Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podbija mi 4kHz (paczka). co winne zwrotnica?

djbully 05 Lip 2008 16:04 3833 32
    Granat :)
    Poziom 34  
    ten himalaj to zdaje się jest rezonansowa głośnika :)
    a z tą korekcją impedancji chodzi o to, że w raz ze wzsortem częstotliwości rośnie opór głośnika i obliczenia zwrotnicy dla oporu 4R mogą być błędne w przypadku np 5kHz kiedy głośnik ma już nie 4 a 16R, dlatego stosuje się te korektory impedancji, choć nigdy nie będzie to idealne :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Ptolek
    Poziom 36  
    Do wygładzenia takich "himalajów" używa się szeregowych obwodów RLC. Jednak potrzeba stosowania takiego układu jest wątpliwa. Raczej do rezonansów głośników wysokotonowych, ponieważ tam w okolicy rezonansu może wypadać częstotliwość podziału i równomierność impedancji jest dość ważna. No i tylko w wysokiej klasy konstrukcjach.
    Wracając do filtrów. Gdy filtr jest 1-ego rzędu (np. sam kondensator szeregowy) korzystne jest stosowanie tylko jednego rezystora do tłumienia, bo wtedy kondensator może mieć mniejszą pojemność i nie tracimy mocy w rezystorze równoległym. Pojemność kondensatora liczymy wtedy dla impedancji obciążenia równej sumie rezystancji tłumika i impedancji głośnika. Również żarówkę można uwzględnić, ale jej opór na zimno jest przeważnie bardzo mały i nie ma sensu tego robić. Zresztą stosowanie żarówki przy filtrze górnoprzepustowym 1-ego rzędu też nie jest zbyt dobrym pomysłem, bo wraz ze wzrostem jej oporu maleje częstotliwość graniczna.
    Ze względu na duże moce w zwrotnicach estradowych stosuje się filtry górnoprzepustowe wyższych rzędów, i tam żarówka działa lepiej - bo im wyższy rząd filtra, tym mniej jest wrażliwy na zmiany rezystancji źródła jak i obciążenia. Jednak nawet w filtrze 3-rzędu (takim jak na schemacie z pierwszego postu) może się zrobić nieprzewidziana górka albo zniekształcenie, szczególnie w okolicy częstotliwości granicznej, jeżeli zmienimy którąś z impedancji (po stronie wejścia lub wyjścia filtru).
    Nie jestem teraz w domu i nie mam jak sprawdzić, jak duży może to być wpływ. Nie sądzę, żeby cokolwiek na charakterystyce zmieniło się aż o 6dB, ale może jeszcze głośnik średniotonowy coś dodaje od siebie.