Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wiatraki elektrownie węglowe a elektrownie atomowe co lepsze

martulina6 22 Lut 2014 11:13 24384 185
 • #181
  nataliazwawa
  Poziom 9  
  Dolnośląskie Surowce Skalne to mały pikuś w stosunku do sprzedaży koncesji i wydobyciu gazu łupkowego w Polsce. Wielki śmiech na sali. O czym tu mówić.
 • Fabryka Prądu
 • #182
  _jta_
  Specjalista elektronik
  A czy my ten gaz w ogóle mamy w takich złożach, z których jego wydobycie by się opłacało? Proponuję odróżnić rzeczywistość od propagandy - w tej sprawie (i nie tylko tej) było jej dużo.
 • Fabryka Prądu
 • #183
  saskia
  Poziom 38  
  Wlasnie trafilem na ciekawe nagranie na youtube, gdzie jest bardzo ladnie przedstawiony caly proces energii nuklearnej od kopalni do odpadow radioaktywnych.

  Warto obejzec od poczatku do konca, aby widziec pelny obraz energetyki atomowej.

  http://www.youtube.com/watch?v=29nUlNardjU
 • #184
  winyl2
  Poziom 12  
  Polecam obejrzeć jeszcze ten film, pomimo, iż jego tematem reaktor torowy na ciekłych fluorkach. Wtedy dopiero będziecie mieli pełen obraz energii nuklearnej. "Dlaczego używany jest tylko uraz 235?Bo nikomu nie chciało się eksperymentować z torem. Bo było to by jak zaczynać od początku" A uran 253 i pluton 239 i ich szlaki technologi produkcji zostały przetarte przy produkcji bomb atomowych. Film opowiada o budowie reaktorów i wypadkach w Fukushimie zaniedbaniach przy budowie el. Fukushima oraz historie dwóch nurtów w atomistyce szybkich i wolnych/termicznych reaktorów i w jaki sposób szybkie "wylęgarki" wygrały ten spór.

  W każdym razie budowa reaktora w Polsce na uran 235 uzależni naszą energetykę od dostaw tego paliwa od angoli/amerykańców lub ruskich. Budowa reaktora na tor jest tutaj wskazana lub tokamaka ale to technologia ruskich.


  W filmie jest dużo fizyki,wykresów. Jak ktoś ma nikłe pojęcie o fizyce to dużo nie zrozumie, no i jest po angielsku i trwa dwie godziny. Polecam obejrzeć cały.

  Link
 • #186
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Th232 (jedyny stabilny izotop toru) nie jest rozszczepiany przez neutrony termiczne. Natomiast pochłania neutrony (dość słabo: przekrój czynny około 7 barnów - czyli 70 razy mniej od przekroju czynnego na rozszczepienie U233, U235, 100 razy mniej od Pu239), po czym rozpada się wytwarzając po kilkudziesięciu dniach U233. Pewnie można wykombinować tak, że dajemy dużo Th232, trochę U235, i w trakcie pracy reaktora na miejsce zużytego U235 powstaje U233. I pewnie Th232 jest rozszczepiany przez szybkie neutrony, więc też będzie dostarczał energii (ale chyba niewiele, skoro w Wikipedii nie ma o tym wzmianki). Inną kombinacją jest użycie akceleratora - szybkie protony służą do wytwarzania neutronów, co pozwala łatwo sterować reakcją (wyłączamy akcelerator i reakcja się wygasza, bo reakcja nie wytwarza dość neutronów, żeby ją podtrzymać). W każdym razie do wystartowania reaktora torowego trzeba mieć "wsad" z paliwa o dużej zawartości materiałów rozszczepialnych. I jeszcze jest wiele problemów, które trzeba rozwiązać, żeby takie reaktory stosować przemysłowo. A reaktory "typu tokomaka" to jeszcze bardzo daleka droga, pewnie z 80 lat do rozpoczęcia przemysłowego wdrożenia.