Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 0-30V 0-4A

hardtmuth 30 Cze 2008 13:29 31628 27
  • Zasilacz warsztatowy 0-30V 0-4APrzedstawiam zasilacz, ktorego konstrukcja czesto pojawia sie na forum. Zasilacz zrobiony wg projektu ze strony: http://www.electronics-lab.com po modyfikacjach Holtek`a. W zasilaczu zastosowalem uklad przelaczania uzwojen, chlodzenie poprzez wentylator, oddzielny uklad zasilania wzmacniaczy operacyjnych, sciezki pradowe sa pogrubione, dodane pojemnosci odsprzegajace przy wzmacniaczach operacyjnych, itp. Maksymalne napiecie jakies da sie uzyskac to 33V. Prad ograniczylem do rownych 4A, ale kiedys przez przypadek polecialo z niego i 10A:). Na szczescie nic nie wyparowalo. Zasilacz ruszyl prawie bez najmniejszych problemow od razu (opampy wariowaly na poczatku).

Tranzystory 2N3055 zostaly zastapione przez dwa KD502, ktore mialem zalegajace w szufladzie. Dodatkowo rezystory duzej mocy zostaly wymienone na mocniejsze oraz mostek Greatza jest chyba 10A.

Trafo w zasilaczu ma moc 180W. Dowinalem kilka uzwojen potrzebnych do zasilania pozostalych komponentow oraz dorobilem odczep w polowie glownego uzwojenia, aby mozna bylo skorzystac z wspomnianego wyzej przelaczania uzwojen. Niestety trafo delikatnie buczy i na jalowym nagrzewa sie do okolo 30stopni.

Wyswietlacz LCD zastosowalem negatywowy niebieski podpiety pod atmege88. Kod sterujacy zostal napisany przeze mnie w calosci w C. Do atmegi podlaczone sa dwa czujniki na 1wire ds18s20, jeden mierzy temperature transformatora, a drugi temperature radiatora od tranzystorow mocy. Temperatury sa cyklicznie przelaczane na wyswietlaczu.

Wczesniej zasilacz testowalem w zwarciu przy pradzie 3A, wytrzymal bez problemu ponad 40minut. Przy 4A jest juz troche gorzej, szczegolnie grzeje sie rezystor R7, ale jest do 10 lub 17W mocy, wiec powinien sobie poradzic z odprowadzaniem ciepla. Mostek Greatza radzi sobie dobrze z duzym pradem, ma zamocowany radiator z 486`stki.

Cyrkulacja powietrza w srodku nie jest zbyt optymalna, ale nawet przy maksymalnych pradach i zamknietej obudowie, chlodzenie nadaza ze schladzaniem radiatora. Prog wlaczania chlodzenia jest w okolicach 55stopni, chlodzenie wylacza sie kolo 51stopni.

Ponizej zamieszczam zdjecia transformatora. Pod koniec dowijania uzwojen oraz koncowy wyglad:
    Zasilacz warsztatowy 0-30V 0-4AZasilacz warsztatowy 0-30V 0-4A

Tak wyglada plytka sterownika wyswietlacza:
    Niestety, ale pierwsza wersja z m88 w smd nie ruszyla i zrobilem nowa troche wieksza plytke juz dla atmegi w dip.

Wnetrze jeszcze z nieuporzadkowanymi przewodami od plyty czolowej oraz wnetrze juz po zrobieniu porzadku z wszystkimi przewodami:

Panel przerobilem z czyjegos projektu z forum, tak by odpowiadal mojej obudowie i wlasnego widzimisie:).
    Wyglad przedniego panelu (z gory obudowa lekko sie stopila, gdyz polozylem halogenowa zarowke...) oraz tylu (tak wiem otwory z tylu sa male, ale chlodzenie i tak jest w miare skuteczne):

Kodu zrodlowego nie udostepniam. Jesli ktos chcialbym wsad moge zamiescic, lecz atmega88 jest stosunkowo malo popularna, dlatego nie wiem czy ktos sie na nia skusi. Pomiedzy m8 a m88 jest troche roznic w rejestrach, dlatego nie ruszy kod na m8. Co do schematow/wzorow plytek, wszystko jest na necie w projektach poprzednikow.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 30 Cze 2008 13:46
    Tony J.
    Poziom 20  

No za takie nawinięcie transformatora to ISO9001 napewno nie dostaniesz. Usuń tą fotkę, bo będzie zaniżała ogólną ocenę.

• #3 30 Cze 2008 13:58
    Mariuszek15
    Poziom 24  

hardtmuth A możesz dać plik do mikrokontrolera z tą modyfikacją Holtek`a?

• #4 30 Cze 2008 15:46
    hardtmuth
    Poziom 20  

Tony J. napisał:
    No za takie nawinięcie transformatora to ISO9001 napewno nie dostaniesz. Usuń tą fotkę, bo będzie zaniżała ogólną ocenę.

Nie zalezy mi na jakiejkolwiek normie. Ma to dzialac bezpiecznie i prawidlowo u mnie w domu, a ze ciagnie troche pradu bez obciazenia, to jest to raczej nieduzy problem. Wiem, ze nie jest to nawiniete prawidlowo, lecz nie bede ukrywal fotek, tak by uzyskac jak najlepsze oceny za projekt. Nie na tym mi przeciez zalezy. Ma byc pokazane wszystko mozliwie najdokladniej bez ukrywania felerow. Takimi zasadami sie kieruje.

Mariuszek15 napisał:
    hardtmuth A możesz dać plik do mikrokontrolera z tą modyfikacją Holtek`a?

Holtek nie wykorzystywal zmodyfikowanej wersji softu do uC. Nie rozumiem dokladnie o co Ci chodzi w pytaniu. Czy moze chcesz link do modyfikacji tego zasilacza wg. Holtek`a na elce? Jesli tak to w tej chwili nie dam rady Ci go dac, znajdz poprzez wyszukiwarke, ktora poki co nie dziala, gdyz jest problem z baza danych.

• #5 30 Cze 2008 16:00
    Mariusz25183
    Poziom 12  

Zdecydowanie fotka z transformatorem powinna być usunięta. Nie dziwie się, że trafo buczy. Jeśli uzwojenie wtórne było by nawinięte zwój przy zwoju odpowiednio ciasno to z pewnością transformator by nie buczał i przy okazji mniej sie grzał przy pełnym obciążeniu. Proponuje zastosować jakiegoś "toroida" z dodatkowym uzwojeniem do układów pomiarowych lub sterujących. W rachubę może też wchodzić nawiniecie właściwe transformatora jakiego wykorzystałeś w swoim projekcie. Jednak do pełni szczęścia winien być wtedy zanurzony w lakierze specjalnym i wygrzany w piecu.
    Wszystkie projekty własnoręcznie wykonane cieszą. jednak radość jest tym większa im jakość wykonanego urządzenia przez nasz jest duża.
    Ilość zasilaczy na elektrodzie jest tak duża, że jest co podpatrywać aby dążyć do jak najlepszego wykonania.
    Wiem, że słowa krytyki motywują, więc nic innego nie pozostaje aby poprawić niedociągnięcia.
    Pozdrawiam.

• #6 30 Cze 2008 16:30
    Krychol rc
    Poziom 22  

Bardzo fajny zasilacz i ten multimetr.
    Mógł byś zapodać schemat od multimetru?

• #7 30 Cze 2008 17:10
    Mariusz25183
    Poziom 12  

Polecam stronkę:
    http://elfly.pl
    Prosty i bardzo ciekawy miernik, który można zastosować jako moduł w budowie zasilacza.

• #8 30 Cze 2008 17:18
    Krychol rc
    Poziom 22  

No właśnie taki mam ale chciał bym z pomiarem temp.

• #9 30 Cze 2008 17:35
    Mariuszek15
    Poziom 24  

hardtmuth Chodzi mi o wsad do uC z pomiarem mocy. Bo tego na stronie WWW chyba nie ma.

• #11 30 Cze 2008 17:57
    hardtmuth
    Poziom 20  

Mariuszek15 napisał:
    hardtmuth Chodzi mi o wsad do uC z pomiarem mocy. Bo tego na stronie WWW chyba nie ma.

A masz/dostaniesz atmege88? Bez tego nie masz po co wgrywac tego softu. W zalaczniku zamieszczam wsad oraz schemat plytki od obslugi wyswietlacza. Nie bede wrzucal sch pliku z eagla, bo uzywam beta kosmicznej wersji i podejrzewam, ze nie otworzysz tego pliku u siebie.

Co do wygladu trafa, no coz. Niektorzy wygrzewaja kable audio przed uzyciem lub zanurzaja trafa w lakierze i wygrzewaja w piecu. Ja do takich osob nie naleze i urzadzenie ma byc praktyczne oraz spelniac swoje podstawowe zadania. Poza tym ma kosztowac normalne pieniadze. Trafo dostalem dawno temu, teraz z niego skorzystalem. Zal byloby go nie wykorzystac do tego ukladu, skoro pasowalo idealnie. A kupno toroida mijaloby sie z celem, gdyz jego zakup pochlonalbym jakies 80% kosztow jakie ponioslem.

Wiekszosc elementow mialem za darmo, odnalazlem w szufladzie itp. Zasilacz mnie wyniosl mniej niz 100zl za calosc i tego sie trzymalem.

Poza tym wszystkim ten zasilacz nie jest pierwszych lotow, nie ma super stabilnego napiecia, jest stara konstrukcja, ktora wymagalaby wielu modyfikacji, tj. zaprojektowanie go od zera na innych kluczowych elementach, wiec nie wiem po co czarowac;).

PS: Krytyka motywuje, ale uzasadniona i oplacalna, w tej chwili nie mam zamiaru otwierac wiecej obudowy tego zasilacza, bo go skonczylem i tak zostanie. Czas zabrac sie za inne projekty, ktore czekaly przez nieskonczony i rozbebeszony zasilacz na biurku.

• #12 30 Cze 2008 18:29
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

Cytat:
    Niestety trafo delikatnie buczy i na jalowym nagrzewa sie do okolo 30stopni.

Z tym trafkiem niewiele da się zrobić. Na buczenie może trochę pomóc zalanie go żywicą np EPIDIAM 5.

Kiedyś tak odratowałem takiego "brzęczyciela".
    Reszta zasilacza bardzo mi się podoba.

• #13 30 Cze 2008 18:44
    hardtmuth
    Poziom 20  

Fsoliebhaber napisał:
    Cytat:
    Niestety trafo delikatnie buczy i na jalowym nagrzewa sie do okolo 30stopni.

Z tym trafkiem niewiele da się zrobić. Na buczenie może trochę pomóc zalanie go żywicą np EPIDIAM 5.

Kiedyś tak odratowałem takiego "brzęczyciela".
    Reszta zasilacza bardzo mi się podoba.

Moze niezbyt jasno sie wyrazilem, kiedy obudowa jest zamknieta to glowe musze przylozyc do niej by uslyszec buczenie. To chyba nie jest nic wielkiego?:)

• #14 30 Cze 2008 19:46
    telemah
    Poziom 27  

Uzwojenie gdyby było równo nawinięte i zalakierowane choćby i lakierem typu CAPON to w ogóle by nie buczało i grzanie się też by się zmniejszyło.
    Projekt staranny , może panel przedni trochę taki "smutny" i zaciski jakoś tak dziwnie bardzo blisko - ale o tzw. gustach się nie dyskutuje ważne że jest schludnie estetycznie i dokładnie zrobione.

Ps.Dolutuj sobie równolegle z diodą led buzzer piezo z wbudowanym generatorem - tylko musisz kupić taki który zapiszczy już przy ok 3v :!: bo są różne .Jest to przydatne bo jak się zgapisz na coś to nie zobaczysz jak dioda się zapali a brzęczyk zawsze usłyszysz :D

• #15 30 Cze 2008 20:34
    hardtmuth
    Poziom 20  

Diode bardzo dobrze widac nawet jak jest jasno. A brakuje mi jeszcze zeby cos na biurku piszczalo :).

• #16 30 Cze 2008 22:14
    piorun0
    Poziom 20  

Zasilacz super,tylko jedna uwaga kod sterujący napisałeś sam podziwiam,ale nawinięcie trafa tragedia,przecież grubszy drut nawojowy można ręcznie pięknie ułożyć a na uzwojeniu wtórnym niema tak dużo zwojów.

• #17 01 Lip 2008 16:00
    hardtmuth
    Poziom 20  

Nie zwracalem uwagi na to jak nawijam uzwojenie, nawinalem go poza tym bez rozbierania trafa, lacznie tam jest grubo ponad 150 zwojow, w tym jedno bardzo dlugie. Na poczatku szlo w miare rowno, ale potem juz bylo ciezko przenizac kolejne warstwy.

Napisanie kodu bylo fajnym doswiadczeniem, bo dopiero wtedy zaczynalem programowanie uC

• #18 01 Lip 2008 21:25
    piorun0
    Poziom 20  

Ja jestem elektronikiem amatorem starszej daty,napewno bym lepiej nawnął trafo niż cokolwiek napisał w do sterowania mikrokontrolera
    Niestety niemam gdzie się tego nauczyć i głowa już nie ta

• #19 02 Lip 2008 00:07
    Kobra
    Poziom 17  

Witam
    Czytając Wasze posty można puścić pawia Mało że chłopak sam obliczył i wykonał trafko to Wy go po prostu gnoicie Elektroda z Waszym udziałem schodzi na psy Jeden mądry który rzucił normą ISO (nawet nie jestem pewien czy wie o co dokładnie w niej chodzi) i reszta jak papugi powtarzają praktycznie to samo zdanie I tylko pytanie PO CO ??
    Ludzie On to zrobił dla siebie I nie ma zamiaru go sprzedawać!!! Jeżeli uważacie że taka krytyka może coś zmienić, to się grubo mylicie…….. Jeszcze parę tygodni i na elce nie będzie naszego działu DiY Nikt nie wystawi żadnego urządzenia
    Apel do moderatorów
    Chcesz krytykować (komentować) pracę innych, pokaż najpierw swoją
    hardtmuth Gratuluję wykonania Szczerze mówiąc zawsze chciałem mieć zasilacz warsztatowy z prawdziwego zdarzenia w domu
    Mimo że zajmuję się elektroniką profesjonalnie zasilacze moje są projektowane pod konkretne urządzenie i zapewniam, nie są to tak starannie wykonane prace Bardzo często wykorzystuję konkretny transformator z autotransformatorem dla uzyskania odpowiedniego napięcia Mam ich kilka sztuk wiec wybór mam A do odczytu napięcia czy prądu zwykły multimetr
    Pozdrawiam Kobra

• #20 02 Lip 2008 09:02
    hardtmuth
    Poziom 20  

piorun0 napisał:
    Ja jestem elektronikiem amatorem starszej daty,napewno bym lepiej nawnął trafo niż cokolwiek napisał w do sterowania mikrokontrolera
    Niestety niemam gdzie się tego nauczyć i głowa już nie ta

Zawsze mozna sie nauczyc :). W programowaniu uC jest bardzo malo "programowania". Nie wiem jak to ujac, ale nie wykorzystujesz zaawansowanych mozliwosci jezyka C, tylko same podstawy, a potem juz przy ich pomocy dorabiasz reszte kodu do wysterowania urzadzen wewnetrznych.

Do Lukalago i Kobra:
    Dzieki za mile slowa:), juz myslalem, ze tylko bede slyszal o tym transformatorze komentarze. Nastepnego urzadzenie, ktore bedzie sie nadawalo na DIY tez wrzuce na elke, mimo tych komentarzy:)

• #21 02 Lip 2008 19:50
    ic_735
    Poziom 15  

Witam

Kobra napisał:

Chcesz krytykować (komentować) pracę innych, pokaż najpierw swoją

Można być kompletnym beztalenciem, i nie potrafić samodzielnie dosłownie nic zrobić dobrze (np brak zdolności manualnych). Jednak można prawidłowo coś ocenić i napisać co się podoba, lub nie.
    Czy nie umiejąc czegoś zrobić nie potrafisz tego ocenić ??????

Faktem jest że ludzie opisują te same rzeczy - bo te same mogą się podobać i nie podobać.

Wykonanie jest jakie jest. Wygląd zewnętrzny przyzwoity. W środku też bez bałaganu. Działa prawidłowo. Konstruktor jest zadowolony. Sporo samodzielnej pracy.
    Jak dla mnie nie ma się czego wstydzić.

Pozdrawiam

• #22 02 Lip 2008 21:17
    piorun0
    Poziom 20  

Panowie faktycznie macie rację jeśli chodzi o krytykowanie kogoś pracy ,każdy ma prawo zrobić jak chce i jak mu wygodnie(sory za czepianie się)Sam kiedyś zrobiłem ładny zasilacz ale niestety z zewnatrz dlatego nie chcę go pokazywać na DIY,bo niektórzy by chcieli zajżej do środka a tam ścisk i nie pokrosowane przewody,ISO i itp.Może mieli by rację ale to wyłącznie sprawa autora pracy,przecież dział DIY to nie konkurs.

• #23 04 Lip 2008 22:58
    Piotr W
    Poziom 12  

Konstruktywna krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Chore jest natomiast "klepanie" w kółko tego samego..... transformator. Wystarczy jedna uwaga. Autor z pewnością czyta skrupulatnie wszystkie komentarze i wyciąga wnioski, nie trzeba kilka razy powtarzać tego samego. Myślę, że niektórzy piszą komentarze aby zdobywać punkty, często są to bezsensowne zdania powtórzone już któryś raz.
    Chciałbym dodać jeszcze jedną uwagę: na jednym ze zdjęć widać, że radiator, ten miedziany jest ułożony żebrami poziomo. Aby poprawić chłodzenie należałoby tak ustawić radiator, aby w/w żebra ułożone były pionowo. Poprawi to opływ powietrza, ponieważ ciepło unosi się ku górze. Ale to tylko drobna uwaga.... Pozdrawiam

• #24 27 Lip 2008 19:14
    Madman07
    Poziom 19  

Czy mógłbyś zamieścić schemat zasilacza? Interesują mnie Twoje modyfikacje. Co robią dodatkowe kondy przy wzmakach?

• #25 27 Lip 2008 23:38
    telemah
    Poziom 27  

Madman07 napisał:
    Co robią dodatkowe kondy przy wzmakach?

odprzęgają szyny zasilające - czyli jednym słowem kondensatory te zapobiegają przedostawaniu się zakłóceń z innych części układu - zakłócenia te mogą wnikać właśnie m.in. przez zasilanie do innych części ukladu.Typowo stosuje się kondensatory 47-100n najlepiej ceramiczne - przy filtrowaniu i odsprzęganiu najlepiej się sprawdzają(wynika to z wielu specyficznych właściwości kond. ceramicznych) foliowe w tym wypadku są gorsze - a oprócz tego droższe.

• #26 28 Lip 2008 01:14
    hardtmuth
    Poziom 20  

Madman07 napisał:
    Czy mógłbyś zamieścić schemat zasilacza? Interesują mnie Twoje modyfikacje. Co robią dodatkowe kondy przy wzmakach?

Schematy sa w innych topicach na elektrodzie, napisalem, ze calosc jest zrobiona wg. modyfikacji Holtek`a.

• #27 28 Lip 2008 02:23
    k4be
    Poziom 31  

hardtmuth napisał:
    W programowaniu uC jest bardzo malo "programowania". Nie wiem jak to ujac, ale nie wykorzystujesz zaawansowanych mozliwosci jezyka C, tylko same podstawy, a potem juz przy ich pomocy dorabiasz reszte kodu do wysterowania urzadzen wewnetrznych.
    Ale owe zaawansowane możliwości znacznie ułatwiają zmniejszenie rozmiaru, czy poprawę wydajności i choćby elegancji kodu :)
    Co do transformatora, dobrze jest. Mój pierwszy, nawijany od zera, przy rozłożonym rdzeniu, po zmontowaniu podłączyłem do sieci - i w kilka sekund zjechał ze stołu :) Ale lakierowanie odradzam - utrudnia rozbiórkę, zajmuje trochę czasu, a przy starannym wykonaniu i bez niego będzie zupełnie dobrze (niedługo umieszczę w dziale moją konstrukcję wzmacniacza lampowego). A co do grzania - to zupełnie normalne, o ile pod obciążeniem nie grzeje się dużo bardziej.
    Nie podoba mi się za to wentylator - lepiej byłoby zainwestować w duży radiator i mieć ciszę w miejscu pracy ;) Tyle dobrze, że nie chodzi ciągle tylko włączany z automatu.
    Pytanie od kogoś, kto nigdy nie używał plastikowych obudów tego typu: jak wy wycinacie otwory w panelu przednim?

• #28 28 Lip 2008 02:35
    hardtmuth
    Poziom 20  

Coz, jestem poczatkujacy w uC, dlatego poki co rozmiar kodu mnie nie ogranicza, bo 8,16kB w zupelnosci starcza.

Trafo nie nagrzewa sie znacznie podczas maksymalnego obciazenia, predzej puszcza chyba luty od ceramicznych rezystorow, bo ich charakterystyczny zapach czuc przy 4A. Wentylator wlacza sie jedynie przy maksymalnym obciazeniu, a wystepuje ono jedynie przy testach,bo nie potrzebuje tak duzych pradow.

W plastikowych obudowach otwory wycinam... wiertlo, pilnik, noz do tapet, niekiedy po amatorsku stara lutownica na goraco ;)