone. Nie chodzi tylko o przewod N ale o wszystkie cztery przewody czynne, kazda roznicowka robi nam po prostu oddzielna galaz instalacji, co sprawia ze mozemy miec w domu kilka "roznych" przewodow N (+ kilka roznych kompletow faz :) ). Kazde polaczenie w instalacji przewodu po roznicowce i bez roznicowki zrobi tyle samo co mostek zalozony na zaciskach rcd, a co sie w takim przypadku bedzie dzialo jest chyba wiadome :]
  • #16
    User removed account
    User removed account  
  • #17
    Wirnick
    Level 29  
    geguś wrote:

    I co? Tylko tyle? NIE BO NIE? Jakie również?


    Moje pytanie nawet nie jet dla elektryków (mają wykonywać instalacje wg. zasad i przepisów ) .

    Dla programistów istnieje dziedziczenie funkcji .
    Dziedziczenie funkcji N następuje wtedy i tylko wtedy gdy różnicówka jest załączona . Jeżeli różnicówka jest wyłączona , N (po różnicówce) ma tylko nazwę " N".
  • #18
    patryk-84a
    Level 28  
    I jak zwykle w tego typu tematach bałagan i nie odpowiadanie na temat. jak zwykle jeden drugiego łapie za słówka i próbuje być mądrzejszy nie wnosząc nic do tematu. Opanujcie się ludzie! Milion takich tematów na elce i za każdym razem to samo. Jak nie umiecie inaczej to nie odpowiadajcie więcej w tego typu pytaniach. A autorowi radzę poszukać na forum bo nie dawno dokładnie taki sam temat był. Czy to taki problem z której strony ją zasilisz? Zobacz w instrukcji lub zasil z góry i po problemie. Może być? Wnoszę o zamknięcie tego tematu wg punktów 4, 8.1, 10.4, 14 regulaminu.
  • #19
    januszkdom
    Level 10  
    Mam pytanie czy można podłączyć 4 różnicówki czyli 1-ną różnicówkę 3 fazową i aby ona była główna i wyłączała pozostałe 3 różnicówki jedno fazowe które są podpięte przez gniazda sieciowe do odbiorników, podpiąć je tak aby przy zetknięciu N i PE w gnieździe sieciowym wyłączało mi różnicówkę oczywiście tą do której podpięte jest gniazdo
  • #20
    GBW
    Level 30  
    Januszkdom.
    połączenie przewodu N i PE powoduje wyłączenie różnicówki.
    Pierwszą część pytania czytałem kilka razy i nie mogę zrozumieć jak 1-fazowe różnicówki mają być podpięte.jak wyjaśnisz to dokładniej to coś zaradzimy.
  • #21
    marian_em
    Level 25  
    GBW wrote:
    połączenie przewodu N i PE powoduje wyłączenie różnicówki.
    Powoduje wylaczenie tylko wtedy, gdy obwod jest obciazony albo podlaczone jest urzadzenie, ktore zasila obwod "od tylu".
  • #22
    januszkdom
    Level 10  
    Po prostu mam podpięte do różnicówki głównej 3 fazowej 3 różnicówki jednofazowe czyli jedna faza z wyjścia głównej różnicówki idzie mi do 1 różnicówki 2 faza z głównej idzie mi do 2 różnicówki i 3 faza z głównej idzie mi do 3 różnicówki i te wszystkie trzy różnicówki są spięte przewodem N który wychodzi z wyjścia głównej różnicówki.
    W takim układzie jak mam podpinam do jednej z różnicówki jednofazowej na wyjściu przewody L i N i teraz gdy złączę przewód N i PE to nie wywala mi różnicówki, a powinno nie wiem może coś źle robię dlatego też proszę o pomoc.
  • #23
    mczapski
    Level 39  
    Trochę trudno zrozumieć w jakim celu tworzysz taki układ aby wyłączniki różnicowe były łączone w szereg. Należy przyjąć, że będzie się działo tak jak u ciebie. Część prądu popłynie do PE i bilans prądów będzie różnił od progu zadziałania wyłącznika. Każdy wyłącznik obciążony ma obowiązek zadziałać. Nie wiem do czego zmierzasz, ale sugerowałbym rezygnację z wyłącznika trzyfazowego.
  • #24
    GBW
    Level 30  
    Błąd .Różnicówki nie łączy się kaskadowo.Musisz to zmienić.
    W tym połączeniu zadziała szybsza albo obydwie.
    Przewód zasilający rozdzielnie podłącza się do 3-fazowej a 1-fazowe łączy się mostkiem(są specjalne szyny do mostkowania ale można użyć przewodu).Oczywiście przed różnicówką może być zabezpieczenie nadprądowe(główne).Wyjścia z różnicówek tworzą osobne obwody i nie wolno ich łączyć z obwodami innych różwicówek.(oczywiście poza PE)
  • #25
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Mogę wtrącić ?
    Jeśli chodzi o różnicówki to ich podstawowym zadaniem jest pilnowanie 1 prawa kirchoffa w układzie zasilania czyli najlepiej w pierwszej kolejności w rozdzielni. Mają pilnować aby suma prądów wpływających była równa sumie prądów wypływających. Czyli zakładając różnicówkę dbamy o to aby prąd nie uciekł poza obwód np: przez pralkę i teściową do ziemi. ( Zależy dużo od teściowej )
    Tyle teorii.
    Czy nie można montować róźnicówek do góry nogami ? Można tylko po co. Każdy z nas przyzwyczajony jest do tego że jak wajcha do góry to prąd jest a jak na dół to nie ma. I niech tak zostanie. Oczywiście istnieją przypadki kiedy nie można inaczej ale od strony mechaniczno elektronicznej w niczym to nie przeszkadza.
    Czy można róźnicówkę podłączyć od dowolnej strony ? Tak. I będzie działać i czas reakcji będzie prawidłowy. Ale podstawową zasadą jest, żeby zasilanie nigdy nie pozostawiać na nożach po odłączeniu. Wzieło sie to określenie ze starych odłączników z napędem sprężynowym i trzema nożami walącymi w gniazda z blaszek przy załączaniu. Dlatego na róźnicówkach oraz na s-kach znajdują się rysunki i zaznaczone jest od której strony są noże a od której styki zasilania.
    Czy można łączyć różnicówki kaskadowo. Można i nawet czasami trzeba. Ale są to przypadki szczególne. ( Często stosowane w roździelniach komputerowych ) W domu nie ma to sensu ( w niektórych przypadkach w łazienkach )
    Jakby były jakieś niejasności to piszcie. Musiałem zaliczyć przedmiot z róźnicówek więc się musiałem obkuć. Zresztą jestem praktykującym elektrykiem.
  • #26
    GBW
    Level 30  
    Dariusz Goliński.
    Oczywiście ma Pan racje,tylko że temat jest na co najmniej kilkadziesiąt stron.Osobiście uważam za zbyteczne rozpatrywanie szczególnych przypadków np. łączenie typu AC typem S albo 500mA z 30mA, ponieważ mniej doświadczeni koledzy mogą mieć z tym problem, a w budynkach mieszkalnych i tak stosuje się jeden typ.
  • #27
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Dariusz Gośliński - napisał-
    Quote:
    Ale podstawową zasadą jest, żeby zasilanie nigdy nie pozostawiać na nożach po odłączeniu.
    Nie pisz bzdur. Jaki przepis, lub jaka zasada nakazuje podłączać zasilanie na wył RCD na styki nieruchome ? A co z łącznikami mającymi oba styki ruchome ? Albo oba nieruchome ? Zauważ co pisze producent na karteczce dostarczonej wraz z wył RCD -kierunek przepływu dowolny...Jeśli zaś chodzi o łączenie kilku RCD - jako pierwszy stosuje się selektywny /przeciwpożarowy/ np 300mA, a dopiero póżniej stosuje się RCD 30 mA. Tylko wtedy ma to sens...
  • #28
    GBW
    Level 30  
    Napięcie na nożach.
    To coś w rodzaju gwary elektryków.Przy Obecnym osprzęcie ma zastosowanie jedynie przy średnich i wysokich napięciach.Nawyki pozostają bez względu na napięcie.
  • #29
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Koledzy elektrycy, jeśli chodzi o aparaty modułowe typu esy i różnicówki to niema znaczenia czy zasilanie "od góry" czy "od dołu". Tam niema czegoś takiego jak gołe noże czy części przewodzące dostępne dla użytkownika.
  • #30
    januszkdom
    Level 10  
    Drodzy koledzy dziękuję wam za wyjaśnienie i pewnie trochę zmodernizuję i inaczej podłączę. Jeszcze raz wielkie dzięki.