Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Megabajt model: MGB-300ATX - czy ktoś podpowie jak zlokalizować usterkę

14 Lut 2004 00:32 3383 18
  • Poziom 17  
    Braci lutująca!
    Zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu usterki w zasilaczu MGB-300ATX (importer megabajt, fabryka L&C China).
    Sprawa się miewa tak:
    Na pierwotnej stronie sprawdziłem tranzystory, kondensatory i diody. Sprawdziłem też podwójne diody na wtórnej - wszystko to prezentuje się ok.

W miejscu bezpiecznika mam żarówkę. Po podłączeniu napięcia 230V żarówka raz błysnie, gdy jednak zewrę przewody zielony i czarny, żarówka zaczyna cyklicznie błyskać, a z zasilacza wydobywa się bardzo cichy dźwik podobny do tykania ręcznego zegarka (tyle że z większą częstotliwością).

Układ scalony w tym zasilaczu ma napis 2003 .
    Czy ktoś podpowie jak zlokalizować usterkę?
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Mam trzy modele MGB-300ATX, ale żaden nie ma tego układu scalonego 2003 jakie masz elementy na tylnym radiatorze (diody, jakie Mosfet?) podaj te dane...
    Pozdrawiam :wink:
  • Poziom 17  
    Diody które mam na tylnym radiadorze mają nadruk:
    PEC 218
    SB1040
    pozdrawiam
    wazzie
  • Moderator
    Nijak mi to nie pasuje do tych wersji co mam . Czy napięcie +3,3V masz brane z Mosfeta jeśli tak to jaki i czy aby go na pewno dobrze sprawdziłeś?
    Pozdrawiam. :wink:
  • Poziom 17  
    Napięcie 3,3V idzie przez jakąś cewkę z
    PEC 218
    SB1040

Usterki nadal nie znaleziono.
    pozdrawiam
  • Moderator
    Napisałeś cytuję :arrow:
    Cytat:
    „gdy jednak zewrę przewody zielony i czarny, żarówka zaczyna cyklicznie błyskać, a z zasilacza wydobywa się bardzo cichy dźwięk podobny do tykania ręcznego zegarka ( tyle że z większą częstotliwością )”

Chodzi mi czy w tym momencie zasilacz startuje, a jeśli tak podaj wartości napięć na nich (dokładnie) :wink:
  • Poziom 17  
    Zasilacz chyba nie startuje skoro żarówk miga, a napięcie w miejscu gdzie winno być 5V wynosi 0.8V, na żółtym jest 2V.
    pozdrawiam
    wazzie
  • Moderator
    Czy szukałeś aplikacji tego układu 2003?
    Zasilacz próbuje zastartować, ale go coś blokuje nie wiem czy diody podwójne sprawdzałeś wylutowane czy na płycie? Popatrz tez czy jest tam element w obudowie małego tranzystorka, a na nim pisze np. LM431. Sprawdź też, ale po wylutowaniu małe tranzystorki w pobliżu tego układu scalonego, ale bardzo starannie. Nie chcę zakładać, że wszystkiemu jest winny układ scalony 2003. Jeśli tak jest to nie ma szans pewnie go kupić, ale poszukaj jego aplikacji.
  • Poziom 17  
    No bez przesady - oczywiście że elementy sprawdzam wylutowane. Czy winy temu może być zwarty któryś kondensator? Taki układ widze też pierwszy raz w życiu. Wielki napis 2003 - tak jakby ktoś chciał uczcić nowy rok :D.
    Sprawdzam dalej
    pozdrawiam
    wazzie
  • Poziom 26  
    Moze poprostu jest zwarcie na jakims wyjsciu, jak moc zarowki?

Pozdraiam.
  • Poziom 17  
    Nie ma zwarcia na wyjściu - patrzyłem. Moc żarówki to 40w (230V).
  • Poziom 26  
    Żarówka 40W to chyba troche za mało.
  • Poziom 17  
    Wszystkie tranzystory, kondensatory sprawne. Natrafiłem na niesprawną diodę (przejścia w obie strony). Wymieniłem, po podłączeniu zasilacza i zwarcie zielony i czarnego żarówka nie świeci, nie miga, ale mimo to wentylator wykonuje tylko kilka obrotów i zatrzymuje się, a zatem co się dzieje?

pozdrawiam
    wazzie
  • Moderator
    Określ jaka to dioda i gdzie za co robi. Oraz jakie masz napięcie PG po za sterowaniu zasilacza :wink:
  • Poziom 17  
    Hmm, teraz zasilacz ni stąd ni z owąd odpalił - pięć minut temu go sprawdzałem i nie działał, nic nie robiłem, sprawdziłem jeszcze raz i odpalił.
    Ale ja już miałem taki zasilacz który sam sie naprawiał - i to sie "dziwnie" składa że też zrobiony przez L&C. Popracuje 30 minut i padnie, a potem po jakimś czasie odpali. Jak sobie z tym poradzić???

To była czarna dioda PR1004 (obok niej jest taka sama ).Katoda biegnie na transformator i na kolejną diodę, anoda na duży dławik.

Napięcie na PG wynosi 5V, wszystkie inne napięcia są OK.

Proszę o jakieś wskazówki
    pozdrawiam
    wazzie
  • Moderator
    Jednak określ czy odpalił sam za którymś razem czy dopiero jak odpiąłeś żarówkę i obciążyłeś zasilacz. Jednak jeśli za któryś razem to wiesz co masz zrobić już to my przerabiali nie raz :lol:
  • Poziom 17  
    Zasilacz odpalił z podpiętą żarówka za pierwszym razem. Ale ostrożny jestem ze stwierdzeniami, że go już naprawiłem. Poprzedni zasilacz który "naprawiałem" płatał mi podobne figle i do tej pory nie poradziłem sobie z nim.
    Czy jest jeszcze coś co powinienem sprawdzić?

Zdróweczko
    wazzie
  • Moderator
    Wiem dobrze go pamiętam, ale na pewno kiedyś do niego wrócisz i być może, że to on wtenczas się podda, a ten zasilacz należy po testować na wszystkich obciążonych napięciach i to dłużej musisz to już jakoś sam wykombinować by to było sensowne.
    Pozdrawiam do następnego zasilacza :lol: