Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

końcówka mocy made by arek (holton 400)

arek59 02 Lip 2008 00:34 28030 93
  • końcówka mocy made by arek (holton 400)

Witam. Chciałem sie pochwalić moją nową konstrukcją którą wykonałem wciągu wolnych chwili. Jest to wzmacniacz estradowy do nagłaśniania małych i średnich imprez, a także do domu do cichego słuchania.
    konstrukcja wzmacniacza i wykonanie wzmacniacza.
    Wzmacniacz jest zrobiony na popularnych holtonach 400.
    Zasilacz;
    Kondensatory w zasilaczu są ze sharpa 7700, więc na filtrację wystarcza 4 sztuki bo tyle miałem, mają 10000uf/75V każda i na styk starczają do tego napięcia.
    Mostek gretza to 50A/1kV.
    Transformator to indel 600VA/2*55V kupiony za jedyne 80zł w doskonałym stanie. W spoczynku napięcie na transformatorze wynosi 2*62V AC, po odfiltrowaniu mam zwykle 2*76V DC bez obciązenia.
    Najgorsze okazało sie obliczenie jakie zwykle sie stosuje napięcie transformatora mnożąc przez 1,41 co mi wyszło ponad 90V DC w spoczynku ale to obliczenie jest nierealne.
    Kable to zwykła plecionka beztlenowa 1,5mm, spokojnie wystarczają do tych obciązeń 6A.
    Chłodzenie;
    Radiatory są o wymiarach 27cm na 12,5cm i żebra 3,5cm. Spokojnie wystarczają do chłodzenia wzmacniacza na imprezach przy kolumnach 8R, przy 4R to raczej wentylatorki by pasowało zamocować ale na dworze w cieniu czy plenerku nie ma potrzeby bo wiaterek schłodzi.
    Obudowa i pokrywka pochodzi z innego wzmacniacza ale musiałem silnie przerabiać i dopasować odpowiednio radiatory, otwory.
    Szacowane moce uzyskiwane z tej końcówki mocy;
    2*400W RMS/4R przy większych zniekształceniach i to w porywach
    2*230W RMS/8R -II-
    Moc normalna to 2*300W RMS/4R i 2*200W RMS/8R.
    Pobór z sieci w impulsach dochodzi ok 1kW, widać nawet jak żarówki z sieci przygasają w rytm basu.
    Kosztorys;
    obudowa-30zł
    radiatory-80zł
    kondensatory 10mf/75V 4 sztuki-20zł
    holtony 300zł
    transformator-100zł
    Ceny są podane z przesyłkami. Powiem ze zamknołem się w 500zł bo część miałem w chacie.
    Napędzam nim kolumny basowe beymy 250W RMS/8R oraz do nich własnorobione nastawki na głośnikach STX.
    Wrazenia odsłuchowe;
    Wzmacniacz gra bardzo ładnie, czysto, nie szumi, nie buczy. Wszystko jest ok, zalezy też jakie elementy stosujemy. Wg moich zestawów glośnikwych gra ładnie. Na imprezy jest w sam raz. Całe pasmo jest gość dobre słyszalne tylko jak stosuje mikser, chyba dlatego ze padnosi ampulide sygnału. Bas jest potęzny i czysty. Zalezy to wszystko od ustawień prądu spoczynkowego.
    Ustawianie prądu spoczynkowego
    Na początku miałem ustawione na 0mA, wszystko było ok i sie nie grzało tylko przy wiekszej mocy on sie dławił i były większe wychylenia membramy. Potem ustawiłem na 500mA, dzwięk był dużo lepszy i bardziej miętki ale zaniepokoiło mnie to ze w stanie spoczynku były gość ciepłe radiatory. Zmieniłem na 200mA i mi sie wydaje ze ta wartość jest optymalna, nic nie mam do tego zastrzeżeń.

Podczas włączonego wzmacniacza nie wolno dotykać nic na płytce nawet zeby sprawdzić jak sie grzeją np sterujące bo naprawde można uszkodzić wzmacniacz wzbudzając. Nalezy przed sprawdzeniem wyłączyć wzmacniacz i rozładować kondensatory.
    Co z resztą montarzu i uruchamiania nie było problemów. Wcześniej posiadałem końcówke mocy na sharpie 7700 też była w forum ale sprzedałem już po częsciach. Też było cacy ale posiadało kilka niedosiągnięć co postanowiłem poprawić w tym projekcie.
    Części były zamawiane;
    radiatory - piekarz
    kondensatorki, tranzystory byly zamawiane w TME
    tranzystory mocy i rezystory w cybortechu
    reszte braków w eltexco.
    Wzmacniacz nie posiada zabezpieczeń ale gwarantują odpowiednie bezpieczniki. W zime mam zamiar dorobić mu wszystkiego typu zabezpieczenia które zostaną zmontowane pod szyną transformatora.
    Myśle że już wszystko, zapraszam do komentowania.

Fajne!
  • #2 02 Lip 2008 02:27
    sheeeep
    Poziom 25  

Ładna konstrukcja...

Cytat:
    Moc normalna to 2*300W RMS/4R i 2*200W RMS/8R.
    Pobór z sieci w impulsach dochodzi ok 1kW, widać nawet jak żarówki z sieci przygasają w rytm basu.

Wyjaśnij mi ten pobór mocy 1kW, jak to zmierzyłeś?

A jak żarówki przygasają to problemy z instalacją :)

• #3 02 Lip 2008 08:00
    juarez89
    Poziom 14  

Niezła konstrukcja ale jedno zastrzeżenie mam. Trafo 600VA na wzmacniacz 2x400W? To za mało a toroidy nie lubią być przeciążane. A sam bede składał taki do aktywnego suba :P I do jednego wzmaka to ja bede miał trafo około 700VA.

• #4 02 Lip 2008 08:10
    andrzejek23
    Poziom 18  

Konstrukcja dość ciekawa, ale ja się czepię estetyki panela frontowego - koszmar! Zrób z tym coś, bo mieszasz język polski z angielskim i wszędzie gdzie się da podpisujesz "Made by Arek" - włączając trafo i nadstawki na STX-ach. Acha! No i ten obrzydliwy wyłącznik ze starego odkurzacza :D

• #5 02 Lip 2008 08:16
    k.marcin
    Poziom 18  

andrzejek23 napisał:
    Konstrukcja dość ciekawa, ale ja się czepię estetyki panela frontowego - koszmar! Zrób z tym coś, bo mieszasz język polski z angielskim i wszędzie gdzie się da podpisujesz "Made by Arek" - włączając trafo i nadstawki na STX-ach. Acha! No i ten obrzydliwy wyłącznik ze starego odkurzacza :D

he he he no kolega ma troche racji
    ale mysle ze to ma greac a nie wygladać .. estetyka rzecz gustu, mi sie podoba 5/6

• #6 02 Lip 2008 09:08
    kortyleski
    Poziom 40  

Ano - ten wyłącznik, czy brzydki to nie wiem, mi się podoba - taki ładny czerwony, ale ile włączeń/udarów prądowych tego trafa on wytrzyma?
    klasycznym błędem jest poziome umiejscowienie żeber radiatora...utrudnia naturalną cyrkulację powietrza.
    Ostatnie czego się czepię to kiepskiej jakości gniazdo sygnałowe, w sprzęcie estradowym ma to znaczenie.
    Reszta ładnie zrobiona - mi się podoba

• #7 02 Lip 2008 09:17
    pan_deejay
    Poziom 20  

Czesc.Ja tez sie "przyczepie" do wlacznika - czy aby wytrzyma takie prady ?
    I jeszcze jedno: nie widze ukladu miekkiego startu,jak przy takiej pojemnosci filtra i trafie toroidalnym udaje ci sie wlaczyc wzmacniacz nie wywalajac bezpiecznikow na "sieci"?
    To sa pytania :-)

