Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat fotograficzny Kodak DX6490, całkowicie martwy

03 Jul 2008 01:33 2978 4
  • Level 18  
    Witam, od kilku miesięcy aparat sam się włączał, wydawał dźwięki w postaci buczenia, sam wykonywał dziwne czynności, teraz w ogóle nie mogę go włączyć. Napięcie akumulatorka to 4,21V, pomiar rezystancji na stykach aparatu zgodnie z biegunowością wynosi około 1,4 M, po zamianie biegunowości miernik nie pokazuje nic. Aparat jest już po gwarancji i jeżeli byłaby możliwość to chciałbym z pomocą forum naprawić go sam. Bardzo proszę o jakieś wskazówki i pomoc.
    Pozdrawiam.

Proszę uzupełnić tytuł postu - regulamin pkt.11 [dzimi]

• Level 32  
    Witam !
    Aparat trzeba rozebrać i przejrzeć - poszukać czy są bezpieczniki ( smd ), posprawdzać wszystko po kolei od wejścia zasilania, poprzez włącznik itd. !
    Pozdrawiam !
    Robert!
  • Level 18  
    Ponieważ do płytki zasilania jest szczególnie trudny dostęp, bo trzeba rozkręcić konstrukcję ramy aparatu, to wziąłem pod lupę płytkę na której znajduje się pokrętło menu. W okolicy dźwigni kursora zobaczyłem przeżartą przelotkę, która łączy pole „OFF” suwaka z tasiemką(oczywiście była przerwa). Po naprawie przelotki i złożeniu aparatu, ku mojemu zdziwieniu okazało się że apatat działa z wyjątkiem braku dźwięku i plamach na wyświetlaczu LCD. Wcześniej oddany był do serwisu w Nordzie w Koszalinie, gdzie po trzech dniach stwierdzono że aparat jest nie do naprawy. Po odbiorze z serwisu właściciel stwierdził że obiektyw ma znaczne luzy (oczywiście kiedy jest wysunięty), oraz dwa pyłki, jednak widoczne na ekranie oraz na zdjęciu. Gdybym potrafił np.: wykręcić obiektyw(tak jak w lustrzankach analogowych) to pyłki bym usunął. Na razie nie wiem jak demontuje się obiekty. Co do braku dźwięku to powodem jest przerwa na tasiemce (na płytce gdzie są styki głośnika, 3 i 4 pin, 3-ci nie ma przejścia do złącza na płycie głównej(jak naprawiać takie przerwy tasiemek??), a może pokusić się o nową tasiemkę? Jak się dostanie. Na płycie głównej aparatu jest okrągła przylutowana bateryjka( pewnie do podtrzymania pamięci procesora), 3V i zapewnie przy pomocy niej procesor pamiętał że nie było sekwencji wyłączenia, to też wstrzymał procedurę włączenia aparatu(tak to sobie tłumaczę). Bardzo proszę o jakieś wskazówki i pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post

Level 32  
    Witam !
    Troszkę cierpliwości i można naprawić taką tasiemkę przy pomocy cienkiego drucika izolowanego - zeskrobać izolację z tasiemki i delikatnie podlutować tylko uważaj bo na tasiemkach jest niewiele miedzi ! Tu masz link do stronki z opisem demontażu różnych aparatów - tego akurat nie ma, ale zawsze coś pomoże : http://qman.fotokala.ee/index.html
    Pozdrawiam !
    Robert
  • Level 18  
    Witam, wielkie dzięki za link, miałem zamiar obejść kabelkiem ale teraz pokuszę się o naprawę tasiemki. Nie przeglądałem jeszcze linku, być może są tam wskazówki jak odkręcić/ rozebrać obiektyw, bo od środka mam na nim dwa paprochy, jak je usunąć bez zbytniego rozbierania aparatu?, no i może jak usunąć luzy ruszającego się obiektywu.
    Bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam.