Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Na jakim routerze mogę dowolnie ustawiać prędkości

30 Cze 2008 16:11 3866 13
  • Poziom 14  
    Witam.
    Kupuję laptopa i chcę zmontować sobie sieć. Zamierzam kupić sobie router. Korzystam z internetu droga radiową, nie mam modemu tylko taki zasilacz który podłącza sie do sieci i od niego kabel idzie bezpośrednio do anteny (internet w MNItelecom jak by ktoś chciał wiedzieć, dawniej Pilicka).
    I chcę podzielić sobie prędkości tzn na jednym kompie zrobić tak z 256kb/s a na drugim 768kb/s. I z tego co się zdążyłem zorientować to potrzebna jest w routerze funkcja QoS. I czy to wystarczy, kupić tylko taki router i wszystko będzie działać, czy coś jeszcze trzeba robić?
    Router prawdopodobnie będzie Linksys'a lub coś w tym stylu, ale będzie miał to QoS.
    Proszę też napisać jakie inne routery mają tą funkcję ewentualnie z jakich wy korzystacie i jak te prędkości dostosować.
    Aha i jeszcze na laptopie chcę żeby był internet bezprzewodowy. Czy sam router z antenką wystarczy czy jeszcze coś trzeba dokupić?
    Znalazłem coś takiego, czy wystarczy?
    powiększ DSL-G624T
    Do moderatorów: I nawet jeśli taki temat już padł, to proszę mojego nie przenosić do kosza. W końcu forum służy do pomocy innym. A szukałem już podobnych tematów i w zadnym nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

Post był raportowany - skasowałem link do aukcji Allegro. [mbo]
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    nie QoS. Quality of Service nadaje priorytety procesom a nie dzieli łącze. Potrzebujesz po prostu router wifi z podziałem pasma. Oczywiście zależy to jeszcze od tego jak twoja siec wifi wygląda.

Proszę nie pisać bzdur. QoS to bardzo szerokie pojęcie obejmujące wszelkie apekty zarządzania ruchem. W małych routerach faktycznie często jest to tylko ustawianie priorytetów, ale nie to definuuje nazwę. [mbo]
  • Poziom 14  
    A czy taki sprzęt jak podałem w linku wyżej ma podział pasma? Bo z tego co wyczytałem to tak ale niech ktoś mnie jeszcze upewni.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ten router sie srednio nadaje. Po za tym nie ma mozliwosci przypisania konkretnej predkosci do portu.
    Powiedz co masz na mysli mowiac o tym "zasilaczu do anteny", co gdzie jaki kabelek, wtedy cos dobierzemy.
  • Poziom 14  
    Najprawdopodobniej jest to jakiegoś rodzaju modem, bo nic innego nie posiadam. Wygląda jak zasilacz od anteny telewizyjnej, i ma 2 wejścia: jedno oznaczone RADIO (ten kabel idzie do anteny) i drugie oznaczone LAN (ten kabel idzie do sieciówki). Mam też antenę panelową do tego. To może podajcie linka do jakiegoś przykładowego routera którym mógłbym podzielić sobie łącze. Nie musi być koniecznie na takie wartości jakie ja chcę, mogą być standardowe tj 128, 256, 512, 768. Tamten router coś miał odnośnie połączeń ale nie wiem czy było to to o co mi chodzi.

Dodano po 27 [minuty]:

Aha, bo w sumie to może być też dzielenie jakimś programem, bo mam 2 kompy w domu i nikt by go nie wyłączał. Chodzi mi tylko o to żeby nie było takiego efekta jak u kolegi co to sobie podłaczył 2 kompy pod router i jak na jednym coś ściąga to internet na drugim chodzi jak padaka.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    jako program to Netlimiter po prostu.

To pudelko to AP w trybie client. Normalna rzecz: )

Potrzebujesz zwykly router z AP, jest ich multum na allegro. WRT54G z Tomato czy cokolwiek(ten ma QoS i chyba mozliwosc przycinania transferu, ale nie jestem tego pewny)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Do skutecznego podziału pasma potrzebny byłby switch zarządzalny - na nim możesz ustawić wszystko ;-) lub acces point z funkją zarządzania pasmem. Drugie rozwiązanie wydaje się być lepsze i tańsze. Funkcję podziału pasma ma soft APPro dla Ovislinka WL-1120 - do pobrania za free ze strony Online.pl
    Prędkość ustalasz oddzielnie dla każdego MAC, jednocześnie możesz zablokować dostęp niechcianym gościom poprzez kontrolę MAC. W AP masz 2 porty LAN - do Twoich zastosowań powinno wystarczyć.

Pozdrawiam!
  • Poziom 14  
    Aha, czyli do podziału łącza nie musi być tylko router tylko może być sam access point? Czy do AP trzeba też router podłączyć? Bo za bardzo w sieciach nie jestem. Ta będzie pierwsza jaką będę robił.
    Link
    Link2
    Czyli jak z podziałem pasma to coś takiego powinno starczyć?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Wystarczy sam AP z więcej niż jednym portem LAN lub AP + switch pod warunkiem, że dostawca przydzieli 2 IP (zwykle trzeba wtedy dopłacić).
    Lepszym rozwiązaniem będzie router z portem WAN RJ45 i wbudowanym AP.
  • Poziom 14  
    Ok, wielkie dzięki za pomoc. Teraz jeszcze mi powiedzcie czy przy kupnie tego routera z AP lub samego AP sugerować sie marką? Bo w linku wyżej znalazłem jakiegoś za niecałe 100zł ale nie wiem jaka marka, pewnie jakiś chinol. Jak napisałem do gościa to mówił że można na nim dowolnie dzielić prędkość. I czy takie coś wystarczy czy brać jakiegoś d-linka lub coś w tym stylu.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    the_eye777 napisał:
    Aha, czyli do podziału łącza nie musi być tylko router tylko może być sam access point? Czy do AP trzeba też router podłączyć? Bo za bardzo w sieciach nie jestem. Ta będzie pierwsza jaką będę robił.
    Czyli jak z podziałem pasma to coś takiego powinno starczyć?

Sprzęt w podanych linkach nie ma podziału pasma tylko QoS. Podział pasma, a konkretnie określenie maksymalnej szybkości dostępu do LAN jest realizowane przez funkcję oprogramowania APPro, o którym pisałem. Ma ono również funkcję routera.
    Soft ten chodzi i na innym sprzęcie, ale to już oddzielny wątek.
  • Poziom 14  
    Ok soltys_w. Czyli jak kupię tego Ovislinka Wl1120 to to wystarczy do zrobienia sieci na 2 kompy, z tym że jeden na wifi a drugi na zwykłą sieciówkę? Bo jeden mówi że router z AP a drugi że AP z podziałem pasma a ja nie wiem w końcu co mam kupić, bo jest mi to na dniach potrzebne. Dajcie prostą odpowiedź jak dla chłopa, co kupić i najlepiej podajcie linka z allegro.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    WL-1120AP to Acces Point, jednak zmiana firmware daje mu funkcję routera oraz, dodatkowo możliwość podziału pasma. Ale to tylko soft; wrzucisz inny i znów będzie zwykły AP.
    Wracając jeszcze do podziału łącza; jeśli kilka osób przegląda WWW, to nie ma problemu, nawet bez sztywnych limitów. Jeśli na jednym kompie ssiesz większy plik z WWW, a na drugim surfujesz, też nie będzie problemu. Ale jak na którymś odpalisz torrenta albo inny p2p źle skonfigurowany, to nie ma bata - zatkasz sieć. Zdarzyło mi się, że tylko odpaliłem jakiś program do ssania torrentów, jeszcze nie zdążył się bujnąć a net w całej sieci stanął... Najprawdopodobniej program był źle skonfigurowany, ale nie walczyłem już z nim tylko dałem sobie spokój... linka wyślę na prv, aby nie drażnić moda.

Pzdr
  • Poziom 14  
    OK, to wielkie dzięki za udzieloną pomoc. Sprzęt już zakupiłem. Zobaczymy jak pójdzie tworzenie sieci. Jak coś to licze na dalszą pomoc. Punkciki rozdane, pozdrawiam