Pozdrawiam

P.S. : Przepraszam za brak polskich znakow diakrytycznych

• #8 02 Lip 2008 09:29
    arek59
    Poziom 29  

Postaram sie odpowiedzieć na pytania i odpowiedzi.
    Co do włącznika to jest polski włącznik i wytrzymuje 10A, mi sie podoba.
    sheeeep pobór mieżyłem porównując z innymi urzędzeniami, takich jak grzałka, mikrofalówka, piekarnik. Jest to podana moc szacowana. Transformatora toriodalnego można wycisnąć więcej niż jest zlecana, doskonale wytrzymuje chwilowe przeciązenia. Przecież pisze ze moc 2*400W jest w porywach a nie jakiś sinus. Kondensatory potrafią dożucać tą energie. Wielkiej róznicy mocy i zniekształceń nie czuć jak stosuje dwa oddzielne transformatory po 600W, a jeden 600W.
    kortyleski Wiem ze błędem jest umieszczenie radiatora ale takie jedyne pasowały pod obudowe. Powiem ze spokojnie starczają by schłodzić holtony. Gniazdo sygnałowe jest wystarczające, nie musi być to jakiś profesjonalny ale wszystko działa jak nalezy.
    andrzejek23 Podpisuje sie made by arek bo to wykonałem i chcę sie chwalić ze mam wykonany przez siebie. Panel przedni będzie poprawiony jak kolega przyjedzie z wakacji to wydrukujemy napisy polskie, ponieważ przednia blacha pochodzi z innego wzmacniacza.
    juarez89 Trafko do wzmaka na suba spokojnie starczy z 450-500VA.
    pan-dejeay Bezpieczników nie wywala z sieci bo mam drucikiem zaprawione, czyli kawałkiem cyny. Bezpiecznik po stronie pierwotnej trafa jest 6A o opóznionym działaniu. Co do zabezpieczeń wykonam w zimę bo będzie więcej czasu. Narazie skuteczne są bezpieczniki.
    Ten wzmacniacz ma grać a nie wyglądać, na imprezie nikt nie patrzy. Najważniejsze że dobrze gra i se radzi.

• #9 02 Lip 2008 09:48
    raczek3
    Poziom 22  

Możesz podać model i wymiary obudowy?

• #10 02 Lip 2008 10:15
    czorny30
    Poziom 11  

Można by było prosić o schemat tego wzmaka?

• #12 02 Lip 2008 10:51
    arek59
    Poziom 29  

Przedwzmacniacz jest z miksera zrobiony. Schematów holtona jest bardzo dużo w necie. Obudowa pochodzi ze wzmacniacza PA 200. Końcówka mocy nie może mieć przedwzmacniacza to jak by miał to raczej by był powermikser.

• #13 02 Lip 2008 11:09
    hal7
    Poziom 13  

Cytat:
    Transformator to indel 600VA/2*55V kupiony za jedyne 80zł w doskonałym stanie. W spoczynku napięcie na transformatorze wynosi 2*62V AC, po odfiltrowaniu mam zwykle 2*76V DC bez obciązenia.
    Najgorsze okazało sie obliczenie jakie zwykle sie stosuje napięcie transformatora mnożąc przez 1,41 co mi wyszło ponad 90V DC w spoczynku ale to obliczenie jest nierealne.

W jaki sposób obliczyłeś to "ponad 90V DC" ?

• #14 02 Lip 2008 12:24
    lord_blaha
    Poziom 33  

Wychodzi 87,42V- szczegół.
    Ale co do tego:

arek59 napisał:
    Bezpieczników nie wywala z sieci bo mam drucikiem zaprawione, czyli kawałkiem cyny.
    to wydaje mi się to raczej mało bezpieczne...

• #15 02 Lip 2008 12:31
    piorun7890
    Poziom 18  

Mógłby Pan udostępnić PCB Holtona 400 , lub ewentualnie wskazać gdzie się znajduje ,ponieważ nigdzie nie mogę tego znaleźć.

• #16 02 Lip 2008 12:37
    hal7
    Poziom 13  

Cytat:
    Wychodzi 87,42V- szczegół.

Może się czepiam, ale w dalszym ciągu chyba szwankuje mi excel... jak policzyliście takie wartości?

• #17 02 Lip 2008 12:39
    11111olo
    Poziom 43  

juarez89 napisał:
    Niezła konstrukcja ale jedno zastrzeżenie mam. Trafo 600VA na wzmacniacz 2x400W? To za mało a toroidy nie lubią być przeciążane. A sam bede składał taki do aktywnego suba :P I do jednego wzmaka to ja bede miał trafo około 700VA.

Z żadnego wzmacniacza nie da rady wyciągnąć tyle ile jest na nim napisane. Jeśli na wejściu dalibyśmy sinusoidę to na wyjściu otrzymamy maksymalnie 0.707... mocy maksymalnej wzmacniacza. Czyli dwa kanały po 400W potrzebują ok 70% teoretycznej mocy maksymalnej, czyli 600W w zupełności wystarczy :D

• #19 02 Lip 2008 14:34
    sheeeep
    Poziom 25  

Cytat:
    sheeeep pobór mieżyłem porównując z innymi urzędzeniami, takich jak grzałka, mikrofalówka, piekarnik. Jest to podana moc szacowana. Transformatora toriodalnego można wycisnąć więcej niż jest zlecana, doskonale wytrzymuje chwilowe przeciązenia. Przecież pisze ze moc 2*400W jest w porywach a nie jakiś sinus. Kondensatory potrafią dożucać tą energie. Wielkiej róznicy mocy i zniekształceń nie czuć jak stosuje dwa oddzielne transformatory po 600W, a jeden 600W.

Czyli włączałeś mikrofalówkę i patrzałeś jak światło przygasa :D?
    Tak, z dobrego toroida idzie wycisnąć więcej. Ale też do pewnego momentu.

Cytat:
    juarez89 napisał:
    Niezła konstrukcja ale jedno zastrzeżenie mam. Trafo 600VA na wzmacniacz 2x400W? To za mało a toroidy nie lubią być przeciążane. A sam bede składał taki do aktywnego suba Razz I do jednego wzmaka to ja bede miał trafo około 700VA.

Cytat:

Z żadnego wzmacniacza nie da rady wyciągnąć tyle ile jest na nim napisane. Jeśli na wejściu dalibyśmy sinusoidę to na wyjściu otrzymamy maksymalnie 0.707... mocy maksymalnej wzmacniacza. Czyli dwa kanały po 400W potrzebują ok 70% teoretycznej mocy maksymalnej, czyli 600W w zupełności wystarczy Very Happy

Z każdego dobrego wzmacniacza da się wyciągnąć tyle ile jest na nim napisane, pod warunkiem że słuchamy fali prostokątnej :D
    Przy sin, jest dokładnie tak jak piszesz.
    Dlatego też firmy produkujące wzmacniacze estradowe dają trafa 200VA na 200W wzmacniacza, Musi to być stosunkowo sztywne trafo, bo przy dużych wysterowaniach ono troszeczkę jest wyżyłowane.

pozdrawiam

• #20 02 Lip 2008 15:05
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

arek59 napisał:
    Bezpieczników nie wywala z sieci bo mam drucikiem zaprawione, czyli kawałkiem cyny.

Nie przyznawaj się do tego publicznie...

