Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[sam9-l9260][C] System plików JFFS2 na NAND płyta olimex.

szakamason 30 Jun 2008 14:45 5486 13
Computer Controls
 • #1
  szakamason
  Level 13  
  Witam, mam następujący problem, podczas ładowania systemu dostaję błąd kernel panic jak poniżej:
  Code:

  VFS: Mounted root (jffs2 filesystem).
  Freeing init memory: 108K
  Warning: unable to open an initial console.
  Kernel panic - not syncing: No init found.  Try passing init= option to kernel.


  płyte programuję poprzez skrypt AT91SAM9260_demo_linux_NandFlash który dostarcza Olimex do tej płyty. Gdy płyta była zaprogramowana "fabrycznie" wszystko chodziło, gdy zaprogramowałem na nowo pamięć, dostaję powyższy błąd podczas ładowania linuxa. Czy może być to spowodowane tym, że obraz systemu plików powinien być ładowany z poziomu u-boot'a a nie poprzez sambę bezpośrednio do pamięci??


  Poprawiłem tytuł:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1015361.html
  [c_p]
 • Computer Controls
 • #2
  notermo
  Level 2  
  Witam, komunikat informuje ze jadro po zainicjowaniu nie moze znalezc programu init (czyli /bin/init albo /sbin/init - nie pamietam dokladnie). proces init jest to pierwszy najwazniejszy proces ktory jest uruchamiany z zamontowanego systemu plikow. Podajac argument jadra init=... mozna zmienic domyslne polozenie programu init (czyli jak wspomnialem /bin/init albo /sbin/init).

  Taki komunikat sugieruje ze jest problem z systemem plikow - jest niepoprawny.

  Dodano po 53 [minuty]:

  Wlasnie sobie przypomnialem w czym tkwi problem, mialem podobny, wlasciwie taki sam.

  Rozwiazanie problemu jest opisane w pliku SAM9_L9260 quickstart guide.txt na CD-ROM i na stronie internetowej Olimexa. Mianowicie:
  1. na pececie pod linuxem przygotowac pendrive'a lub karte SD/MMC z systemem plikow dostarczonego przez Olimexa na CD-ROMie root images\root_sam9_fs.tgz. Czyli sformatowac pendrive'a lub karte pamieci systemem ext2 lub ext3, nastepnie rozpakowac ten plik na pendrive'ie
  2. Nastepnie uruchomic ARMa z tego systemu plikow. Czyli w czasie uruchamiania u-boot'a przerwac odliczanie czasu naciskajac klawisz, nastepnie wpisac w przypadku pendrive:
  setenv bootargs mem=64M console=ttyS0,115200 root=/dev/sda1 rootdelay=10
  albo w przypadku karty SD/MMC:
  setenv bootargs mem=64M console=ttyS0,115200 root=/dev/mmcblk0p1 rootdelay=10
  3. Po zalogowaniu sie, nalezy wpisac 2 komendy (pamietajac aby byc w katalogu z plikiem rootjffs2.img z ptyty CD-ROM Olimex):
  sam9-l9260:~# flash_eraseall -j /dev/mtd1
  sam9-l9260:~# nandwrite -a /dev/mtd1 /rootjffs2.img  Problem polega na tym ze firma Olimex poszla najkrotsza droga. Mianowicie skopiowali schemat plyty (z drobnymi zmianami) z plyty Atmela AT91SAM9260-EK i skorzystali tego samego skryptu startowego. Proponuje z strony internetowej Atmela pobrac Linuxa i SAM-BA'e i porownac te pliki z plikami Olimex'a. Ja to zrobilem i zaczalem zalowac ze kupilem SAM9-L9260 a nie atmelowska AT91SAM9260. Mianowicie firma Olimex w skrypcie atmelowskim dodala parametry przekazywane do jadra Linuxa (czyli zmienna srodowiskowa bootargs) i zmienila zmienna srodowiskowa bootcmd (czyli z instrukcje do zaladowania jadra do pamieci i przekazanie sterowania pod adres w pamieci zaladowanego jadra)

  Olimex:
  "bootargs= mem=64M console=ttyS0,115200, noinitrd root=/dev/mtdblock1 rootfstype=jffs2" \
  "bootcmd=\
  nand read $nf_mapping(kernelSdram) $nf_mapping(kernelOff) $kernelSize;\
  bootm $nf_mapping(kernelSdram)"


  Atmel:
  "bootcmd=\
  nand read $nf_mapping(kernelSdram) $nf_mapping(kernelOff) $kernelSize;\
  nand read $nf_mapping(diskSdram) $nf_mapping(diskOff) $diskSize;\
  bootm $nf_mapping(kernelSdram)"


  Krotko piszac chodzi o to ze Atmel przygotowal demo linuxa, ktore laduje sie z pamieci flash jadro i co najwazniejsze system plikow do pamieci i montuje ten obszar pamieci w ktorym znajduje sie system plikow jako ramdisk. A firma Olimex nie usunela ze skryptu SAM-BA'y instalowania pliku systemu plikow Atmela, tylko jako system plikow wykorzystuje pozostala wolna czesc pamieci Flash czyli przez jadro widziane jako /dev/mtdblock1. Firma Olimex nawet o tym nie wspomina w dokumentacji, co jest naganne w przypadku plyt ewaluacyjnych
  Mozesz uruchomic SAM9-L9260 z systemem plikow Atmela w prosty sposob - wystarczy uruchomic jadro bez parametrow startowych (jadro jest skompilowane z domyslnymi parametrami). Aby to zrobic wystarczy w czasie uruchamiania u-boota wpisac:
  setenv bootargs
  boot


  Druga nagana dla firmy Olimex jest to ze plyte SAM9-L9260 oprocz pamieci NANDFlash wyposazyla w pamiec DataFlash AT45DB16 (tak samo jak jest wyposazona plyta Atmela AT91SAM9260-EK) a w dokumentacji nie zawarla ani slowa jak wykorzystac ta pamiec do przechowywania jadra Linuxa czy glownego systemu plikow. Proponuje zajrzec do plikow Atmela przeznaczonych do plyty AT91SAM9260-EK - tam jest przyklad ladowania jadra i systemu plikow do pamieci DataFlash. Po drobnych modyfikacjach mozna spowodzenie uzywac do SAM9-L9260

  pzdr
 • Computer Controls
 • #3
  szakamason
  Level 13  
  Na początku wielkie dzięki za odpowiedź, bo to rzadkość w temacie arm9 atmel. Linuxa w końcu uruchomiłem z pendrive'a, miałem też podobny błąd z systemem plików,ale to z tego powodu, że archiwum systemu plików rozpakowałem pod windows'em jakiś czas temu, a skopiowałem na pendriv'a pod linux'em i nie wypakowały się wszystkie pliki na mojego usb fs z archiwum . Jednak po rozpakowaniu systemu plików bezpośrednio z płyty olimex pod linux'em wystartowało.

  Właśnie dziwiłem się dlaczego nie można wrzucić obrazu systemu plików poprzez SAM-BA.

  I tutaj firma Olimex nawaliła faktycznie, nie wyobrażam sobie za każdym razem instalować system plików taką okrężną drogą.
 • #4
  notermo
  Level 2  
  Mozesz samemu stworzyc obraz jffs2 narzedziem mkjffs2 i dodac do skryptu aby byl instalowany przez SAM-BA'e. Ale bedzie dlugo trwalo, skoro ok 5MB, trwa kilka minut, to co bedzie z co 100MB obrazem Olimex'a. Przy okazji mozesz usunac ten 4MB'owy plik systemu plikow atmela, o ktorym wpominalem.

  Pewnie nie zauwazyles pewnego faktu, ze pamiec flash jest podzielona na 2 czesci w dziwnych proporcjach. zajrzyj do /proc/mtd:
  sam9-l9260:/usr/sbin# cat /proc/mtd
  dev: size erasesize name
  mtd0: 00a00000 00020000 "Bootloader Area"
  mtd1: 1f600000 00020000 "User Area"


  w pierwszej czesci jest u-boot, bootstrap, kernel, a w drugiej jest glowny system plikow. Tylko ze pierwsza czesc zajmuje 10MB, a jest wykorzystywane tylko niecale 2MB plus 4MB atmelowskiego systemu plikow, ktory i tak nie jest uzywany. Warto przypatrzec sie adresom w skrypcie SAM-BA'y:

  array set nf_mapping {
  bootstrapFileName "nandflash_at91sam9260ek.bin"
  kernelFileName "uimage_write"
  diskFileName "armv5l-uclibc-sam9260"
  ubootEnvFileName "tmp.bin"

  bootstrapOff 0x00000000
  ubootOff 0x00020000
  ubootEnvOff 0x00060000
  kernelOff 0x00100000
  diskOff 0x00400000

  kernelSdram 0x21500000
  diskSdram 0x21100000
  }


  W dokumentacji nie umieszczono tez informacji jak utworzyc plik z jadrem, ktore akceptuje u-boot - czyli uzycie narzedzia mkimage z pakietu u-boot.

  Proponuje tez przyjrzec sie systemowi plikow - pochodzi z urzadzenia NSLUG2. Proponuje zajrzec do pliku /root/.bash_history. Mozna zauwarzyc co bylo robione zanim system plikow trafil do sprzedawanego urzadzenia i na CD-ROM.  TO SKANDAL ZE W DOKUMENTACJI NIE MA NIC NA TEMATY, KTORE PORUSZYLEM. PRZECIEZ EVALUATION KIT'Y SA PO TO ABY NA ICH BAZIE BUDOWAC COS SWOJEGO. DOKLADNA DOKUMENTACJA I PRZYKLADY KODOW ZRODLOWYCH TO PODSTAWA DLA EVALUATION KIT'A

  Firma Olimex, krotko mowiac, skopiowala AT91SAM9260-EK, nawet bez tworzenia dokladnej dokumentacji i wypuscila produkt pod nazwa SAM9-L9260
 • #5
  szakamason
  Level 13  
  O użyciu mkimage z pakietu u-boot dowiedziałem się już kiedyś z internetu, o czym panowie z olimex'a nie wspomnieli właśnie ani słowem, skompilowałem jądro i wszystko ruszyło. Jedyne wyjście, aby system szybko się ładował to partycja EXT2 na USB lub SD-MMC. Dzięki za wskazówki, spróbuję pogrzebać w skrypcie atmelowskim. Tak wogóle to zastanawiam się nad zastosowaniem QNX'a, z tego powodu, że istnieje "jeszcze nieoficjalny" port pod at91sam9263 który daje możliwość dostosowania pod 9260. BSP jest rozwijany z ograniczoną licencją, ale po kontakcie z twórcą dostałem dostęp do niego. Zamierzam zastosować właśnie QNX'a w mojej pracy dyplomowej na 9260.
 • #6
  Elektronik44
  Level 1  
  Tak się składa, że ja też używam tej płyty. Śledziłem ten temat od jakieś czasu i nie miałem zamiaru występować w obronie producenta płyty jak w tytule, ale jak przeczytałem, że Olimex nie wspomina o mkimage z u-boota to muszę się wypowiedzieć.

  Quote:
  W dokumentacji nie umieszczono tez informacji jak utworzyc plik z jadrem, ktore akceptuje u-boot - czyli uzycie narzedzia mkimage z pakietu u-boot.


  Przecież Olimex nie jest od pisania dokumentacji od u-boota.

  Quote:
  Proponuje tez przyjrzec sie systemowi plikow - pochodzi z urzadzenia NSLUG2 ...


  W dokumencie SAM9_L9260 quickstart guide.txt wyraźnie pisze:
  Quote:
  The root filesystem is based on the NSLU2 debian filesystem, available from http://www.cyrius.com/debian/nslu2/


  Quote:
  TO SKANDAL ZE W DOKUMENTACJI NIE MA NIC NA TEMATY, KTORE PORUSZYLEM.


  Moim zdaniem to gruba przesada. Olimex udostępnia kompletny schemat swojej płyty i wszystkie kody źródłowe. Nie wyobrażam sobie dokładniejszej dokumentacji. Chyba że chodzi ci o podanie podstaw związanych z embedded Linuxem?


  Jeśli chodzi o porównanie z AT91SAM9260-EK to nie dość że kosztuje on 3 do 4 razy drożej to Atmel nie udostępnia na CD żadnych źródeł tylko demo Linuxa firmy Timesys.
 • #7
  herszt
  Level 18  
  Witam!

  Ja mam takie pytanie związane z tematem. Otóż jestem w posiadaniu podobnego zestawu - SAM9-L9261. Dokonałem paru zmian w jądrze i chciałem je wgrać do DataFlasha za pomocą SAM-BA'y jednak odmawia mi ona posłuszeństwa. Próbując uruchomić skrypt 'Enable DataFlash' (zakładam że należy to zrobić przed dokonaniem jakiejkolwiek operacji odczytu/zapisu) otrzymuję komunikat błędu:

  Code:

  (AT91-ISP v1.12) 1 %
  (AT91-ISP v1.12) 1 % DATAFLASH::Init 0
  -I- DATAFLASH::Init 0 (trace level : 3)
  -I- Loading applet isp-dataflash-at91sam9261.bin at address 0x20000000
  -E- Script error: Error Initializing DataFlash Applet (Can't detect known device)
  (AT91-ISP v1.12) 1 %


  Co powinienem zrobić, aby zmusić to do działania?

  z góry dzięki
  pozdrawiam
  herszt
 • #8
  Rsh
  Level 10  
  herszt wrote:

  Co powinienem zrobić, aby zmusić to do działania?

  Wcale nie zmusić. :-) W celu zabootowania z ROM odłączałeś zworki DF_E i NANDF_E - jak wynika ze strony drugiej http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc6281.pdf ich bootowanie musi się nie udać w celu uruchomienia SAM-BA Boot - czyli najprościej po prostu je wyłączyć. :) Jeśli chcesz coś nagrać na nie to musisz owe zworki załączyć z powrotem.
 • #9
  wrona1986
  Level 11  
  czy mógłby ktoś zamieścieć zawartość płyty CD olimexu dla układu sam9-l9260 rev. A ??
 • #11
  daymoon
  Level 11  
  Zakupiłem ostatnio plyte olimex L9260.
  Po przywróceniu oryginalnego kernela i bootloadera z płyty zatrzymuje mi się na inicjalizacji konsoli i tak sobie stoi. system plików mam wgrany na pendrive.
  Poniżej log:


  ==========================================================
  U-Boot 1.2.0 (Oct 11 2007 - 14:36:20)

  DRAM: 64 MB
  NAND: NAND device: Manufacturer ID: 0xec, Chip ID: 0xdc (Samsung NAND 512MiB 3,3V 8-bit)
  512 MiB
  In: serial
  Out: serial
  Err: serial
  KS8721 PHY Detected
  No link
  MAC: error during RMII initialization
  Hit any key to stop autoboot: 0
  U-Boot> setenv bootargs mem=64M console=ttyS0,115200 root=/dev/sda1 rootdelay=10
  U-Boot> boot

  NAND read: device 0 offset 0x100000, size 0x1a2828
  1714216 bytes read: OK
  ## Booting image at 21500000 ...
  Image Name: Linux-2.6.23
  Image Type: ARM Linux Kernel Image (uncompressed)
  Data Size: 1714152 Bytes = 1.6 MB
  Load Address: 20008000
  Entry Point: 20008000
  Verifying Checksum ... OK
  OK

  Starting kernel ...

  Uncompressing Linux.............................................................................................................. done, booting the kernel.
  Linux version 2.6.23 (ivan@debian.l123.org) (gcc version 4.1.2) #5 PREEMPT Sun Oct 14 02:01:51 EEST 2007
  CPU: ARM926EJ-S [41069265] revision 5 (ARMv5TEJ), cr=00053177
  Machine: Olimex SAM9-L9260
  Memory policy: ECC disabled, Data cache writeback
  Clocks: CPU 198 MHz, master 99 MHz, main 18.432 MHz
  CPU0: D VIVT write-back cache
  CPU0: I cache: 8192 bytes, associativity 4, 32 byte lines, 64 sets
  CPU0: D cache: 8192 bytes, associativity 4, 32 byte lines, 64 sets
  Built 1 zonelists in Zone order. Total pages: 16256
  Kernel command line: mem=64M console=ttyS0,115200 root=/dev/sda1 rootdelay=10
  AT91: 96 gpio irqs in 3 banks
  PID hash table entries: 256 (order: 8, 1024 bytes)
  Console: colour dummy device 80x30
  console [ttyS0] enabled
  Dentry cache hash table entries: 8192 (order: 3, 32768 bytes)
  Inode-cache hash table entries: 4096 (order: 2, 16384 bytes)
  Memory: 64MB = 64MB total
  Memory: 61336KB available (2732K code, 686K data, 108K init)
  Mount-cache hash table entries: 512
  CPU: Testing write buffer coherency: ok
  NET: Registered protocol family 16
  Generic PHY: Registered new driver
  SCSI subsystem initialized
  usbcore: registered new interface driver usbfs
  usbcore: registered new interface driver hub
  usbcore: registered new device driver usb
  NET: Registered protocol family 2
  IP route cache hash table entries: 1024 (order: 0, 4096 bytes)
  TCP established hash table entries: 2048 (order: 2, 16384 bytes)
  TCP bind hash table entries: 2048 (order: 1, 8192 bytes)
  TCP: Hash tables configured (established 2048 bind 2048)
  TCP reno registered
  NetWinder Floating Point Emulator V0.97 (double precision)
  audit: initializing netlink socket (disabled)
  audit(0.570:1): initialized
  JFFS2 version 2.2. (NAND) Š 2001-2006 Red Hat, Inc.
  io scheduler noop registered
  io scheduler anticipatory registered
  io scheduler deadline registered
  io scheduler cfq registered (default)
  atmel_usart.0: ttyS0 at MMIO 0xfefff200 (irq = 1) is a ATMEL_SERIAL
  atmel_usart.1: ttyS1 at MMIO 0xfffb0000 (irq = 6) is a ATMEL_SERIAL
  atmel_usart.2: ttyS2 at MMIO 0xfffb4000 (irq = 7) is a ATMEL_SERIAL
  RAMDISK driver initialized: 16 RAM disks of 8192K size 1024 blocksize
  loop: module loaded
  MACB_mii_bus: probed
  eth0: Atmel MACB at 0xfffc4000 irq 21 (00:00:00:00:00:00)
  eth0: attached PHY driver [Generic PHY] (mii_bus:phy_addr=ffffffff:01, irq=-1)
  block2mtd: version $Revision: 1.30 $
  NAND device: Manufacturer ID: 0xec, Chip ID: 0xdc (Samsung NAND 512MiB 3,3V 8-bit)
  Scanning device for bad blocks
  Bad eraseblock 0 at 0x00000000
  Bad eraseblock 1 at 0x00020000
  Bad eraseblock 2 at 0x00040000
  Bad eraseblock 3 at 0x00060000
  Bad eraseblock 8 at 0x00100000
  Bad eraseblock 9 at 0x00120000
  Bad eraseblock 10 at 0x00140000
  Bad eraseblock 11 at 0x00160000
  Bad eraseblock 12 at 0x00180000
  Bad eraseblock 13 at 0x001a0000
  Bad eraseblock 14 at 0x001c0000
  Bad eraseblock 15 at 0x001e0000
  Bad eraseblock 16 at 0x00200000
  Bad eraseblock 17 at 0x00220000
  Bad eraseblock 18 at 0x00240000
  Bad eraseblock 19 at 0x00260000
  Bad eraseblock 20 at 0x00280000
  Bad eraseblock 21 at 0x002a0000
  Bad eraseblock 32 at 0x00400000
  Bad eraseblock 33 at 0x00420000
  Bad eraseblock 34 at 0x00440000
  Bad eraseblock 35 at 0x00460000
  Bad eraseblock 36 at 0x00480000
  Bad eraseblock 37 at 0x004a0000
  Bad eraseblock 38 at 0x004c0000
  Bad eraseblock 39 at 0x004e0000
  Bad eraseblock 40 at 0x00500000
  Bad eraseblock 41 at 0x00520000
  Bad eraseblock 42 at 0x00540000
  Bad eraseblock 43 at 0x00560000
  Bad eraseblock 44 at 0x00580000
  Bad eraseblock 45 at 0x005a0000
  Bad eraseblock 46 at 0x005c0000
  Bad eraseblock 47 at 0x005e0000
  Bad eraseblock 48 at 0x00600000
  Bad eraseblock 49 at 0x00620000
  Bad eraseblock 50 at 0x00640000
  Bad eraseblock 51 at 0x00660000
  Bad eraseblock 52 at 0x00680000
  Bad eraseblock 53 at 0x006a0000
  Bad eraseblock 54 at 0x006c0000
  Bad eraseblock 55 at 0x006e0000
  Bad eraseblock 56 at 0x00700000
  Bad eraseblock 57 at 0x00720000
  Bad eraseblock 58 at 0x00740000
  Bad eraseblock 59 at 0x00760000
  Bad eraseblock 60 at 0x00780000
  Bad eraseblock 61 at 0x007a0000
  Bad eraseblock 62 at 0x007c0000
  Bad eraseblock 63 at 0x007e0000
  Creating 2 MTD partitions on "NAND 512MiB 3,3V 8-bit":
  0x00000000-0x00a00000 : "Bootloader Area"
  0x00a00000-0x20000000 : "User Area"
  at91_ohci at91_ohci: AT91 OHCI
  at91_ohci at91_ohci: new USB bus registered, assigned bus number 1
  at91_ohci at91_ohci: irq 20, io mem 0x00500000
  usb usb1: configuration #1 chosen from 1 choice
  hub 1-0:1.0: USB hub found
  hub 1-0:1.0: 2 ports detected
  Initializing USB Mass Storage driver...
  usb 1-1: new full speed USB device using at91_ohci and address 2
  usb 1-1: configuration #1 chosen from 1 choice
  scsi0 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
  usbcore: registered new interface driver usb-storage
  USB Mass Storage support registered.
  usbcore: registered new interface driver libusual
  udc: at91_udc version 3 May 2006
  ether gadget: using random self ethernet address
  ether gadget: using random host ethernet address
  usb0: Ethernet Gadget, version: May Day 2005
  usb0: using at91_udc, OUT ep2 IN ep1 STATUS ep4
  usb0: MAC 92:c0:c5:4b:5b:f0
  usb0: HOST MAC 02:1d:d3:bd:6f:e2
  usb0: RNDIS ready
  mice: PS/2 mouse device common for all mice
  TCP cubic registered
  Initializing XFRM netlink socket
  NET: Registered protocol family 1
  NET: Registered protocol family 17
  NET: Registered protocol family 15
  drivers/rtc/hctosys.c: unable to open rtc device (rtc0)
  Waiting 10sec before mounting root device...
  scsi 0:0:0:0: Direct-Access Flash Disk 5.00 PQ: 0 ANSI: 2
  sd 0:0:0:0: [sda] 1978368 512-byte hardware sectors (1013 MB)
  sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
  sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
  sd 0:0:0:0: [sda] 1978368 512-byte hardware sectors (1013 MB)
  sd 0:0:0:0: [sda] Write Protect is off
  sd 0:0:0:0: [sda] Assuming drive cache: write through
  sda: sda1
  sd 0:0:0:0: [sda] Attached SCSI removable disk
  sd 0:0:0:0: Attached scsi generic sg0 type 0
  EXT2-fs warning: mounting unchecked fs, running e2fsck is recommended
  VFS: Mounted root (ext2 filesystem).
  Freeing init memory: 108K
  Warning: unable to open an initial console.

  ==========================================================

  Czy ktoś może mi w tym pomóc bo już mi się pomysły skończyły.

  Proszę kod umieścić w znacznikach!
  Robak
 • #13
  daymoon
  Level 11  
  Light-I wrote:
  Co jest na pendrive konkretnie ? Jakim programem tworzono kopię systemu na nim ?


  Na pendrive mam wgrany rozpakowany pod ubuntu root_sam9_fs.tgz .
  Root_fs pochodzi z płyty olimex.

  Uprzednio pen drive sformatowany
  $ mkfs.ext2 /dev/sda1
 • #14
  daymoon
  Level 11  
  Już mi działa.
  Za którymś razem po podłączeniu wtyczki do sieci eth. system wstał.