Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podbija mi 4kHz (paczka). co winne zwrotnica?

djbully 05 Lip 2008 16:04 3833 32
 • #31
  Granat :)
  Poziom 34  
  ten himalaj to zdaje się jest rezonansowa głośnika :)
  a z tą korekcją impedancji chodzi o to, że w raz ze wzsortem częstotliwości rośnie opór głośnika i obliczenia zwrotnicy dla oporu 4R mogą być błędne w przypadku np 5kHz kiedy głośnik ma już nie 4 a 16R, dlatego stosuje się te korektory impedancji, choć nigdy nie będzie to idealne :)
 • #32
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #33
  Ptolek
  Poziom 36  
  Do wygładzenia takich "himalajów" używa się szeregowych obwodów RLC. Jednak potrzeba stosowania takiego układu jest wątpliwa. Raczej do rezonansów głośników wysokotonowych, ponieważ tam w okolicy rezonansu może wypadać częstotliwość podziału i równomierność impedancji jest dość ważna. No i tylko w wysokiej klasy konstrukcjach.
  Wracając do filtrów. Gdy filtr jest 1-ego rzędu (np. sam kondensator szeregowy) korzystne jest stosowanie tylko jednego rezystora do tłumienia, bo wtedy kondensator może mieć mniejszą pojemność i nie tracimy mocy w rezystorze równoległym. Pojemność kondensatora liczymy wtedy dla impedancji obciążenia równej sumie rezystancji tłumika i impedancji głośnika. Również żarówkę można uwzględnić, ale jej opór na zimno jest przeważnie bardzo mały i nie ma sensu tego robić. Zresztą stosowanie żarówki przy filtrze górnoprzepustowym 1-ego rzędu też nie jest zbyt dobrym pomysłem, bo wraz ze wzrostem jej oporu maleje częstotliwość graniczna.
  Ze względu na duże moce w zwrotnicach estradowych stosuje się filtry górnoprzepustowe wyższych rzędów, i tam żarówka działa lepiej - bo im wyższy rząd filtra, tym mniej jest wrażliwy na zmiany rezystancji źródła jak i obciążenia. Jednak nawet w filtrze 3-rzędu (takim jak na schemacie z pierwszego postu) może się zrobić nieprzewidziana górka albo zniekształcenie, szczególnie w okolicy częstotliwości granicznej, jeżeli zmienimy którąś z impedancji (po stronie wejścia lub wyjścia filtru).
  Nie jestem teraz w domu i nie mam jak sprawdzić, jak duży może to być wpływ. Nie sądzę, żeby cokolwiek na charakterystyce zmieniło się aż o 6dB, ale może jeszcze głośnik średniotonowy coś dodaje od siebie.