• #21 02 Lip 2008 15:20
    Uszol 1990
    Poziom 29  

końcówka fajna ;) lecz nie podobają mi sie napisy...
    zmienisz i będzie ok ;) w środku porządek :]
    pozdrawiam

• #22 02 Lip 2008 17:04
    11111olo
    Poziom 43  

Cytat:

Z każdego dobrego wzmacniacza da się wyciągnąć tyle ile jest na nim napisane, pod warunkiem że słuchamy fali prostokątnej :D

pozdrawiam

Fala prostokątna jest czymś abstrakcyjnym (sinusoida też) w normalnej muzyce. W przypadku elektronicznej jest trochę inaczej ale to też nie jest prostokąt :D

• #23 02 Lip 2008 18:48
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zawsze moc, jaką się podaje we wzmacniaczach jest tylko przybliżona (za dużo zmiennych).
    Moc mierzy się w sztucznych warunkach, więc ni jak ma się to do rzeczywistości.
    Poza tym, co to za różnica 400W czy 450W żaden zdrowy człowiek nie usłyszy różnicy w głośności.

• #24 02 Lip 2008 18:53
    arek59
    Poziom 29  

Policzyłem napięcie w spoczynko w ten sposób. Napięcie trafa w spoczynku wynosi średnio 2*62V mnożąc przez 1,41 wychodzi ok 2*88V DC, w praktycznie wyszło 2*76V DC, napięcie sie wacha zaleznie od obciązenia sieci. Najwyższe napięcie miałem w nocy o godz 2, wyniosło ono 2*66V AC, niepięcie w sieci wynosiło 234V.
    Wiem ze wam sie napisy nie podobają ale wkrótce zmienie na fajne napisy literkowe. Myśle ze te napisy na biały tle sie wam nie podobają. Co do radiatorów to one są za małe by pracował przy 4R. Planuje wzmontować 4 wentylatorki o średnicy 10cm z komputerów compaq.
    Posiadam takrze fajne rączki do tego wzmacniacza ale musze kupić długie śróby M5.
    Tak światło przygasa jak włącze mikrofalówke o mocy 1100W, to tak samo przygasa rytmicznie w rytm basu przy 4R. Podobnie z grzałką 1100W i piekarnikiem 1000W. Dałem bezpiecznik szeregowo bezpiecznik 4A po stronie sieci i po czasie sie paliły, to samo w wzmacnaczu już na 80% mocy. Podczas włączania wytrzymują tylko bezpieczniki minimum 6A.

• #25 02 Lip 2008 19:01
    dowodca_armii
    Poziom 30  

Witaj Arku ;)

Sledzilem Twoj wczesniejszy temat o Holtonie, widze ze nareszcie skonczyles swoje dzielo ;)
    Nie bede wypominal, tego co inni napisali. Pewnie nie miales takiego wiekszego podswietlanego wlacznika, idelanie by pasowal ;) Mozna pokusic sie o zastosowanie 2 potencjometrow mono do osobnej regulacji glosnosci. Zeby osiagnac 2x 300w rms 4r wystarczy trafo 450-500VA !!, lecz o wyzszym napieciu, bo jak wiadomo wieksza moc uzyskamy tylko pod wiekszym napieciu, a nie po zastosowaniu 1,5 raza mocniejszego trafa.

Niedobrze mi sie robi jak czytam ze nie wolno przeciazac toroidow - wlasnie po to one sa ze wytrzymuja kilkakorotne przeciazenia bez zadnego bolu, muzyka to nie sinus a w impulsie dac 2 razy wiecej mocy to nie problem...

Swojego holtona buduje juz rok tak "powolutku" i w te wakacje mam zamiar skonczyc, musze ;) Osobiscie zastosuje jeszcze wskazniki wysterowania led, by oszacowac moc wyjsciowa wzmacniacza ;) Przewody zasilajace wszystkie 2,5mm (tu nie ma co oszczedzac). Rozwazalem kwestie stosowania preampa z 3 punktowa regulacja lecz zrezygnowalem (mialo to wygladac jak domowy wzmak o mocy estradowej) i postanowialem zbudowac koncowke.

P.S. szybko wywal te cyne w bezpieczniku, przeciez to sie topi w malej temperaturze... U mnie toroid 1,1kVA nie wywala 16A bezpiecznikow ;) (ktos sie doczepi ze dalem mocniejsze trafo, takie tanio kupilem, buduje 2x holton 400 zasilany napieciem 2x 79V wiec troche wiecej mocy uzyskam)

• #26 02 Lip 2008 19:10
    arek59
    Poziom 29  

Ja cyne mam w korku, ona doskonale zabezpiecza też jak normalny bezpiecznik i o to chodzi zeby sie łatwo topiła, jest to najtańsze bezpiecznik niż kupować nowe. Cyne chłodze wsypanym piaskiem do środka.
    Modłem dać podświetlany włącznik ale nie chciałem już bajerów jak w poprzednim na sharpie 7700. Wolałem powyniewierający wykorzystać.
    Potencjometrów mono nie potrzebuję bo jeden stereo wystarczy, nigdy nie biore dla kazdej inaczej tylko obie równo grają, znowu jest lepiej kręcić jednym potencjometrem niż dwoma.
    Z resztą się zgadzam z dowodca_armii

• #27 02 Lip 2008 19:10
    sheeeep
    Poziom 25  

Cytat:
    Fala prostokątna jest czymś abstrakcyjnym (sinusoida też) w normalnej muzyce. W przypadku elektronicznej jest trochę inaczej ale to też nie jest prostokąt Very Happy

Jakieś kryterium pomiaru trzeba przyjąć. Trudno badać moc wzmacniacza na zwykłej muzyce którą ciężko zmierzyć jakąkolwiek moc oddaną, bo brew pozorą to nie takie proste. Przy pomiarze mocy, trzeba zdecydować się na jakiś poziom zniekształceń, i ciężko by było przy muzyce takowy stwierdzić i rozróżnić co jest czym.

Fala prostokątna tak samo jak sinusoida jest dobrym wzorem do badania wzmacniaczy.

Cytat:
    Zawsze moc, jaką się podaje we wzmacniaczach jest tylko przybliżona (za dużo zmiennych).
    Moc mierzy się w sztucznych warunkach, więc ni jak ma się to do rzeczywistości.
    Poza tym, co to za różnica 400W czy 450W żaden zdrowy człowiek nie usłyszy różnicy w głośności.

Różnica dla nas żadna wsumie.
    Moc mierzy się różnie, a i owszem, ale z tego co się nie mylę są normy na to jak ją powinno się mierzyć. Tak samo jak przy głośnikach, tak i przy wzmacniaczach coś takiego jest.
    A rzeczywistość pokazuje potem że podpinamy głośnik i z 4R zchodzi impedancją do 3R, i dobry wzmacniacz powinien to ztolerować.

• #28 02 Lip 2008 19:13
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Takie szacowanie mocy pobieranej z sieci nie jest nawet w kawałku przybliżone i nie ma, co się takimi rzeczami sugerować. Poza tym przygasanie światła jest spowodowane albo zbyt cienkimi przewodami w ścianach lub tez dużym oddaleniem od transformatora(z średniego na niskie 230V) od domu.

Co do tych obliczeń 62* 1,4142-(2*0,7)=86,28V.(w spoczynku)

edit
    Norm pomiaru jest tak wiele, że jeden i ten sam wzmacniacz może mieć moc od 10 do 10 000W.

• #29 02 Lip 2008 19:14
    arek59
    Poziom 29  

Czyli automatyczne wykrywanie impedacji albo limiter impedacji :D Wiem ze napięcie w sieci przygasa bo robi sie spadek napięcia na ciękich przewodach ale właśnie jest to moc szacowana jak pisałem wyżej. Szacowana na oko wg innych urządzeń. Tak jak bym szacował gdzie jest północ, a południe bez kompasa.

• #30 02 Lip 2008 19:16
    bubi89
    Poziom 21  

Kolego co do tych łatanych bezpieczników, to to zbyt bezpieczne nie jest, możesz mieć potem fajny pożar instalacji w domu/mieszkaniu.To nie zbyt rozsądne.Wzmacniacz jako taki bardzo mi się podoba starannie i ładnie wykonnany, ale prosze pomyśl o układzie miękkiego startu do toroida.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME