Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie obwodami elektrycznymi z poziomu komputera

milek277 02 Lip 2008 00:42 1938 12
  • #1 02 Lip 2008 00:42
    milek277
    Poziom 11  

Witam, ostatnio zastanawiałem się, czy jest możliwe sterowanie prostymi obwodami elektrycznymi za pomocą urządzenia z poziomu komputera?

Chodzi mi o takie coś, żeby np. za pomocą kliknięcia w komputerze i podłączonego do niego pewnego 'urządzenia' móc zapalić światło w pokoju (heh, ale pomysł), właczyć jakieś urządzenie itp. Wtedy jednak:

1. Urządzenie musi tolerować wszelkie możliwe napięcia etc. (nie znam się na tym :P), ale np. światło ma 230V a jakieś urządzenie na zasilaczu mniej

2. Urządzenie to można kupić (zupełnie nie znam się na elektronice i sam bym czegoś takiego nie zrobił)

Istnieje takie coś?

0 12
  • #2 02 Lip 2008 08:36
    alex512
    Poziom 14  

Dlaczego ma się nie dać.
    Tu masz pierwszy przykład z brzegu. Przeszukaj forum takich tematów znajdziesz dużo.
    Gotowe rozwiązania pewnie też są, ale raczej nie za tanie.

0
  • #3 02 Lip 2008 08:45
    kortyleski
    Poziom 41  

Takie urządzenie jest do kupienia w każdym sklepie elektronicznym, nazywa się przekaźnik. Podłączenie go do portu LPT nie jest problemem nawet dla osoby nie znającej się na elektronice, tylko jeśli będzie tak mały żeby sam port go wysterował to dużego obciążenia nie przełączy. Tu trzeba prosty układ elektroniczny, też złożysz go sam jeśli umiesz lutować. Pytanie tylko czy umiesz sterować portem LPT?
    Gotowych urządzeń nie spotkałem.

0
  • #4 02 Lip 2008 11:51
    milek277
    Poziom 11  

Za sterowanie portami jeszcze nigdy się nie brałem, ale że znam się trochę na programowaniu to powinno mi to jakoś lżej wejść.

Więc kilka kolejnych pytań:

1. Jaki dokładnie przekaźnik kupić? Ile one mogą obsługiwać obwodów? Czy to drogie rozwiązanie?
    2. Aby móc sterować obwodem 230VAC potrzebuję jakiegoś wzmacniacza między LPT a przekaźnikiem?
    3. Czy nauczenie się podstaw i złożenie takiego czegoś, co opisałem jest możliwe dla zwykłego śmiertelnika który nigdy nie miał styczności z 'wyższą' elektroniką?

0
  • #5 02 Lip 2008 11:55
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

To nie jest takie proste jak się kolegom wydaje. Podczas włączania komuptera zmieniają się stany linii portu równoległego, co będzie skutkować przypadkowym włączaniem i wyłaczaniem urządzeń. Proszę rozważyć ten aspekt zagadnienia.

0
  • #6 02 Lip 2008 13:00
    milek277
    Poziom 11  

czyli odłączanie przekaźnika przy każdym rozruchu komputera? Aż do momentu być może ręcznego przywrócenia defaultowych wartości linii?

0
  • #7 02 Lip 2008 13:08
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Albo włączenie zasilania modułu po uruchomieniu komputera.

0
  • #8 02 Lip 2008 21:05
    milek277
    Poziom 11  

Trochę poczytałem o programowaniu portu LPT i wydaje mi się, że to nie jest zbyt trudne, sprowadza się do wysyłania zer i jedynek do portu LPT na odpowiednie piny.

Chciałbym tylko uzyskać odpowiedź na powyższe 3 pytania i jeszcze jedno:

Co muszę dokładnie skompletować do tego mojego 'zestawu' ?

1. port LPT - mam w kompie zamontowany jeden, o dziwo

2. kabel LPT - po starej drukarce, mam

3. X - co ma być w tym momencie? coś takiego jak optotriak? do tego mają być podłączone piny z LPT

4. przekaźniki - po jednym do każdego obwodu? da się wszystkie 8 (bo chyba tyle jest sterowalnych pinów 'D') podłączyć do tego X z pkt. 3? Czy do każdego pinu D z LPT musi być oddzielne urządzenie spod punktu 3?

5. i do przekaźników po prostu obwody które chcę zamykać/otwierać?

0
  • #9 02 Lip 2008 23:18
    kortyleski
    Poziom 41  

Poszukaj konstrukcji discolitez na triakach, jest tego sporo na elektrodzie, załatwi temat.

0
  • #12 03 Lip 2008 08:12
    kortyleski
    Poziom 41  

Jest to jedno z możliwych rozwiązań. Przekaźniki są dobre, ale jeżeli nie będą za często przełączane, o ile do sterowania np. lampką nocną urządzenie się nadaje o tyle jak chciałbyś np. zrobić kolorofon to już nie przekaźnik tylko triak(dla prądu zmiennego) lub mosfet (prąd stały).
    P.S. Czy jesteś pewny że na swoim poziomie wiedzy chcesz się bawić ze sterowaniem 230 VAC?

0
  • #13 03 Lip 2008 15:42
    milek277
    Poziom 11  

Z tym 230V to myślałem o lampie wiszącej w pokoju czy lampce biurkowej, ale najpierw zacznę od prostszych rzeczy.

0