Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator napięcia 6V Romet.

skrzat06 30 Jun 2008 09:42 14566 7
    skrzat06
    Level 10  
    Witam! Mam problem z moim Rometem, na wysokich obrotach cewki świetlne dają ponad 11V gdzie powinno być 6V, i w związku z tym chcę zastosować regulator napięcia. Po cewkach dałbym mostek prostowniczy, a później regulator na 6V i do świateł i reszty. Po prostu miałbym w ten sposób napięcie o zbliżonym przebiegu do stałego i o stałej wartości 6V. Jeśli ktoś wie jaki regulator zastosować lub może dać mi schemat prostego regulatora to byłbym bardzo wdzięczny. W elektronice jestem trochę obeznany, ale tylko trochę ;] Jeśli dacie schemat to już sobie powinienem ze zbudowaniem czegoś takiego poradzić. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Jeśli ma być koniecznie regulator napięcia, to najprościej taki o konstrukcji używanej w skuterach. Np.
    Elementy ogranicznika napięcia oznaczone są żółtym kolorem. Pod Licht Anker podłączasz napięcie z cewek świateł. Oczywiście będzie konieczna zmiana diody zenera - musisz sam pomyśleć i pokombinować.

Jeśli jest to Romet Ogar 205 lub 200 i problemem było przepalanie tylnego światła to załóż na tył żarówkę 12V, 3 albo 5W. W Ogarze 205 możesz podłączyć tylną żarówkę bezpośrednio (nie pod włókna przedniej żarówki) i nie będzie ulegać przepaleniu. Jak tak kiedyś miałem.
    skrzat06
    Level 10  
    Jest to Ogar 205. Czyli miałbym zbudować taki układzik jak na żółtym tle, a nie robić tego co na fioletowym? A to będzie regulator na 6V, bo te w skuterkach są na 12V chyba? I nie chodzi o przepalanie się żarówki tylnego światła, a najbardziej o światło STOP zasilane z cewek. A ostatnio jak poprawiłem elektrykę to nawet spaliło mi żarówkę z przodu i z tyłu, a z tyłu miałem 12V żarówkę. I planuję założyć aku, ale do tego właśnie jest potrzebne napięcie o stałej wartości ;]
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Jeśli chcesz mieć tylko ogranicznik - to tylko układ w żółtym polu. Mam takie wrażenie że przy tej diodzie (6V8) napięcie ograniczenia wynosi 7.5V...
    Jeśli chcesz przerabiać na akumulator i 12V - nie twierdzę że to nie jest możliwe, tylko że jest czasochłonne, trzeba wyłożyć trochę kasy co przy takim motorowerze jakim jest Romet Ogar 205 lekko mija się z celem. Dodam że również miałem tak poprzerabianą instalację: http://www.ogar205tuning.republika.pl/12vwkomarze.htm oraz http://www.ogar205tuning.republika.pl/ogartuning.htm Ps. ta strona jest stara i nie odświeżana...
    W takim rozwiązaniu musisz przewinąć cewki i zrobić je "bezmasowe", połączyć równolegle, dać ładowanie przez mostek, regulator napięcia (ja nie miałem i było dobrze) i podłączyć do akumulatora. Regulator najlepiej wykorzystać ten z różowego pola. Następnie dać wyłącznik do świateł i zasilać je z akumulatora. W dalszych etapach możesz zainwestować w kierunkowskazy, zapłon bateryjny (cewkę zapłonową przewinąć na 12V i dać osobny mostek - ja nie miałem i to był mój błąd) i oczywiście stacyjkę. Najlepiej dać jakiś prosty moduł z odłączeniem prądu cewki - jest bardzo znany na elektrodzie. Jeśli bardzo kochasz swojego ogiera możesz dodać wszelkie bajery na jakie masz ochotę.

Pozdrawiam.
    skrzat06
    Level 10  
    Ok cewki też posprawdzam, a co do tego rozwiązania co proponuje BANANvanDYK to raczej odpada. Ja chciałem po prostu założyć najprostszy jaki istnieje regulator lub ogranicznik napięcia, a Ty proponujesz jakieś przewijanie cewek i przerabianie całej elektryki ;P Jeśli możecie podać schemacik jakiegoś prostego układu ograniczającego napięcie do max 7,5V to będę wdzięczny. Pozdrawiam!
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Jedynie tak jak wcześniej mówiłem - założyć ten regulator napięcia (ogranicznik). Spróbuj z diodą zenera 5V1.

Najprostsze rozwiązanie - diody zenera, lecz mają ograniczoną moc.
    skrzat06
    Level 10  
    Czyli jeśli zbuduje sobie coś takiego jak na tym rysunku to będzie ograniczało napięcie do ilu V? A możesz dokładniej napisać jak potem taki układ wpiąć i jakie elementy zastosować do jego budowy żeby miał jak największą moc.