Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiększenie napięcia zasilania silnika prądu stałego

pawelworwa 02 Lip 2008 13:40 4622 5
  • #1 02 Lip 2008 13:40
    pawelworwa
    Poziom 10  

Witam
    W aucie "zabawce" mam silniczek napędowy RS-550SF zasilany z akumulatora 6V. Chciałbym podłączyć ten silnik do akumulatora 12V, aby zwiększyć prędkość autka. Znalazłem parametry tego silniczka na stronie producenta: Link, jednak różnią się one od tych które zmierzyłem. Tzn. przy zasilaniu 12V bez obciążenia pobór prądu to 2.2A. Gdy lekko obciążam silnik prąd rośnie do 3A (więcej nie wzrośnie bo zasilacz ma ograniczenie), a silniczek lekko się grzeje.

Moje pytanie: Jak uważacie, czy silniczek wytrzyma dłuższą pracę przy takim zasilaniu? Czy powinienem zainwestować w inny silnik?

Pozdrawiam

0 5
  • #2 02 Lip 2008 14:33
    k4be
    Poziom 31  

Sprawdź łożyska i komutator silnika, czy są w pełni sprawne.

0
  • #3 02 Lip 2008 15:27
    Quarz
    Poziom 43  

Jakoś w dokumencie podanym w lince nie widzę modelu: RS-550SF ...:cry: ... więc o czym tu dyskutować :?:

0
  • #4 02 Lip 2008 20:52
    pawelworwa
    Poziom 10  

Quarz napisał:
    Jakoś w dokumencie podanym w lince nie widzę modelu: RS-550SF ...:cry: ... więc o czym tu dyskutować :?:

obok obrazka silnika jest:
    Data Group: 622
    Code: 1112060
    Weight: 1.0000
    Decsription: RS-550SF-6035

czwarty wers "mówi" że nota opisuje mój silnik

Pozdrawiam

0
  • #5 02 Lip 2008 21:30
    Quarz
    Poziom 43  

pawelworwa napisał:
    Quarz napisał:

Pozdrawiam
    Ciekawe, bardzo ciekawe... :cry: ...to który to niby według Ciebie jest, tam niżej, wiersz w tabeli?

0
  • #6 02 Lip 2008 22:31
    w5
    Poziom 15  

pawelworwa napisał:
    Quarz napisał:

Pozdrawiam

Niestety. W pierwszej ramce niby jest napisany Twój model, ale w tabeli poniżej już go nie ma! Więc nie znasz danych.

Poza tym regulację prędkości "w górę" silników prądu stałego przeprowadza się poprzez osłabienie strumienia wzbudzenia. Przebieg zależności prędkości obrotowej w funkcji momentu (proporcjonalnego do prądu) w tym silniku jest linią prostą. Jest to więc silniki obcowzbudny. Są w nim tylko dwa zaciski zasilające, więc silnik ten posiada magnesy trwałe, których regulować nie można.

W żadnym silniku nie powinno się pracować przy prądach wyższych niż znamionowy (chyba, że zapewnisz silnikowi ekstra chłodzenie), którego to wartości nie znasz.

Zwiększanie prędkości obrotowej ponad wartość znamionową niekiedy można przeprowadzić, ale przy mniejszych prądach (od znamionowego), przy czym jest pewna stała (P = const.) granica mocy, której wtedy przekraczać nie wolno (takiej wartości też nie znasz).
    Całe serie silników są budowane w oparciu o identyczne korpusy, wirniki i łożyska. Silniki różnią się prędkościami obrotowymi i mocami. Przykładowo jeśli masz silnik indukcyjny o prędkości znamionowej 1500 obr/min., to wirnik i łożyska wytrzymają mechanicznie 3000 obr/min., bo dla silników indukcyjnych maksymalna prędkość na jaką są one budowane właśnie tyle wynosi.
    W przypadku innych silników jest podobnie.
    Ale nie znasz prędkości obrotowej swego silnika i nie możesz jej porównać z tymi w tabeli (i ocenić, czy w ogóle, i o ile można Twój silnik przyspieszyć - bezpiecznie pod względem mechanicznym).

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo