Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa uszkodzonego komutatora w silniku

ixs 01 Jul 2008 09:58 19235 6
 • #1
  ixs
  Level 16  
  Chciałbym zapytać, czy jest jakiś sposób aby naprawić komutator - brakuje jednej płytki, poza tym silnik pracuje.
  Wiem że można przewijać silniki, ale czy da się dorobić i przymocować jedną płytkę komutatora?
  Jest to wirnik silnika piły łańcuchowej elektrycznej.
 • #3
  dariusz1
  Level 14  
  Kiedys wkleiłem brakujace pole na żywice epoksydową, i chodzło, ale jest to ryzykowne i grozi uszkodzeniem inych podzespołów. natomiast można poszukać samego komutatora, i go wymienić. Przewody na komutatorze sa zazwyczaj zaplatane i zaprasowywane, nie lutowane, proponuje się dobrze przyjzeć, albo rozebrac jakis bezuzyteczny wirnik w celach edukacyjnych. W sumie nic kolega nie traci, a spróbować warto.
 • #4
  Fyszo
  Level 37  
  Jak silnik tani lub popularny, to wymień cały silnik albo z innego sam wirnik.
  OT: 1000 lat temu modlitwa i egzorcyzmy obalały imperatorów i cesarzy, zmieniały granice państw...
 • #5
  pkarolw
  Level 2  
  Nie da się naprawić komutatora.Wszelki próby klejenia skończą sie niepowodzeniem w czasie pracy silnika.Za duze są obroty i za dużo sie grzeje miejscowo - na klepkach komutatora.Można wymienić sam komutator , ale trzeba mieć nowy , no i zamienić.Ale tu problem występuje z przewodami bo oryginalnie są zaklepywane i będą teraz za krótkie żeby je dolutować.Szanse napraway wtedy są ... żadne.Tylko przewinięcie silnika nowym drutem i wymiana komutatora dać może wynik pozytywny ale trzeba go wyważać.Czyli byle kto tego nie może zrobić (nie wspomnę tu o takich wielkościach niezbędnych do naprawy , jak: poskok komutatorowy i poskok żłobkowy.
  Komutator nowy musi być włożony tak samo w stosunku klepka-żłobek.
 • #6
  ixs
  Level 16  
  DZieki za informacje - spróbuje zaniesc gdzies do zakładu gdzie przewijają silniki zobacze co mi powiedza - moze maja takie wirniki - jest to pilarka black decker- w sumie dosc popularna firma i chyba w miare doobry sprzet - nie jakas chinszczyzna.
 • #7
  Daj
  Level 14  
  U nas w firmie koszt około 70 parę zł a jak zaczniesz kleić to w najlepszym wypadku zedrze szybciej szczotki bo prędzej czy później podniesie tą lamerkę a w najgorszym zmieli wszystko w środku od samego wirnika przez stojan po szczotko trzymacz ze szczotkami .