Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie różnicówki - z której strony zasilać?

tytan58 29 Jun 2008 20:19 76921 29
Wago
 • #1
  tytan58
  Level 20  
  Wtam.
  Mam takie pytanie do elektryków; czy różnicówke można zasilać obojętnie z której strony (góra dół )
 • Wago
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  No nie za bardzo- patrząc na opis ale powinno działać tak i tak. . Od góry dajesz zasilanie a od dołu odbiorniki.
 • #3
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Do poprawnego działania RCD nie jest istotny kierunek przepływu prądu -podłączenie z góry czy z dołu./może mieć jedynie wpływ na szybkość odłączenia od zasilania/.Wyłącznik różnicowoprądowy powinien być przyłączony do przewodów sieci zgodnie ze wskazaniem producenta,a Legrand np podaje :zasilanie do aparatu może być przyłączone od góry lub od dołu.
 • #4
  marian_em
  Level 25  
  Roznicowka bedzie dzialac bez wzgledu na kierunek zasilania, wazne, zeby samego wylacznika nie zamontowac "do gory nogami".
 • Wago
 • #5
  filip.s
  Level 23  
  marian_em wrote:
  wazne, zeby samego wylacznika nie zamontowac "do gory nogami".


  A kolega potrafi wytłumaczyc dlaczego ?
  Wiele razy na koncertach i innych festynach widziałem malutkie rozdzielniczki do zasialania placu które były np. do góry nogami :)

  Sam jestem ciekaw czy ma to jakikolwiek wpływ na działanie wyłącznika RCD, chyba bede musiał rozbebeszć jakis nie sprawny i zobaczyć :)
  Moje zdanie jest takie ze nie powinno to mieć wpływu ale nie jestem pewien.

  Pozdrawiam!
  Filip
 • #6
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  marian_em-napisał-
  Quote:
  Roznicowka bedzie dzialac bez wzgledu na kierunek zasilania
  -Dokładnie tak,ale ten sam marian_em-napisał-
  Quote:
  wazne, zeby samego wylacznika nie zamontowac "do gory nogami"
  .To już się gryzie z tym co napisałeś wcześniej.Przyporządkowanie przewodów zasilających do konkretnych zacisków aparatu (parzyste/nieparzyste) nie ma najmniejszego znaczenia w procesie wykrywania różnicy prądów, przepływających przez ten wyłącznik.Producent wyłącznika RCD ma wykonać urządzenie zgodne z normą i to on udziela na nie gwarancji-i ten sam producent na karteczce dostarczonej wraz z wył RCD określa sposób podłączenia.../dowolny-aby był jak najbardziej uniwersalny/Jednak dla przejrzystości układu /schematy/stosuje się podłączenie - zaciski 1,3,5
 • #7
  fuutro
  Level 43  
  Tam jest uśmiech więc rozchodziło się o napisy do góry nogami->przy włączaniu wajchę dajesz w dół.
 • #8
  marian_em
  Level 25  
  dj_stopa wrote:
  A kolega potrafi wytłumaczyc dlaczego ?
  Oczywiscie, jakikolwiek modul zamontowany do gory dnem, to wielkie sidla na nieswiadomego uzytkownika, ktory bedzie grzebal przy gniazdku, kontakcie itd... bedac pewnym ze ma wszystko "powylaczane".
 • #9
  Wirnick
  Level 29  
  Na obudowie jest znak -->o (może nie na wszystkich).
  Pytanie retoryczne - czy N po różnicówce może nazywać się N (neutral).
 • #10
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Wirnick-
  Quote:
  Na obudowie jest znak -->o (może nie na wszystkich).
  Na obudowie jest znak N. Pokaż mi RCD gdzie jest 0, a nie N /jeszcze nie spotkałem/
 • #11
  Wirnick
  Level 29  
  Do Akrzy74
  To nie jest 0 tylko o (punkt).
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  geguś napisał-
  Quote:
  Wirnick napisał:

  Pytanie retoryczne - czy N po różnicówce może nazywać się N (neutral).


  Może i musi. Nazwa przewodu jest ściśle związana z funkcją.
  Podzielam zdanie kolegi. A propo zacisku N na wył RCD . Ten tor odłącza się póżniej /zał. wcześniej / niż tory fazowe...Jeśli natomiast jest brak oznaczenia N , wtedy wszystkie tory prądowe odłączają się tak samo.
 • #14
  Wirnick
  Level 29  
  Teoria o funkcjach przewodu N jest mi znana.
  Jednak na forum są wątpliwości czy z przewodu N można korzystać dowolnie (z i bez różnicówki). Moja odpowiedz jest również - NIE . Dlatego to retoryczne pytanie (N po różnicówce różne od N ).
 • #15
  marian_em
  Level 25  
  Nie wiem co rozumiesz pod pojeciem "dowolnie", ale przewody ktore "przejda" przez roznicowke nie moga juz nigdzie zostac polaczone. Nie chodzi tylko o przewod N ale o wszystkie cztery przewody czynne, kazda roznicowka robi nam po prostu oddzielna galaz instalacji, co sprawia ze mozemy miec w domu kilka "roznych" przewodow N (+ kilka roznych kompletow faz :) ). Kazde polaczenie w instalacji przewodu po roznicowce i bez roznicowki zrobi tyle samo co mostek zalozony na zaciskach rcd, a co sie w takim przypadku bedzie dzialo jest chyba wiadome :]
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  Wirnick
  Level 29  
  geguś wrote:

  I co? Tylko tyle? NIE BO NIE? Jakie również?


  Moje pytanie nawet nie jet dla elektryków (mają wykonywać instalacje wg. zasad i przepisów ) .

  Dla programistów istnieje dziedziczenie funkcji .
  Dziedziczenie funkcji N następuje wtedy i tylko wtedy gdy różnicówka jest załączona . Jeżeli różnicówka jest wyłączona , N (po różnicówce) ma tylko nazwę " N".
 • #18
  patryk-84a
  Level 28  
  I jak zwykle w tego typu tematach bałagan i nie odpowiadanie na temat. jak zwykle jeden drugiego łapie za słówka i próbuje być mądrzejszy nie wnosząc nic do tematu. Opanujcie się ludzie! Milion takich tematów na elce i za każdym razem to samo. Jak nie umiecie inaczej to nie odpowiadajcie więcej w tego typu pytaniach. A autorowi radzę poszukać na forum bo nie dawno dokładnie taki sam temat był. Czy to taki problem z której strony ją zasilisz? Zobacz w instrukcji lub zasil z góry i po problemie. Może być? Wnoszę o zamknięcie tego tematu wg punktów 4, 8.1, 10.4, 14 regulaminu.
 • #19
  januszkdom
  Level 10  
  Mam pytanie czy można podłączyć 4 różnicówki czyli 1-ną różnicówkę 3 fazową i aby ona była główna i wyłączała pozostałe 3 różnicówki jedno fazowe które są podpięte przez gniazda sieciowe do odbiorników, podpiąć je tak aby przy zetknięciu N i PE w gnieździe sieciowym wyłączało mi różnicówkę oczywiście tą do której podpięte jest gniazdo
 • #20
  GBW
  Level 30  
  Januszkdom.
  połączenie przewodu N i PE powoduje wyłączenie różnicówki.
  Pierwszą część pytania czytałem kilka razy i nie mogę zrozumieć jak 1-fazowe różnicówki mają być podpięte.jak wyjaśnisz to dokładniej to coś zaradzimy.
 • #21
  marian_em
  Level 25  
  GBW wrote:
  połączenie przewodu N i PE powoduje wyłączenie różnicówki.
  Powoduje wylaczenie tylko wtedy, gdy obwod jest obciazony albo podlaczone jest urzadzenie, ktore zasila obwod "od tylu".
 • #22
  januszkdom
  Level 10  
  Po prostu mam podpięte do różnicówki głównej 3 fazowej 3 różnicówki jednofazowe czyli jedna faza z wyjścia głównej różnicówki idzie mi do 1 różnicówki 2 faza z głównej idzie mi do 2 różnicówki i 3 faza z głównej idzie mi do 3 różnicówki i te wszystkie trzy różnicówki są spięte przewodem N który wychodzi z wyjścia głównej różnicówki.
  W takim układzie jak mam podpinam do jednej z różnicówki jednofazowej na wyjściu przewody L i N i teraz gdy złączę przewód N i PE to nie wywala mi różnicówki, a powinno nie wiem może coś źle robię dlatego też proszę o pomoc.
 • #23
  mczapski
  Level 39  
  Trochę trudno zrozumieć w jakim celu tworzysz taki układ aby wyłączniki różnicowe były łączone w szereg. Należy przyjąć, że będzie się działo tak jak u ciebie. Część prądu popłynie do PE i bilans prądów będzie różnił od progu zadziałania wyłącznika. Każdy wyłącznik obciążony ma obowiązek zadziałać. Nie wiem do czego zmierzasz, ale sugerowałbym rezygnację z wyłącznika trzyfazowego.
 • #24
  GBW
  Level 30  
  Błąd .Różnicówki nie łączy się kaskadowo.Musisz to zmienić.
  W tym połączeniu zadziała szybsza albo obydwie.
  Przewód zasilający rozdzielnie podłącza się do 3-fazowej a 1-fazowe łączy się mostkiem(są specjalne szyny do mostkowania ale można użyć przewodu).Oczywiście przed różnicówką może być zabezpieczenie nadprądowe(główne).Wyjścia z różnicówek tworzą osobne obwody i nie wolno ich łączyć z obwodami innych różwicówek.(oczywiście poza PE)
 • #25
  Dariusz Goliński
  Level 22  
  Mogę wtrącić ?
  Jeśli chodzi o różnicówki to ich podstawowym zadaniem jest pilnowanie 1 prawa kirchoffa w układzie zasilania czyli najlepiej w pierwszej kolejności w rozdzielni. Mają pilnować aby suma prądów wpływających była równa sumie prądów wypływających. Czyli zakładając różnicówkę dbamy o to aby prąd nie uciekł poza obwód np: przez pralkę i teściową do ziemi. ( Zależy dużo od teściowej )
  Tyle teorii.
  Czy nie można montować róźnicówek do góry nogami ? Można tylko po co. Każdy z nas przyzwyczajony jest do tego że jak wajcha do góry to prąd jest a jak na dół to nie ma. I niech tak zostanie. Oczywiście istnieją przypadki kiedy nie można inaczej ale od strony mechaniczno elektronicznej w niczym to nie przeszkadza.
  Czy można róźnicówkę podłączyć od dowolnej strony ? Tak. I będzie działać i czas reakcji będzie prawidłowy. Ale podstawową zasadą jest, żeby zasilanie nigdy nie pozostawiać na nożach po odłączeniu. Wzieło sie to określenie ze starych odłączników z napędem sprężynowym i trzema nożami walącymi w gniazda z blaszek przy załączaniu. Dlatego na róźnicówkach oraz na s-kach znajdują się rysunki i zaznaczone jest od której strony są noże a od której styki zasilania.
  Czy można łączyć różnicówki kaskadowo. Można i nawet czasami trzeba. Ale są to przypadki szczególne. ( Często stosowane w roździelniach komputerowych ) W domu nie ma to sensu ( w niektórych przypadkach w łazienkach )
  Jakby były jakieś niejasności to piszcie. Musiałem zaliczyć przedmiot z róźnicówek więc się musiałem obkuć. Zresztą jestem praktykującym elektrykiem.
 • #26
  GBW
  Level 30  
  Dariusz Goliński.
  Oczywiście ma Pan racje,tylko że temat jest na co najmniej kilkadziesiąt stron.Osobiście uważam za zbyteczne rozpatrywanie szczególnych przypadków np. łączenie typu AC typem S albo 500mA z 30mA, ponieważ mniej doświadczeni koledzy mogą mieć z tym problem, a w budynkach mieszkalnych i tak stosuje się jeden typ.
 • #27
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Dariusz Gośliński - napisał-
  Quote:
  Ale podstawową zasadą jest, żeby zasilanie nigdy nie pozostawiać na nożach po odłączeniu.
  Nie pisz bzdur. Jaki przepis, lub jaka zasada nakazuje podłączać zasilanie na wył RCD na styki nieruchome ? A co z łącznikami mającymi oba styki ruchome ? Albo oba nieruchome ? Zauważ co pisze producent na karteczce dostarczonej wraz z wył RCD -kierunek przepływu dowolny...Jeśli zaś chodzi o łączenie kilku RCD - jako pierwszy stosuje się selektywny /przeciwpożarowy/ np 300mA, a dopiero póżniej stosuje się RCD 30 mA. Tylko wtedy ma to sens...
 • #28
  GBW
  Level 30  
  Napięcie na nożach.
  To coś w rodzaju gwary elektryków.Przy Obecnym osprzęcie ma zastosowanie jedynie przy średnich i wysokich napięciach.Nawyki pozostają bez względu na napięcie.
 • #29
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Koledzy elektrycy, jeśli chodzi o aparaty modułowe typu esy i różnicówki to niema znaczenia czy zasilanie "od góry" czy "od dołu". Tam niema czegoś takiego jak gołe noże czy części przewodzące dostępne dla użytkownika.
 • #30
  januszkdom
  Level 10  
  Drodzy koledzy dziękuję wam za wyjaśnienie i pewnie trochę zmodernizuję i inaczej podłączę. Jeszcze raz wielkie dzięki.