Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejściówka Euro -> VGA

29 Cze 2008 23:52 55919 10
 • Poziom 28  
  Wiadomo, że podłączenie monitora komputerowego do DVD czy tunera satelitarnego nie jest możliwe nawet, gdy urządzenie wytwarza sygnał RGB. Przyczyną są zupełnie inne parametry synchronizacji obrazu, których nie da się dostosować w prosty sposób.

  Dzisiaj widziałem na Allegro kabel za 40 zł, który niby umożliwia takie podłączenie. Nie jest to domowej roboty, tylko produkowany seryjnie kabel firmy VIVANCO.

  Czy to jest możliwe, że to będzie działać, czy to jakieś oszustwo i w praktyce wymaga przeróbki jakiś urządzeń lub nakłada jakieś warunki na urzadzenia?

  W opisie aucji jest zdanie: Transfer jest możliwy jeśli urządzenie odtwarzające generuje na wyjściu Scart sygnał RGB, a odbiornik sygnału wyposażony jest w funkcję "Positive Scan"

  Powiedzmy, że mam odtwarzacz DVD, ten odtwarzacz posiada złącze Euro przez które oddaje sygnał RGB. Każdy monitor komputerowy wyświetla obraz i przy synchronizacji pozytywnej i negatywnej dla synchronizacji poziomej i pionowej (na komputerze można to ustawić w PowerStrip, osobno dla synchronizacji pionowej i poziomej i na każdym monitorze zawsze jest obraz bez względu na ustawienia tych opcji).

  Wobec tego wydaje się, że jak kupię ten kabel, to będzie działać. Ale na Elektrodzie czytałem, że jedynym wyjsciem jest zakup droższego urządzenia. Jak (najprawdopodobniej) jest zbudowany opisywany kabel (co do czego połączone, jakie układy wewnątrz)?


  Aby trafić na aukcje z kablem, jaki opisuję, należy w wyszukiwarkę wpisać "euro vga vivanco" (bez cudzysłowu) i zaznaczyć "Szukaj w opisie".
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 18  
  Linki do Allegro wklejaj używając funkcji "Code" - skopiowany link do paska adresu przeglądarki działa bezbłędnie, na Elektrodzie zaś nie ma martwych linków po zakończonych aukcjach.
  Code:
  http://www.allegro.pl/item385623618_kabel_do_monitora_euro_vga_5m_vivanco.html


  Co do kabla to chyba lipa, tu masz linki do konwertera sygnału "Video to VGA":
  Code:
  http://www.komputer-media.com.pl/sklep,439,,,03,,pl-pln,259614,0.html


  Code:
  http://www.napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=229&iProdId=717


  Code:
  http://www.alkam.com.pl/dokument.php?id=200
 • Poziom 28  
  Te konwertery to jest już coś, nad czym można się zastanawiać chcąc podłączyć DVD do monitora.

  Ale jedna rzecz w tych konwerterach mnie dziwi, co do wyswietlania obrazu:
  Wszystkie konwertery i tunery z wyjściem VGA, z którymi się spotkałem, według danych technicznych wyświetlają obraz o rozdzielczości 640x480, 800x600, 1024x768 i odświeżanie 60Hz lub 75Hz.

  Rozdzielczość to jeszcze pół biedy, ale konwersja częstotliwości odświeżania z 50Hz lub 60Hz na inną, która nie jest wielokrotnością częstotliwości odświeżania sygnału nie jest dobrym pomysłem.

  Np. w systemie PAL na monitorze powinien być wyświetlany obraz w częstotliwości 50Hz lub 100Hz. Po prostu jest to potraktowanie półobrazu jako całego obrazu i wyświetlenie go jeden lub dwa razy. Natomiast, urządzenie pracujące w systemie NTSC powinno oddawać obraz o częstotliwości 60Hz lub 120Hz.

  Monitor kineskopowy bez problemu może wyświetlać obraz w częstotliwości od 50Hz do 120Hz w rozdzielczości 720x576 lub 640x480.
  Monitor ciekłokrystaliczny bez problemu wyświetla obraz z częstotliwością zarówno 50Hz, jak i 60Hz. W takim razie konwersja częstotliwości na nietypową, np. od 50Hz do 60Hz wydaje się być bez sensu, a obniży płynność i "żywość" obrazu. Jak się w programie do obróbki filmów próbuje zmienić framerate filmu np. z 25 do 30 lub odwrotnie, to na filmie wynikowym będą duchy lub zacięcia przy powolnych ruchach w filmie (w zależności jaki algorytm zmiany framerate jest w programie). Jak mialem monitor kineskopowy i grałem w emulatorze starych gier pracujących z 60Hz to obraz się haczył, co bylo widać w ruchu, a jak ustawiłem monitor na 60 hz, to od razu było lepiej.

  Konwersja rozdzielczości ma sens tylko wtedy, gdy nasz monitor to monitor LCD, a sygnał jest przez D-Sub. Rzecz w tym, że monitor LCD może nie wyświetlić prawidłowo obrazu o nietypowej rozdzielczości pionowej (np. 576 linii), monitor będzie próbować wyświetlić obraz tak, jakby miał 800x600 lub 640x480 (kiedyś na 2 monitorach LCD 1280x1024 próbowałem wyświetlić 640x512 przez D-Sub i na obu sie nie udało, a na moim, przez DVI to nie problem).

  A jak tuner miałby wyjście DVI to zmiana rozdzielczości nie miałaby sensu, bo na DVI (sprawdzałem u siebie) obojętnie jaką rozdzielczość podasz (nawet nietypową), monitor wyświetli obraz prawidłowo.

  Z tego wnioskuję, że w tych konwerterach zastosowano niepotrzebnie skomplikowane układy zmiany rozdzielczości i odświeżania obrazu.

  Według mnie wystarczyłoby takie urządzenie, którego cykl pracy trwa tyle, co jedna klatka filmu. Tak wiec, urządzenie miałoby pamięć RAM, do którego byłaby pobrana cała klatka, a na wyjście byłby oddany pierwszy półobraz podwajając linie obrazu tak, że w rozdzielczości 720x576 byłby wyświetlany tak naprawdę obraz 720x288, i to w pierwszym cyklu wyświetlania, w kolejnym cyklu wyświetlania byłyby wysłane te linie, które nie były wysłane w pierwszym cyklu. I mamy już obraz 720x576 możliwy do wyświetlania na monitorze kineskopowym. Natomiast do monitora LCD w tunerze byłby prosty scaler, taki jak w monitorach, że na wyjściu D-Sub byłaby rozdzielczość np. 800x600, ale częstotliwość też 50Hz.

  No i dzięki takiej prostocie układ przetwarzający obraz i całe urządzenie byłoby tańsze i lepsze niż to co teraz mozna kupić.

  W takim razie nasuwa się pytanie: Jaki sens ma konwersja częstotliwości z 50Hz do 60 lub 75Hz jeżeli monitor LCD wyświetli 50Hz, a kineskopowy wyświetli 100Hz?

  A może w tym kablu, o którym pisałem w pierwszym poście jest wciśnięty taki konwerter?
 • Poziom 43  
  Raczej wątpliwe. A zasilanie tego "wciśniętego konwertera" to niby skąd? Z powietrza?
  Posłuchaj rady mucioo
 • Poziom 19  
  A czy ma ktoś pomysł jak taki konwerter wykonac samemu?
 • Poziom 2  
  Witam Panowie.
  Upłynęło sporo czasu dlatego chciałbym się zapytać czy może już ktoś sprawdził ten kabelek vivacious EURO -> VGA, i czy działa to na monitorkach LCD??
  czy macie jakieś sprawdzone informacje?? bo mi nawet w infolinii LG nie potrafili powiedzieć co to jest to "positive scan" i gdzie szukać informacji o tym.
  pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Właśnie kupiłem taką przejścówkę firmy Vivanco za 25zł i nic. Chcąc podłączyć dekoder pod monitor, nie udaję się, Cały czas wyświetla się brak sygnału.
  Masakra. :cry:
 • Poziom 28  
  Jarek_37 napisał:
  Właśnie kupiłem taką przejścówkę firmy Vivanco za 25zł i nic. Chcąc podłączyć dekoder pod monitor, nie udaję się, Cały czas wyświetla się brak sygnału.
  Masakra. :cry:

  Rozbierz przejściówkę i zobacz, czy w niej jest jakaś elektronika. Jeżeli nie (lub co najwyżej prosta elektronika konwertująca i dopasowująca sygnał), to przyczyna jest prosta: Dekoder oddaje sygnał o częstotliwości poziomej 15625Hz, a żaden monitor takiego sygnału nie wyświetli.

  Bez rozbierania przejściówki, możesz zmierzyć częstotliwość sygnałów synchronizacji na pinach 13 i 14 po stronie monitora. Jeżeli na 13 będzie 15625Hz, a na 14 będzie 50Hz, to znaczy, że w przejściówce sygnał nie podlega jakiejkolwiek konwersji pod względem rozdzielczości i odświeżania.

  Być może istnieją takie urządzenia video (dekodery, odtwarzacze), które przez Euro mogą oddawać sygnał o takich parametrach, jakie może wyświetlić monitor i do tylko takich urządzeń jest ta przejściówka.
 • Poziom 2  
  Niestety nie ma możliwości rozebrania gniazda. Jest to dokładnie taki kabel:
  Przejściówka Euro -> VGA Przejściówka Euro -> VGA
 • Poziom 10  
  hej,
  Jarek37 i co udało ci się jakos podłączyć monitor komputera do dekodera pomijając przejścia przez tuner, czy grafikę ?
  Tez mam ten kabel i też monitor nic nie wyswietla :(. Myslałem ze będzie to najprostsze polaczenie ale obawiam sie ze trzeba spróbować innej metody - mozesz coś poradzić, będe wdzięczny

  pozdr
  Grzesiek