Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zasilać urządzenie 110V AC 100W z napięcia 230V AC

lorak17 02 Lip 2008 22:14 2674 7
  • #1 02 Lip 2008 22:14
    lorak17
    Poziom 15  

Witam potrzebuje informacji jak tego dokonać, wiem że najprostsze rozwiązanie to autotransformator, lecz takiego nie posiadam a szukam innego rozwiązania. Mam pomysł aby zbudować jakiś regulator mocy na triaku wyzwalanym w zerze sieci, sterowanym przez jakiś układ regulacyjny ale nie wiem czy to zda egzamin. Prosił bym o rade kogoś doświadczonego.

Dodam że jest to odbiornik 1-f indukcyjny, drukarka z transformatorem na wejściu.

0 7
  • #2 02 Lip 2008 22:47
    Quarz
    Poziom 43  

lorak17 napisał:
    Witam potrzebuje informacji jak tego dokonać, wiem że najprostsze rozwiązanie to autotransformator, lecz takiego nie posiadam a szukam innego rozwiązania. Mam pomysł aby zbudować jakiś regulator mocy na triaku wyzwalanym w zerze sieci, sterowanym przez jakiś układ regulacyjny ale nie wiem czy to zda egzamin. Prosił bym o rade kogoś doświadczonego.

Dodam że jest to odbiornik 1-f indukcyjny, drukarka z transformatorem na wejściu.
    Skoro jest transformator to lepiej o regulatorze fazowym na triaku zapomnij, pozostaje tylko odpowiedni autotransformator :!:

0
  • #3 02 Lip 2008 22:49
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Poszukaj transformatora o takim samym napięciu wyjściowym i właściwej mocy, ale zasilany z sieci 230V. Zamień je i to wszystko.
    Pozdrawiam

0
  • #4 04 Lip 2008 20:26
    lorak17
    Poziom 15  

Nawet układzik u209b nie da rady w tym zastosowaniu?

Stosowałem go jako regulator do spawarki i do tej pory sprawuje się rewelacyjnie, a spawarka to przecież też transformator tylko 'większy':)

Jeśli by go wyregulować i ustawić na stałe może dało by rade:)?

0
  • Pomocny post
    #5 04 Lip 2008 21:32
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Bardzo krótka odpowiedź: Nie można zastosować! Inne wymogi izolacji.

Pzdr.

0
  • #6 05 Lip 2008 15:06
    lorak17
    Poziom 15  

Ta odpowiedź wiele wyjaśnia, ryzyko przebicia lub przegrzania izolacji. Jednym słowem wymiana transformatora lub dodatkowy transformator 230V/110V

0
  • #7 07 Wrz 2008 13:56
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Budowa autotransformatora może okazać się mniej kosztowna od budowy zasilacza z elementami elektronicznymi.Przy autotransformatorze nie potrzebne są żadne regulacje czy problemy z izolacją czy chłodzeniem.Miałem kiedyś podobny problem i nie wiedziałem co wybrać.Kolega zlecił mi budowę zasilacza do agregatu malarskiego kupionego w USA.Moc silnika wynosiła 1,5 KV zasilany miał być napięciem 110V / 60 Hz.Wybrałem budowę autotransformatora na jednym uzwojeniu.Kolega pomalował setki m² bez żadnej awarii i sprzęt służy nadal.Przy tak małej mocy jaką podajesz wystarczy użyć rdzenia o przkroju kolumny środkowej ok. 5 cm nawinąć uzwojenie z odczepem i masz gotowy zaszlacz 230/110.Trzeba tylko pamiętać ,że przy tego typu transformatorze nie ma galwanicznego odseparowania od sieci.Pozdrawiam

0
  • #8 13 Wrz 2009 20:12
    docentw
    Poziom 11  

odnowie troche temat, mialem podobny problem, rozwiazalem go banalnie ...
    wymienilem trafo 110v na 230v, cena 30zl no chyba ze to jae==est problem w cenie.
    pozdrawiam

1