Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napiecie przemienne w ziemi?

01 Lip 2008 00:45 2782 6
  • Poziom 15  
    Witam.

Pisze ponieważ ostatnio odkryłem bardzo dziwna rzecz i nie wiem jak mam to interpretować. Mianowicie od niedawna jestem posiadaczem oscyloskopu. W celu umożliwienia przeprowadzania pomiarów przygotowałem sobie kable. Wykonałem sprawdzenia poprawności wykonania kabli miernikiem jak i poprzez pomiary sygnału z generatora. Wszystko jest ok dodatkowo dotykając przewodu "gorącego" pojawiają sie delikatne szumy (10mV) tak jak powinno być. Następnie pojechałem z oscyloskopem do brata i tu zaczynają dziać sie dziwne rzeczy. Oscyloskop podłączony do sieci wraz z kablami pomiarowymi i z dotykaniem kabla gorącego wskazuje przebieg napięcia sinusoidalnego o częstotliwości 50Hz i amplitudzie 20V. Dotykając poszczególnych ścian budynku napięcie maleje albo wzrasta. Przy ścianach wewnętrznych maleje do 10V przy ścianach zewnętrznych (nośnych) wzrasta do 40V. W pierwszym momencie pomyślałem sobie, że uszkodzenie w instalacji elektrycznej. Wykręcałem poszczególne bezpieczniki ale to nic nie zmieniło. Kolejne co przyszło mi do głowy to, że może izolatory przy przyłączu do budynku są niesprawne. Sprawdziłem potencjał na tej sianie (2 piętro) ale był niższy niż potencjał na parterze. Z tych poprzednich pomiarów wynika, że napięcie pojawia sie z ziemi. I tu doznałem wielkiego zaskoczenia. Potencjał ziemi wykazuje takie duże napięcie, że nie mogę go zmierzyć na oscyloskopie. Na pewno jest większy niż 60V!!! Następnie dokonałem pomiaru potencjału ziemi względem napięcia na przewodzie neutralnym w instalacji budynku. Wykazało to już znacznie zniekształcony sygnał sinusoidalny o częstotliwości 50Hz i amplitudzie ok 1V. Musze tutaj dodać, że w odległości ok 20 metrów od budynku przebiegają 2 linie chyba średniego napięcia.
    Moje pytania do was:
    - jak interpretować tą sytuacje,
    - czy może być to wina uszkodzenia w linii napowietrzeni, czy może napięcia taki indukuje sie w ziemi pod wpływem linii
    - czy jest to niebezpieczne dla organizmu ludzkiego?

Z góry dziękuje za informacje.
    Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista od telefonów
    Stań na dobrej izolacji i zmierz napięcie pomiędzy nosem a . kolanem. (ktoś z zewnatrz nie dotykając Ciebie...)
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    to ma być żart:)?
    jeżeli jednak nie, to pomiar mam wykonać na dworze?
  • Specjalista od telefonów
    Obojetnie. To nie żart. Mierz oscyloskopem lub porządnym miernikiem.
  • Spec od GSM
    To normalne z tymi 'sinusami' z reki, ścian i nawet kolana.
  • Poziom 33  
    Oscyloskop jest b. czułym przyrządem pomiarowym, posiada b. dużą rezystancję wejściową. Podobnie zachowa się dobrej klasy woltomierz. Po prostu wokół nas występuje dużo przypadkowych napięć o częstotliwości 50 Hz. A także harmonicznych. Są to jednak moce praktycznie niemierzalne i zupełnie bez wpływu na organizm ludzki (przynajmniej taka jest oficjalna wersja). Nie zabieraj swojego oscyloskopu pod linię wysokiego napięcia, bo możesz się z nim rozstać. Zamiast tego zabierz świetlówkę 40 W a zobaczysz bardziej namacalnie co nas otacza ( w nocy)
  • Specjalista elektryk
    Złap końcówki oscyloskopu w obie ręce, zobaczysz piękną sinusoidę 50Hz. Każdy elektronik i radiowiec wykorzystuje "brum" z ręki przy wzmacniaczach m.cz. Pomyślał byś że, sam w Sobie masz generator, niemożliwe a jednak. Pozdrawiam.